Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Topic Page - udostępnij
X

Nauka smaków

Nauka smaków

W-jak-Warzywa

Lekcja 1: W jak Warzywa

Warzywa są pierwszą grupą produktów, o które należy rozszerzać dietę dziecka. Powinny pojawiać się one w jadłospisie malucha codziennie, a formę ich podaży należy dostosować do wieku – od gładkich przecierów na początku, poprzez większe cząstki aż do samodzielnego gryzienia.

O-jak-Owoce

Lekcja 2: O jak Owoce

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt owoce można wprowadzić do diety dzieci po 4. miesiącu jego życia. Co ważne - owoce należy wprowadzić dopiero po około 2. tygodniach od podania pierwszego posiłku warzywnego, kontynuując podawanie warzyw. 

Z-jak-zboża

Lekcja 3: Z jak Zboża

Przygodę dziecka ze smakiem zbóż należy zainicjować nie wcześniej niż po skończeniu przez niego 4.m.ż. i nie później niż przed ukończeniem 6.m.ż. Rozpocząć należy od zbóż bezglutenowych w postaci bezglutenowego kleiku dla niemowląt, stopniowo wprowadzając zboża glutenowe.

M-jak_mięso

Lekcja 4: M jak Mięso

Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt mięso można wprowadzić do jadłospisu dziecka już w 5. miesiącu jego życia. W trosce o jak największe urozmaicenie diety malucha należy dążyć do tego, by dziecko poznało smak różnych gatunków mięsa, a obiadek z jego udziałem pojawiał się 5 razy w tygodniu.

R-jak-Ryby.

Lekcja 5: R jak Ryby

Rozwijanie akceptacji smaku ryby w dzieciństwie jest trudniejsze w porównaniu z rozwijaniem akceptacji smaków np. owoców. Nie należy się zbyt szybko zniechęcać i, w razie potrzeby, ponawiać próby. Wielkokrotne podawanie ryb sprzyja rozwojowi tolerancji ich smaku. Jeśli dziecko polubi smak ryby w dzieciństwie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie jego miłośnikiem w przyszłości.

M-jak-Produkty-Mleczne

Lekcja 6: M jak Produkty Mleczne

Mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny przed 12 m.ż. Może ono prowadzić do nadmiernego obciążenia ustroju białkiem i produktami jego przemiany oraz może sprzyjać alergizacji.
Dopuszczalne jest natomiast podawanie dziecku, które ukończyło 6 m.ż. przetworów mlecznych (tj. jogurt, ser twarogowy, kefir).

jak sobie radzić z jadkiem i niejadkiem

Jak sobie radzić z jadkiem i niejadkiem?

Rodzice często zadają sobie pytanie, jak karmić swoje dziecko prawidłowo, aby zapewnić mu właściwy rozwój. Dzieci jednak nie są takie same. Podczas gdy jedne mamy muszą ograniczać zbyt duży apetyt maluszka, innym sen z powiek spędzają kłopoty z małym niejadkiem. Dowiedz się, ile posiłków i jakie porcje podawać dziecku, aby dostarczyć mu właściwą ilość potrzebnych składników odżywczych.

Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.