Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
niemowlę-leżące-na-łozku

Jak masować brzuszek niemowlaka

(0 opinie)

Masaż brzuszka to jeden z najlepszych sposobów na to, by ulżyć maluszkowi, któremu dokucza kolka. Skorzystaj z naszych rad i naucz się bez obaw masować swoje dziecko!

czwartek, 02.02.2017

Jakie korzyści przynosi masaż?
Ukojenie, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, rozwinięcie zdolności motorycznych. To tylko niektóre z korzyści, jakie masaż zapewni Twojemu dziecku. Czy wiesz, że zmysł dotyku rozwija się już w 6. miesiącu życia płodowego dziecka? Za jego sprawą tuż po porodzie kontakt „skóra ze skórą” przypomina dziecku ciepło z brzucha mamy i uczy go bliskości. Dotyk niemowlaka to najsilniejsza forma okazywania uczuć w pierwszym etapie jego życia. Może też stanowić swoistą formę komunikowania się z dzieckiem. 

Masaż brzuszka a kolka
Pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się, dlaczego Twój maluch płacze i wije się na wszystkie strony, a żadne próby uspokojenia go nie przynoszą rezultatów. Prawdopodobnie maleństwo cierpi na kolkę. Spróbuj delikatnie pomasować jego brzuszek. Odpowiednie ruchy i ciepło Twoich dłoni rozluźnią maluszka, pomogą ukoić nieznośny ból, a dodatkowa chwila czułości między Wami uspokoi je, a Tobie zapewni chwilę relaksu.

Od kiedy można masować dziecko?
Pierwszy masaż możesz wykonać od momentu, kiedy dziecku odpadnie pępek. Jeśli chodzi o górną granicę wiekową – nie określono żadnego limitu wieku. Dziecko samo da Ci znać, kiedy nie będzie już miało ochoty na masaż. Pamiętaj jednak, że masaż dziecka wygląda zupełnie inaczej niż masaż osoby dorosłej.

Kiedy masować niemowlaka?
Najlepszy moment na masaż dziecięcego brzuszka to ten, w którym niemowlę jest odprężone, np. przed pójściem spać po opróżnieniu pieluszki lub zaraz po kąpieli. Zwróć uwagę na to, by nikt Wam nie przeszkadzał i nic nie rozpraszało Waszej uwagi. Pamiętaj, że nie powinno się masować dziecka zaraz po karmieniu.

Jak długo masować dziecko?
Od 1. miesiąca życia możesz masować dziecko od 5 do 10 minut. Zdecydowanie lepiej wybrać częste i krótkie masaże niż długie i nieregularne. 

Jak przygotować miejsce do masażu?
Wybierz dobrze ogrzany, słoneczny pokój o delikatnym oświetleniu. Połóż dziecko na przewijaku lub na łóżku. Możesz też siąść na kanapie i położyć na swoich kolanach średniej grubości poduszkę, a na niej rozebranego malucha (jeśli zamierzasz masować tylko brzuszek, wystarczy, że go odsłonisz).

Jak wykonać masaż brzuszka dziecka?

  • Zdejmij biżuterię, wymyj ręce, nałóż na nie oliwkę dla dzieci i rozetrzyj energicznie na swoich dłoniach, doprowadzając do rozgrzania. Złap kontakt wzrokowy z maluszkiem i wytłumacz mu, co będziesz teraz robić. Możesz też śpiewać – to da mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Połóż dłonie na brzuszku dziecka na ok. 1 minutę. Masuj brzuszek kolistymi ruchami płaską dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy łatwiej będzie mu oddać gazy. Następnie przeciągnij rękami, jedna za drugą po bokach brzuszka. 

Jak masować inne części ciała dziecka?
Jeśli Twojemu maluchowi spodobał się masaż brzuszka, możesz spróbować rozszerzyć go na inne części ciała.

  • Całe ciało – muśnij delikatnie ciało dziecka od główki po stopy. Powtórzy ruch od 4 do 5 razy. 
  • Nogi – umieść swoje nadgarstki na ramionach dziecka i prowadząc je wzdłuż ciała, dojdź do nóżek. Następnie masuj każdą nóżkę wewnętrzną stroną dłoni (zmieniaj dłonie naprzemiennie) od pachwiny do kostki. Bardzo delikatnie uciśnij kciukiem środek stópki, od pięty po palce.
  • Ramiona i ręce – wymasuj dłońmi wewnętrzną stronę ramion dziecka. Ułóż palce w pierścień i obejmij rączkę maluszka. Powoli schodź dłonią w dół rączki w stronę barku. Rysując małe koła, wymasuj palce i wewnętrzną część dłoni dziecka.
  • Plecy – ułóż dziecko na brzuszku. Delikatnie masuj je rękami (jedna za drugą) zaczynając od szyi, schodząc aż do dołu pleców i następnie z powrotem do góry. Przełóż dziecko na plecy.

Po skończonym masażu szybko ubierz dziecko, gdyż temperatura ciała spada, kiedy organizm jest odprężony po masażu. Jeśli boisz się masować swoje maleństwo, zapytaj o pomoc swoją położną.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.