Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Cecylia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Cecylia jest żeńskim odpowiednikiem łacińskiego imienia Cecyliusz. Oba wywodzą się od rodu Cecyliuszów.

Charakterystyka osoby:Cecylia jest kobietą dumną i świadomą własnej wartości, lecz niezbyt wylewną. Rzadko okazuje uczucia, przez co niektórym może wydawać się wyniosła. To wrażenie zwykle jednak mija po bliższym poznaniu, gdy odkryją jej towarzyską i gościnną stronę osobowości. Z natury ambitna i gotowa do ciężkiej pracy, Cecylia nie boi się wyzwań ani zobowiązań. Te cechy ujawniają się w niej dosyć wcześnie i już w szkole bywa stawiana innym za wzór. Analityczny umysł i dyscyplina w myśleniu – to jej cenne atuty. Cecylia lubi planować z wyprzedzeniem, a nieprzewidziane sytuacje lub niepowodzenia potrafią wyprowadzić ją z równowagi, a nawet wywołać wybuch gniewu.

Znane osoby o tym imieniu:
Cecilia Bartoli – śpiewaczka operowa
Cécile de France – aktorka
Cecylia Gallerani – sportretowana przez Leonarda da Vinciego jako dama z gronostajem


Imieniny: 10 czerwca, 22 listopada

Atrybuty: Dumna, zamknięta w sobie, wyniosła, towarzyska, gościnna, ambitna, pracowita, wzorowa uczennica, logiczna, umysł ścisły, przewidująca, zorganizowana, nie lubi niespodzianek

Celina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Celina pochodzi z łaciny – od słowa caelum, które oznacza „niebo”.

Charakterystyka osoby: Celina ma w sobie pokłady pozytywnej energii i kocha życie. Zdarza jej się wywierać presję na innych, kiedy chce osiągnąć swój cel. Wybucha wtedy gniewem i robi wszystko, by to jej racja była na wierzchu. To kobieta pewna siebie. Jest zdeterminowana oraz lojalna. W życiu potrzebuje stabilności. Choć nie lubi dużych zmian, z łatwością przystosowuje się do nowej sytuacji. Pozytywne nastawienie do świata czerpie z pasji, którym poświęca się w wylnych chwilach. Ukochany taniec, śpiew i sport napędzają ją do działania. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne i niesie pomoc potrzebującym.

Znane osoby o tym imieniu:
Céline Dion – kanadyjska piosenkarka
Céline Laporte – francuska lekkoatletka
Celina Szymanowska – żona Adama Mickiewicza

Imieniny: 22 sierpnia, 27 sierpnia, 21 października, 15 grudnia, 27 grudnia, 28 grudnia

Atrybuty: Pozytywna, gniewna, pewna siebie, zdeterminowana, lojalna, pomocna

Cezary

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Cezary ma pochodzenie łacińskie. Prawdopodobnie wywodzi się od słowa caesaries, co oznacza: „mężczyzna o długich włosach”.

Charakterystyka osoby: Cezary jest przedsiębiorczy i skrupulatny. Dzięki ciężkiej pracy potrafi dojść do celu. Odznacza się dużą uczciwością. Ma analityczny umysł i jest wyjątkowym erudytą. Umie przekonywać do swoich racji. Ma wrodzoną inteligencję i ambitnie podchodzi do wszystkich zadań. Trzeźwo patrzy na świat i planuje przyszłość. To osoba wierna, oddana oraz kochająca, lojalny przyjaciel i dobry współpracownik, który nigdy nie zawodzi. Znajomi cenią go za duże poczucie humoru, towarzyskość, solidność i słowność. Gdy go ktoś skrzywdzi, długo żywi urazę. Bywa porywczy i impulsywny.

Znane osoby o tym imieniu:
Cezary Pazura – polski aktor i komik
Cezary Harasimowicz – polski scenarzysta i pisarz
Cezary Żak – polski aktor
Cezary Kucharski – polski piłkarz
Cezary Morawski – polski aktor

Imieniny: 25 lutego, 8 kwietnia, 15 kwietnia, 27 lipca, 27 sierpnia, 3 listopada, 27 grudnia, 28 grudnia

Atrybuty: przedsiębiorczy, skrupulatny, uczciwy, porywczy, impulsywny, inteligentny, wierny, oddany, kochający, lojalny, wesoły, towarzyski, solidny, słowny

Cyprian

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Cyprian pochodzi z łaciny i oznacza mężczyznę pochodzącego z Cypru.

