Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Ofelia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Ofelia pochodzi od greckiego słowa ophelos – oznaczającego „pomoc” – i zostało spopularyzowane dzięki wybitnemu dramatowi Williama Szekspira pt. Hamlet.

Charakterystyka osoby: Ofelia wykazuje dziewczęcą, pełną optymizmu radość życia. To osoba delikatna i wrażliwa, czasem wydaje się nawet krucha. Ma też jednak w sobie ogromną siłę do stawiania czoła wyzwaniom i przezwyciężania przeciwności losu. Ofelia odznacza się doskonałymi manierami. Świetnie odnajdzie się w każdym towarzystwie, nawet jeśli nie czuje się w nim do końca komfortowo. Nie znosi nieuczciwości, wulgarności oraz chamstwa – i ma odwagę publicznie skrytykować tego typu zachowania. To urodzona organizatorka, która z entuzjazmem podchodzi do każdego kolejnego zadania. Ofelia jest niezwykle kobieca, a w mężczyznach budzi potrzebę otoczenia jej opiekuńczym ramieniem.

Znane osoby o tym imieniu:
Ofelia Malinov – włoska siatkarka
Ophélie Winter – francuska piosenkarka
Ophelia Lovibond – angielska aktorka

Imieniny: 3 lutego

Atrybuty: Dziewczęca, optymistyczna, radosna, delikatna, wrażliwa, krucha, silna, z doskonałymi manierami, kulturalna, organizatorka, entuzjastyczna, kobieca, budząca troskę

Oktawian

Łacińskie imię oznaczające tego, który pochodzi z rodu Oktawiuszy, inna forma tego imienia to Oktawiusz. To człowiek spokojny i pogodny. Ceni chwile spędzone na łonie natury, lubi czytać.
Wersje obcojęzyczne imienia: ang. Octavian, franc. Octavien, wł. Ottawio, hiszp. Octaviano
Daty imienin: 23 III, 6 VIII, 2 IX
Znak zodiaku: Lew
Znane osoby noszące to imię: Oktawian August (ur. 23.09.63 r. p.n.e. - zm.19.08.14 r. n.e.) - pierwszy cesarz rzymski, adoptowany syn Juliusza Cezara. Za swoich rządów zreformował armię i finanse, wprowadził podział prowincji na cesarskie i senatorskie, usunął Zgromadzenie Narodowe. Poszerzył także granice imperium o Egipt, Dalmację i Panonię. Odbudował wiele świątyń i wprowadził nowe prawa, które zakazywały rozpusty i cudzołóstwa oraz nadawały przywileje wielodzietnym rodzinom.

Oktawiusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Oktawiusz pochodzi z języka łacińskiego i powstało od określenia rzymskiego rodu Oktawiuszów.

Charakterystyka osoby: Oktawiusz to urodzony strateg, któremu doskonale wychodzi planowanie. Gdy już coś obmyśli, skrzętnie przechodzi do działania. Jest człowiekiem czynu – rozpiera go energia, nie umie usiedzieć bezczynnie i nie znosi monotonii. Mężczyzna o tym imieniu umie stawić czoła przeciwnościom losu. Jest odważny, szlachetny oraz pomysłowy. Chętnie pomaga innym. W miłości bywa wybredny i choć może przebierać w adoratorkach, długo szuka tej jedynej. Nie uzewnętrznia swoich uczuć i uchodzi za skrytego, nieco zamkniętego w sobie. Ma mnóstwo pasji oraz talentów, które rozwija na różnych płaszczyznach.

Znane osoby o tym imieniu:

Tai (właśc. Ottavio Missoni) – włoski projektant mody
Oktawiusz Marcińczak – polski hokeista

Imieniny: 23 marca, 6 sierpnia, 2 września, 23 grudnia

Atrybuty: strateg, energiczny, odważny, szlachetny, pomysłowy, wybredny, skryty, zamknięty w sobie

Olaf

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Olaf pochodzi od skandynawskich słów: As („bóg”) i laf („miłość”) i oznacza mężczyznę umiłowanego przez bogów.

Charakterystyka osoby: Olaf jest towarzyski, sympatyczny, pomocny i ma poczucie humoru. Zawieranie nowych znajomości przychodzi mu z łatwością. To osoba skryta, ale o naturze choleryka. Gdy ktoś go zdenerwuje – potrafi wybuchnąć niekontrolowanym gniewem. Lubi robić coś na przekór i bywa zaborczy. Jest ekscentryczny, uparty i pewny siebie. Dobrze czuje się w roli przywódcy i szybko podejmuje nawet trudne decyzje. Sprytny i zaradny życiowo, ma wiele pasji i dobrą pamięć. Potrafi zdystansować się od problemów. Potrzebuje dużo ciepła rodzinnego i wsparcia ze strony najbliższych. Nie lubi codziennych obowiązków i chętnie zrzuca je na innych. W uczuciach jest wierny i bardzo czuły.

