Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Radosław

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Radosław jest pochodzenia słowiańskiego. Prawdopodobnie powstało z połączenia słów: rad („cieszyć się”) oraz sław („sława”). Mężczyzna o tym imieniu to ten, który „cieszy się sławą”.

Charakterystyka osoby: Radosław to bardzo kulturalny, szlachetny, odpowiedzialny mężczyzna. Jest pozytywnie nastawiony do świata i ma mnóstwo energii. To osoba kreatywna, samodzielna, która nie potrzebuje wsparcia, aby coś osiągnąć w życiu. Mężczyzna o tym imieniu wytrwale dąży do sukcesu. Lubi być chwalony i podziwiany, ceni sobie spokój i lubi aktywnie spędzać wolny czas. Na pierwszy rzut oka wydaje się skryty, jednak ma grono zaufanych przyjaciół, którym się zwierza. Łatwo nawiązuje kontakty damsko-męskie. W miłości jest oddany, czuły, cierpliwy i kochający.

Znane osoby o tym imieniu:
Radosław Majdan – polski piłkarz
Radosław Pazura – polski aktor
Radosław Sikorski – polski polityk
Radosław Elis – polski aktor
Radosław Brzózka – polski dziennikarz

Imieniny: 2 marca

Atrybuty: kulturalny, szlachetny, odpowiedzialny, pozytywny, energiczny, kreatywny, samodzielny, skryty, oddany, czuły, cierpliwy, kochający

Rafał

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Rafał pochodzi z języka hebrajskiego i jest tłumaczone jako „ten, który uzdrawia”.

Charakterystyka osoby: Rafał to osoba o silnym charakterze. Jest stanowczy, choleryczny i bardzo samodzielny. Nie brakuje mu pomysłowości oraz ciekawości świata. Znajomi określają go jako przyjaciela godnego zaufania, pomocnego, sympatycznego i otwartego na niesienie pomocy. Rzuca dowcipami jak z rękawa, ma celne porównania i umie rozbawić do rozpuku. W miłości nie jest wylewny. Trzyma emocje na wodzy i dopiero wtedy, gdy zyska pewność co do swojej wybranki, nieśmiało wyznaje uczucia. Kiedy założy rodzinę, na pierwszym miejscu stawia dzieci i robi wszystko, aby niczego im nie zabrakło.

Znane osoby o tym imieniu:
Rafał Brzozowski – polski wokalista i prezenter
Rafał Królikowski – polski aktor
Rafaello Santi – włoski malarz i architekt
Rafał Majka – polski kolarz
Rafał Blechacz – polski pianista

Imieniny: 24 stycznia, 20 czerwca, 7 września, 29 września, 24 października, 20 listopada, 2 grudnia

Atrybuty: stanowczy, choleryk, samodzielny, pomysłowy, ciekawy świata, godny zaufania, pomocny, sympatyczny, otwarty, dowcipny, niewylewny, troskliwy

Regina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Regina wywodzi się z łaciny – pochodzi od słowa regina, czyli „królowa”.

Charakterystyka osoby: Charakter Reginy jest zazwyczaj odbiciem znaczenia jej imienia. Kobieta ta ma władczą naturę, lubi organizować pracę innych i podejmować decyzje – zdecydowanie nadaje się więc na funkcje liderskie. Czasem robi wrażenie chłodnej, wyniosłej i obcesowej. Nie jest to jednak osoba pozbawiona uczuć. Regina potrafi pochylić się nad krzywdą i potrzebami innych ludzi, nieść im pomoc i walczyć o ich prawa. Działa wówczas bezinteresownie – w imię idei, którym hołduje. W miłości bywa nieprzystępna i ostrożna. Mężczyźni muszą zwykle mocno się postarać, aby zdobyć jej względy – gdy jednak już się to uda, Regina obdarzy wybranka trwałym i silnym uczuciem.

Znane osoby o tym imieniu:
Regina Hall – amerykańska aktorka
Regina Maria Pisarek – polska piosenkarka
Regina Spektor – amerykańska piosenkarka, pianistka i producentka
Regina King – amerykańska aktorka

Imieniny: 18 stycznia, 17 marca, 7 września, 21 listopada

Atrybuty: Władcza, organizatorka, decyzyjna, liderka, chłodna, wyniosła, pomocna, społecznica, bezinteresowna, idealistka, nieprzystępna, ostrożna, kochająca, wierna

Remigiusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Remigiusz jest imieniem wywodzącym się z łaciny. Pochodzi od słowa remigium, które oznacza „wiosło”.

