MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Ulewanie i refluks u niemowląt

Ulewanie po jedzeniu to zjawisko fizjologiczne i zazwyczaj nie wymaga leczenia. Czasem jednak staje się problemem, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, aby dziecko nie ulewało. Podpowiadamy, jak odróżnić obfite ulewanie u noworodka od refluksu.

5min. czytania Sty 15, 2024

Ulewanie zważonym mlekiem to przypadłość niemowląt karmionych zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Kiedy jednak dziecku ulewa się bardzo często i obficie, bywa to uciążliwe i może nieść ze sobą niekorzystne dla zdrowia maluszka skutki. Czym jest silne ulewanie u noworodka i jak mu zapobiegać? Sprawdź, czy ta dolegliwość może minąć samodzielnie, czy też należy zwrócić się do specjalisty.

Dlaczego dziecko ulewa po karmieniu? 

Ulewanie po jedzeniu jest fizjologicznym zjawiskiem spowodowanym niedojrzałością układu pokarmowego, a ściślej – zwieracza przełyku, który u niemowląt zwyczajnie się nie domyka. To bezbolesne cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku. Dolegliwość objawia się powolnym wypływaniem z ust częściowo przetrawionej treści pokarmowej, czasem o konsystencji twarożku. U niemowląt i małych dzieci ulewanie ma miejsce zazwyczaj tuż po jedzeniu. Może się również przydarzyć w trakcie karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Ważne

Fizjologiczne ulewanie po jedzeniu nie przekracza ilości, która odpowiada ok. 1-2 łyżeczkom mleka. Co ważne, jeśli występuje nawet silne ulewanie u noworodka lub niemowlaka, ale dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie powinnaś się niepokoić. Problem pojawia się, gdy ulewanie jest obfite i trwa zbyt długo, przyczyniając się do niskiego przyrostu masy ciała. Gdy zauważysz kaszel i charczenie u niemowlaka po karmieniu lub ulewany pokarm będzie mieć brązowe lub zielone zabarwienie, w takich sytuacjach zachowaj spokój i jak najszybciej zasięgnij porady lekarza.

Przyczyny ulewania u niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym:

  • fizjologiczna niedojrzałość układu trawiennego (zwieracz przełyku nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo i nie jest w stanie zatrzymać pokarmu w żołądku),
  • zbyt szybkie, łapczywe jedzenie i związane z tym połykanie zbyt dużej ilości powietrza,
  • przejedzenie (nadmiar pokarmu nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego wypchnięty),
  • nieodpowiednia technika karmienia piersią/butelką (połykanie zbyt dużej ilości powietrza).

Ulewanie – kiedy mija?

Wiesz już, dlaczego dziecko ulewa po karmieniu, a czy zastanawiałaś się, kiedy ta dolegliwość może minąć? Jak już wspomnieliśmy, ulewanie wcale nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem. U większości dzieci przypadłość mija bez żadnych konsekwencji. Większość dzieci przestaje ulewać mleko, gdy nauczy się siedzieć. U niektórych niemowląt zjawisko utrzymuje się tylko do 3.-4. miesiąca życia (czas, do którego kształtuje się zwieracz przełyku). Są też takie maluszki, u których silne ulewanie zważonym mlekiem trwa aż do końca 1. roku życia.

 

karmienie dziecka ulewanie

 

Ulewanie a refluks żołądkowo-przełykowy 

Jak objawia się refluks u niemowląt? Refluks żołądkowo-przełykowy jest zwykle związany z zapaleniem błony śluzowej żołądka, nadkwasotą lub alergią pokarmową. W przeciwieństwie do zwykłego ulewania po jedzeniu refluks powoduje ból.

Zwróć więc uwagę, gdy:

  • Twoje dziecko jest płaczliwe, marudne i nie lubi przebywać w pozycji leżącej,
  • podczas karmienia jest niespokojne, wierci się, przerywa ssanie piersi. 

Takie zachowanie maluszka może świadczyć o dyskomforcie trawiennym. Podczas ulewania pokarm wypływa z ust dziecka powoli, zaś refluks objawia się gwałtownymi, chlustającymi wymiotami po każdym karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym. Dolegliwość może wystąpić czasem również w nocy. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy refluksu, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

Co zrobić, gdy dziecko ulewa?

