Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Dagmara

Pochodzenie i znaczenie imienia: Dagmara to imię pochodzenia skandynawskiego, wywodzące się ze słów dag („dzień”) i mar („panna”) lub mari („sławny”). Inne hipotezy wskazują na korzenie słowiańskie (Drogomira), celtyckie (Dagmar) lub germańskie.

Charakterystyka osoby: Skryta, ale nie nieśmiała. Towarzyska, ale tajemnicza. To cała Dagmara – kobieta pełna pozornych sprzeczności, której nie da się do końca poznać. Do swojego bogatego życia wewnętrznego nie dopuszcza obcych. Niezależna i nieco nieobliczalna, potrafi zaskoczyć swoim oderwaniem od rzeczywistości. Dagmara buja nie w obłokach, ale wręcz w zaświatach! Pociąga ją wszystko, co tajemnicze, pozaziemskie, niezdefiniowane. Intuicję stawia ponad rozsądkiem. Chodzi własnymi drogami – jak kochać, to do szaleństwa, jak podróżować, to w nieodkryte miejsca, jak pracować, to z polotem. Dagmara ma predyspozycje, by stworzyć rewolucyjny produkt lub biznes, jakiego dotąd nie było.

Znane osoby o tym imieniu:
Dagmara Bryzek – aktorka
Dagmara Kowalska – piłkarka ręczna
Dagmara Matuszak – malarka, ilustratorka, rysowniczka komiksów

Imieniny: 24 maja, 20 grudnia

Atrybuty: Tajemnicza, skryta, pełna sprzeczności, towarzyska, niezależna, nieobliczalna, kieruje się intuicją, marzycielka

Dalia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Dalia wywodzi się z języka arabskiego i oznacza „kwiat” lub „winorośl”.

Charakterystyka osoby: Dalia to kobieta, która cieszy się tym, co udało jej się osiągnąć w życiu. To wrażliwa, nieśmiała i subtelna osoba. Ma mnóstwo cierpliwości. Umie wytrwale czekać całe życie na prawdziwą i wielką miłość. Charakteryzuje ją łagodne usposobienie. Dalia bardzo rzadko się denerwuje czy gniewa na innych. Do trudnych sytuacji podchodzi ze stoickim spokojem i dużą rozwagą. Stara się nie podejmować pochopnych decyzji. Już od dziecka wydaje się stateczna. Wraz z wiekiem nabywa wyjątkowej zmysłowości, romantyczności i delikatności, co przyciąga do niej mężczyzn.

Znane osoby o tym imieniu:
Dalia Grybauskaitė – litewska polityczka i prezydent Litwy
Dalia Itzik – izraelska polityczka

Imieniny: 25 września, 29 października

Atrybuty: Wrażliwa, nieśmiała, subtelna, cierpliwa, wytrwała, łagodna, spokojna, rozważna, stateczna, zmysłowa, romantyczna, delikatna

Damian

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Damian pochodzi z greki. Słowo damaon oznacza „poskromiciela”, „pogromcę” bądź też „uzdrowiciela”.

Charakterystyka osoby: Damian jest ekstrawertykiem i raczej nie ma łatwego charakteru. On sam uważa, że jest nieomylny i zawsze ma rację. Charakteryzują go dynamiczność i pewność siebie. Po porażce szybko podnosi się z kolan i dalej robi swoje. Dostosowuje się do rzeczywistości, a zmiany nie stanowią dla niego problemu. Jest bardzo towarzyski oraz lubi spędzać czas ze znajomymi. Uwielbia dobrze się bawić. Potrafi jednak szybko stracić kontrolę nad tym, co robi. To typowy łowca, który zabiega o względy partnerki. Czasami może się to przerodzić nawet w nieco zaborczą miłość. Rodzina i przyjaciele mają w nim oparcie i czują się przy Damianie bezpiecznie.

Znane osoby o tym imieniu:
Damian Aleksander – polski wokalista
Damian Ukeje – polski wokalista
Damian Janikowski – polski zapaśnik
Damian Kordas – polski kucharz i znany youtuber
Damian Szymański – polski piłkarz

Imieniny: 12 lutego, 23 lutego, 12 kwietnia, 4 maja, 14 lipca, 26 września, 26 października, 14 listopada

Atrybuty: ekstrawertyk, dynamiczny, pewny siebie, nieomylny, towarzyski, zaborczy

Daniel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Daniel pochodzi z języka hebrajskiego. Słowo danijel oznacza: „Bóg jest moim sędzią”.

Charakterystyka osoby: Daniel jest zaradny i znajduje wyjście z każdej sytuacji. To inteligentny mężczyzna z zasadami, który ma analityczny umysł. Jest wymagający, pomysłowy i pracowity. Działa konsekwentnie, ale nie lubi się przy tym spieszyć. Zna swoją wartość, czasami bywa nawet zbyt pewny siebie i zdarza się, że z tego powodu patrzy na ludzi z góry. Nie postępuje według utartych schematów – woli nowatorskie rozwiązania. Osoba o tym imieniu ma bardzo dobre maniery, umie zatroszczyć się o bliskich. W sferze uczuciowej na początku bywa nieśmiały, ale później potrafi być ekspresyjny i czuły.

