Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Patrycja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Patrycja to imię pochodzenia łacińskiego – żeński odpowiednik Patrycjusza lub Patryka. Oznacza „szlachetnie urodzona”.

Charakterystyka osoby:Patrycja idzie przez życie jak burza. Energiczna, śmiała, z inicjatywą, nie boi się testować i wchodzić w nieznane sytuacje. Chętnie przyjmuje nowe obowiązki i dopiero potem zastanawia się, jak sobie z nimi poradzić. Patrycja ma dużą charyzmę, a jednocześnie potrzebę skupiania na sobie uwagi. Często wybiera pracę w mediach, na scenie lub dąży do wysokich stanowisk. Choć kariera jest dla niej ważna, Patrycja nie ma problemu z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem i życiem prywatnym. Jako towarzyska ekstrawertyczka lubi otaczać się ludźmi i zawsze zna najmodniejsze lokale w mieście. Nie wyobraża też sobie życia bez podróży.

Znane osoby o tym imieniu:
Patricia Arquette – aktorka
Patricia Kaas – piosenkarka, aktorka
Patricia Kazadi – aktorka, prezenterka telewizyjna, piosenkarka
Patrycja Markowska – piosenkarka
Patrycja Soliman – aktorka

Imieniny: 13 marca, 25 sierpnia

Atrybuty: ekstrawertyczka, śmiała, energiczna, towarzyska, z inicjatywą, pionierka, charyzmatyczna, skupiająca uwagę, modna, podróżniczka

Patryk

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Patryk wywodzi się od łacińskiego słowa patricius, co oznacza „szlachetnie urodzony”.

Charakterystyka osoby: Patryk to wartościowy człowiek, przy którym można czuć się bezpiecznie. Jest perfekcjonistą, który dokładnie analizuje każdą sytuację. Zanim podejmie ostateczną decyzję, rozważa wszystkie za i przeciw. Jest nieco uparty i nie zależy mu na opinii osób z zewnątrz. Jako mężczyzna energiczny zaraża wszystkich dookoła swoim optymizmem. Nie potrafi długo usiedzieć w jednym miejscu. Charakteryzuje go sumienność oraz konsekwencja w działaniu. Nigdy się nie poddaje i wytrwale dąży do celu. Przeżywa każdą życiową porażkę, ale uczy się na własnych błędach. Kocha podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Ceni tradycję i więzy rodzinne.

Znane osoby o tym imieniu:
Patryk Vega – polski reżyser i scenarzysta
Patryk Jaki – polski polityk
Patryk Kumór – polski kompozytor
Patrick Swayze – amerykański aktor
Patrick White – australijski pisarz

Imieniny: 17 marca

Atrybuty: perfekcjonista, uparty, wartościowy, energiczny, optymistyczny, aktywny, konsekwentny, wytrwały

Paula

Pochodzenie i znaczenie imienia: Paula to żeński odpowiednik łacińskiego imienia Paweł (Paulus), które oznacza „drobny, mały”. To od niego powstał wariant Paulina, będący osobnym imieniem – Paula zaś funkcjonuje również jako jego skrócona forma

Charakterystyka osoby: Paula to kobieta ciepła, przyjacielska i pełna uroku. Emanuje wdziękiem i naturalną kobiecością, czasami bywa również nieco uwodzicielska. Dzięki pewności siebie i niezachwianej wierze w swoje możliwości idzie przez życie, oddychając pełną piersią i nie obawiając się o to, co przyniesie jutro. Chętnie i z odwagą podejmuje się nowych wyzwań, często w obszarach związanych ze sztuką albo sportem. Nad karierę i osiągnięcia Paula przedkłada jednak uczucia. Miłość jest dla niej sensem życia, dlatego bardzo przeżywa wszystkie historie sercowe – zarówno te własne, jak i zasłyszane. Jako osoba o dużej wrażliwości łatwo ulega też skrajnym emocjom.

Znane osoby o tym imieniu:
Paula Abdul – piosenkarka, tancerka
Paula Marciniak – aktorka, modelka, piosenkarka
Paula Pareto – judoczka
Paula Patton – aktorka

Imieniny: 26 stycznia, 3, 11, 18 czerwca, 18 sierpnia, 24 grudnia

Atrybuty: Ciepła, przyjacielska, urocza, kobieca, pewna siebie, odważna, emocjonalna, wrażliwa, empatyczna

Paulina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Paulina pochodzi z łaciny. To żeński odpowiednik imienia Paulin, który dosłownie oznacza „pochodząca od Pawła”.

