Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Planujesz karmienie piersią?
Działaj

Planujesz karmienie piersią?

Mleko matki jest doskonałym pożywieniem dla dziecka w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, jak również po wprowadzeniu innych pokarmów. 

 

Wiedząc czego się spodziewać przed wydaniem dziecka na świat, będziesz mogła przygotować się mentalnie i stworzyć „plan gry”, co pozwoli Ci cieszyć się każdą chwilą opieki nad dzieckiem.

 

Oto kilka wskazówek na dobry początek:

 

Przed urodzeniem

 

 • Zapewnij sobie wsparcie. Zgromadź jak największą liczbę osób (partner, przyjaciółka, matka, siostra), które będą wspierać Cię przy karmieniu piersią w miarę zdobywania przez Ciebie wiedzy na ten temat.

 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem o karmieniu. Poinformuj go lub pielęgniarkę o zamiarze karmienia piersią i dowiedz się jakie wsparcie może zapewnić Ci placówka medyczna w tym momencie oraz po narodzinach dziecka.

 • Zadbaj o swoje piersi przed porodem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o oczekiwanych zmianach zachodzących w piersiach, przebytych operacjach piersi, obawach dotyczących hormonów (problemy z tarczycą lub cukrzyca) oraz wszelkich innych kwestiach zdrowotnych, które mogą być związane z karmieniem piersią. Rozmowa ta pomoże Ci przygotować się na mogące zaistnieć wyjątkowe sytuacje podczas karmienia.

 • Dowiedz się o istniejących w szpitalu procedurach dotyczących karmienia piersią noworodków. Sprawdź, czy będziesz miała do dyspozycji dyplomowanego konsultanta laktacyjnego, który będzie mógł z Tobą porozmawiać przed opuszczeniem szpitala.

 • Zakup laktator. Służy on jako alternatywna metoda odciągania mleka, gdy Twoje dziecko nie może być karmione bezpośrednio, na przykład gdy wrócisz do pracy lub szkoły. Wybierz typ laktatora, który będzie Ci potrzebny na podstawie swoich potrzeb. Jeśli będziesz korzystać z niego sporadycznie, odpowiedni będzie tańszy ręczny model, a jeśli planujesz często i długo odciągać pokarm, pomyśl o bardziej wydajnym elektrycznym laktatorze lub sprzęcie wysokiej klasy używanym w szpitalach. Naucz się, jak dokładnie czyścić laktator, gdyż konieczne to będzie przed pierwszym użyciem, a także po każdorazowym stosowaniu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia bakteryjnego u dziecka.

 • Weź udział w szkoleniu na temat karmienia piersią dla przyszłych matek. Da Ci to pewne pojęcie, czego możesz się spodziewać oraz zapewni ewentualne wsparcie, gdybyś potrzebowała go w przyszłości.

 • Oprócz piżamy i kapci spakuj listę zagadnień związanych z karmieniem piersią, które będziesz chciała omówić z personelem szpitala. Przykładową listę możesz znaleźć poniżej.

Po przyjęciu do szpitala

 • Poinformuj personel, że planujesz karmić piersią. Jeżeli planujesz z niego korzystać, poproś położną, aby powiadomiła o tym fakcie żłobek.

 • Odnotuj fakt karmienia piersią na karcie. Poproś, aby dziecko stale przebywało z Tobą w pokoju i aby na karcie zaznaczono, że dziecko nie powinno być karmione butelką, jeśli nie wymaga tego stan jego zdrowia. Jeśli zostaniecie rozdzieleni, dziecko powinno zostać do Ciebie przyniesione po pierwszych oznakach głodu.

 • Wnioskuj o karmienie wyłącznie piersią i nie podawanie dziecku suplementów, jeśli nie wymaga tego jego stan zdrowia.

 • Poproś o spotkanie z konsultantem laktacyjnym, który doradzi Ci odnośnie wyboru pozycji karmienia, przystawiania do piersi oraz odpowie na wszelkie pytania, które możesz mieć przed opuszczeniem szpitala.

