Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Topic Page - udostępnij
X

Naucz się chronić to, co najważniejsze

Pierwsza pomoc w stanach nagłych u niemowląt

Bezpiecznie z Nestlé! Pierwsza Pomoc u niemowląt

Drodzy Rodzice, czy zastanawialiście się nad tym, czy potrafilibyście uratować życie Waszego dziecka, gdyby zaistniała potrzeba udzielenia mu pierwszej pomocy? Czy wiecie, że macie tylko 2-3 minuty, aby skutecznie uratować życie i zdrowie swojej pociechy? Czy jedyne, co można zrobić to wykręcić numer telefonu alarmowego i bezczynnie czekać? Oczywiście, że nie!

Pobierz aplikację. Naucz się pomagać.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna. Z myślą o ochronie Twojego dziecka stworzyliśmy aplikację mobilną PIERWSZA POMOC Nestlé. Pobierz ją i zadbaj o bezpieczny rozwój swojej pociechy! Zobacz film instruktażowy.

Czytaj artykuły. Naucz się pomagać.

opracowanie merytoryczne: mgr Kamil Kasiak, prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski

pierwsza-pomoc-nestle-logo

Bezpiecznie z Nestlé

Z myślą o ochronie Twojego dziecka, we współpracy z ratownikiem medycznym Ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny Maluch”, przygotowaliśmy dla Was schematy postępowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia niemowląt oraz małych dzieci. Schematy są bardzo proste. Kluczem do sukcesu w udzielaniu pierwszej pomocy jest zachowanie spokoju. Mamo, tato — pamiętaj, to Ty jesteś najlepszym ratownikiem, gdyż jesteś najbliżej dziecka, masz najwięcej czasu na podjęcie odpowiednich czynności, a w stanach nagłych szybka reakcja decyduje o życiu.

Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

 

Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych, silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem. Objaw ten powinien zostać zauważony przez rodzica jak najszybciej, aby mógł efektywnie pomóc swojemu dziecku.

Gorączka

Gorączka to stan podwyższonej temperatury ciała, przekraczający 36,6°C. 

Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

Uraz głowy lub kręgosłupa

Silne urazy głowy oraz obrażenia kręgosłupa są bardzo niebezpieczne dla dziecka. 

Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Aplikacja nie jest dostępna w Google Play, a tylko w Apple App Store.

Aplikacja nie jest dostępna w Google Play, ale nadal można pobrać w AppStore dla iOS. Czy planowany jest powrót aplikacji na Android'a?

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.