Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
niemowlę-w-wannie

Kąpiel krok po kroku z Cetaphil

Kąpiel to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych skóry maluszka. Dowiedz się, jak przeprowadzić ją prawidłowo.

czwartek, 10.11.2016

Kąpiel powinna być dla dziecka, jak i jego rodziców przyjemnością - pamiętaj, dziecko intuicyjnie wyczuwa Wasz niepokój. Pośpiech jest niewskazany. Postaraj się, aby Twoje dłonie były ciepłe. Dobrze sprawdzają się w tej roli tatusiowie, trzymając swoje dziecko w dużych, silnych dłoniach. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa.

KROK 1. Nalej wody do wanienki – dzieci lubią dużo wody. Należy pamiętać, by w sytuacji, gdy kikut pępowiny nie odpadł, starać się go nie zamoczyć. Sprawdź temperaturę wody – powinna mieć ok. 37° C. Możesz zrobić to termometrem, ale najprościej sprawdzić „na łokieć” – ma być przyjemnie ciepła.

kapiel-krok1

KROK 2. Rozbierz dziecko. Następnie weź na ręce w taki sposób, aby plecy i główka znajdowały się na ramieniu, dłonią uchwyć dziecko pod pachą. Drugą dłoń wsuń głęboko pod pośladki dziecka i chwyć je w pachwinie. Trzymając w ten sposób dziecko, masz pewność, że się nie wyślizgnie. Pamiętaj – nagłe zanurzenie dziecka w wodzie może je przestraszyć. Rób to powoli, stopniowo zanurzając kolejne części ciała, zaczynając od nóżek i pośladków, poprzez tułów i brzuszek.

kapiel-krok2

KROK 3. Gdy dziecko będzie już w wodzie, delikatnie i powoli wyjmij rękę spod pośladków, drugą wciąż trzymaj pod pleckami pod pachą tak, aby główka spoczywała na przedramieniu ponad wodą. Mając jedną rękę wolną, powoli polewaj ciało dziecka wodą. Teraz możesz przystąpić do mycia dziecka – najlepiej własną dłonią. Nie spiesz się. Pozwól dziecku cieszyć się tą chwilą. Niech to będzie dla Was moment relaksu, okazywania miłości, nawiązywania więzi. Użyj kosmetyków z serii Cetaphil® Baby do codziennej pielęgnacji, nakładając je na dłoń. Następnie delikatnymi, kolistymi ruchami zacznij od mycia głowy, szyi, potem ramiona, brzuszek, pupa, bioderka i nóżki. Postaraj się dotrzeć do wszystkich zagięć i fałdek na skórze dziecka.

kapiel-krok3

KROK 4. Aby umyć plecy, należy dziecko obrócić twarzą do dołu. Jego klatka piersiowa znajdzie się na przedramieniu. Wtedy swobodnie możesz umyć tył głowy, plecy i pośladki. Następnie obrócić je na wznak.

kapiel-krok4

KROK 5. Wyciągając niemowlaka z wanienki, otul go ręcznikiem. Nie wycieraj, lecz osuszaj skórę poprzez dotykanie ręcznikiem mokrych miejsc.

BĄDŹ OSTROŻNY! Nigdy nie zostawiaj dziecka w kąpieli bez opieki!

>> Poznaj proste zasady kąpieli noworodka i niemowlęcia <<

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.