Charakterystyka osoby: Remigiusz to wyjątkowy indywidualista i człowiek w gorącej wodzie kąpany. Ma tysiące pomysłów i ani mu się śni zwlekać z ich realizacją! Choć jest artystyczną duszą, ma też ogromny talent do przewodzenia ludziom. Impulsywny i niecierpliwy, przez swój niewyparzony język często ląduje na dywaniku u nauczycieli czy przełożonych – o ile w ogóle jest w stanie wytrzymać pod czyimś kierownictwem. Zdecydowanie bowiem woli sam sobie być sterem, żeglarzem i okrętem. Remigiusz nie lubi monotonii, zadań niegodnych jego błyskotliwego umysłu i ludzi, którzy nie doceniają jego kreatywności. W takich warunkach pryska jego pogodne i jowialne usposobienie, a Remigiusz zmienia się w wyjątkowego marudę.

Znane osoby o tym imieniu:
Remigiusz Mróz – polski pisarz
Remigiusz Wierzgoń (reZigiusz) – polski youtuber

Imieniny: 13 stycznia, 20 lipca, 1 października, 18 października

Atrybuty: niecierpliwy, impulsywny, artysta, kreatywny, gaduła, lider, wizjoner, indywidualista, błyskotliwy, wesoły, jowialny, marudny

Renata

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Renata pochodzi od łacińskiego słowa renatus i oznacza „odrodzona”.

Charakterystyka osoby: Renata to osoba zrównoważona i zdroworozsądkowa. Jest realistką, zawsze precyzyjnie ocenia sytuację. W momentach kryzysowych potrafi zachować zimną krew. Kobieta o tym imieniu ma zazwyczaj szerokie horyzonty myślowe i bardzo dużą wiedzę. Kieruje nią nieustanne dążenie do samorozwoju. Renata odznacza się wysokimi ambicjami, stawia sobie wysoko poprzeczkę i lubi sprawdzać własne możliwości. Z tego względu jest bardzo ceniona na rynku pracy. W nowym towarzystwie robi początkowo wrażenie nieco zdystansowanej, ale szybko się rozkręca i okazuje się przyjazną, ciepłą osobą. Renata ma świetne podejście do dzieci – pełne mądrości i dobroci.

Znane osoby o tym imieniu:
Reni Jusis (właśc. Renata Jusis-Makowiecka) – polska piosenkarka i producentka
Renata Dancewicz – polska aktorka
Renata Piątkowska – polska pisarka
Renée Zellweger – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka
Renate Götschl – austriacka narciarka alpejska

Imieniny: 28 marca, 12 listopada

Atrybuty: Zrównoważona, zdroworozsądkowa, realistka, z zimną krwią, z dużą wiedzą, ambitna, przyjazna, ciepła, mądra, dobra

Rita

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Rita prawdopodobnie wzięło się od zdrobnień imion żeńskich, które zakończone są na -rita.

Charakterystyka osoby: Rita jest szalona, nieokiełznana i twórcza. Ciężko zamknąć ją w jakichś określonych ramach, bo to prawdziwa kobieta dynamit, która idzie na żywioł, nie planując niczego w swoim życiu. Monotonia i rutyna to jej najwięksi wrogowie, a spontaniczność i energia – główne cechy charakteru. Nie brakuje jej kompetencji, a do tego zawsze zachowuje się profesjonalnie. Dla równowagi uwielbia natomiast imprezować i dobrze czuje się, kiedy wokół niej jest mnóstwo ludzi. Rita poznaje świat wszystkimi zmysłami i nigdy nie zwalnia tempa. Lubi dowodzić innymi i sprawdza się w roli lidera – choć czasami musi poskromić swoje władcze zapędy, wyrachowanie i nutkę cynizmu.

Znane osoby o tym imieniu:
Rita Gombrowicz – polska pisarka, badaczka literatury
Rita Grande – włoska tenisistka
Rita Hayworth – amerykańska aktorka, gwiazda tzw. złotej ery Hollywood
Rita Ora – brytyjska piosenkarka

Imieniny: 22 maja, 20 lipca

Atrybuty: Szalona, nieokiełznana, twórcza, dynamiczna, spontaniczna, energiczna, kompetentna, profesjonalna, wyrachowana, cyniczna

Robert

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Robert pochodzi od starogermańskiego imienia Rodebert. Jest to połączenie słów: hrod („sława”) i beraht („błyszczący”).

Charakterystyka osoby: Robert lubi mieć wszystko poukładane i dobrze zorganizowane. To pedantyczny choleryk o dobrym sercu. Jest uparty, pomysłowy i zaradny. Lubi zarządzać innymi, ale sam się raczej nie przepracowuje. Ma naturę mediatora – z łatwością przychodzi mu rozstrzyganie cudzych sporów i waśni. Zawsze ma celne spostrzeżenia, a jego argumenty są dobrze przemyślane. Robert się nie wywyższa, choć lubi być doceniany oraz chwalony. To człowiek zdolny do poświęceń – szczególnie jeżeli chodzi o osoby, które kocha i z którymi się przyjaźni. Najlepiej czuje się we własnym domu, gdzie ładuje baterie i odpoczywa.