Charakterystyka osoby: Imię Cyprian pasuje do człowieka o dość skrytym usposobieniu. Mężczyzna ten wykazuje skłonność do oddawania się rozmyślaniom filozoficznym i metafizycznym dywagacjom. Ma naturę nieco dwoistą – może budzić wrażenie osoby żyjącej we własnym świecie, jednak gdy pojawi się taka potrzeba, potrafi twardo stąpać po ziemi. Cyprian nie znosi kłamstwa, fałszywości – i nie waha się ich demaskować i otwarcie piętnować. Jest człowiekiem prawym, potrafi walczyć o swoje ideały. Mężczyzna ten zazwyczaj szuka partnerki, która zrozumie jego wrażliwą duszę i jego szczególną, refleksyjną konstrukcję psychiczną. Swoją wybrankę obdarza miłością prawdziwie romantyczną.

Znane osoby o tym imieniu:
Cyprian Kamil Norwid – polski poeta, filozof i artysta
Cyprian Godebski – polski poeta, prozaik i redaktor
Cyprien Richard – francuski narciarz alpejski

Imieniny: 10 marca, 16 września, 26 września, 3 października

Atrybuty: skryty, filozof, metafizyczny, prawy, uczciwy, walczący o idee, wrażliwy, refleksyjny, romantyczny

Cyryl

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Cyryl wywodzi się od greckiego słowa kyrios, które znaczy: „pan”, „władca”.

Charakterystyka osoby: Cyryl to zrównoważony idealista, który żyje w zgodzie z przyjętymi przez siebie zasadami moralnymi. Cechuje go naiwny optymizm, który czasem powoduje, że mężczyzna ten niemiło zderza się z rzeczywistością. Nie ugina się jednak przed przeciwnościami losu i rzadko się poddaje. Cyryl jest człowiekiem eleganckim i inteligentnym. W towarzystwie budzi respekt oraz szacunek. Może sprawiać wrażenie mężczyzny chłodnego i poważnego, ale to pozory – przy bliższym poznaniu okazuje się ciepły, serdeczny i obdarzony nietuzinkowym poczuciem humoru. Cyryl świetnie czuje się w domowym zaciszu. Jest zwykle prawdziwym erudytą i interesuje się szeroko pojętą kulturą.

Znane osoby o tym imieniu:
Cyril Svoboda – czeski polityk i prawnik
Cyril Despres – francuski motocyklista rajdowy
Cyril Ramaphosa – południowoafrykański polityk, biznesmen i prezydent Południowej Afryki
Cyril Cusack – irlandzki aktor

Imieniny: 9 lutego, 14 lutego, 18 marca, 29 marca, 27 czerwca, 7 lipca, 22 lipca, 8 sierpnia, 28 października

Atrybuty: zrównoważony, idealista, optymista, uparty, elegancki, inteligentny, budzący szacunek, ciepły, serdeczny, z poczuciem humoru, domator, erudyta, zainteresowany kulturą

Czesław

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Czesław ma pochodzenie staropolskie i oznacza „zasługujący na cześć, szacunek”.

Charakterystyka osoby: Imię Czesław pasuje do towarzyskiego erudyty, który budzi podziw i szacunek. Jest to człowiek dość bezpośredni, który łatwo przełamuje lody i szybko zaskarbia sobie sympatię. Otoczenie ma go za doskonałego kompana, z którym nie sposób się nudzić. Czesław to mężczyzna energiczny i pomysłowy. Nie lubi stać w miejscu, chętnie podróżuje, poznaje inne kultury i nawiązuje nowe znajomości. Sprawdza się na stanowiskach związanych z turystyką, kulturą czy sportem. Ma w sobie dużo szaleństwa i naturalnej młodzieńczości. Czesław jest mężczyzną bardzo uczuciowym. Gdy się zakocha, zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zdobyć względy swej wybranki.

Znane osoby o tym imieniu:
Czesław Miłosz – polski poeta, prozaik i tłumacz
Czesław Niemen (właśc. Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki) – polski piosenkarz, kompozytor i multiinstrumentalista
Czesław Mozil – duńsko-polski piosenkarz, kompozytor i akordeonista
Czesław Bielecki – polski polityk i publicysta
Czesław Jacek Centkiewicz – polski reportażysta i podróżnik

Imieniny: 12 czerwca, 20 lipca

Atrybuty: towarzyski, erudyta, budzący podziw, bezpośredni, sympatyczny, kompan, energiczny, pomysłowy, podróżnik, szalony, młodzieńczy, uczuciowy

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.