Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Szkoła żywienia dla mamy i dziecka - udostępnij
X
Jak rozwija się Twoje dziecko
Naucz się

Jak rozwija się Twoje dziecko

Ciąża to ekscytujący czas pełen zmian i oczekiwania. Twoje dziecko rośnie z miesiąca na miesiąc i za około 40 tygodni będzie gotowe do przyjścia na świat.

 

Te 40 tygodni dzieli się na trzymiesięczne części zwane trymestrami. Każdy z nich obfituje w imponujące etapy rozwoju.

 

Pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr jest niesamowitym czasem, kiedy jednokomórkowy embrion szybko rośnie przekształcając się w płód wyposażony we wszystkie główne układy organów.

 

Miesiąc 1

Poczęcie ma zazwyczaj miejsce w środku Twojego cyklu menstruacyjnego. Pamiętaj jednak, że przy obliczaniu daty porodu lekarz doda 40 tygodni do daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Od pierwszego dnia po zapłodnieniu, maleńka zygota (powstała w wyniku połączenia plemnika i komórki jajowej) podlega szybkim podziałom komórkowym oraz ich namnażaniu, podróżując jajowodem i stając się embrionem po dotarciu do macicy.

 

Miesiąc 2

Na tym etapie Twoje dziecko rozwijając się, zaczyna powoli przypominać małą istotę ludzką. Jego główne organy zaczęły się kształtować, ma palce u rąk i nóg oraz maleńkie wybrzuszenia po obu stronach głowy, które wkrótce staną się uszami.

 

Miesiąc 3

Twoje dziecko jest już płodem i ma wielkość winogrona. Wszystkie układy organów są już na miejscu i rozpoczynają się ruchy. Odpowiednio stymulowane, dziecko może mrużyć oczy, otwierać buzię oraz zginać palce u rąk i stóp. Swój początek ma też funkcjonowanie mózgu. Głowa dziecka staje się bardziej zaokrąglona i jego mózg, nerwy oraz mięśnie zaczynają funkcjonować.

 

Drugi trymestr

Organy dziecka zaczynają się kształtować i dojrzewać. Płód wielkością przypomina grejpfruta i pokryty jest białą kremową substancją (vernix caseosa – maź płodowa), która chroni skórę przed kontaktem z płynem owodniowym. Tak jak wiele kobiet w tym trymestrze, możesz czuć ogromną energię, siłę oraz szczęście. Poranne nudności nie są już tak dotkliwe i ciąża staje się widoczna.

 

Trzeci trymestr

Na dwa miesiące przed zakończeniem ciąży, pięć zmysłów dziecka jest już w pełni wykształconych, a rozwój fizyczny, społeczny oraz poznawczy postępują bardzo szybko.

 

Rozwój fizyczny

 

  • Wykonuje skoordynowane ruchy ssące.

  • Połyka płyn owodniowy, co może zapoznać dziecko ze smakami z diety matki.

Rozwój społeczny

 

  • Słyszy rozmowy i rozpoznaje niektóre dźwięki mowy.

  • Rozpoznaje muzykę odtwarzaną wielokrotnie.

  • W macicy może dochodzić do interakcji pomiędzy bliźniakami.

Rozwój poznawczy

 

  • Dziecko bada swoje własne dłonie oraz twarz przy pomocy dotyku.

  • Reaguje na dźwięki ruchami oraz zmianą tętna.

  • Aktywność mózgu zmienia się w reakcji na dźwięki.