Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
dziecko-leżące-obok-metra-krawieckiego

Jak zadbać o prawidłową masę ciała dziecka

(0 opinie)

Dowiedz się, jak ocenić, czy wzrost i masa ciała dziecka jest prawidłowa.

 

środa, 02.11.2016

O to, by dziecko było najedzone, troszczy się każda mama i każdy tata, nie mówiąc już o babci i dziadku… Przyzwyczailiśmy się myśleć, że zdrowe dziecko to dziecko zaokrąglone, wręcz pulchne, z rumianą buzią. Tymczasem pierwsze 3 lata życia dziecka są okresem, w którym kształtują się jego nawyki żywieniowe oraz programuje się metabolizm. Karmiąc dziecko prawidłowo w tym czasie, wspieramy jego zdrowy start w przyszłość. Dowiedz się, jak ocenić, czy wzrost i masa ciała dziecka jest prawidłowa.

Nadwaga w okresie niemowlęcym naraża dziecko na nadwagę lub otyłość i jej powikłania zdrowotne w późniejszym wieku, ale też może być przyczyną opóźnienia w nabywaniu przez malucha poszczególnych umiejętności. Dzieci z nadwagą z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a nawet najprostsze zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż od ich szczupłych rówieśników. Najskuteczniejszą profilaktyką przeciw nadwadze u niemowląt jest karmienie piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. 

Przyczyny nadwagi i otyłości
W większości przypadków nadwaga i  otyłość są spowodowane czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim zbyt dużą ilością kilokalorii w stosunku do zapotrzebowania. W rzadszych przypadkach otyłość dzieci może być wywołana np. chorobą, czy przyjmowaniem leków. 

Maluch na wadze – siatki centylowe
Miej oczy szeroko otwarte i kontroluj przyrosty masy ciała dziecka i porównuj je z normami, których wyznacznikiem są siatki centylowe  dla chłopców i dziewczynek. Jeśli masa ciała Twojego dziecka nie mieści się w normie, warto zastanowić się, czy nie popełniasz jakiegoś błędu. Na szczęście odpowiednio wcześnie wykryta nadwaga lub otyłość może być wyleczona.

Znaki ostrzegawcze:

 • wzrost masy ciała Twojego malucha 2-3 krotnie przekracza dopuszczalne normy
 • po ukończeniu 3. r.ż. dziecko nadal jest pulchne

Jeśli wydaje Ci się, że Twój maluch ma zbyt dużą masę ciała, zgłoś się z tym problemem do lekarza. Aby stwierdzić nadwagę lub otyłość u dziecka, trzeba je zważyć i zmierzyć. Stosunek masy ciała dziecka do jego wzrostu daje lekarzowi wyobrażenie o tym, czy dziecko prawidłowo się rozwija – czy jest zbyt szczupłe jak na swój wiek, czy nie ma problemów z nadwagą, albo czy nie występuje u niego otyłość.

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dziecka?
Korzystając z siatek centylowych lekarz oceni rozwój dziecka i jeśli Twoje obawy się potwierdzą, zaproponuje odpowiednie postępowanie. Postępowanie to zwykle sprowadza się do modyfikacji diety dziecka, ale należy pamiętać, że dieta nie może zakłócać jego prawidłowego rozwoju. Niemowląt i małych dzieci nie należy odchudzać, należy natomiast przyjrzeć się ich nawykom żywieniowym. Im wcześniej podejmiesz walkę z nadwagą Twojego malucha, tym bardziej będzie skuteczna. Złe nawyki żywieniowe zaszczepione od wieku niemowlęcego będą powodowały stały przyrost masy ciała, czego efektem jest otyłość w wieku nastoletnim i dorosłym, z którą bardzo trudno walczyć. 

Najczęściej popełniane błędy, których konsekwencją może być nadwaga: 

 • przekarmianie
 • źle zbilansowana dieta
 • zbyt duże porcje posiłków
 • podawanie przekąsek między posiłkami
 • zbyt duża ilość białka w diecie 
 • zbyt duża ilość soków
 • zbyt duża ilość słodkich posiłków i deserów
 • nagradzanie i pocieszanie dziecka słodyczami 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
 • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
 • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
 • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.