Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
kobieta-cieżarna-z-telefonem-komórkowym-w-ręce

Plan porodu

(1 opinia)

Co to jest plan porodu? Co powinien zawierać, czy muszę go przygotować i czy ktoś to w ogóle przeczyta? 

środa, 02.11.2016

Plan porodu to dokument, który powinien zawierać wszystkie Twoje oczekiwania dotyczące porodu. Powinnaś zawrzeć w nim wszystkie informacje odnośnie przygotowania do  porodu,  jego przebiegu na każdym jego etapie, planowanych metod uśmierzania bólu, a także kontaktu z dzieckiem po porodzie, czy obecności osoby wspierającej. Tworząc plan możesz skorzystać z istniejących w Internecie gotowych formularzy lub stworzyć swoją własną listę. Plan nie musi być skomplikowanym i bardzo rozbudowanym dokumentem ważne, aby znalazły się w nim najważniejsze dla Ciebie informacje.

Po przyjęciu do szpitala z Twoim planem porodu powinien zapoznać się personel medyczny, który będzie się Tobą opiekować. Poinformuj uprzednio lekarza prowadzącego poród lub położną, że posiadasz taki dokument.

Co powinien zawierać plan porodu? 

  • Informacje odnośnie przygotowania do porodu

Możesz zaznaczyć, czy chcesz rodzić w pojedynczej sali czy zgadzasz się na poród na sali wieloosobowej. Czy chciałabyś, aby w trakcie porodu towarzyszyła Ci bliska osoba lub dodatkowa położna, czy też wolisz rodzić sama? Czy zgadzasz się na obecność studentów w trakcie porodu? Czy wyrażasz zgodę na założenie wenflonu lub wykonanie lewatywy?   

  • Informacje o przebiegu I okresu porodu

Czy chciałabyś móc przyjmować napoje lub drobne przegryzki? Czy w fazie rozwierania szyjki macicy chciałabyś korzystać z piłki, wanny, drabinki lub materaca? Czy zgadzasz się na masaż szyjki macicy? Z jakich metod uśmierzania bólu chcesz skorzystać? 

  • Informacje o przebiegu II okresu porodu

Czy zależy Ci na przyjęciu dowolnej pozycji do porodu? Czy chciałabyś widzieć jak rodzi się główka, móc jej dotknąć? Czy chciałabyś, aby nacięcie krocza zostało wykonane, czy też wolisz, aby położna starała się je ochronić? Czy chciałabyś, aby osoba towarzysząca przecięła pępowinę dziecka? Jaki jest Twój stosunek do cesarskiego cięcia, czy podania oksytocyny? 

  • Informacje o przebiegu III okresu porodu

Czy chciałabyś, trzymać dziecko w czasie rodzenia się łożyska lub ewentualnego zszywania krocza. Czy chciałabyś być w nieprzerwanym kontakcie z dzieckiem przez 2 godziny? Czy chciałabyś po porodzie nakarmić dziecko najszybciej jak to będzie możliwe? 

Plan po porodzie
Czy chciałabyś, aby dziecko po porodzie przebywało cały czas z Tobą na oddziale? Czy zgadzasz się na szczepienie dziecka w pierwszej dobie. Czy zgadzasz się na dokarmianie dziecka? Czy chciałabyś skorzystać z porady położnej laktacyjnej? 
Tworząc plan pamiętaj, że nie jest to sztywny dokument. W trakcie porodu wszystko może zmieniać się dynamicznie. Ty też możesz zmienić stosunek do różnych procedur. Plan może pomóc Ci uporządkować wszystkie informacje, ale pamiętaj, że przebiegu porodu nie da się zaplanować. Podobne jak każda ciąża, także każdy poród przebiega inaczej. Gdybyś natomiast zapomniała lub nie zdążyła przygotować go wcześniej, poproś położną w szpitalu aby przeprowadziła z Tobą szczegółowy wywiad. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

1 opinia

piątek, 2 grudzień 2016 - 13:41

Magdalena

6lat temu przyszedł na świat mój syn,podczas porodu nikt mnie nie zapytał czy chce lewatywe...po prostu ja zrobili i koniec.Tak samo z nacieciem krocza...nie uchronili mnie przed tym.nawet nie próbowali tylko od razu to zrobili... Teraz jestem w ciąży i aż się boję na samą myśl ze będę to znowu przechodzić

Podziel się opinią