Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Gabriel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię pochodzi z języka hebrajskiego. Powstało z połączenia słów geber („męski”) i el („boży”), co tłumaczone jest jako „wojownik”, „mąż boży”.

Charakterystyka osoby: Gabriel uwielbia triumfować. Bywa zarozumiały, dumny, nieustępliwy, uparty i wyniosły. Na ludzi patrzy nieco z góry, jednak nie lubi samotności. Często postępuje według zasady: „Wszystko albo nic”. Na co dzień jest bardzo aktywny, potrafi wybrnąć z opresji i próbuje dawać dobre rady. Niestety zamiast pomóc, wprowadza mnóstwo chaosu oraz nerwową atmosferę. Ma wiele pomysłów, ale kiedy napotka trudności, szybko się zniechęca i rezygnuje z dalszego działania. Kocha luksus i rzeczy, które cieszą oko. Ma w sobie zacięcie artystyczne. W związku dominuje i jest zazdrosny. Kiedy już pokocha, nie potrafi być wylewny.

Znane osoby o tym imieniu:
Gabriel Fleszar – polski wokalista
Gabriel García Márquez – kolumbijski powieściopisarz
Gabriel Janowski – polski polityk ludowy
Gabriel Narutowicz – polski prezydent II RP
Gabriel Cramer – szwajcarski matematyk

Imieniny: 27 lutego, 16 marca, 24 marca, 29 września, 19 października

Atrybuty: zarozumiały, dumny, nieustępliwy, uparty, wyniosły, aktywny, pomysłowy, dominujący, zazdrosny

Gabriela

Pochodzenie i znaczenie imienia: Gabriela jest żeńską formą hebrajskiego imienia Gabriel i oznacza wojownika bożego.

Charakterystyka osoby: Gabriela to kobieta inteligentna, niezależna i ciekawa świata. Żyje mocno i potrafi odnaleźć się w każdych okolicznościach. Pociąga ją sława, chce inspirować i być podziwiana. Wciąż poszukuje przygód, jest kokieteryjna i zmysłowa. Mimo dużej zaradności i przedsiębiorczości raczej nie jest typem lidera, jednak gdy sytuacja tego wymaga, potrafi przejąć stery. Gabriela to osoba kreatywna, towarzyska, odznaczająca się poczuciem humoru i ogromnym urokiem osobistym, dzięki czemu łatwo zjednuje sobie innych. Zaraża optymizmem, jest życzliwa i lubi otaczać się interesującymi ludźmi.

Znane osoby o tym imieniu:
Gabriela Kulka – wokalistka, pianistka
Gabriela Muskała – aktorka
Gabriela Zapolska – pisarka
Gabrielle Bonheur Chanel (Coco Chanel) – projektantka mody

Imieniny: 8 lutego, 27 lutego, 23 kwietnia, 6 listopada, 18 listopada

Atrybuty: Uczuciowa, towarzyska, optymistyczna, niezależna, ma intuicję, zmysłowa, kokieteryjna

Gaja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Gaja wywodzi się od mitologicznej bogini Gai – Matki-Ziemi. To również żeński odpowiednik imienia Gajusz.

Charakterystyka osoby: Gaja jest spokojna i zdystansowana. Chętnie niesie pomoc innym, jest też towarzyska. To inteligentna kobieta, która ma dobrą intuicję oraz niebanalny charakter. Stroni od niebezpiecznych sytuacji i zawsze jest rezolutna. Gaja jest osobą wytrwałą w dążeniu do celu oraz zdecydowaną. Lubi przyrodę i zwierzęta. Kolekcjonuje dobre wspomnienia, pielęgnuje swoje pasje i spełnia marzenia. Bije od niej ciepło, a przyjaciele cenią ją za szczerość, oddanie i lojalność. Gaja ma w sobie mnóstwo empatii, a do tego jest gotowa do poświęceń. Bliskich otacza bezgraniczną miłością.

Znane osoby o tym imieniu:
Gaja Grzegorzewska – polska autorka kryminałów
Gaia Weiss – francuska modelka

Imieniny: 27 września, 28 lutego, 10 marca, 22 kwietnia, 14 października

Atrybuty: Spokojna, zdystansowana, towarzyska, inteligentna, niebanalna, rezolutna, wytrwała, zdecydowana, ciepła, szczera, oddana, lojalna, empatyczna, gotowa do poświęceń, kochająca

Gloria

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Gloria pochodzi z języka łacińskiego, w którym oznacza „chwała”.