Znane osoby o tym imieniu:
Daniel Olbrychski – polski aktor
Daniel Wieleba – polski aktor
Daniel Passent – polski dziennikarz
Daniel Craig – angielski aktor
Daniel Radcliffe – angielski aktor

Imieniny: 3 stycznia, 16 lutego, 10 kwietnia, 10 lipca, 21 lipca, 13 października, 11 grudnia

Atrybuty: zaradny, inteligentny, zasadniczy, pomysłowy, pracowity, wymagający, konsekwentny, powolny, pewny siebie, nowatorski, ma dobre maniery, troskliwy, nieśmiały, ekspresyjny, czuły

Danuta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Danuta pochodzi od łacińskiego słowa donata, co oznacza „darowana przez Boga”.

Charakterystyka osoby: Danuta jest subtelna i nieco nieśmiała. Dopiero wtedy, gdy ktoś ją doceni i pochwali, nabiera pewności siebie. To bardzo skrupulatna i pracowita kobieta. Jej cechy charakteru potrafią doprowadzić mężczyzn do istnego szaleństwa. Kiedy poznają Danutę, szybko tracą dla niej głowę. Imponuje im swoją tajemniczością, seksapilem oraz delikatnością. Danuta nie stara się jednak być idealną matką i żoną. Umie znaleźć złoty środek, a o swoje potrzeby dba w równym stopniu co o zaspokojenie pragnień bliskich. Osoba o tym imieniu cieszy się znakomitym zdrowiem, lubi być aktywna i w wolnym czasie chętnie wychodzi z domu, by spędzić czas na łonie natury – najlepiej kontemplując świat w samotności.

Znane osoby o tym imieniu:
Danuta Dunin-Holecka – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna
Danuta Stenka – polska aktorka
Danuta Hübner – polska polityczka
Danuta Szaflarska – polska aktorka
Danuta Rinn – polska piosenkarka

Imieniny: 3 stycznia, 16 lutego, 24 czerwca, 1 października

Atrybuty: Subtelna, nieśmiała, skrupulatna, pracowita, tajemnicza, delikatna, z seksapilem, zdrowa, aktywna.

Daria

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Daria prawdopodobnie pochodzi z języka perskiego i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Dariusz. Oznacza osobę, „która podtrzymuje dobro”.

Charakterystyka osoby: Daria jest pewna siebie i dumnie kroczy przez świat. Ma nieco odmienny styl bycia niż inni. Niczego się nie boi i zna własną wartość. To kobieta zdecydowana, otwarta, ale nieco narcystyczna. Szybko się denerwuje i nie lubi nudy. Wokół niej cały czas musi się coś dziać, by była zadowolona i czuła się spełniona. Zdarza się, że jest uszczypliwa, ironiczna i prześmiewcza. Ma nieliczne grono dobrych przyjaciół, bo na co dzień ciężko z nią wytrzymać. W miłości dominuje, ale ma w sobie kobiecy wdzięk, którym przyciąga do siebie mężczyzn. Przywiązuje się do osób i jest dla nich czuła oraz troskliwa.

Znane osoby o tym imieniu:
Daria Zawiałow – polska wokalista
Daria Widawska – polska aktorka
Daria Trafankowska – polska aktorka
Daria Galant – polska powieściopisarka

Imieniny: 22 września, 25 października

Atrybuty: Pewna siebie, dumna, odmienna, odważna, zdecydowana, otwarta, narcystyczna, nerwowa, uszczypliwa, ironiczna, prześmiewcza, czuła, troskliwa

Dariusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Dariusz pochodzi od perskiego słowa Dārayavahuš, które oznacza: „ten, który nosi w sobie dobro”.

Charakterystyka osoby: Dariusz zazwyczaj mówi wszystko, co tylko przyjdzie mu do głowy – nierzadko nie bacząc na konsekwencje. Jest jednak sympatycznym i przyjaznym człowiekiem, dlatego rzadko źle wychodzi na swej uczciwości, spontaniczności i otwartości. Otoczenie zazwyczaj bardzo docenia te cechy – ludzie lubią przebywać w obecności Dariusza, ponieważ jego beztroska i wyluzowanie wyraźnie się im udzielają. Mężczyzna o tym imieniu chętnie pracuje na własny rachunek – samodzielnie i z pełną odpowiedzialnością za wykonywane zadania. Bez wahania pomaga potrzebującym, choć sam rzadko przyznaje się do tego, że sobie z czymś nie radzi. Jego azylem jest dom – życie rodzinne stanowi dla niego najwyższą wartość.

Znane osoby o tym imieniu:
Dariusz Dziekanowski – polski piłkarz i trener
Dariusz Szpakowski – polski komentator i dziennikarz sportowy
Dariusz Michalczewski – polski bokser
Dario Fo – włoski dramaturg, reżyser teatralny i satyryk
Dariusz Sławomir Kordek – polski aktor, piosenkarz i prezenter

Imieniny: 25 lipca, 29 września, 19 grudnia

Atrybuty: sympatyczny, przyjazny, uczciwy, spontaniczny, otwarty, beztroski, wyluzowany, samodzielny, odpowiedzialny, pomocny, rodzinny

Dawid

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Dawid pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza mężczyznę opiekuńczego lub tego, który dowodzi.