Charakterystyka osoby: Paulina jest osobą pracowitą i bardzo ambitną. Lubi ciągłe zmiany i dynamizm w życiu, co dobrze określa też jej charakter. To silna oraz kreatywna osoba, która potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Uwielbia, gdy inni zwracają na nią uwagę i robi wszystko, by wyróżnić się z tłumu. Lubi otaczać się ludźmi, jest pełna życia, opiekuńcza i radosna. Czasami łatwo ją zranić, bo bierze wszystko do siebie i źle znosi słowa krytyki. W życiu zachowuje zdrowy rozsądek i trzyma się wyznaczonych reguł. Jest skrupulatna, dobrze zorganizowana, ma też analityczny umysł. Bywa wyniosła i majestatyczna, jednak to lojalna i oddana przyjaciółka, z którą można konie kraść.

Znane osoby o tym imieniu:
Paulina Chylewska – polska dziennikarka
Paulina Holtz – polska aktorka
Paulina Krupińska – polska modelka i dziennikarka telewizyjna
Paulina Przybysz – polska piosenkarka
Paulina Młynarska-Maritz – polska dziennikarka

Imieniny: 26 maja, 6 czerwca, 22 czerwca, 21 lipca, 31 sierpnia, 10 października, 2 grudnia, 31 grudnia

Atrybuty: Pracowita, kreatywna, ambitna, silna, lubi się wyróżniać, opiekuńcza i radosna, skrupulatna, zorganizowana, wyniosła, majestatyczna, lojalna, oddana

Paweł

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Paweł ma pochodzenie łacińskie – wywodzi się od słowa paulus, które tłumaczy się jako „mały”, „drobny”.

Charakterystyka osoby: Paweł to osoba opanowana i konkretna. Często wykazuje zdolności przywódcze, ma posłuch i charyzmę. Wszelkie decyzje – nawet te naprawdę dużej wagi – podejmuje natychmiastowo i zdecydowanie. Nie oznacza to jednak, że jest lekkomyślny – ma po prostu dar szybkiej, chłodnej kalkulacji, na podstawie której wyrabia sobie własne zdanie. Paweł odznacza się silną osobowością, potrafi też wykazać się zdolnościami koncyliacyjnymi. Jest urodzonym dyplomatą, który inteligentnie i przekonująco potrafi rozwiązać każdy problem. Gdy kocha, to na całego. W związku oczekuje partnerstwa, wsparcia i zaufania – i sam również zapewnia to ukochanej osobie.

Znane osoby o tym imieniu:
Pablo Picasso – hiszpański malarz, rzeźbiarz i poeta
Paweł Deląg – polski aktor
Paweł Kukiz – polski piosenkarz i polityk
Paul McCartney – brytyjski piosenkarz i kompozytor
Paul Newman – amerykański aktor

Imieniny: 10 stycznia, 15 stycznia, 25 stycznia, 1 lutego, 5 lutego, 6 lutego, 8 lutego, 2 marca, 7 marca, 22 marca, 28 kwietnia, 26 maja, 7 czerwca, 26 czerwca, 28 czerwca, 29 czerwca, 12 lipca, 20 lipca, 19 października, 16 listopada, 18 listopada, 19 listopada, 14 grudnia

Atrybuty: opanowany, konkretny, przywódczy, charyzmatyczny, zdecydowany, kalkulujący, silny, koncyliacyjny, dyplomatyczny, inteligentny, przekonujący, kochający, partnerski, wspierający

Piotr

Pochodzenie i znaczenie imienia: Piotr to imię o korzeniach grecko-łacińskich. Wywodzi się od biblijnego przydomka jednego z apostołów: petros, co oznacza „skała”, „głaz”.

Charakterystyka osoby: Piotr jest inteligentny i ambitny, mierzy wysoko i zwykle osiąga sukces. Musi jednak działać zgodnie z planem – w przeciwnym razie zdarza mu się odpływać w marzenia albo popadać w pracoholizm. To człowiek praktyczny i zdroworozsądkowy – nie filozofuje godzinami, szybko podejmuje decyzje. Cechuje go też wyjątkowe poczucie humoru, którym łatwo zaskarbia sobie sympatię osób nadających na podobnych falach. Piotr dobrze dogaduje się z innymi, a kiedy trzeba, potrafi iść na kompromis. Daleko mu jednak do wyważonego w opiniach dyplomaty – prosto z mostu mówi, co myśli, nawet gdy dla słuchacza nie jest to przyjemne. Prywatnie jest odpowiedzialny i opiekuńczy, bliskim potrafi zapewnić bezpieczeństwo.

