Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
mleko-modyfikowane.png

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Przygotowanie mleka modyfikowanego wymaga wiedzy odnośnie prawidłowego przygotowania i higieny. Jaka woda do mleka jest najlepsza dla niemowląt? Czy prawidłowo podajesz je swojemu dziecku? I czy stosujesz się do zaleceń producenta? Sprawdź jak to robić, aby niemowlę czerpało z karmienia jak najwięcej dobrego i przede wszystkim zdrowego!

 

czwartek, 22.06.2017

Ze względu na idealne proporcje i ilości niezbędnych dla naszego malucha składników odżywczych w mleku matki -  karmienie piersią uważa się za złoty standard.  Nie każda mama jednak chce lub po prostu nie może karmić piersią. Jeśli nie jest to możliwe, aby dostarczyć niezbędnych składników naszemu dziecku, należy dobrać, odpowiednie dla niego, mleko modyfikowane (najlepiej wspólnie z lekarzem pediatrą). Ale czy zastanawiałaś się, jak przygotować mleko modyfikowane prawidłowo?

Dlaczego jest to takie ważne?

Każde opakowanie mleka modyfikowanego zawiera instrukcję od producenta, której bezwzględnie należy przestrzegać. Mleko modyfikowane to mleko krowie, które zostało odpowiednio zmodyfikowane do potrzeb naszych pociech. Dostępne na polskim rynku mieszanki różnią się od siebie składem – wynika to najczęściej z różnych podstaw opracowania ich receptur. Jednak na to, czy posiłek niemowlaka w swoim składzie jest dla niego wartościowy i nie będzie powodował nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak kolki czy wzdęcia, ma wpływ każdy rodzic. Dlatego warto wiedzieć jak przygotować mleko modyfikowane prawidłowo, jaka woda do mleka modyfikowanego dla niemowląt jest odpowiednia oraz jak dbać o niezbędne akcesoria do karmienia.

Zasady prawidłowego przygotowania mleka modyfikowanego:

  1. Przed przystąpieniem do przygotowania mleka modyfikowanego, dokładnie umyj obie ręce – wodą z mydłem.
  2. Rozkręć wszystkie części butelki (nakrętkę, smoczek, butelkę, kapsel). Przy użyciu płynu do naczyń i szczotki do butelek niemowlęcych dokładnie umyj wszystkie elementy. Następnie wyparz je w wyparzaczu, sterylizatorze lub rondelku z wrzącą wodą (przez około 3-5 min). Wysusz ręcznikiem papierowym.
  3. Należycie wcześniej przyszykuj wodę do przygotowania mieszanki. Tu często mamy zadają sobie pytanie „z jakiej wody przygotowywać mleko dla niemowląt? Woda musi być przegotowana i ostudzona do temperatury pokojowej (nieprzekraczającej 38°C, aby nie zniszczyć dobroczynnych kultur bakterii występujących w mieszance - takich jak w mleku mamy).  Aby nie obciążać pracy nerek dziecka, woda do mleka dla niemowląt powinna być niskosodowa (poniżej 20 mg jonów sodu na litr ) oraz niskozmineralizowana (poniżej 500 mg/litr rozpuszczonych składników). Najlepiej wybierać wodę z pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.
  4. Wlej do butelki odpowiednią ilość wody (zgodnie z tabelą karmienia umieszczoną na opakowaniu mleka modyfikowanego). Woda w butelce powinna się znaleźć tam pierwsza, zanim dodasz mieszankę w proszku.
  5. Przy użyciu miarki dołączonej do opakowania odmierz właściwą ilość proszku – również zgodną z tabelą na opakowaniu i wsyp do wody. Nie dodawaj więcej ani mniej proszku niż jest to zalecane. Pamiętaj, aby nie ubijać miarki, a poziom proszku wyrównaj za pomocą czystego, suchego noża. Ze względu na różnorodność miarek do mieszanek przez różnych producentów używaj zawsze tej miarki, która jest aktualnie dołączona.
  6. Zakręć butelkę, przykryj korkiem i dokładnie, intensywnym ruchem obrotowym wymieszaj, aż do pełnego rozpuszczenia proszku.
  7. Na przegubie dłoni (nadgarstku) sprawdź, czy mleko ma odpowiednią temperaturę. Mleko powinno być ciepłe, jednak nie może parzyć skóry. Jeśli jest zbyt chłodne, podgrzej je w łaźni wodnej lub specjalnym podgrzewaczu. Nigdy nie rób tego w mikrofali!
  8. Podawaj dziecku tylko świeżo przygotowaną mieszankę! Ze względu na łatwość psucia się produktu, mleko podawaj dziecku bezpośrednio po przygotowaniu (do 1h). Jeśli Twój maluch nie wypił całej porcji, nie zostawiaj go na później (w mleku po kontakcie ze śliną namnażają się bakterie).
  9. Po karmieniu należy ponownie umyć, wyparzyć i wysuszyć każdy element butelki oraz miarkę.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.