Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
dziecko-pijące-z-butelki.jpg

Po co bifidus w diecie niemowlaka?

Bakterie bifidus znajdują się w mleku mamy, ale także w mlekach modyfikowanych. To bakterie zaliczane do probiotyków.

czwartek, 22.06.2017

Probiotykami określa się żywe bakterie probiotyczne, czyli tak zwane dobre bakterie, które wywierają korzystny wpływ na przewód pokarmowy człowieka. Są one niezwykle ważne już od pierwszych dni życia naszego maleństwa, ponieważ wpływają korzystnie na odporność dziecka, chronią brzuszek przed problemami żołądkowo-jelitowymi, a tym samym regulują środowisko bakteryjne w jelitach i usprawniają ich pracę a także zwalczają bakterie chorobotwórcze.  Do tych prozdrowotnych drobnoustrojów należą te, które produkują kwas mlekowy z rodzaju Lactobacillus (m.in. L. casei, L. acidophilus, L. rhamnosus, L. reuteri) i Bifidobacterium (m.in. B. breve, B. animalis) oraz drożdżaki t. j. Saccharomyces boulardii.

Pierwszy kontakt noworodka z probiotykami odbywa się w czasie karmienia piersią, gdyż nasze pociechy przychodzą na świat z jałowym przewodem pokarmowym, a skład mleka każdej mamy obfituje w Lactobacillus oraz bifidus. Nie każda mama jednak może karmić piersią, dlatego probiotyki są głównym składnikiem mieszanek dla niemowląt oraz preparatu probiotycznego. Pediatrzy szczególnie zalecają stosowanie probiotyków dla dzieci w trakcie infekcji bakteryjnych (w czasie i po antybiotykoterapii, która niszczy florę bakteryjną) oraz dla tych maluchów, które mają problemy z brzuszkiem, takie jak kolki, biegunki, wzdęcia, zaparcia, gazy a także ulewanie. Dodatkowo probiotyki wspomagają prawidłowy rozwój dziecka poprzez ułatwienie absorpcji minerałów i witamin z posiłków oraz zmniejszają ryzyko alergii.

Aby nasze maluchy czerpały korzyści z probiotyków, pamiętaj:

  • Jeśli jest to możliwe – jak najdłużej karm dziecko piersią! Dzięki zawartości w składzie mleka matki węglowodanów, które stanowią dla probiotyków pożywkę, obserwuje się pobudzenie ich wzrostu i aktywności. Karmiąc dziecko swoim pokarmem, nie zapominaj również o swojej prawidłowo zbilansowanej diecie, bogatej w probiotyki (np. jogurty z lactobacillus) oraz prebiotyki (oligosacharydy), które są pożywką dla probiotyków (wpływają na ich namnażanie się i rozwój), np. banany, ziemniaki, produkty wzbogacane prebiotykami.
  • Jeśli nie chcesz lub nie możesz karmić piersią, zadbaj o to, aby w składzie mieszanki mleka, które podajesz dziecku, występowały probiotyki. Jeśli w obecnej mieszance nie ma np. acidophilus, wraz z pediatrą rozważ jego zmianę. Zadbaj o odpowiednią temperaturę (nie większą niż 38° C) oraz prawidłowy sposób przygotowania mleka modyfikowanego, po to, aby nie zniszczyć żywych kultur bakterii.
  • Nigdy nie podawaj preparatów probiotycznych sama! Decyzję o padaniu go swojemu dziecku, zawsze powinnaś uzgodnić z lekarzem. Preparaty probiotykowe dla dzieci są podawane w kropelkach lub w saszetkach (do rozpuszczenia w wodzie lub odciągniętym mleku).
  • Zadbaj o to, aby dieta Twojego dziecka w czasie jej rozszerzania nie była pozbawiona produktów naturalnie probiotycznych. Po skończeniu 11 miesięcy (jeśli nie jest alergikiem) warto, aby w jadłospisie Twojego dziecka znalazły się kefiry czy jogurty.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Ciekawy materiał , nigdy się nad tym nie zastanawiałam

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.