Po narodzeniu dziecka

 • Rozpocznij karmienie najszybciej jak to możliwe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby rozpocząć karmienie piersią jak najszybciej po porodzie, najlepiej w ciągu pierwszej godziny. Dzięki temu twoje dziecko od razu skorzysta z łatwych do strawienia białek, witamin, minerałów oraz ochronnych przeciwciał zawartych w siarze, żółtawym, półprzeźroczystym płynie wydzielanym przez Twoje piersi do momentu, gdy zamieni się w dojrzałe mleko w ciągu kolejnych dwóch lub trzech dni.

 • Kontakt skóra do skóry. Powiadom zespół przyjmujący poród, że chcesz położyć dziecko na swojej piersi, skóra do skóry, tuż po porodzie aż do zakończenia pierwszego karmienia. Praktykuj to jak najczęściej w ciągu pierwszych kilku miesięcy, aby zapewnić dziecku spokojne karmienia, a sobie stałą produkcję mleka.

 • Zawsze karm dziecko kiedy jest głodne, czyli przynajmniej 8 do 12 razy w ciągu 24 godzin.

 • Korzystaj z obydwu piersi. Karm z obydwu piersi aby wyrównać produkcję mleka. Pozwól dziecku zakończyć karmienie z pierwszej piersi przed podaniem drugiej. Jeśli dziecko odmówi drugiej piersi, podaj mu ją jako pierwszą przy kolejnym karmieniu.

 • Nie przejmuj się ograniczeniami czasowymi. Najlepiej nie wyznaczać konkretnego czasu na karmienie, ale upewnić się, że dziecko będzie jadło dopóki zaspokoi głód. Niektóre dzieci jedzą szybko, inne się nie śpieszą.

 • Wypatruj oznak głodu. Najlepiej nie czekać z karmieniem do momentu, gdy dziecko zacznie płakać. Zwracaj uwagę na oznaki takie jak zwiększona czujność, odruch szukania piersi lub odruch ssania.

 • Po cesarskim cięciu. Nawet gdy miałaś cesarskie cięcie, ważne jest, aby zacząć karmienie najszybciej jak jest to możliwe. Pozycja spod pachy może okazać się najlepsza, gdyż wywiera najmniejszy nacisk na nacięcie. (pozycja jest podobna do sposobu w jaki gracz rugby trzyma piłkę).

Przed opuszczeniem szpitala

 

 • Skonsultuj się ze specjalistą. Poproś konsultanta laktacyjnego, aby zobaczył jak karmisz i zasugerował co należy poprawić.

 • Naucz się ręcznie odciągać mleko, co pomoże Ci zmiękczyć piersi gdy staną się zbyt pełne w okresie zmiany mleka w dojrzałe, w ciągu dwóch lub trzech dni. Pomoże to łatwiej przystawiać dziecko do piersi.

 • Zapisz nazwiska i numery telefonów szpitalnych konsultantów laktacyjnych. W razie potrzeby, będziesz mogła zadzwonić do nich po radę, gdy wraz z dzieckiem będziecie w domu.

W domu

 

 • Dzwoń w razie jakichkolwiek pytań. Jeśli masz pytania bądź niepokoi Cię coś odnośnie karmienia piersią, zapytaj swojego lekarza, konsultanta laktacyjnego, inną mamę karmiącą piersią, przyjaciółkę bądź członka rodziny, którzy mają doświadczenie w karmieniu.

 • Nie czekaj na pomoc jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort podczas karmienia.

Szpitalna lista zagadnień związanych z karmieniem

 1. Poinformuj personel o zamiarze karmienia piersią.

 2. Poproś, aby informacja o karmieniu piersią została umieszczona na karcie dziecka.

 3. Wnioskuj o wspólny pokój z dzieckiem. Jeśli nie jest to możliwe, poproś o przynoszenie dziecka na pierwszą oznakę głodu.

 4. Przypomnij personelowi, że chciałabyś odbyć kontakt ''skóra do skóry'' od razu po porodzie.

 5. Poproś, aby nie podawać dziecku smoczka lub mleka modyfikowanego, chyba że będzie to konieczne ze względu na stan zdrowia.

 6. Poproś konsultanta laktacyjnego o obserwację karmienia.

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.