Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Kacper

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Kacper pochodzi od jego starszej wersji – Kasper, a ta od perskiego Gathaspar. Oznacza stróża skarbca lub osobę dbającą o swoją cześć.

Charakterystyka osoby: Kacper jest z natury wesoły i pogodny. Umie cieszyć się z drobnych, codziennych rzeczy i rzadko narzeka. Dziecko o tym imieniu to żywe srebro – wszędzie go pełno, wszystkiego jest ciekawe, ma mnóstwo pytań. Dorosły Kacper jest zwykle duszą towarzystwa, poszukuje przygód i lubi spędzać czas aktywnie – zwiedzać nowe miejsca, próbować nowych smaków, mierzyć się z wyzwaniami. Pomysłowy i odważny, poradzi sobie z każdą przeciwnością losu. Znajomych podnosi na duchu dobrym humorem i wyrafinowanym dowcipem, jednak sam nie jest zbyt wylewny i pilnie strzeże swojej prywatności, którą dzieli się tylko z najbliższymi. 

Znane osoby o tym imieniu:
Gaspar Noé – argentyńsko-francuski reżyser
Kacper Kuszewski – polski aktor

Imieniny: 6 stycznia, 18 maja, 12 czerwca, 26 września 

Atrybuty: pogodny, wesoły, żywy, aktywny, ciekawy świata, z poczuciem humoru, dusza towarzystwa, poszukiwacz przygód 

Kaja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Kaja pochodzi z mitologii greckiej. W swojej pierwotnej formie Gaja oznaczało Ziemię. Inna teoria łączy je z łacińskim imieniem Gajusz, oznaczającym „cieszący rodziców”.

Charakterystyka osoby:Kaja to przede wszystkim osoba emocjonalna i impulsywna. Cierpliwość i opanowanie to zupełnie nie jej bajka. Kiedy coś jej nie odpowiada, na pewno nie będzie dusić tego w sobie. Oprócz asertywności cechuje ją też jednak duża ekspresja, która niekiedy przeradza się w wybuchowość. Kaja jest bardzo inteligentna i zawodowo może zajść daleko, o ile nauczy się panować nad swoim słomianym zapałem. Kiedy coś osiągnie, nie wstydzi się okazać, że jest z tego dumna, co ludzie nie zawsze odbierają pozytywnie. Kaja nie boi się przeszkód, jest odważna, potrafi działać nieszablonowo, a nawet przewodzić innym.

Znane osoby o tym imieniu:
Kaja Paschalska – aktorka
Kaya Scodelario – aktorka i modelka

Imieniny: 28 lutego, 10 marca, 22 kwietnia, 27 września, 14 października

Atrybuty: Impulsywna, emocjonalna, wybuchowa, ekspresyjna, inteligentna, odważna, asertywna

Kajetan

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Kajetan pochodzi z języka łacińskiego i oznacza: „mężczyzna pochodzący z Caiety” – miasta włoskiego leżącego na północ od Neapolu.

Charakterystyka osoby: Kajetan to mężczyzna pewny siebie, oryginalny i nieco ekstrawagancki. Bywa chciwy. Dobrze zna swoją wartość, dzięki czemu z łatwością osiąga sukcesy w życiu. Niestety czasami jest zbyt powolny i zanim coś zrobi, musi to dobrze przemyśleć. Nie traci czasu na bujanie w obłokach i twardo stąpa po ziemi. Ma zasady moralne, których się sztywno trzyma, ale od czasu do czasu potrzebuje wyjść poza schemat i poczuć we krwi adrenalinę. Jest szczery i elokwentny. Bryluje wśród znajomych – zawsze uśmiechnięty, pozytywnie nastawiony do życia, otwarty na innych i sympatyczny. Można nie niego liczyć w każdej sytuacji.

Znane osoby o tym imieniu:
Kajetan Kajetanowicz – polski kierowca rajdowy
Kajetan Broniewski – polski wioślarz
Kajetan Lewandowski – polski aktor dubbingowy
Kajetan Kraszewski – polski pisarz
Kajetan Koźmian – polski poeta

Imieniny: 7 sierpnia

Atrybuty: pewny siebie, oryginalny, ekstrawagancki, chciwy, powolny, moralny, szczery, elokwentny, uśmiechnięty, sympatyczny, konsekwentny, można na niego liczyć

Kalina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Kalina to imię, które prawdopodobnie pochodzi od przekształconego imienia białoruskiego – Akwilina. Inni jego etymologię przypisują greckiemu słowu kallimos („piękna”) bądź kalinos („drewniany”).

Charakterystyka osoby: Kalina jest ciekawa świata. Lubi otaczać się ludźmi i wszędzie jej pełno. Ma barwną osobowość, niczego się nie boi i z dumą kroczy przez świat. Nie lubi się przemęczać, a do tego ceni sobie wygodę oraz dostatek. Charakteryzują ją sumienność, odpowiedzialność i skrupulatność. Kalina ma dobry gust, potrafi uwodzić i uwielbia być adorowana. Potrafi też zrobić się na bóstwo, a wtedy przyciąga spojrzenia mężczyzn i zazdrosnych kobiet. Pełna energii, a do tego pozytywnie nastawiona do świata, jest też wierną przyjaciółką, na której można polegać. W uczuciach Kalina jest raczej stała, jednak na wszelki wypadek lubi pozostawić sobie margines swobody, by nikt jej zbytnio nie ograniczał.

