Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Waldemar

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Waldemar ma prawdopodobnie pochodzenie germańskie i wywodzi się od słów wald – „władca” oraz meri – „sławny”.

Charakterystyka osoby: Waldemar to mężczyzna praktyczny, przedsiębiorczy i obrotny. Potrafi wyczarować coś z niczego – ma charakter biznesmena i rękę do drobnych prac domowych lub budowlanych. Zarówno w roli pracownika czy właściciela firmy, jak i partnera oraz przyjaciela jest solidny, uczciwy, godny zaufania i odpowiedzialny. Waldemara cechuje wrodzony entuzjazm, a jego działania są przepełnione energią i fantazją. W towarzystwie lubi być gwiazdą – sypie dowcipami jak z rękawa i chętnie wdaje się w dyskusje na każdy temat. Jest tylko jedno „ale”: Waldemar musi mieć ostatnie słowo. Przekonanie go, że nie ma racji, stanowi niezwykle karkołomne zadanie.

Znane osoby o tym imieniu:
Waldemar Fornalik – polski piłkarz i trener
Waldemar Kazanecki – polski kompozytor
Waldemar Łysiak – polski pisarz i publicysta
Waldemar Milewicz – polski dziennikarz
Waldemar Pawlak – polski polityk

Imieniny: 5 maja, 11 grudnia

Atrybuty: praktyczny, przedsiębiorczy, obrotny, solidny, uczciwy, godny zaufania, odpowiedzialny, entuzjastyczny, z fantazją, dowcipny, towarzyski, zawsze ma rację

Waleria

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Waleria pochodzi od łacińskiego Valeria, czyli kobieta należąca do rodu Waleriuszy.

Charakterystyka osoby: Osoba o imieniu Waleria ma wesołe, przyjazne usposobienie. Z jej radosnej twarzy bije blask, który powoduje, że kobieta ta zaraża innych uśmiechem. Ma naturę wyjątkowo empatyczną – świetnie odbiera nastroje i emocje osób ze swojego otoczenia. Jest wyrozumiała, potrafi wysłuchać problemów bez ferowania ocen moralnych, a jednocześnie stara się służyć radą i pocieszeniem. Waleria spełnia się wówczas, gdy czuje się potrzebna – przez co czasem wręcz zapomina o samej sobie. Dlatego odnajdzie się przy partnerze opiekuńczym i skupionym na jej potrzebach, zaradnym i odpowiedzialnym. Kobieta o tym imieniu tworzy zwykle dom pełen ciepła, harmonii i miłości.

Znane osoby o tym imieniu:
Lights Bokan (właśc. Valerie Anne Poxleitner) – kanadyjska piosenkarka
Valeria Golino – włoska aktorka, modelka i reżyserka
Valérie Kaprisky (właśc. Valerie Chérès) – francuska aktorka
Waleria Marrené – polska pisarka, krytyczka literacka i feministka
Valerie Perrine – amerykańska aktorka i modelka

Imieniny: 28 kwietnia, 5 czerwca, 8 października, 9 grudnia

Atrybuty: Wesoła, przyjazna, radosna, uśmiechnięta, empatyczna, wyrozumiała, powierniczka, ciepła, pełna harmonii i miłości, skupiona na innych, altruistka

Wanda

Pochodzenie i znaczenie imienia: Pierwszy raz imię Wanda pojawiło się w zapiskach Wincentego Kadłubka. To imię legendarnej córki Kraka. Prawdopodobnie imię pochodzi z języka starosłowiańskiego.

Charakterystyka osoby: Wanda to bardzo silna osobowość. Potrafi być uparta i stawiać na swoim. Ogromna determinacja pozwala jej osiągać sukcesy. W życiu kieruje się tym, co podpowiadają jej serce oraz intuicja. Jest towarzyska i otwarta. To kobieta, która nie rzuca słów na wiatr. Zawsze dotrzymuje danych obietnic i potrafi zachować powierzony jej sekret tylko dla siebie. Charakteryzują ją spryt i zaradność. Potrafi zrezygnować ze wszystkiego i bezgranicznie oddać się rodzinie, która jest dla niej zawsze na pierwszym miejscu – przed karierą czy uznaniem.

Znane osoby o tym imieniu:
Wanda Chotomska – polska pisarka
Wanda Kwietniewska – polska piosenkarka
Wanda Rutkiewicz – polska himalaistka

Imieniny: 26 stycznia, 23 czerwca

Atrybuty: Silna, uparta, zdeterminowana, towarzyska, otwarta, słowna, sprytna, zaradna

Weronika

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od wcześniejszej formy Berenika. Oznacza „niosę zwycięstwo”.

