Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

CSS - Kalendarz rozwoju dziecka

CSS - Nav Links

Article - udostępnij
X

2. miesiąc życia dziecka

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możesz zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2. miesiącu życia Twoje dziecko może przejść nawet aż dwa skoki rozwojowe! Przyglądaj się więc uważnie, jak dzielnie próbuje zdobyć nowe umiejętności.

poniedziałek, 22.07.2019

Dwumiesięczne dziecko może Ci się wydawać znacznie bardziej kontaktowy niż w okresie noworodkowym. Co więcej, w tym czasie przechodzi swój pierwszy skok rozwojowy zwany skokiem wrażeń a w 7.–9. tygodniu zachodzi jeszcze skok wzorów i różnic. Ruchy dziecka nie są jeszcze skoordynowane, ale chętnie macha ono rączkami i nóżkami. Może już też unosić na krótki czas główkę, szczególnie gdy jest zainteresowane nowymi dźwiękami. Twoją uwagę może również zwrócić fakt, iż bobasek stał się bardzo „rozgadany” dalej głuży („grucha”), wydaje różne dźwięki i wygląda na bardzo zainteresowanego światem wokół niego!

rozwój dziecka 2 miesiąc

Rozwój fizyczny

dziecko 2 miesiąc
Dziecko 2-miesięczne jest już dość aktywne, choć nie umie jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji. Gdy leży na pleckach, przyjmuje charakterystyczne asymetryczne ułożenie zwane odruchem szermierza. Główkę układa wówczas na jeden z boków, a kończyny po tej stronie automatycznie prostuje. Jednocześnie rączka i nóżka po drugiej stronie zostają ugięte. Z kolei w pozycji na brzuszku maluszek umie już unieść główkę i utrzymać ją tak przez krótki czas. Ruch ten jest jeszcze dość drżący i niepewny ale to i tak pierwsze sukcesy, z których możesz być dumna! Dziecko będzie teraz stopniowo coraz bardziej wzmacniać mięsnie szyi i już niedługo będzie w stanie samodzielnie utrzymać główkę to jeden z etapów rozwoju postawy ciała.

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj::

unosi główkę z pozycji na brzuszku, a bywa, że umie ją już też utrzymać, gdy bierzesz je na ręce

obraca główkę na boki, kierując ją w stronę, z której pochodzą interesujące dla niego dźwięki

piąstki ma coraz częściej otwarte, a paluszki wyprostowane

zaczyna zauważać swoje dłonie i często wkłada piąstki do buzi

chwyta podaną mu do rączki zabawkę

przez chwilę potrafi skoncentrować wzrok na podanym mu przedmiocie

 

Rozwój psychiczny

dziecko w 2 miesiącu życia
W wieku 2 miesięcy maluszek wyrabia już sobie pewien rytm dnia. Możesz zauważyć, że zapanowała pewna regularność w porach jego karmienia oraz spania. Widzisz, że Twój skarb Cię rozpoznaje, a w 2. miesiącu życia zaczyna też odpowiadać uśmiechem na uśmiech. To wspaniała, wzruszająca chwila być może będą to nawet emocje tak silne jak w przypadku, gdy później maluszek postawi swój pierwszy kroczek!

Pod koniec 2. miesiąca dziecko zazwyczaj:

wyraźnie się ożywia na Twój widok i świadomie się uśmiecha

głuży („grucha”), wymawiając przeciągle samogłoski głównie „a” i „e” w połączeniu ze spółgłoską „h”

naśladuje Twoją mimikę, gesty i ruchy

interesuje się swoim otoczeniem, jest wyraźnie zaciekawione przedmiotami, które ma w zasięgu wzroku

zaczyna już poznawać świat innymi zmysłami niż wzrok rozwijają się jego słuch i węch

 

Żywienie

Dwumiesięczne niemowlę jest dalej karmione wyłącznie mlekiem mamy. Zapewnia ono wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych i odpowiednie bodźce smakowe. Pamiętaj, że maluszek powinien zjadać tyle, ile chce nie zmuszaj go więc do jedzenia, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. Jeżeli niepokoi Cię, czy dziecko się najada, sprawdź masę ciała i wzrost maluszka, po czym porównaj je z siatkami centylowymi. Wszelkie wątpliwości omawiaj na bieżąco z lekarzem pediatrą przy okazji kolejnych wizyt. Nie będziesz wówczas martwić się na zapas!