Znane osoby o tym imieniu:
Piotr Adamczyk – polski aktor
Pedro Almodóvar – hiszpański reżyser
Piotr Fronczewski – polski aktor
Piotr Kraśko – polski dziennikarz
Peter Paul Rubens – flamandzki malarz
Piotr Żyła – polski skoczek narciarski


Imieniny: 1 stycznia, 3 stycznia, 5 stycznia, 9 stycznia, 10 stycznia, 12 stycznia, 14 stycznia, 15 stycznia, 16 stycznia, 28 stycznia, 30 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 8 lutego, 14 lutego, 21 lutego, 3 marca, 4 marca, 12 marca, 14 marca, 30 marca, 14 kwietnia, 25 kwietnia, 27 kwietnia, 28 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 3 maja, 7 maja, 15 maja, 19 maja, 21 maja, 29 maja, 2 czerwca, 7 czerwca, 12 czerwca, 17 czerwca, 29 czerwca, 4 lipca, 8 lipca, 19 lipca, 30 lipca, 1 sierpnia, 3 sierpnia, 30 sierpnia, 9 września, 10 września, 11 września, 14 września, 17 września, 23 września, 9 października, 18 października, 21 października, 29 października, 25 listopada, 6 grudnia, 9 grudnia, 21 grudnia, 25 grudnia

Atrybuty: inteligentny, ambitny, marzyciel, praktyczny, zdroworozsądkowy, dowcipny, komunikatywny, kompromisowy, lubiany, opiekuńczy, odpowiedzialny

Pola

Pochodzenie i znaczenie imienia: Pola to skrócona forma Apolonii – imię to pochodzi z greki i oznacza osobę należącą do Apolla, boga piękna.

Charakterystyka osoby: Kobieta nosząca imię Pola ma dwoistą, intrygującą naturę. Z jednej strony robi wrażenie osoby niezwykle silnej i przebojowej. Bryluje na salonach, jest energiczna i zwraca uwagą otoczenia swoją urodą oraz intelektem. Z drugiej jednak strony pod płaszczykiem pewności siebie kryją się ogromna wrażliwość i delikatność. Pola żywo reaguje na krzywdę innych ludzi, stara się nieść im pomoc i ukojenie. Łaknie czułości i bliskości, marzy o wielkim uczuciu. Utrzymuje bardzo dobre relacje z rodziną, która ma dla niej zawsze duże znaczenie. Wyobraźnia i oryginalność Poli sprawiają, że dobrze sprawdza się ona w pracy samodzielnej i twórczej.

Znane osoby o tym imieniu:
Pola Raksa (właśc. Apolonia Raksa) – polska aktorka
Pola Negri (właśc. Barbara Apolonia Chałupiec) – polska aktorka i modelka
Pola Nowakowska – polska siatkarka
Pola Dwurnik – polska malarka i kuratorka

Imieniny: 9 lutego, 23 września

Atrybuty: Intrygująca, silna, przebojowa, energiczna, urodziwa, inteligentna, pewna siebie, wrażliwa, delikatna, pomocna, czuła, uczuciowa, rodzinna, samodzielna, oryginalna, twórcza

Przemysław

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Przemysław pochodzi od słowiańskiego imienia Przemysł. Słowo przemy oznacza: „człowiek szczery”.

Charakterystyka osoby: Przemysław ma w sobie pokłady kreatywności i nie brakuje mu pomysłowości. Jest sumienny, staranny, pracowity i ma podzielną uwagę. Umie wykonywać kilka rzeczy w tym samym czasie. Ma łagodne usposobienie i z dużą rozwagą podchodzi do problemów, które napotyka na swojej drodze. Rywalizacja napędza go do działania. Potrafi być uparty i zawzięty. W kontaktach z kobietami jest zawsze szarmancki oraz taktowny. To mężczyzna z klasą, bardzo rodzinny, który w 100% podporządkowuje się ukochanej. Jego największą wadą jest rozrzutność.

Znane osoby o tym imieniu:
Przemysław Babiarz – polski dziennikarz sportowy
Przemysław Saleta – polski pięściarz
Przemysław Gintrowski – polski muzyk
Przemysław Bluszcz – polski aktor
Przemysław Sadowski – polski aktor

Imieniny: 13 kwietnia, 30 października

Atrybuty: kreatywny, pomysłowy, sumienny, staranny, pracowity, ma podzielną uwagę, łagodny, rozważny, lubi rywalizować, uparty, zawzięty, szarmancki, taktowny, rodzinny, rozrzutny

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.