Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
kobieta-z-wczesniakiem-na-rekach

Jak opiekować się wcześniakiem? Karmienie i rozwój wcześniaka

(0 opinie)

Dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, wymagają specjalistycznej opieki żywieniowej. Dowiedz się, jak zapewnić optymalny sposób żywienia wcześniakowi!

sobota, 01.10.2016

Każda matka wie, że jej łono jest bezpiecznym miejscem dla jej dziecka. To w nim jej ciało naturalnie zaopatruje płód w składniki odżywcze potrzebne do jego rozwoju. Ale w jaki sposób dostarczyć optymalną ilość składników dzieciom, które już przyszły na świat, zwłaszcza wcześniakom?

Rozwój wcześniaka

Wcześniaki (dzieci, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży) wymagają specjalistycznej opieki żywieniowej. Są mniejsze i ważą mniej niż dzieci urodzone w terminie, a ich organy często nie są w pełni rozwinięte. Z tego powodu potrzebują dodatkowej pomocy, by rozwinąć się tak, jak miałoby to miejsce w łonie matki. Nie bez znaczenia jest też pokarm, jaki należy podawać wcześniakom w czasie tych pierwszych, kluczowych tygodni. Każdy rodzic dziecka urodzonego przed terminem powinien dokładnie wiedzieć, na czym konkretnie polega karmienie wcześniaka.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podaż białka i energii – są one potrzebne do wzrostu i rozwoju wcześniaka, mają bezpośredni wpływ na zwiększenie objętości mózgu i poprawę funkcji poznawczych. Niskie spożycie białka i energii w czasie pierwszych tygodni życia dziecka jest niebezpieczne dla dzieci urodzonych przed terminem i może skutkować spowolnieniem rozwoju funkcji poznawczych.

Karmienie wcześniaka

Pierwszym celem żywienia wcześniaków jest zwiększenie wzrostu i retencji składników odżywczych, podobnych do tych występujących w łonie matki. W ostatnim trymestrze ciąży udział ilości dostarczanego białka w przyroście masy ciała rośnie do maksimum. To dlatego poziom wykorzystania białka (synteza i podział) u wcześniaków jest wysoki w porównaniu do dzieci urodzonych we właściwym terminie oraz starszych dzieci. Wystarczające spożycie białka u wcześniaków jest kluczowe do budowania przez nie beztłuszczowej masy ciała. Jednak z powodu niedojrzałych funkcji metabolicznych istnieje bardzo wąski margines między odpowiednim spożyciem białka a możliwymi niekorzystnymi skutkami jego niedoboru lub nadmiernego spożycia.

Jakość spożywanego przez wcześniaki białka jest równie ważna, jak jego ilość. Urodzone w terminie niemowlęta posiadają zdolność produkowania części aminokwasów (jednostek budujących białko). Wcześniaki natomiast ze względu na niską aktywność enzymatyczną nie są w stanie ich wyprodukować i aminokwasy te muszą zostać dostarczone wraz z dietą.

Karmienie piersią wcześniaka

Dlatego właśnie tak ważne jest, by we wczesnym okresie życia zapewnić wcześniakom wystarczającą ilość wysokiej jakości białka. Dzięki temu dzieci z mniejszą masą urodzeniową mają większe szanse na odpowiednie przybieranie na wadze.

Mleko mamy wzbogacone wzmacniaczem mleka kobiecego zawierającym białko serwatkowe to najlepszy pokarm, będący optymalnym źródłem białka dla wcześniaka. Karmienie piersią wcześniaka jest więc niezwykle ważne, ale należy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji białkiem. Takie żywienie wcześniaków to gwarancja ich właściwego wzrostu, podobnego do tego u niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem matki. Jest też łagodne dla małych, wrażliwych brzuszków. Warto wiedzieć, że nawet jeśli Twój maluch jest wcześniakiem, możesz wspomóc jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, zapewniając mu odpowiednią ilość białka.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.