Charakterystyka osoby: Gloria to bez dwóch zdań silna osobowość, której nie sposób przeoczyć. Cechuje ją olbrzymia ekspresja i wybuchowy temperament. Lubi imponować i zwracać uwagę. Z natury rządzi niepodzielnie – w dzieciństwie zwykle silnie rywalizuje z rodzeństwem, a jako dorosła najlepiej czuje się w roli osoby wydającej polecenia. To kobieta aktywna, odważna, przedsiębiorcza i zaradna. Gloria nie ma czasu na nudę! Uważa, że życie jest na to zbyt krótkie i niecierpliwie sięga po kolejne atrakcje. Żyje chwilą, nie myśli o przyszłości i nie boi się ryzyka. Gloria przywiązuje dużą wagę do wyglądu, ale idzie pod prąd trendom – ma swój niepowtarzalny styl i marzy, żeby to ją naśladowały tłumy.

Znane osoby o tym imieniu:
Gloria Estefan – piosenkarka
Gloria Gaynor – piosenkarka
Gloria Swanson – aktorka, gwiazda kina niemego
Gloria Steinem – feministka, dziennikarka

Imieniny: 13 maja

Atrybuty: silna osobowość, oryginalna, ekspresywna, wybuchowa, władcza, dominująca, aktywna, odważna, przedsiębiorcza, zaradna, niecierpliwa, rozrywkowa, zadbana

Gniewomir

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Gniewomir jest zaliczane do najstarszych staropolskich nazw osobowych. Tłumaczy się je jako: „ten, który uśmierza gniew”.

Charakterystyka osoby: Gniewomir to człowiek opanowany i cierpliwy. Ze spokojem podchodzi do każdej sytuacji i potrafi zachować zimną krew. Mężczyzna o tym imieniu żyje w zgodzie ze swoimi wartościami. To idealista, który stara się, aby jego działania miały pozytywny wpływ na świat. W pracy jest sumienny i metodyczny. Dużą wagę przykłada do terminowego wywiązywania się ze swoich obowiązków, czym potrafi sobie zaskarbić zaufanie przełożonych. W jego życiu ogromne znaczenie ma rodzina – Gniewomir spełnia się jako ojciec i partner. Potrafi zadbać o domowe ognisko, wykazuje się dużą odpowiedzialnością i zaradnością. Partnerce okazuje wsparcie i zaufanie.

Znane osoby o tym imieniu:
Gniewomir Tomczyk – polski muzyk młodego pokolenia

Imieniny: 8 lutego

Atrybuty: Opanowany, cierpliwy, spokojny, idealista, sumienny, metodyczny, terminowy, godny zaufania, rodzinny, dobry ojciec i partner, odpowiedzialny, zaradny, wspierający

Gniewosz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Gniewosz to skrócona forma staropolskiego imienia Gniewomir, które znaczy: „mężczyzna uśmierzający gniew”.

Charakterystyka osoby: Gniewosz to mężczyzna niebywale wrażliwy. Źle znosi jakąkolwiek krytykę, toteż zwykle stara się działać na dwieście procent – tak aby nie doprowadzić do sytuacji, w której ktoś mógłby być z niego niezadowolony. Może sprawiać wrażenie nieco niespokojnego, ponieważ na co dzień targają nim różne emocje. Jest też jednak osobą, przy której nie sposób się nudzić. Szalony i zwariowany, podejmuje błyskawiczne decyzje – i trzeba przyznać, że zwykle okazują się one trafione dzięki jego niezawodnej intuicji i ogromnemu zaangażowaniu. Gniewosz to indywidualista, szukający partnerki, która zaakceptuje go takiego, jaki jest, będzie go wspierać i tonować jego zmienne nastroje.

Znane osoby o tym imieniu:
Gniewosz z Dalewic – polski rycerz herbu Strzegomia
Gniewomir Tomczyk – polski muzyk młodego pokolenia
Gniewko Głogowski – polski fotograf młodego pokolenia

Imieniny: 8 lutego

Atrybuty: wrażliwy, nieznoszący krytyki, niespokojny, emocjonalny, szalony, zwariowany, decyzyjny, intuicyjny, zaangażowany, indywidualista

Gracjan

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Gracjan pochodzi z łaciny. Słowo gratia oznacza „wdzięk”.

Charakterystyka osoby: Gracjan lubi wygodę, przepych i luksus. Nie jest jednak człowiekiem rozrzutnym. Skrupulatnie zarządza własnym majątkiem, umie go szybko pomnożyć i ma żyłkę do interesów. Podoba mu się, gdy inni zwracają na niego uwagę. Charakteryzuje go asertywność. To mężczyzna niebanalny, stanowczy, uparty, żądny władzy i nieskory do jakichkolwiek kompromisów. Ma przy tym wewnętrzny urok i czar, którymi zdobywa kobiety. Nie trzeba go długo namawiać do wspólnej zabawy. Gracjan kocha albo nienawidzi. Kiedy już dosięgnie go strzała Amora, swoją wybrankę traktuje niczym księżniczkę i dba, aby niczego jej nie zabrakło.