Charakterystyka osoby: Dawid jest energicznym, pełnym entuzjazmu mężczyzną. W życiu zajmuje się tylko tym, co sprawia mu satysfakcję i przyjemność. Lubi być w centrum zainteresowania. Charakteryzuje go duża pracowitość. Dzięki niej wytrwale dąży do celu i odnosi sukcesy w życiu prywatnym oraz zawodowym. Wykorzystuje przy tym swój czar. Nie lubi odkładać ważnych spraw na później. Działa tu i teraz. Ma duszę artysty, który lubi poczuć adrenalinę we krwi. Jest elokwentny, ma celne spostrzeżenia i nie boi się w rozmowie nawet trudnych tematów. Przyjaciół rozbawia poczuciem humoru. W miłości jest zawsze opiekuńczy, czuły i oddany.

Znane osoby o tym imieniu:
Dawid Kwiatkowski – polski wokalista
Dawid Podsiadło – polski wokalista
David Duchovny – amerykański aktor, scenarzysta i reżyser
David Gilmour – brytyjski muzyk
Dawid Kubacki – polski skoczek


Imieniny: 24 stycznia, 1 marca, 24 maja, 26 maja, 15 lipca, 17 września, 29 grudnia, 30 grudnia

Atrybuty: energiczny, entuzjastyczny, pracowity, wytrwały, czarujący, artysta, elokwentny, z poczuciem humoru, opiekuńczy, czuły, oddany

Denis

Pochodzenie i znaczenie imienia: Denis to oboczna forma greckiego imienia Dionizos, które w mitologii nosił bóg płodności i wina.

Charakterystyka osoby: Imię Denis dobrze określa człowieka śmiałego i ciekawego świata. Mężczyzna ten kocha adrenalinę i życie na najwyższych obrotach. Jego działania znajdują się często na pograniczu ryzyka, ale Denis – niczym kot – spada zawsze na cztery łapy. Rozpiera go energia, uwielbia sobie stawiać nowe wyzwania. Także w pracy lubi czuć dreszczyk emocji, toteż sprawdzi się w zawodach wymagających odwagi i żelaznych nerwów. To niepoprawny uwodziciel, niezwykle szarmancki i czarujący. W towarzystwie wręcz błyszczy – zwraca spojrzenia wszędzie, gdzie tylko się pojawi, budząc podziw oraz zainteresowanie. Ma radosną naturę, dzięki czemu nigdy nie traci pogody ducha.

Znane osoby o tym imieniu:
Denis Diderot – francuski pisarz, filozof i encyklopedysta
Dennis Rodman – amerykański zawodowy koszykarz
Dennis Quaid – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent i kompozytor
Dennis Hopper – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta
Dennis Lehane – amerykański pisarz i scenarzysta

Imieniny: 26 lutego, 24 marca, 8 kwietnia, 19 kwietnia, 8 maja, 25 maja, 2 września, 9 września, 20 września, 3 października, 9 października, 10 października, 16 października, 16 listopada, 17 listopada, 19 listopada, 29 listopada, 26 grudnia, 30 grudnia

Atrybuty: śmiały, ciekawy świata, lubiący adrenalinę, ryzykant, szczęściarz, energiczny, odważny, o żelaznych nerwach, uwodzicielski, szarmancki, czarujący, podziwiany, radosny

Diana

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Diana pochodzi z języka łacińskiego. Nosiła je rzymska bogini łowów, przyrody i płodności.

Charakterystyka osoby: Diana to kobieta o stalowych nerwach i granitowym charakterze. Jest niezależna, opanowana i nieprzystępna. Cechują ją eleganckie maniery, trzeźwy umysł i chłód emocjonalny. Już jako dziecko szybko się usamodzielnia i przejmuje kontrolę, a w dorosłości zabiega o stanowiska decyzyjne. Przełożeni zresztą bardzo ją cenią za optymizm i umiejętność załatwienia każdej sprawy. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach Diana nie traci zimnej krwi i potrafi zachować twarz pokerzysty. Kieruje się wyłącznie logiką i zdrowym rozsądkiem, trzyma ludzi na dystans i rzadko okazuje uczucia. Nie wybacza błędów. Gdy raz się sparzy, trudno jej potem obdarzyć zaufaniem kogokolwiek.

Znane osoby o tym imieniu:
Diane Keaton – aktorka
Diana Krall – wokalistka jazzowa
Diane Kruger – aktorka
Diana Ross – piosenkarka
Diana Rudnik – dziennikarka
Diana Spencer – księżna Walii

Imieniny: 10 czerwca

Atrybuty: Opanowana, nieprzystępna, chłodna, elegancka, logiczna, rozsądna, decyzyjna, samodzielna, niezależna, optymistyczna, can do attitude, zdystansowana, nieufna

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.