Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
mama-trzymajaca-niemowle-w-chuscie-i-karmiaca-go-lyzeczka

Rozszerzanie diety niemowlaka – zbiór zasad z gotowymi jadłospisami do pobrania

Zastanawiasz się, kiedy wprowadzić pokarmy stałe do diety swojego niemowlaka? Poznaj zbiór zasad, jakimi należy kierować się w trakcie rozszerzania diety dziecka. Pobierz przykładowy jadłospis dla dziecka na różnych etapach rozszerzania diety. Skomponuj z naszą pomocą pełnowartościowe menu dla maluszka!

Sprawdź, w jaki sposób wprowadzać do jadłospisu niemowlaka kolejne grupy produktów i jakich zasad należy się przy tym trzymać. Już od najmłodszych lat kształtuj u dziecka dobre nawyki żywieniowe, które zapewnią mu zdrowy start w przyszłość!

czwartek, 03.11.2016

Wprowadzanie pokarmów stałych: kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów do diety niemowlęcia. Pozwala mu to na odkrywanie nowych smaków i konsystencji. Dzięki nim maluch zaczyna powoli rozumieć, że może sam decydować o tym co je. Niektóre dzieci wcześniej wykazują chęć siadania przy stole i próbowania nowych smaków, inne są bardziej ostrożne. Tak, jak w przypadku całego rozwoju, każde dziecko ma swoje tempo.

Rozszerzanie diety dziecka karmionego piersią a karmionego mlekiem modyfikowanym:

Zanim zaczniesz wprowadzać pokarmy stałe do diety niemowlaka, poznaj zbiór zasad, jakimi należy kierować się w trakcie rozszerzania diety dziecka.

Zasady przy rozszerzaniu diety dziecka karmionego piersią a dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym są takie same:

1.    Podawaj dziecku małe porcje.

Rozpocznij podawanie nowego składnika od niewielkiej ilości, tzn. 1-2. łyżeczek danego produktu i zwracaj uwagę, jak maluszek reaguje na nowe produkty w swojej diecie.

2.    Wybierz odpowiedni moment.

Podawaj nowe produkty, gdy dziecko wykazuje oznaki głodu (np. kręcenie się, grymaszenie). Umiejętność jedzenia z łyżeczki może być trudna, ale gdy maluszek jest głodny, chętniej rozpocznie tę naukę.

3.    Używaj odpowiednich atrybutów karmienia.

Do karmienia niemowlaka używaj małych miseczek i sztućców. Pamiętaj, że żołądek dziecka jest bardzo malutki, dużo mniejszy niż Twój - ma wielkość 2. złożonych razem piąstek dziecka.

4.    Zachowaj spokój.

Oferuj dziecku nowy smak kilkakrotnie przez kilka dni, a nawet tygodni. Może chwile potrwać, zanim dziecko zaakceptuje nowe smaki. Różnorodna konsystencja, barwa i smaki mogą być zaskoczeniem dla maluszka.

5.    Obserwuj dziecko.

Pamiętaj, że grymaszenie czy też marszczenie brwi są naturalną reakcją dziecka, które uczy się spożywać produkty o innej konsystencji. Nie znaczy to natomiast, że dany pokarm maluszkowi nie smakuje.

6.    Przygotuj odpowiednio posiłek przed podaniem.

Przełóż część produktu ze słoiczka do miseczki. Unikaj karmienia dziecka bezpośrednio ze słoiczka, jeśli wiesz, że nie zużyjesz jednorazowo całego dania. Po otwarciu słoiczki przechowuj w lodówce maksymalnie 48 godzin od otwarcia, tak, by zachować świeżość produktu.

7.    Zapewnij dziecku spokój i serdeczną atmosferę.

Unikaj karmienia przed telewizorem, śpiewania i zabawiania malucha podczas posiłku. To odwraca uwagę dziecka od jedzenia i zaburza apetyt malucha.

8.    Bądź cierpliwym nauczycielem.

Pamiętaj, że po pierwszym karmieniu łyżeczką więcej jedzenia może wylądować na śliniaczku i stoliczku niż w brzuszku maluszka. Praktyka czyni mistrza! Karmienie może zająć 10-20 minut lub więcej, cierpliwości!

9.    Nie zmuszaj dziecka do jedzenia.

Przestań karmić niemowlę, gdy okazuje sygnały sytości, np. zacznie się odwracać, traci zainteresowanie jedzeniem i odwraca głowę od łyżeczki.

10.    Nie rozpraszaj dziecka.

Nie wycieraj buzi maluszka podczas karmienia - to go tylko rozprasza. Najlepiej będzie, gdy wyczyścisz buźkę brzdąca już po skończonym posiłku.

 

Przygotuj idealne menu dla Twojej pociechy i pomóż maluszkowi odkrywać kolejne nowe smaki i konsystencje. Pobierz gotowy jadłospis dla dzieci w różnym wieku, przygotowany z pomocą eksperta.

Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię i pomoże uniknąć w czasie rozszerzania diety dziecka częstych błędów żywieniowych.


 

Pobierz jadłospisy

Podpowiemy Ci, jak rozszerzać dietę Twojej pociechy - pobierz nasze gotowe jadłospisy dla dziecka w wieku 5-6 miesięcy oraz 7-8 miesięcy.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.