Znane osoby o tym imieniu:
Kalina Jędrusik – polska aktorka
Kalina Wojciechowska – polska tłumaczka

Imieniny: 11 lipca

Atrybuty: Ciekawa świata, barwna, dumna, odważna, wygodna, sumienna, odpowiedzialna, skrupulatna, uwodzicielka, energiczna, pozytywnie nastawiona do świata, rzetelna, wierna, stała w uczuciach

Kamil

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Kamil pochodzi od łacińskiego słowa camillus, co oznacza „pomocnika kapłana” lub „szlachetnego chłopca”.

Charakterystyka osoby: Kamil to osoba, która nie lubi porażek. Można mu powierzyć największy sekret, ponieważ potrafi dochować tajemnicy. Dobrze czuje się w towarzystwie innych, ale bywa introwertykiem, którego trapią wewnętrzne rozterki. Dużo się uśmiecha i docenia to, co udało mu się osiągnąć. Jest opanowany i stanowczy. Nie lubi się spieszyć, hołduje spokojnemu, ustatkowanemu życiu. To urodzony dyplomata, który nie znosi dwuznacznych sytuacji. Jest odpowiedzialny, ale gdy coś lub ktoś go przytłacza – potrafi uciec bez śladu. Ma dobrą intuicję, lecz czasami brakuje mu pewności siebie, by podjąć ryzyko.

Znane osoby o tym imieniu:
Kamil Bednarek – polski piosenkarz
Kamil Durczok – polski prezenter telewizyjny, dziennikarz i publicysta
Kamil Glik – polski piłkarz
Kamil Grosicki – polski piłkarz
Kamil Stoch – polski skoczek narciarski

Imieniny: 17 stycznia, 14 lipca, 18 lipca, 15 września, 25 września, 6 listopada

Atrybuty: towarzyski, introwertyk, uśmiechnięty, opanowany, stanowczy, dyplomatyczny, odpowiedzialny

Kamila

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Kamila pochodzi od łacińskiego słowa camillus i oznacza „osobę szlachetnie urodzoną”. To żeński odpowiednik imienia Kamil.

Charakterystyka osoby:Kamila lubi otaczać się ludźmi, jest głośna i zawsze ma ostatnie słowo w dyskusji. Nie brakuje jej zapału do działania, pomysłowości oraz twórczej energii. Pochwały motywują ją do działania, a krytyka frustruje. Sama uważa siebie za pedantyczną perfekcjonistkę i rozmarzoną artystkę o zdolnościach manualnych. Niestety bujanie w obłokach sprawia, że czasami mija się z prawdą i koloryzuje rzeczywistość. Nie ufa ludziom, a do obcych odchodzi z dystansem. Lubi kokietować, jest kapryśna i niezdecydowana. To typ intrygantki, siejącej zamęt, która gra na uczuciach mężczyzn.

Znane osoby o tym imieniu:
Kamila Skolimowska – polska atletka
Camille Jeaval (Brigitte Bardot) – francuska aktorka
Camila Parker Bowles – księżna Kornwalii
Kamila Chudzik – polska lekkoatletka
Kamilla Baar – polska aktorka

Imieniny: 3 marca, 21 marca, 31 maja, 26 lipca, 16 września

Atrybuty: Głośna, pomysłowa, twórcza, perfekcjonistka, pedantka, marzycielka, zdystansowana, kokieteryjna, kapryśna, niezdecydowana, intrygantka

Karina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Karina to imię pochodzenia niemieckiego, będące zdrobnieniem od Katariny. Alternatywnie wskazuje się na rodowód łaciński i słowo cara, oznaczające „kochana, droga”.

Charakterystyka osoby: Karina jest radosna, energiczna i ciekawa świata. W każdej sytuacji potrafi cieszyć się życiem, a problemy jej nie przytłaczają. To osoba pełna pasji, o szerokich horyzontach. Uwielbia dobre towarzystwo i stara się skupiać wokół siebie interesujących i pozytywnych ludzi, organizując imprezy, wycieczki lub wydarzenia branżowe. Jest też lojalną przyjaciółką, która potrafi wysłuchać, nie oceniając. Kocha zwierzęta i jeśli nie posiada własnych, to oddaje się działalności na ich rzecz. Jako pracownik Karina jest solidna i odpowiedzialna. Nie miga się od obowiązków, wręcz przeciwnie – miewa problemy z dzieleniem się zadaniami, dlatego czasami czuje się przeciążona.