Znane osoby o tym imieniu:
Graziano Facchini – włoski piosenkarz
Gracjan Roztocki – polski youtuber
Gracjan Fróg (ps. „Góral”) – polski kapitan piechoty
Graziano Galatone – włoski aktor i piosenkarz
Graziano Pellè – włoski piłkarz

Imieniny: 23 października, 18 grudnia

Atrybuty: nierozrzutny, skrupulatny, asertywny, niebanalny, stanowczy, uparty, władczy, czarujący

Grażyna

Pochodzenie i znaczenie imienia: Grażyna to imię wymyślone przez Adama Mickiewicza – pochodzi ono od litewskiego słowa graži, czyli „piękna”.

Charakterystyka osoby: Grażyna odznacza się zaradnością i gospodarnością. Potrafi doskonale rozplanować swoje zadania i zrealizować je na czas. Pracuje odpowiedzialnie i sumiennie. Ma opracowaną ścieżkę kariery i konsekwentnie po niej kroczy, aby odnieść sukces. Grażyna czuje się swobodnie w niemal każdym towarzystwie. Otoczenie tratuje ją jako dobrą powiernicę, która odznacza się niezłą intuicją. Kobieta ta nigdy nie nadszarpuje zaufania, jakim została obdarzona. Grażyna jest osobą bezkonfliktową i wyrozumiałą. Gdy się zakocha, jest w stanie wiele poświęcić w imię budowania stabilnej, bliskiej relacji. To świetna pani domu, która dba o wszystkie aspekty funkcjonowania rodziny.

Znane osoby o tym imieniu:
Grażyna Szapołowska – polska aktorka
Grażyna Torbicka – polska dziennikarka i prezenterka
Grażyna Plebanek – polska pisarka i autorka sztuk teatralnych
Grażyna Wolszczak – polska aktorka
Grażyna Orlińska – polska poetka, scenarzystka i jurorka festiwali muzycznych

Imieniny: 1 kwietnia, 26 lipca, 9 września

Atrybuty: Zaradna, gospodarna, planująca, odpowiedzialna, sumienna, swobodna, powiernica, godna zaufania, bezkonfliktowa, wyrozumiał, pani domu, rodzinna

Greta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Greta wywodzi się z greki – jest to forma pochodna od imienia Margareta (od margarites, czyli „perła”).

Charakterystyka osoby: Greta nade wszystko ceni sobie kontakty międzyludzkie. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania, ale potrafi to odpowiednio wykorzystać – walcząc o ważne dla niej idee i zasady. To osoba, która cały czas znajduje się w ruchu. Nie znosi szarości, nudy, monotonii. Często przejawia zdolności artystyczne, dobrze sprawdza się na stanowiskach wymagających kreatywności. Potrafi kierować ludźmi, ale robi to dyskretnie i w sposób nienarzucający się. Nierzadko budzi podziw, a nawet lekką zazdrość wśród ludzi z jej otoczenia. Greta to kobieta dumna, piękna i pewna siebie. Od partnera oczekuje wysokiej inteligencji, pasji i czułości.

Znane osoby o tym imieniu:
Greta Thunberg – szwedzka aktywistka społeczna młodego pokolenia
Greta Garbo – szwedzko-amerykańska aktorka
Greta Scacchi (właśc. Greta Gracco) – włosko-australijska aktorka
Greta Gerwig – amerykańska aktorka, reżyserka i scenarzystka

Imieniny: 12 stycznia, 28 stycznia

Atrybuty: Kontaktowa, walcząca o zasady, idealistka, energiczna, artystka, kreatywna, kierowniczka, budząca podziw, dumna, piękna, pewna siebie

Grzegorz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Grzegorz pochodzi od łacińskiego słowa gregorius, co oznacza „być czujnym”.

Charakterystyka osoby: Grzegorz jest pracowity i ma silną wolę. Nic nie jest w stanie go ugiąć. Jest zdecydowany i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji. Ma wiele zainteresowań. Kocha sport i aktywne życie. Grzegorz to osoba pewna siebie, która podejmuje obiektywne decyzje. Postępuje według twardych zasad. Dużo wymaga od siebie, ale też od osób, które znajdują się wokół niego. W przyjaźni można na niego liczyć. Nigdy nie ulega wpływom z otoczenia, ma swoje poglądy i niechętnie je zmienia. Potrafi kierować ludźmi, wykazuje się czujnością oraz uporem. W uczuciach nie jest wylewny, jednak gdy już pokocha, wiernie trwa przy boku wybranki serca.

Znane osoby o tym imieniu:
Grzegorz Hyży – polski piosenkarz
Grzegorz Cebula – polski DJ i producent muzyczny
Grzegorz Ciechowski – polski muzyk
Grzegorz Halama – polski kabareciarz
Grzegorz Turnau – polski muzyk

Imieniny: 2 stycznia, 11 lutego, 12 marca, 25 maja, 30 września, 16 października, 17 listopada, 10 grudnia

Atrybuty: pracowity, zdecydowany, aktywny, pewny siebie, obiektywny, zasadniczy, czujny, uparty, wierny

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.