Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
pani--pijąca-wodę.png

Sposoby na mdłości w ciąży

 

Mdłości w ciąży to najczęstsza dolegliwość. Dowiedz się co zrobić, kiedy zaczynają się poranne mdłości w ciąży. Jakimi sposobami z nimi walczyć i kiedy mijają przykre nudności. 

czwartek, 22.06.2017

Niejedna kobieta będąca w wieku rozrodczym, uskarżając się na uczucie mdłości, została zapytana przez bliskich „czy może nie jest w ciąży?”. Z tymi dolegliwościami na początku „stanu błogosławionego” kojarzona jest właśnie ciąża. Ale czy zastanawiałaś się, czym właściwie są nudności w ciąży? Kiedy w ciąży pojawiają się mdłości? Jakie są przyczyny porannych mdłości? I czy jest to bezpieczne dla dziecka?

Na początku musisz sobie uświadomić, że nudności w ciąży są zjawiskiem zupełnie normalnym, a nawet świadczącym o zdrowo przebiegającej ciąży. Mdłości są objawem obecności hormonu ciążowego - gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi, wytwarzanego przez rozwijające się łożysko, który pomaga w utrzymaniu ciąży. Dodatkowo takie czynniki jak zmęczenie i stres, niski poziom cukru we krwi czy podwyższona kwasowość żołądka mogą nasilić nieprzyjemne dla mam objawy.

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży:

Poranne mdłości pojawiają się w pierwszym trymestrze między 4 a 12 tygodniem od poczęcia. Do końca 4 miesiąca zwykle mijają, gdy poziom hormonów we krwi maleje. Jeśli cierpisz na nudności w ciąży, to wiedz, że znajdujesz się w grupie około 50 – 70% kobiet, które doświadczają tego, co Ty! Poranne mdłości nie są niebezpieczne dla dziecka. Często towarzyszą im wymioty, a także mogą występować o różnych porach dnia. Niestety, nie odkryto leku na tę przypadłość. Jest jednak kilka sposobów, aby je załagodzić. Zwykle poprawę można zaobserwować po ok. 2-3 dniach. Jeśli jednak mdłości nie pozwalają Ci jeść czy pić, prowadząc do odwodnienia, czy utrzymują się dłużej niż 1 trymestr, zgłoś to lekarzowi.

Sposoby na mdłości w ciąży:

 • Tuż po przebudzeniu unikaj szybkiego wstawania z łóżka – pierwszy mniejszy posiłek zjedz, zanim się podniesiesz – możesz np. na szafce nocnej pozostawić kilka sucharów, krakersy, kromkę suchego pieczywa, kilka migdałów czy małego banana. Poproś partnera lub kogoś bliskiego o śniadanie do łózka. Najlepiej, gdy posiłek popijesz ciepłą herbatą, (jeśli nie ma nikogo w domu, herbatę przygotuj dnia poprzedniego w termosie). Po zjedzeniu poleż jeszcze ok 10 – 15 min.
 • Staraj się nie przejadać na noc. W ciągu dnia zadbaj o to, aby Twoje posiłki nie były wielkie (ok. 5-6 posiłków) i starannie przeżute, zjedzone w spokoju. Dbaj o regularność posiłków, aby uniknąć spadku cukru we krwi.
 • Staraj się, aby Twoja dieta była dostatecznie bogata w węglowodany złożone oraz białko, potrzebne dla prawidłowego rozwoju płodu.
 • Pij dużo wody, ale staraj się unikać wody i napojów gazowanych.
 • Unikaj tłustych oraz pikantnych potraw podrażniających żołądek.
 • Unikaj zapachów, widoku produktów czy innych substancji (np. przez bierne palenie), które mogą doprowadzić Cię do mdłości.
 • Nie pij w trakcie spożywania posiłków. Posiłek możesz popić, jednak staraj się unikać picia podczas przeżuwania.
 • Wypróbuj naturalnych sposobów np. zaparz odrobinę imbiru (możesz dosłodzić napar miodem lub cukrem trzcinowym) lub rumianku.
 •  Noś w torebce przekąskę, która może załagodzić nudności i podnieść poziom cukru we krwi np. zbożowy batonik, herbatnik czy kwaśny cukierek.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
 • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
 • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
 • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.