Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
szczęśliwa-kobieta-w-ciąży

Rodzaje i etapy porodu. Jak przebiega i ile trwa?

 

Poród to dla każdej kobiety długo wyczekiwana chwila, ale też powody do niepokoju. Poznaj etapy przebiegu porodu, jak wygląda i ile trwa. Będziesz spokojniejsza.

czwartek, 02.02.2017

Poród: pierwsze oznaki, przebieg, etapy, rodzaje

Co to jest poród?

Urodzenie dziecka to bardzo naturalny akt. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dziecko jest ułożone poprzecznie lub pupą w dół, albo mama ma za wąską miednicę i poród musi się odbyć przez cesarskie cięcie. Każda kobieta powinna poznać fazy porodu i  przygotować się na każdą ewentualność przebiegu porodu.

Rodzaje porodu

 1. Poród naturalny

W większości przypadków porodów naturalnych dziecko układa się główką do dołu. Poród naturalny składa się z kilku etapów.

Przebieg porodu naturalnego:

 • odpływanie wód płodowych
 • skurcz
 • rozwarcie
 • przyjście dziecka na świat

Jeśli dziecko jest ułożone inaczej, np. pośladkowo, lekarz może rozważyć poród naturalny jeśli oceni, że nie zagraża to maluszkowi. W innym wypadku podejmuje decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność indukcji porodu, tj. jego sztucznego wywołania. Najczęściej jest tak w sytuacji kiedy zagrożone jest zdrowie dziecka lub/i mamy lub kiedy minął już termin porodu. W tym przypadku kobieta dostaje odpowiednie leki, które wywołują skurcze macicy.

 1. Poród przez cesarskie cięcie


Czym jest cesarskie cięcie? Jest to inny typ porodu indukowanego, wykonywany z wielu różnych powodów, np. gdy dziecko jest ułożone pośladkowo, jest za duże, przyszła mama ma zbyt wąską miednicę, jej stan zdrowia nie pozwala na poród siłami natury (nadciśnienie, cukrzyca), istnieje zagrożenie życia dziecka itp. Decyzja o porodzie przez cesarskie cięcie może być podjęta także w trakcie porodu naturalnego, jeśli główka dziecka nie wstawia się prawidłowo w kanał rodny lub istnieje zagrożenie niedotlenieniem, szyjka macicy nie rozwiera się wystarczająco itp. Zabieg jest wykonywany na bloku operacyjnym ponieważ wymaga interwencji chirurgicznej. Polega on na urodzeniu dziecka poprzez nacięcie przedniej ściany powłok brzusznych i macicy, co trwa niecałe dziesięć minut. Całość zabiegu wykonana jest przy znieczuleniu zewnątrzoponowym lub w cięższych przypadkach, znieczuleniu ogólnym. W niektórych szpitalach nawet w takim porodzie może brać udział tata dziecka.

„Jak wygląda poród?” , „Ile trwa poród?”, „Jak obliczyć skurcze porodowe?”, „Etapy porodu - jak przebiega poród?” – poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dot. poszczególnych faz porodu:

 

Poród może trwać od kilku do kilkunastu godzin i składa się z kilku etapów. 

 • Do znaków zapowiadających poród, poza zmęczeniem i roztargnieniem, zaliczyć można obniżenie się dna miednicy i zwiększenie wilgotności w pochwie – to znak, że odchodzi czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Ma to miejsce najczęściej na kilka dni przed porodem.
 • Kolejnym etapem jest odejście wód płodowych -  ta faza porodu to nic innego jak odpływanie płynu owodniowego, który wypełniał pęcherz moczowy.
 • Kolejnym etapem jest wystąpienie skurczy porodowych. Jeśli skurcze nasilają się, stają się coraz bardziej intensywne i regularne (występują co ok. 10 minut) trwają ok. 1 minuty, to znak, że nastąpił kolejny etap porodu i najwyższy czas udać się na porodówkę. Lekarz sprawdzi puls, temperaturę i rozwarcie szyjki macicy oraz położenie maluszka.
 • Jeśli istnieje taka potrzeba, anestezjolog tuż przed porodem poda znieczulenie zewnątrzoponowe.
 • Jeśli jest już zupełne rozwarcie (ok. 10 cm), kolejnym etapem porodu jest moment parcia. Położna poprosi o współpracę, czyli regularne i mocne parcie (wdech, zablokowanie oddechu i parcie, wydech).
 • W momencie, kiedy główka dziecka zacznie napinać tkanki krocza, powoli je rozciągając, lekarz lub położna mogą podjąć decyzję o nacięciu krocza, aby uniknąć jego pęknięcia.
 • Kolejnym etapem jest przyjście dziecka na świat, następuje wtedy odcięcie pępowiny i urodzenie łożyska. W razie potrzeby lekarz sprawdzi, czy jama macicy jest pusta i nie zostały w niej żadne resztki łożyska.

Nie pozostaje już nic innego jak cieszyć się pierwszym krzykiem dziecka, pierwszym spojrzeniem… Te nowe doznania na zawsze zapiszą się w pamięci młodych rodziców! 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Zdobywaj wiedzę
 • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
 • Testuj produkty
 • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią