Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
zelazo-miniaturka-3.jpg

Potrzeby półrocznego dziecka rosną razem z nim. Zapotrzebowanie na żelazo również!

(0 opinie)

W okresie rozszerzania diety 96% zapotrzebowania na żelazo powinno być pokryte przy udziale produktów uzupełniających.

piątek, 03.02.2017

potrzeby dziecka

 

Do 6. miesiąca życia dziecka, wszystkie składniki, których Twój maluszek potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju, dostarczane są wraz z mlekiem matki. Po pierwszym półroczu tempo wzrostu i rozwoju przyśpiesza, potrzeby żywieniowe rosną i kończą się zapasy żelaza zgromadzone jeszcze w okresie płodowym. W trakcie rozszerzania diety, aż 96% zapotrzebowania na żelazo powinno być pokryte przy udziale produktów uzupełniających, zawierających żelazo o odpowiedniej biodostępności (tj. czerwone mięso, żółtko jaj, ciemnozielone warzywa, produkty zbożowe wzbogacane w żelazo).
Wiesz, że zapotrzebowanie niemowlaka na żelazo w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest ok. 5 razy większe niż u osoby dorosłej? Planując jadłospis dla swojego dziecka, pamiętaj, że mimo rosnących potrzeb żywieniowych, pojemność brzuszka Twojego dziecka  jest bardzo mała. Z tego też względu serwowane mu posiłki powinny mieć wysoką gęstość odżywczą – zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do dostarczanej energii, w niewielkiej porcji posiłku.
Kluczem do zaspokojenia potrzeb żywieniowych dziecka jest dbałość o różnorodność w jego diecie. Podawanie dziecku produktów z różnych grup żywności zwiększa szanse na to, że wraz z pożywieniem otrzyma ono wszystkie potrzebne mu do rozwoju składniki odżywcze, w tym żelazo.

Z myślą o zwiększających się potrzebach rosnącego dziecka, kaszki Nestlé zostały wzbogacone w żelazo. 1 porcja kaszki Nestlé dostarcza aż ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na ten składnik, a witamina C obecna w kaszce wspiera  jego wchłanianie. Co więcej, porcja kaszki Nestlé dostosowana jest do wielkości małego brzuszka. 
Spora część rodziców martwi się, że nadmiar żelaza w diecie dziecka może doprowadzić do zaparć. Owszem, zaparcia są uciążliwą dolegliwością, ale może się ona pojawić w przypadku suplementacji specjalistycznymi preparatami zawierającymi żelazo w dużych dawkach, które są dostępne  w aptece. Żelazo dostarczane wraz z dietą przy wykorzystaniu posiłków dla niemowląt pokryje potrzeby małego organizmu na ten składnik, nie powodując przy tym zaparć.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.