Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
mama-przytulająca-niemowlę

Jaki jest odpowiedni wiek, by zostać mamą

(0 opinie)

Dwadzieścia, trzydzieści a może czterdzieści lat – wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. 

wtorek, 08.11.2016

Dwadzieścia, trzydzieści a może czterdzieści lat – wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo, jest bardzo różny. W krajach rozwiniętych, także w Polsce, kobiety coraz później decydują się na zajście w ciążę. Jednak bez względu na to kiedy zostaniesz mamą, zastanówmy się, co takie wydarzenie zmieni w Twoim życiu?

Kilka „naturalnych” faktów

Jak zapewne wszystkim wiadomo, dojrzałość seksualna człowieka jest bardzo opóźniona w porównaniu z większością innych ssaków. Nawet biorąc pod uwagę różnice w długości życia, wciąż dorastamy do posiadania potomstwa wolniej niż inne ssaki, z których wiele może mieć pierwsze małe już w pierwszym roku swojego życia. Jednak gdy porównamy się z naczelnymi, ta różnica nie jest już znaczna. Samice szympansów mają pierwsze doświadczenia seksualne ok. czternastego roku życia!

U ludzi, kobiety są najbardziej płodne między dwudziestym, a dwudziestym piątym rokiem życia. Z wiekiem płodność powoli się zmniejsza, aż osiąga poziom zerowy w okresie menopauzy, która zaczyna się u kobiet w różnym wieku. Przed dwudziestym rokiem życia i po czterdziestym roku życia płodność jest najmniejsza, a ryzyko poronienia jest wysokie.

Co jest w normie a co poza nią wykracza?

To tyle, jeśli chodzi o dane płynące z natury. W realnym życiu każdej współczesnej kobiety możliwość zajścia w ciążę jest uwarunkowana także czynnikami psychologicznymi i społecznymi. Rozwój społeczeństwa również odgrywa tu istotną rolę, ponieważ w każdej epoce wiek, w którym kobieta rodziła pierwszego potomka, zmieniał się. Aktualnie w społeczeństwach rozwiniętych najwyższy wskaźnik płodności odnotowuje się u kobiet w okolicach 30. roku życia. Skończyłaś studia, zaczęłaś pracę zawodową, a przede wszystkim – zbudowałaś swoją stabilność emocjonalną.

Marzysz o czymś zupełnie nowym, czego brakować potrzebę nagle zaczęłaś odczuwać, i co coraz bardziej przekształca się w największe pragnienie: chęć posiadania dziecka! Wyobrażasz sobie, że zaledwie czterdzieści lat temu urodzenie pierwszego dziecka w wieku 30 lat było już trochę… zbyt późne? W dzisiejszych czasach większość kobiet przed 24. rokiem życia chce najpierw w pełni korzystać z życia w związku. Niezależnie do tego, czy decydujesz się na pierwsze dziecko w wieku 25, 30 czy 35 lat, będzie to najprawdopodobniej ziszczenie Waszego wielkiego marzenia. Prawdopodobnie, zwłaszcza jeśli zbliżasz się do trzydziestki, będziesz czuła presję społeczeństwa: „To już najwyższy czas, by założyć rodzinę”. Z drugiej strony mamy też do czynienia z bardzo młodymi dziewczynami, które stają się matkami. Zajście w ciążę w zbyt młodym wieku rzadko jest świadomym wyborem. Często dla nastolatki to prawdziwa katastrofa, gdyż nie jest ona na to przygotowana ani psychicznie, ani społecznie. Tylko wsparcie rodziny może pomóc jej przejść przez ten trudny czas! Poruszając kwestię płodności, musimy również powiedzieć o tych ciążach, które stały się prawdziwym fenomenem w dzisiejszym społeczeństwie – mowa oczywiście o ciążach po czterdziestce. W przypadku późnej ciąży dziecko zawsze jest bardzo wyczekiwane, upragnione, wymarzone, a przy okazji czujecie, że właśnie spełnia się Wasze marzenie!

Ciąża po czterdziestce

Przestało się mówić o ciążach określanych jako zbyt późne, w sytuacji kiedy to kobieta po czterdziestce dowiadywała się nagle, że będzie mamą (nawet gdy wydawało jej się, że już jest w trakcie menopauzy, a jej poprzednie dzieci są już prawie dorosłe). Dzieci kobiet rodzących w późnym wieku rzadko były świadomie planowane. W latach 70. średnia długość życia kobiety wynosiła 73 lata, a matką stawała się zazwyczaj w wieku 22 lat. Naturalne jest więc, że każda kobieta chciała w końcu trochę odetchnąć. Czterdziestolatka była już określana jako dojrzała, a pięćdziesięciolatka jako starsza pani. W dzisiejszych czasach Polki żyją przeciętnie około 80 lat, więc w wieku 35-40 lat (zwłaszcza w dużych miastach) często dopiero się zakochują i rozpoczynają życie rodzinne. Kobiety, które rodzą dziecko w wieku ok. 40 lat, mówią, że potrzebowały czasu na znalezienie ojca, że nie chciały przechodzić przez ten etap same, że długo skupiały się wyłącznie na życiu zawodowym. Często zdarza się też, że są już matkami, a teraz rodzą dziecko ze związku z nowym partnerem – ten przewrót miłosny socjologowie określają mianem „nowego składu rodziny”. Mimo, że w Polsce kobiety rodzące po czterdziestce stanowią tylko około 2% wszystkich rodzących, to i tak uważane to jest za bardzo powszechne zjawisko! Ginekolodzy biją na alarm i powtarzają – nie czekaj na urodzenie dziecka aż do czterdziestki, bo Twoje szanse na zajście w ciąże są coraz mniejsze! Owulacje występują coraz rzadziej, na poczęcie czeka się często ponad rok, poronienia są bardzo częste. Nawet szanse na poczęcie dziecka poprzez sztuczne zapłodnienie u kobiet po czterdziestym roku życia spadają do 1%. Na szczęście kobiety w ciąży po czterdziestce otaczane są szczególną opieką i w większości przypadków ciąża i poród przebiegają bez problemów.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.