Znane osoby o tym imieniu:
Karina Aznawurian – szpadzistka, mistrzyni olimpijska
Karina Kunkiewicz – aktorka, prezenterka telewizyjna

Imieniny: 11 lipca, 2 sierpnia, 7 listopada

Atrybuty: Radosna, dynamiczna, ciekawa świata, pełna pasji, otwarta, towarzyska, aktywna, organizatorka, słuchająca, miłośniczka zwierząt, solidna, odpowiedzialna, obowiązkowa, pracowita

Karol

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Karol wywodzi się z języka starogermańskiego – słowo charal lub carl oznaczało wówczas „męża”, „mężczyznę”.

Charakterystyka osoby: Karol lubi mieć w życiu cel, do którego dąży. To człowiek sukcesu oraz typ stanowczego zadaniowca. Jest upartym, przebojowym mężczyzną, który lubi się dobrze zabawić. Ma naturę egocentryka, nie jest wylewny i podchodzi do wszystkiego ze spokojem. Wszystko planuje w najmniejszym szczególe, dokładnie analizuje, a potem wyciąga trafne wnioski. Kręci go rywalizacja. Umie zjednywać sobie ludzi i nimi zarządzać. To typowy łowca, który wybiera sobie partnerkę i próbuje ją zainteresować swoją osobą. Potrafi być zaborczy. Gdy założy rodzinę – jest troskliwy i dba o najbliższych, aby niczego im nie brakowało.

Znane osoby o tym imieniu:
Karol Strasburger – polski aktor i prezenter
Karol Wojtyła (Jan Paweł II) – papież
Karol Szymański – polski kompozytor
Charles de Gaulle – francuski mąż stanu
Carlos Santana – meksykański muzyk i gitarzysta

Imieniny: 6 stycznia, 28 stycznia, 2 marca, 16 marca, 20 maja, 4 czerwca, 10 września, 4 listopada, 18 listopada

Atrybuty: człowiek sukcesu, uparty, przebojowy, egocentryk, zamknięty w sobie, spokojny, łowca, lubi rywalizować, zaborczy, troskliwy

Karolina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Karolina jest starogermańskim imieniem, pochodzącym od jego męskiego odpowiednika – Karol. Oznacza „wierna małżonkowi, oddana domowi”.

Charakterystyka osoby: Karolina zna swoją wartość i oczekuje, że inni również będą ją traktować z należnym szacunkiem. Choć w pierwszym kontakcie jest raczej nieśmiała i może sprawiać wrażenie wyniosłej arystokratki, z łatwością zyskuje sympatię otoczenia, a potem… owija je sobie wokół palca! Od partnera oczekuje oparcia, stabilności, zapewnienia jej życia na wysokim poziomie i spełniania jej zachcianek. Bywa zazdrosna i zaborcza, a ten, kto się jej nie podporządkuje, musi liczyć się z konsekwencjami. Karolina świetnie realizuje się jako gospodyni, w prowadzenie domu wkłada całe serce. W pracy jest sumienna, z tendencją do perfekcjonizmu. Dobrze sprawdza się w administracji, finansach i jako prawniczka.

Znane osoby o tym imieniu:
Karolina Gorczyca – aktorka
Karolina Gruszka – aktorka
Charlotte Kalla – biegaczka narciarska
Charlize Theron – aktorka

Imieniny: 27 stycznia, 9 maja, 1, 17 lipca, 18 listopada

Atrybuty: Wyniosła, władcza, wymagająca, arystokratyczna, lubiana, zaborcza, dobra gospodyni, sumienna, zaangażowana

Kasjan

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Kasjan pochodzi z języka łacińskiego. Prawdopodobnie powstało od słowa Cassianus – nazwy jednego z rzymskich rodów.

Charakterystyka osoby: Kasjan to mężczyzna opanowany i rozważny. Ma bardzo bogate wnętrze. Emanują z niego pewna tajemniczość i nutka niedopowiedzenia. Lubi planować i snuć różne scenariusze na życie. Dzięki nim zawsze jest dobrze przygotowany na wszelkie okoliczności, jakie mogą mu się przytrafić. Mężczyzna o tym imieniu umie odnaleźć się w towarzystwie, ma w sobie mnóstwo taktu i potrafi zachować się niczym prawdziwy dyplomata. Kasjan nie usiedzi długo w jednym miejscu. Choć ma spokojne usposobienie, nudzą go te same miejsca oraz osoby, dlatego najchętniej przeznaczyłby wszystkie oszczędności na podróże do odległych miejsc na kuli ziemskiej. Jego marzeniem jest zaszycie się na bezludnej wyspie i spędzenie tam całego swojego życia.

Znane osoby o tym imieniu:
Kasjan z Nantes – francuski męczennik
Cassiano Ricardo – brazylijski dziennikarz
Kasjan Cieśla – polski piosenkarz młodego pokolenia

Imieniny: 13 marca, 26 marca, 4 maja, 23 lipca, 5 sierpnia, 7 sierpnia, 13 sierpnia, 3 grudnia

Atrybuty: opanowany, rozważny, ma bogate wnętrze, tajemniczy, lubi planować, taktowny, dyplomata, spokojny, kocha podróże

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.