Znane osoby o tym imieniu:
Olaf Lubaszenko – polski aktor

Olaf Deriglasoff – polski muzyk
Olof Palme – szwedzki polityk, premier
Olaf Stapledon – brytyjski pisarz i filozof

Imieniny: 10 lipca, 29 lipca

Atrybuty: towarzyski, sympatyczny, pomocny, wesoły, skryty, wybuchowy, zaborczy, ekscentryczny, uparty, zaradny, wierny, czuły

Oleg

Pochodzenie i znaczenie imienia: Oleg to rosyjska forma skandynawskiego imienia Helge, które tłumaczy się jako: „święty”.

Charakterystyka osoby: Oleg jest mężczyzną wesołym i towarzyskim, ale ceni też sobie własne towarzystwo. Uwielbia podróżować i spędzać czas na łonie natury – czuje wtedy, że znajduje się w swoim miejscu na Ziemi. Chętnie poznaje nowe kultury. Jest wyrozumiały, tolerancyjny i otwarty na nowości. Lubi prowadzić długie dysputy i poznawać zdanie innych osób. Mężczyzna o imieniu Oleg odznacza się wrażliwością i empatią. Ma duszę romantyka. Ceni sobie wierność, szuka więc długotrwałych relacji, które pozwolą mu zbudować stabilny dom i szczęśliwą rodzinę. Sprawdza się w zawodach wymagających kreatywności i bogatej wyobraźni, ma też często uzdolnienia artystyczne. ;

Znane osoby o tym imieniu:
Oleg Mądry – książę zwierzchni Rusi
Oleg Ivenko – ukraiński tancerz baletowy
Oleg Taktarow – rosyjski zawodnik MMA i aktor

Imieniny: 20 września

Atrybuty: wesoły, towarzyski, podróżnik, miłośnik natury, wyrozumiały, tolerancyjny, wrażliwy, empatyczny, romantyk, wierny, ceniący stabilizację, kreatywny, o bogatej wyobraźni, artysta

Olga

Pochodzenie i znaczenie imienia: Olga to imię wschodniosłowiańskie, ale przejęte ze Skandynawii – po norwesku heill znaczy „pomyślny”, „szczęśliwy”.

Charakterystyka osoby: Olga to osoba niezależna i pewna siebie. Wie, czego chce, i konsekwentnie dąży do zrealizowania swojego planu na życie. Skupia się na tym, aby wykonywać te prace, które sprawiają jej prawdziwą przyjemność – na próby przymuszenia jej do czegoś innego reaguje wręcz alergicznie. Olga odznacza się umiejętnością uważnego słuchania innych ludzi i intuicyjnego odgadywania motywacji ich działań. W kontaktach towarzyskich może początkowo wydawać się nieufna, jednak z czasem zyskuje poczucie bezpieczeństwa i się otwiera. Serce odda jedynie z wielkiej miłości – nie interesują jej dobra materialne, tylko prawdziwa głębia uczucia.

Znane osoby o tym imieniu:
Olga Boznańska – polska malarka
Olga Bończyk – polska aktorka
Kora (właśc. Olga Aleksandra Sipowicz) – polska piosenkarka i autorka tekstów
Olga Tokarczuk – polska pisarka, noblistka
Olga Frycz – polska aktorka

Imieniny: 26 marca, 13 czerwca, 28 czerwca, 11 lipca, 24 lipca

Atrybuty: Niezależna, pewna siebie, konsekwentna, uważna słuchaczka, obdarzona intuicją, początkowo nieufna, uczuciowa, niezważająca na dobra materialne

Olgierd

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Olgierd pochodzi od litewskiego słowa algirdas, które najpewniej oznacza mężczyznę chwalonego, sławionego.

Charakterystyka osoby: Imię Olgierd pasuje do mężczyzny, który ma świat u swych stóp. Jest on urodzonym zwycięzcą, idącym przez świat z werwą i animuszem. W towarzystwie zwraca uwagę swym obyciem, intelektem i przebojowością. Od Olgierda bije aura sukcesu. Jest to człowiek, który zamienia w złoto każde przedsięwzięcie, którym tylko się zajmie. Odznacza się też potrzebą działania w pojedynkę – i z tego względu mężczyzna o tym imieniu często prowadzi własny biznes, będąc sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. To osoba o żelaznej psychice – jednak cała ta siła znacznie maleje, gdy Olgierd się zakocha. Potrafi wtedy spokornieć i skupić się na obiekcie swej miłości.

Znane osoby o tym imieniu:
Olgierd Łukaszewicz – polski aktor
Algirdas Monkevičius – litewski polityk, pedagog i działacz oświatowy
Olo Walicki (właśc. Olgierd Walicki) – polski kontrabasista, kompozytor i producent
Olgierd Budrewicz – polski dziennikarz, pisarz i varsavianista
Olgierd Ciepły – polski lekkoatleta, młociarz

Imieniny: 11 lutego, 4 listopada

Atrybuty: zwycięzca, obyty, intelektualista, przebojowy, człowiek sukcesu, samodzielny, z własnym biznesem, silny psychicznie, pokorny wobec miłości

Oliwia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Oliwia jest imieniem pochodzenia łacińskiego, żeńskim odpowiednikiem Oliwiusza. Oznacza gałązkę drzewa oliwnego – uznawaną za symbol pokoju.