Mleko matki

 

 

Szczepienia i badania

Kalendarz szczepień ochronnych przewiduje, że w 2. miesiącu życia powinno się wykonać kolejne z nich. Są to szczepienia przeciw:

  • błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (tzw. WZW B)
  • bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib)
 

Lekarz pediatra może też z Tobą porozmawiać o nieobowiązkowych, odpłatnych szczepieniach, zalecanych dla dzieci w tym wieku. Pomagają one chronić maluszka przed skutkami zarażenia wirusami, które mogą zagrozić jego zdrowiu – pneumokokami, rotawirusami i meningokokami. Porozmawiaj z lekarzem o tym, czy Twoje dziecko należy do grupy ryzyka i czy sugeruje on wykonanie tych szczepień. Ponadto w 2. miesiącu życia dziecka powinnaś skonsultować z ortopedą, czy stawy biodrowe Twojego maluszka rozwijają się prawidłowo.

Wspieranie rozwoju dziecka - 2. miesiąc

Ponieważ Twój maluszek zaczyna być zafascynowany światem dźwięków, mów do niego jak najwięcej. Staraj się też śpiewać, modulować ton głosu, naśladować odgłosy wydawane przez zwierzątka itp. Wszystko to bardzo zaciekawi dziecko i pobudzi je do okazania spontanicznej radości. Podawaj dziecku do rączki różne zabawki, aby stymulować rozwój chwytu. Możesz też powiesić nad łóżeczkiem karuzelkę pamiętaj tylko, aby miała ona wyraziste, kontrastowe kolory. Dziecko zainteresowane takim ciekawym obiektem powoli zacznie wyciągać do niego rączki, co wspiera rozwój koordynacji ręka–oko.

Tak jak w 1. miesiącu życia maluszka, kładź go na brzuszku. Dzięki takiemu ułożeniu Twoje dziecko będzie dalej trenowało unoszenie główki, a jednocześnie wpłynie to pozytywnie na rozwój jego bioderek. Pamiętaj tylko, aby nigdy nie zostawiać go w tej pozycji samego. Jeśli to tylko możliwe, bierz maluszka często na ręce. Pamiętaj, aby nadal podtrzymywać mu główkę, jeśli jeszcze nie jest w stanie jej pewnie utrzymać. Z pozycji Twoich ramion bobas może intensywnie obserwować świat, rejestrując różne obrazy, zapachy i dźwięki. Co więcej, czuje się wtedy bezpieczny i kochany, a to wpływa na jego rozwój emocjonalny

Warto wiedzieć!

 

U 2-miesięcznego dziecka mogą się pojawić tzw. pleśniawki, czyli grzybicze infekcje wewnątrz buzi. Spokojnie, nie jest to nic groźnego, ale z pewnością choroba ta wymaga leczenia. Pleśniawki objawiają się jako biały nalot w jamie ustnej. Mogą przypominać resztki mleka, ale nie dają się tak łatwo wytrzeć gazikiem. Jeśli zaobserwujesz, że dziecko podczas karmienia odczuwa dyskomfort, płacze lub po prostu ma słabszy apetyt, dokładnie obejrzyj wnętrze jego buzi. Jeżeli zauważysz zmiany zapalne, skontaktuj się z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie leczenie. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, dbaj o to, aby smoczek maluszka był zawsze dobrze umyty i wyparzony. Pamiętaj też, że większość bakterii przedostaje się do organizmu maluszka, gdy wkłada on do buzi brudne rączki i zabawki. Dbałość o higienę jest tu więc kluczowa!

 

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.