Gdy dziecko ulewa po jedzeniu, warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do momentu rozszerzenia jego diety o inne pokarmy. Kiedy maluszek zacznie stawiać pierwsze kroki i nauczy się przyjmować pozycję pionową, wszystko się ustabilizuje, dlatego nie martw się na zapas. Zamiast tego, poznaj sposoby na ulewanie u niemowlaka.

  • Karm krócej, ale częściej.
  • Przed karmieniem pomasuj brzuszek dziecka, aby pobudzić perystaltykę jelit.
  • Zadbaj o prawidłową technikę karmienia – przystawiaj dziecko tak, aby prawidłowo chwytało pierś.
  • Po karmieniu przytrzymaj niemowlę w pozycji pionowej, oprzyj jego główkę na swoim ramieniu i ponoś je przez chwilę, aby odbiło połknięte powietrze i odpoczęło.
  • Po nakarmieniu ułóż malca na boku (nie na wznak), aby w przypadku ulania nie zakrztusił się pokarmem.

 

ikona 2

Pytania i odpowiedzi

 

1. Dlaczego dziecko ulewa?
Ulewanie po jedzeniu to u niemowląt zjawisko fizjologiczne, spowodowane niedojrzałością zwieracza przełyku. W wyniku tego pokarm z żołądka cofa się do przełyku. Na ulewanie mają też wpływ: zbyt łapczywe jedzenie, podczas którego niemowlę połyka duże ilości powietrza, przejedzenie, nieodpowiednia technika karmienia. 
2. Co na ulewanie u niemowlaka?
Na ulewanie u niemowlaka mogą pomóc np.: odpowiednia technika karmienia, noszenie nakarmionego dziecka w pozycji pionowej, tak aby połknięte powietrze mu się odbiło, krótsze, a częstsze karmienia czy masaż brzuszka przed jedzeniem.
3. Do kiedy dziecko ulewa?
U większości dzieci ulewanie mija, gdy maluszek nauczy się siedzieć. Część niemowląt przestaje ulewać już ok. 3. lub 4. miesiąca życia, u niektórych przypadłość ta może trwać aż do ukończenia 1. roku. 
4. Jak zapobiec ulewaniu?
Oto kilka sposobów, które mogą złagodzić ulewanie: krótsze, ale częstsze karmienia, masaż brzuszka przed karmieniem, prawidłowa technika karmienia, odbijanie po karmieniu.
5. Co zrobić gdy dziecko ulewa?
Kiedy dziecko ulewa, warto zadbać o prawidłową technikę karmienia, a po posiłku nosić je na rękach, aż odbije mu się połknięte w czasie jedzenia powietrze. Po nakarmieniu najlepiej układać maluszka na boku (nie na wznak), aby zapobiec ewentualnemu zakrztuszeniu się cofniętym pokarmem. 
6. Jak rozpoznać refluks u niemowlaka?
W odróżnieniu od zwykłego ulewania refluks powoduje u niemowlęcia ból. Dziecko w pozycji leżącej może stawać się marudne i płaczliwe, a podczas karmienia jest niespokojne i przerywa ssanie piersi. Podczas gdy przy fizjologicznym ulewaniu pokarm wypływa z ust dziecka powoli, refluks objawia się gwałtownymi, chlustającymi wymiotami. 
7. Kiedy mija refluks u niemowlaka?
W razie wystąpienia u niemowlęcia refluksu, czyli gwałtownych wymiotów, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Natomiast fizjologiczne, delikatne ulewanie mija zwykle w momencie, gdy dziecko nauczy się siedzieć.
8. Co to jest refluks u dzieci?
Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt jest związany z zapaleniem błony śluzowej żołądka, nadkwasotą lub alergią pokarmową. Objawia się chlustającymi wymiotami po każdym karmieniu. W odróżnieniu od fizjologicznego ulewania refluks powoduje u dziecka ból i wymaga kontaktu z pediatrą.

 

promoz swojemu partnerowi

 

ulewanie
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.