Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X

Junior w roli odkrywcy… smaków!

(0 opinie)

Układając menu dla roczniaka i dwulatka należy pamiętać o tym, że to, co maluch je, wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój i kształtowanie  u niego nawyków żywieniowych, ale także na poznawanie świata. Dziecko ma więcej kubków smakowych od dorosłego, w dodatku umiejscowione są one nie tylko w buzi, ale też na jego ustach. To, jak jedzenie wygląda, smakuje, chrupie czy pachnie z wiekiem zaczyna mieć dla dziecka coraz większe znaczenie.

piątek, 20.10.2017

Drugi i trzeci rok życia dziecka

Z uwagi na to, że junior przykłada coraz większą wagę do smaku, przy planowaniu jadłospisu rocznego dziecka warto zwrócić uwagę na to, żeby jego posiłki były urozmaicone. Zwiększy to szanse na to, że dziecko chętnie zechce je zjeść.  Dziecko po 1. roku życia potrzebuje znacznie więcej niektórych składników w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż osoba dorosła. Zapewnienie odpowiedniej ilości tych składników nie jest łatwe, dlatego ważnym elementem diety dzieci do 3. roku życia powinno być nadal mleko modyfikowane typu Junior. Z uwagi na swój skład, pomaga dostarczyć do diety juniora  istotne składniki odżywcze, ważne dla zdrowego rozwoju, takie jak tj. wapń, żelazo, cynk, witaminy (A, C, D, E). Dziecku od 1. do 3. roku życia zaleca się podawać 2 porcje mleka modyfikowanego dziennie, jako część zróżnicowanej diety. Odpowiednia porcja do spożycia w jednym posiłku to 1 kubek (ok. 220 ml).

Co robić, jeśli dziecko nie chce pić mleka?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których dzieci, po odstawieniu od piersi, nie wykazują chęci lub w pewnym momencie wręcz odmawiają picia mleka modyfikowanego i jedzenia posiłków z jego dodatkiem. Jest to zupełnie normalne zjawisko, wpisane w tzw. bunt rocznego dziecka czy bunt dwulatka. W takich przypadkach warto zachować cierpliwość. Naprawdę wiele mam boryka się z podobnym problemem. Nie zniechęcaj się i co jakiś czas podejmuj próby, podając dziecku produkty z dodatkiem mleka modyfikowanego, tak, aby mogło się przyzwyczaić do jego smaku.

  • Podaj dziecku mleko w bardziej atrakcyjnej dla niego formie - spróbuj nowych smaków kaszek z jego udziałem, dodaj mleko do zupek jarzynowych lub innych gotowych dań w słoiczku.
  • Zwróć uwagę na to, w jakich okolicznościach podajesz dziecku mleczny posiłek. Zadbaj o to, by nie kojarzył mu się on z przykrym obowiązkiem, ale z Waszym codziennym, przyjemnym rytuałem – np. jako posiłek przed wspólnym czytaniem ulubionej książeczki.

Nestlé Junior w wersji smakowej

Jeśli mimo Twoich starań, roczne dziecko nadal odmawia picia mleka modyfikowanego, w ramach urozmaicenia diety zaproponuj mu mleko smakowe dla dzieci, takie jak Nestlé Junior od 1. roku życia o smaku waniliowym. Może ono stanowić ciekawą alternatywę dla niejadków, które niechętnie spożywających mleko o smaku naturalnym.  

1 porcja Nestlé Junior to zbilansowany i pełnowartościowy posiłek odpowiedni dla roczniaka, zawierający:

  • wapń i witaminę D dla mocnych kości
  • żelazo ważne dla tworzenia komórek krwi i dla rozwoju poznawczego
  • 10 witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju Twojego małego odkrywcy

Jeśli masz wątpliwości, jakiego mleka używać, skontaktuj się z lekarzem pediatrą, pomoże on wybrać produkt odpowiedni dla Twojego maluszka.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.