Charakterystyka osoby:Weronika lubi żyć w harmonii, otoczona pięknem. Wiele kobiet o tym imieniu ma zamiłowania artystyczne. W stosunku do innych jest przyjazna i potrafi porozumieć się z osobami z różnych środowisk. Można powiedzieć, że Weronika ma rękę do ludzi. Dzięki wrodzonej intuicji i zdolności czytania między wierszami umiejętnie dobiera przyjaciół i współpracowników. Dla bliskich jest czuła i oddana, a jako partnerka również bardzo zmysłowa. Ponieważ kieruje się w życiu emocjami, niekiedy bywa wybuchowa. Nie jest to jednak typ kobiety, która narzeka czy obraża się o drobnostki. Imię Weronika pasuje do optymistycznych, znających swoją wartość kobiet, które śmiało wyrażają swoje zdanie.

Znane osoby o tym imieniu:
Weronika Książkiewicz – aktorka
Weronika Rosati – aktorka

Imieniny: 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 lipca i 12 lipca

Atrybuty: Zamiłowanie do piękna i harmonii, intuicja, wrażliwość, zdolności interpersonalne, czułość, zmysłowość

Wiktor

Pochodzenie i znaczenie imienia: Wiktor to imię o korzeniach łacińskich – słowo victor oznacza w tym języku „zwycięzca”.

Charakterystyka osoby: Wiktor to mężczyzna o dużym uroku osobistym. Emanują z niego spokojna pewność siebie i samoakceptacja. Poukładany i odpowiedzialny, a ponadto taktowny i opanowany w każdej sytuacji, potrafi porozumieć się ze wszystkimi. Wzbudza tym zaufanie zwłaszcza w przełożonych, którzy chętnie powierzają mu odpowiedzialne zadania. Wiktora cechują przenikliwy umysł, błyskotliwość, a niekiedy i sarkastyczne poczucie humoru. Prywatnie z łatwością potrafi oczarować kobiety, a podboje miłosne napędzają go do działania. Wiktor lubi się podobać i poszukuje intensywnych emocji. Jednak kiedy już się ustatkuje, daje swojej partnerce duże oparcie, ma też świetny kontakt z dziećmi.

Znane osoby o tym imieniu:
Victor Hugo – francuski pisarz
Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz
Wiktor Juszczenko – ukraiński polityk, były prezydent Ukrainy
Wiktor Janukowycz – ukraiński polityk, były prezydent Ukrainy
Viktor Orbán – węgierski polityk, premier Węgier
Wiktor Zborowski – polski aktor

Imieniny: 25 lutego, 27 lutego, 6 marca, 2 kwietnia, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 8 maja, 14 maja, 21 maja, 23 lipca, 28 lipca, 19 sierpnia, 23 sierpnia, 10 września, 14 września, 16 września, 22 września, 17 października, 13 listopada, 15 grudnia, 23 grudnia, 29 grudnia

Atrybuty: pewny siebie, o dużym uroku osobistym, czarujący, wzbudza zaufanie, ułożony, taktowny, odpowiedzialny, bystry, błyskotliwy, z poczuciem humoru, emocjonalny

Wiktoria

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Wiktoria wywodzi się z łaciny – pochodzi od słowa victoria, co oznacza „zwycięstwo”.

Charakterystyka osoby: Wiktoria jest zazwyczaj spokojna i stonowana. Może sprawiać wrażenie osoby nieco zamkniętej w sobie i wstydliwej – jednak to tylko pozory. Kobieta o tym imieniu skupia się bowiem na wnikliwej obserwacji i analizie otoczenia. Wiktoria jest doskonałą słuchaczką – dlatego wiele osób obdarza ją zaufaniem i traktuje jako powiernicę. Sprzyjają temu także jej bezinteresowność i gotowość do niesienia pomocy. Gdy wyznaczy sobie jakiś cel, ambitnie i konsekwentnie dąży do jego realizacji – najchętniej w pojedynkę. Zawsze zachowuje zimną krew i nie poddaje się stresowi. Wiktoria ma w sobie masę ciepła i troskliwości, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako partnerka i mama.

Znane osoby o tym imieniu:
Wiktoria Gąsiewska – polska aktorka i prezenterka
Victoria Beckham – brytyjska piosenkarka, aktorka, tancerka
Wiktoria Bernadotte – szwedzka księżniczka, następczyni tronu
Wiktoria „Viki” Gabor – polska piosenkarka młodego pokolenia
Wiktoria Hanowerska – królowa Wielkiej Brytanii, cesarzowa Indii

Imieniny: 20 maja, 12 sierpnia, 21 sierpnia, 8 listopada, 17 listopada, 23 grudnia

Atrybuty: Spokojna, stonowana, nieco zamknięta w sobie, wnikliwa obserwatorka, analityczna, słuchająca, godna zaufania, bezinteresowna, pomocna, ambitna, konsekwentna, samodzielna, zachowująca zimną krew, ciepła troskliwa

Wincenty

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Wincenty pochodzi z języka łacińskiego – od słowa vincens, co można przetłumaczyć jako „zwyciężający”.

