Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Nie zapomnij o wsparciu Twoich najbliższych.
Działaj

Nie zapomnij o wsparciu Twoich najbliższych.

Wybór karmienia piersią jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie możesz podjąć w kontekście zdrowia swojego dziecka. Jest to zobowiązanie, które zaczyna się w momencie narodzin dziecka, i które, w idealnych warunkach, może trwać przez sześć miesięcy lub dłużej.

 

Badania wykazały, że kobiety są bardziej skłonne do rozpoczęcia i kontynuowania karmienia piersią, gdy otrzymają pozytywne wsparcie od otoczenia. Możesz potrzebować własnej „grupy wsparcia”. Jej członkami mogą być wszyscy bliscy Ci ludzie: partner, rodzina, przyjaciele oraz Twój opiekun medyczny.

 

Wielu ludzi obecnych w Twoim życiu może zechcieć Cię wesprzeć w tym ekscytującym okresie, jednak często bez wiedzy, jak zrobić to najlepiej. Daj im znać, czego potrzebujesz (i kiedy!), a to umożliwi im udzielenie Ci pomocy.

 

Oto kilka wskazówek, jak bliskie osoby mogą pomóc Ci w tym wyjątkowym okresie. Każda z nich jest niepowtarzalna, więc możesz oczywiście dodać nieszablonowe pomysły od siebie.

 

  • Uczcie się razem: Zachęcaj członków swojej grupy, aby zwiększali swój poziom wiedzy na temat karmienia piersią. Im większa ich wiedza, tym więcej będziecie mogli wspólnie dyskutować.

  • Rozmawiajcie ze sobą: Komunikacja jest kluczowa. Mów o tym jak się czujesz i daj ludziom wokół siebie znać, jak mogą Ci pomóc. Podczas gdy właściwe karmienie odbywa się wyłącznie pomiędzy Tobą i dzieckiem, Twoje ogólne doświadczenia z procesu karmienia będą bardziej pozytywne, jeśli pozwolisz innym w nim uczestniczyć.

  • Wspierajcie się nawzajem: Uprzejmość, cierpliwość oraz wsparcie bardzo się liczą, niezależnie od tego, kto jest w grupie wspierających Cię osób. Ty oraz Twoje otoczenie powinniście być dumni z Twojej decyzji o karmieniu piersią. Pamiętaj, aby wspierać się nawzajem i pomagać sobie, gdy rozmawiacie z ludźmi o Twojej decyzji dotyczącej karmienia. Wsparcie może także oznaczać pomoc w utrzymaniu Cię w dobrym zdrowiu. Twój partner może Ci pomóc prawidłowo się odżywiać i nawadniać, co wspomoże proces produkcji mleka.

  • Uzyskaj pomoc w codziennych obowiązkach: Nie bój się poprosić partnera lub członków swojej grupy wsparcia, aby pomogli Ci w pracach domowych, załatwianiu spraw poza domem lub przygotowywaniu zdrowych posiłków, tak abyś mogła karmić dziecko bądź odpoczywać.

  • Jeśli masz partnera, poproś aby dołączył do Ciebie w trakcie karmienia: Karmienie może być spokojnym i relaksującym momentem dla Ciebie, Twojego partnera oraz dziecka, kiedy możecie zwyczajnie być razem i wzmacniać łączącą was więź. Partner może pomóc Ci na wiele sposobów, nawet jeśli to Ty w rzeczywistości karmisz.

Na przykład, kiedy Ty i Twoje dziecko wciąż uczycie się karmienia, Twój partner może pomóc Ci odczytywać oznaki głodu i sytości u dziecka. Może również zmienić dziecku pieluchę przed nocnymi karmieniami.

 

Twój partner może też wziąć na siebie zadanie przyniesienia ci szklanki wody w czasie, kiedy Ty karmisz, gdyż bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu w trakcie karmienia.

 

  • Pielęgnuj dziecko: Oprócz wartości odżywczych z Twojego mleka, ważne jest również pielęgnowane emocji dziecka. Partnerzy mogą tulić się, obejmować, bawić oraz poświęcać tyle czasu, ile to możliwe, stymulując rozwój dziecka.

  • Pamiętaj że Twoim „partnerem” może być zaufany przyjaciel lub członek rodziny, na którym możesz polegać, chętny aby wesprzeć Twoje pragnienie karmienia dziecka tak długo, jak to możliwe.