Znane osoby o tym imieniu:
Robert Makłowicz – polski kucharz
Robert Gawliński – polski muzyk
Robert Kubica – polski kierowca F1
Robert Lewandowski – polski piłkarz
Robert Janowski – polski wokalista i aktor

Imieniny: 21 lutego, 27 marca, 17 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 7 czerwca, 18 lipca, 17 września, 1 listopada

Atrybuty: poukładany, zorganizowany, pedantyczny, choleryk, uparty, pomysłowy, zaradny, mediator, gotowy do poświęceń, domator

Roch

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Roch prawdopodobnie pochodzi od germańskiego słowa hrok, czyli „kruk” – w religii germańskiej był to ptak święty..

Charakterystyka osoby: Roch to człowiek przebojowy, męski i pewny siebie. Lubi brylować w towarzystwie i otaczać się kobietami. Ma ogromny urok osobisty – i doskonale o tym wie. Jest osobą bardzo pracowitą i przedsiębiorczą, odznacza się też doskonałą intuicją. Dzięki temu często odnosi sukcesy i jest przyzwyczajony do zwycięstw. Lubi rywalizować, ale wyłącznie w uczciwy sposób – stanowi to dla niego metodę sprawdzenia własnych możliwości. Roch ma niesłychanie duży temperament. Ciągle go gdzieś nosi, uwielbia podróżować i poznawać inne kultury. Jednak gdy już się zakocha, nie rusza się nigdzie bez swojej partnerki – pragnie z nią dzielić całe swoje życie.

Znane osoby o tym imieniu:
Roch Siemianowski – polski lektor, aktor i prezenter
Maciej Roch Pietrzak – polski kierowca wyścigowy
Rok Benkovič – słoweński skoczek narciarski
Rocco Buttiglione – włoski polityk

Imieniny: 16 sierpnia, 17 listopada

Atrybuty: przebojowy, męski, pewny siebie, towarzyski, kobieciarz, urokliwy, pracowity, przedsiębiorczy, intuicyjny, odnoszący sukcesy, rywalizujący, uczciwy , o dużym temperamencie, podróżnik, oddany

Roksana

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Roksana wywodzi się z języka perskiego. Można je przetłumaczyć jako „jutrzenka”.

Charakterystyka osoby: Roksana jest obdarzona wyjątkowym wdziękiem. To kobieta zawsze uśmiechnięta i pełna optymizmu, a ponadto niezależna, silna i gdy potrzeba – stanowcza. W życiu odnosi liczne sukcesy i ma dużo szczęścia. Pewna siebie i świadoma swojej wartości, wierzy we własne siły i nie boi się ryzykować. Adrenalina napędza ją do życia. Roksana jest osobą pełną empatii, wrażliwą na nieszczęście innych i skorą do pomocy. Nie zamyka się na ludzi, lubi nawiązywać nowe znajomości i nie potrafi żyć w samotności. Jest ciepła, rodzinna, wyrozumiała. Ma też doskonałą pamięć, dzięki czemu szybko się uczy.

Znane osoby o tym imieniu:
Roksana Węgiel (Roxie) – polska wokalistka młodego pokolenia
Roksana Stępień – polska modelka
Roksana Jasek – polska influencerka
Roxanne Barcelo – amerykańska aktorka
Roksana Pindor (Saszan) – polska wokalistka i blogerka

Imieniny: 14 września

Atrybuty: Uśmiechnięta, pełna optymizmu, niezależna, silna, stanowcza, empatyczna, wrażliwa, pewna siebie, otwarta, ciepła, rodzinna, wyrozumiała

Roman

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Roman pochodzi od łacińskiego słowa romanus, co oznacza „rzymski”.

Charakterystyka osoby: Roman to człowiek bardzo pracowity, który uparcie dąży do celu. Jego charakter pasuje do dzielnego przywódcy. Nie brakuje mu też charyzmy i odrobiny tajemniczości. Roman przyciąga kobiety i potrafi im nieźle namieszać w głowach. Choć nie zawsze jest urodziwy, płeć piękna widzi w nim silnego, opiekuńczego mężczyznę, co wzbudza wśród pań ogromne pożądanie. Zdarza się, że mężczyzna o tym imieniu ma niewyparzony język i daje uszczypliwe uwagi. Nigdy jednak nie kłamie, jest cierpliwy i dotrzymuje słowa. Gdy założy rodzinę, staje się przykładnym mężem i ojcem, który daje dobry przykład innym.

Znane osoby o tym imieniu:
Roman Polański – polski reżyser
Roman Dmowski – polski polityk
Roman Giertych – polski polityk, prawnik i historyk
Roman Kosecki – polski piłkarz
Roman Fonfara – polski hokeista

Imieniny: 28 lutego, 9 sierpnia, 1 października, 6 października, 23 października, 18 listopada

Atrybuty: pracowity, uparty, przywódczy, charyzmatyczny, tajemniczy, silny, opiekuńczy, uszczypliwy, prawdomówny, cierpliwy, dotrzymuje słowa, przykładny, troskliwy

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.