Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
niemowlę-karmione-łyżeczką

Rozszerzanie diety a alergia pokarmowa u niemowląt

Czy Twój niemowlak cierpi na nietolerancję lub alergię pokarmową? Sprawdź, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety dziecka z alergią. Zobacz również, czym jest dieta eliminacyjna.

piątek, 23.09.2016

Zasadniczo rozszerzanie diety alergika odbywa się tak samo, jak w przypadku rozszerzania diety dziecka zdrowego. Pokarmy inne niż mleko mamy/mleko w proszku należy wprowadzać zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, ale powoli i ze znacznie większą ostrożnością, obserwując bacznie reakcję dziecka.

Zbyt późne lub zbyt wczesne wprowadzanie nowości do diety malucha może sprzyjać rozwojowi alergii.

Alergia pokarmowa u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowlaka wynika z niedojrzałości układu pokarmowego i odpornościowego dziecka. Jest zarówno trudna do zdiagnozowania, jak i leczenia. Najczęściej pojawia się w 2-3. miesiącu życia albo w okresie rozszerzania diety. Alergenem może być praktycznie wszystko - łącznie z mlekiem mamy, ponieważ składniki odżywcze przyjmowane z przez nią z jedzeniem przenikają do mleka. Do reakcji alergicznej dochodzi niemal natychmiast po spożyciu alergizującego pokarmu. Inaczej jest w przypadku nietolerancji pokarmowej u niemowląt, której objawy nie są tak gwałtowne. Mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach (a nawet dniach!) od spożycia pokarmu, na który maluch jest wrażliwy.

Czym objawia się alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej jest to biegunka, wymioty bądź kolka. W niektórych przypadkach maluch może mieć również wysypkę, która pojawia się na twarzy i zgięciach kolanowych lub łokciowych. Dziecko z alergią może mieć również katar i duszności. Na śluzówce nosa powstaje czasem obrzęk powodujący wodnisty katar, który będzie utrudniał maluchowi oddychanie.

Kilka kluczowych zasad rozszerzania diety dziecka z alergią:

  • Dietę małego alergika należy rozszerzać stosując się do zaleceń pediatry lub alergologa.
  • Rozszerzanie diety dziecka z alergią, podobnie jak w przypadku zdrowego dziecka, rozpocząć należy od jednoskładnikowych przecierów warzywnych, a następnie owocowych.
  • Jeśli pojawią się jakieś niepożądane objawy, należy zastosować dietę eliminacyjną – przestać na jakiś czas podawać produkt wywołujący reakcje uczuleniowe. Takie postępowanie powinno złagodzić objawy alergii lub też doprowadzić do ich całkowitego ustąpienia. Nie należy w żaden inny sposób modyfikować schematu żywienia niemowląt.
  • Nowe smaki w diecie alergika należy wprowadzać pojedynczo i stopniowo, najlepiej w kilkudniowych odstępach czasowych. Taki sposób rozszerzania diety jest zalecany dlatego, że reakcja alergiczna nie zawsze pojawia się natychmiast. Jeśli w trakcie wprowadzania nowego smaku do diety malucha wystąpi niepożądana reakcja, zrezygnuj z jego podawania i skontaktuj się z lekarzem.
  • Gdy maluch pozna smak warzyw i owoców, jego jadłospis można w celu zaspokojenia rosnących potrzeb żywieniowych wzbogacić o bezglutenowe produkty zbożowe, tj. Nestlé Sinlac. Nestlé Sinlac to idealny pierwszy posiłek zbożowy, pomocny w komponowaniu diety eliminacyjnej niemowląt i małych dzieci. Produkowany jest z wysokiej jakości mączki chleba świętojańskiego i mąki ryżowej – składników o niskich właściwościach alergizujących. Jesteś na etapie rozszerzania diety? Naucz swoje dziecko smaków od A do Z z Elementarzem Smaków!

nestle-sinlac-na-rekach-mamy

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.