Charakterystyka osoby: Wincenty nie lubi szumu wokół siebie i nie potrzebuje poklasku. Od bycia w centrum uwagi zdecydowanie woli spokojne życie, nieco na uboczu. Jest indywidualistą. Kiedy zajdzie taka potrzeba, potrafi się sprzeciwić i wyrazić swoje odmienne zdanie na dany temat. Wincenty wie, że aby osiągnąć sukces, trzeba czasami ciężko na niego zapracować, dlatego rzetelnie wykonuje polecenia w pracy i jest sumienny. To mężczyzna, który wywiera pozytywny wpływ na innych. Ciężko jest go wyprowadzić z równowagi. Jest zawsze dobrze zorganizowany, wytrwały. Ma stoicką cierpliwość. Żyje według własnych zasad, których zaciekle broni.

Znane osoby o tym imieniu:
Wincenty Witos – polski polityk
Wincenty Kadłubek – polski kronikarz
Vincent van Gogh – holenderski malarz
Wincenty Pol – polski poeta
Vincent Nicolas Jay – francuski biathlonista

Imieniny: 1 stycznia, 22 stycznia, 23 stycznia, 8 marca, 20 marca, 5 kwietnia, 19 kwietnia, 24 maja, 14 lipca, 7 sierpnia, 25 sierpnia, 11 września, 25 września, 27 września, 9 października, 27 października, 7 listopada, 20 grudnia

Atrybuty: nie lubi poklasku, woli spokojne życie, indywidualista, miewa odmienne zdanie, rzetelny, sumienny, ma pozytywny wpływ na innych, zorganizowany, wytrwały, cierpliwy

Wioletta

Imię włoskie oznaczające „fiołek wonny”. To kobieta ambitna i nowoczesna. Ceni sobie wygodę i luksus, lubi modnie wyglądać. W sytuacjach stresujących reaguje bardzo gwałtownie. Ukojenie i spokój przynosi jej obcowanie z naturą.
Wersje obcojęzyczne imienia: ang. Violet, Viola, franc. Violette, hiszp. Violeta, Viola
Daty imienin: 29 X
Znak zodiaku: Byk, Waga
Znane osoby noszące to imię: Violetta Villas

Witold

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Witold pochodzi z języka litewskiego i określa osobę, która „włada ludem” bądź też „przewodzi ludowi”.

Charakterystyka osoby: Witold jest osobą, która rządzi surową ręką. Ma twarde zasady i według nich żyje. Jest wrażliwy – jednak rzadko ukazuje swoje słabości. Nie brakuje mu konsekwencji w działaniu, pracowitości i odpowiedzialności. Dzięki tym cechom charakteru często odnosi sukcesy i zajmuje wysokie stanowiska. Potrafi szybko się zirytować, na szczęście taktownie wychodzi z każdej niezręcznej sytuacji. Drzemie w nim charyzma, która przyciąga do niego inne osoby. Jest mężczyzną dowcipnym, radosnym i towarzyskim. Nie lubi być ograniczany przez innych.

Znane osoby o tym imieniu:
Witold Bańka – polski lekkoatleta
Witold Gombrowicz – polski pisarz
Witold Pyrkosz – polski aktor
Witold Pilecki – polski rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego
Witold Lutosławski – polski kompozytor i pianista

Imieniny: 5 czerwca, 12 października, 12 listopada

Atrybuty: surowy, konsekwentny, pracowity, wrażliwy, odpowiedzialny, dowcipny, radosny, towarzyski

Wojciech

Pochodzenie i znaczenie imienia: Wojciech to staropolskie imię o słowiańskich korzeniach. Jego znaczenie to „cieszący się wojownik” lub „ten, któremu walka sprawia radość”.

Charakterystyka osoby: Wojciech jest człowiekiem praktycznym i dobrze zorganizowanym. Daleko mu do bujającego w obłokach marzyciela, woli koncentrować się na działaniu. Obce mu są wszelkie intrygi i układy. Nie lubi knucia za plecami, dwuznacznych sytuacji czy naginania prawdy do własnych potrzeb. To człowiek uczciwy i prostolinijny, choć nie naiwny. Natura introwertyka i wrodzony spokój nie przeszkadzają Wojciechowi uchodzić w towarzystwie za osobę pogodną i sympatyczną. Dobrze dogaduje się zwłaszcza z kobietami – ma u nich powodzenie, a zawodowo świetnie odnajduje się w usługach skierowanych do kobiet, np. jako fotograf, stylista czy fryzjer. 

Znane osoby o tym imieniu:
Wojciech Jagielski – polski dziennikarz, publicysta 
Wojciech Kilar – polski kompozytor
Wojciech Mann – polski dziennikarz muzyczny
Wojciech Olejniczak – polski polityk
Wojciech Smarzowki – polski reżyser
Wojciech Szczęsny – polski piłkarz

Imieniny: 23 kwietnia 

Atrybuty: praktyczny, zorganizowany, twardo stojący na ziemi, prostolinijny, uczciwy, introwertyczny, opanowany

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.