Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Mleko dla dziecka rocznego i dwulatka - zdrowa dieta dziecka

Jak powinno wyglądać żywienie dziecka po 1. roku życia? Jakie mleko wybrać dla dziecka rocznego i dwulatka? Zobacz więcej o mleku modyfikowanym Nestlé Junior!

piątek, 20.10.2017

Żywienie dziecka po 1. roku życia

Mimo, iż Twój junior coraz chętniej sięga po nowe smaki, dieta rocznego dziecka i dieta dwulatka w dalszym ciągu wymaga uwagi, gdyż jego układ trawienny nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości i nie jest jeszcze gotowy na dorosły sposób żywienia. Pamiętaj, że junior ma inne niż dorośli potrzeby.

Zdrowa dieta dla dziecka powyżej 1. roku życia powinna być dostosowana do:

  • zmieniających się potrzeb żywieniowych
  • możliwości trawiennych - delikatnego w dalszym ciągu - brzuszka
  • nabywanych umiejętności jedzenia

Przewodnikiem po sposobie żywienia dzieci w wieku 1-3 jest Modelowy Talerzyk Żywieniowy, opracowany przez lekarzy i dietetyków z Instytutu Matki i Dziecka. Stosowanie się do jego zaleceń to gwarancja tego, że dieta juniora będzie odpowiednio zbilansowana pod względem ilości energii i składników odżywczych. 

 

Jakie mleko dla rocznego dziecka?

Mimo licznych zmian w diecie dzieci po 1. roku życia w stosunku do okresu niemowlęcego, w dalszym ciągu ważnym elementem ich jadłospisu jest mleko (kobiece lub/i mleko modyfikowane typu junior lub/i niewielkie ilości mleka i produktów mlecznych). Aby zapewnić odpowiednią podaż kluczowych składników, w tym wapnia i witaminy D, potrzebnych do rozwoju kości, w całodziennym menu roczniaka i dwulatka zaleca się uwzględnić 2 porcje mleka modyfikowanego oraz 1 porcję produktów mlecznych, takich jak: kaszka mleczna, deserek mleczno-owocowy, jogurt, kefir, maślanka, twarożek, ser żółty. Niewskazane jest przekarmianie dziecka, gdyż może to prowadzić do kształtowania się nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Ile powinno jeść roczne dziecko?

Odpowiednia porcja mleka lub produktów mlecznych dla juniora to:

  • 1 kubek(ok. 220ml) mleka modyfikowanego typu Junior
  • 1/2 szklanki jogurtu, kefiru lub maślanki
  • 2 łyżeczki twarożku lub białego sera
  • 1 plasterek lub łyżeczka tartego żółtego sera

Od kiedy mleko krowie dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy podawać swojemu juniorowi mleko krowie czy modyfikowane.  Zgodnie z najnowszym schematem żywienia niemowląt, niewielka ilość dobrej jakości mleka krowiego może być wprowadzona do diety dziecka przed 1. rokiem życia, jednakże mleko krowie nie powinno być stosowane jako główny produkt mleczny w tym okresie. Skład mleka krowiego nie jest przystosowany do specyficznych potrzeb nie tylko niemowląt, ale nawet dzieci do 3. roku życia. Z myślą o dzieciach po 1. i po 2. roku życia stworzyliśmy mleko modyfikowane Nestlé Junior. Kontynuowanie podawania odpowiedniego mleka modyfikowanego w tym okresie pomaga zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze (tj. białka, węglowodany tłuszcze), niezbędne witaminy oraz składniki mineralne, potrzebne do prawidłowego rozwoju małego odkrywcy.

Wyjątkowe potrzeby juniora

Po 1. roku życia w dalszym ciągu ma miejsce programowanie żywieniowe dziecka, dlatego należy dokładać wszelkich starań, by podawane mu pokarmy odpowiadały na jego potrzeby.
A potrzeby żywieniowe juniora, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, kilkakrotnie przewyższają potrzeby dorosłych! Należy jednak pamiętać, że pojemność brzuszka malucha jest z kolei bardzo mała – 5 razy mniejsza niż osoby dorosłej. Z tego też względu żywność przeznaczona dla niemowląt powinna mieć wysoką gęstość odżywczą – zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do dostarczanej energii. To założenie spełnia mleko modyfikowane, które jest wzbogacane w ważne dla rozwoju juniora witaminy i składniki mineralne, takie jak wapń, witaminę D, żelazo oraz witaminy A i C. 

Mleko modyfikowane Nestlé Junior

Mleko Nestlé Junior może stanowić część zróżnicowanej diety małych dzieci podczas i po okresie odstawienia od piersi, zaspokajając jego potrzeby żywieniowe na danym etapie życia.

  1. Mleko dla rocznego dziecka

Mleko modyfikowane Nestlé Junior od 1. roku życia dostępne jest w wariancie smakowym:

  1. Mleko dla dwulatka

Mleko modyfikowane Nestlé Junior od 2. roku życia dostępne jest w jednym wariancie smakowym:

 

Porównanie  zawartości niektórych składników w mlekach Nestlé Junior i w mleku krowim

 

Rodzaj mleka

Zawartość Białko g/100ml mleka

Zawartość Węglowodany

g/100ml mleka

Zawartość Tłuszcz

g/100ml mleka

Zawartość Witamina D

µg /100ml mleka

Zawartość Wapń

mg/100ml mleka

Zawartość Żelazo

mg/100ml mleka

Mleko krowie*

3,4g

4,9 g

2,0 g

0,02µg

120mg

0,1mg

Nestlé Junior od 1. roku życia o smaku naturalnym
 

1,96g

8,2g

2,9g

1,26µg

111mg

1,2mg

Nestlé Junior od 2. roku życia

1,99g

8,6g

2,7g

1,40µg

112mg

1,28mg

 

*H. Kunacewicz, I. Nadolna, K. Iwanow, B. Przygoda, Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, Warszawa 2005

 

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.