Charakterystyka osoby: Od Oliwii emanuje spokój i opanowanie. To pogodna, zrównoważona, wyrozumiała osoba, do tego bardzo sympatyczna i otwarta. Rzadko popada w konflikty z innymi. Szybko się uczy, a do zadań podchodzi ambicjonalnie. Nie brakuje jej życzliwości. Jeśli cos pójdzie nie po jej myśli, porażki przyjmuje ze spokojem i traktuje je jako życiową naukę. Nie ulega presji z zewnątrz, dobrze radzi sobie ze stresem, jest cierpliwa, stanowcza, ugodowa i potrafi pójść na kompromis. Walczy o marzenia, ceni tradycję i rodzinne więzy. Kocha sztukę, muzykę i szeroko pojętą kulturę.

Znane osoby o tym imieniu:
Olivia Hallinan – brytyjska aktorka
Olivia Newton-John – australijska piosenkarka
Olivia Wilde – amerykańska aktorka

Imieniny: 5 marca, 3, 10 czerwca

Atrybuty: Spokojna, opanowana, zrównoważona, wyrozumiała, sympatyczna, otwarta, ambicjonalna, życzliwa, cierpliwa, stanowcza, ugodowa

Oliwier

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Oliwier może pochodzić z dwóch źródeł: od normandzkiego słowa alfihar, które tłumaczy się jako: „armia elfów”, lub od łacińskiego wyrazu oliva, czyli: „drzewo oliwne”.

Charakterystyka osoby: Oliwier to niepokorny duch, mężczyzna, którego pasją jest odkrywanie świata. Uwielbia podróżować i poznawać obce kultury, czuje się więc wyjątkowo szczęśliwy, gdy jego praca wymaga wojaży i kontaktów międzyludzkich. Jest otwarty światopoglądowo i ma szerokie horyzonty myślowe. Plany Oliwiera są zazwyczaj dopracowane do ostatniego szczegółu, przez co robi wrażenie osoby dojrzałej i odpowiedzialnej. Mężczyzna o tym imieniu ma czarującą osobowość i bez trudu zjednuje sobie ludzi. Dotyczy to także relacji uczuciowych, które są dla Oliwiera bardzo ważne. Uwielbia być doceniany i podziwiany przez ukochaną osobę, sam zaś też obdarza ją głębokim i szczerym uczuciem.

Znane osoby o tym imieniu:
Olivier Janiak (właśc. właśc. Piotr Michał Janiak) – polski prezenter telewizyjny
Oliver Stone – amerykański reżyser, scenarzysta i producent
Olivier Messiaen – francuski kompozytor i organista

Imieniny: 27 maja, 2 września

Atrybuty: niepokorny, ciekawy świata, podróżnik, towarzyski, otwarty światopoglądowo, myślący, dojrzały, odpowiedzialny, czarujący, uczuciowy, budzący podziw, szczery

Oskar

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Oskar pochodzi z języka skandynawskiego. To połączenie słów: as (skandynawskie bóstwo) i kar („włócznia”), co można przetłumaczyć jako „ten, który otrzymał włócznię bogów”.

Charakterystyka osoby: Oskar jest szlachetny, rycerski i sprawiedliwy. Na tym mężczyźnie można polegać. Nigdy nie zawodzi i dotrzymuje danego słowa. Potrafi walczyć do końca o swoje ideały. To osoba opanowana, która potrafi trzymać emocje na wodzy. Jest powściągliwy i zanim coś powie, zdąży pomyśleć o ewentualnych konsekwencjach swoich słów. Ciągle dąży do tego, by być najlepszym w każdej dziedzinie swojego życia. Chętnie pomaga innym, ma wewnętrzny urok i potrafi oczarować nim drugą osobę. Lubi pochwały. To typ domatora, ale kiedy znajdzie się wśród znajomych, bryluje na salonach. Gdy się zakocha, zapomina o całym świecie i jest w stanie poświęcić się dla drugiej osoby.

Znane osoby o tym imieniu:
Oskar jest szlachetny, rycerski i sprawiedliwy. Na tym mężczyźnie można polegać. Nigdy nie zawodzi i dotrzymuje danego słowa. Potrafi walczyć do końca o swoje ideały. To osoba opanowana, która potrafi trzymać emocje na wodzy. Jest powściągliwy i zanim coś powie, zdąży pomyśleć o ewentualnych konsekwencjach swoich słów. Ciągle dąży do tego, by być najlepszym w każdej dziedzinie swojego życia. Chętnie pomaga innym, ma wewnętrzny urok i potrafi oczarować nim drugą osobę. Lubi pochwały. To typ domatora, ale kiedy znajdzie się wśród znajomych, bryluje na salonach. Gdy się zakocha, zapomina o całym świecie i jest w stanie poświęcić się dla drugiej osoby.
Oscar Wilde – angielski pisarz
Oskar Peterson – kanadyjski pianista
Oskar Schindler – niemiecki przedsiębiorca
Oskar Miłosz – litewski poeta

Imieniny: 3 lutego

Atrybuty: szlachetny, rycerski, sprawiedliwy, opanowany, powściągliwy, urokliwy, domator

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.