Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Nadia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Nadia to imię pochodzenia rosyjskiego, jest skróconą formą imienia Nadieżda (Nadzieja).

Charakterystyka osoby: Nadia to kobieta niezależna, ekstrawagancka, zawsze chodzi własnymi ścieżkami i nie ulega wpływom. Lubi skupiać na sobie uwagę, dlatego niektórzy postrzegają ją jako kontrowersyjną, głośną czy zarozumiałą. Zjednuje jednak ludzi poczuciem humoru, niebanalną osobowością i szczerością. Mimo pozornej pewności siebie Nadia jest osobą wrażliwą i łatwo ją zranić. Te cechy często idą w parze z dużymi zdolnościami artystycznymi. Nadia bywa porywcza i zwykle zaczyna działać, zanim przeanalizuje sytuację. To kobieta wielkich ambicji i wielkich emocji! Taka mieszanka daje czasem wybuchowe efekty, ale jednego z pewnością nie można Nadii odmówić – silnego charakteru.

Znane osoby o tym imieniu:
Nadia Boulanger – kompozytorka francuska
Nadieżda Pietrowa – rosyjska tenisistka
Nadia Styger – szwajcarska narciarka alpejska
Destiny Hope [ang. Nadzieja] Cyrus, znana jako Miley Cyrus – amerykańska wokalistka

Imieniny: 15 maja, 1 sierpnia, 30 września

Atrybuty: Niezależna, ekstrawagancka, kontrowersyjna, w centrum uwagi, szczera, z poczuciem humoru, wrażliwa, artystyczna dusza, porywcza, ambitna, emocjonalna

Natalia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Natalia wywodzi się od łacińskiego wyrażenia dies natalis Domini, co oznacza „w dniu narodzin Pana”.

Charakterystyka osoby: Imię Natalia pasuje do kobiety, która odznacza się uporem i wytrwałością w dążeniu do celu. Jej waleczność budzi podziw otoczenia – jest odbierana jako osoba, której nie da się zatrzymać. Dzięki temu doskonale odnajduje się na stanowiskach, które wymagają opanowania oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Niełatwo jest zdobyć zaufanie Natalii, jednak gdy już się to uda, można na nią liczyć w każdej sytuacji. Osoba o tym imieniu odznacza się zaradnością i świetną organizacją działań, dzięki czemu umiejętnie godzi pracę z życiem rodzinnym. Jest kobietą dumną i świadomą swojej wartości, co sprawia, że przykuwa uwagę wielu mężczyzn.

Znane osoby o tym imieniu:
Natalia Kukulska – polska piosenkarka
Natalia Oreiro – urugwajska aktorka i piosenkarka
Natalie Cole – amerykańska wokalistka
Natalia LL (właśc. Natalia Lach-Lachowicz) – polska artystka
Natalie Portman – aktorka amerykańsko-izraelska

Imieniny: 27 lipca, 26 sierpnia, 1 grudnia

Atrybuty: Uparta, wytrwała, waleczna, opanowana, zdecydowana, godna zaufania, zaradna, zorganizowana, rodzinna, dumna, świadoma swojej wartości, atrakcyjna

Natan

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Natan ma pochodzenie hebrajskie i tłumaczy się je zazwyczaj jako „dar”, „podarunek”.

Charakterystyka osoby: Natan to mężczyzna stonowany i spokojny. Ma jasno sprecyzowane cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji – i to już w stosunkowo młodym wieku. Dlatego Natan jest często postrzegany jako mężczyzna poważniejszy od rówieśników. Nie wpływa to jednak na jego kontakty z innymi ludźmi. Jest to bowiem zwykle humanista z krwi i kości, dla którego najważniejszą wartość stanowi szacunek wobec drugiego człowieka. Ogromną wagę przykłada do budowania głębokich, szczerych relacji – zarówno przyjacielskich, jak i miłosnych. Dla partnerki Natan stara się być niewzruszoną opoką. Ma ogromne poczucie odpowiedzialności za swoją rodzinę.

Znane osoby o tym imieniu:
Nathan Fillion – kanadyjski aktor
Nathan Sykes – brytyjski piosenkarz (The Wanted)
Nathaniel Philip Rothschild – brytyjski finansista
Nat King Cole (właśc. Nathaniel Adams Coles) – amerykański muzyk jazzowy

Imieniny: 24 maja, 12 lipca, 25 grudnia

Atrybuty: stonowany, spokojny, konsekwentny, zdecydowany, poważny, humanistyczny, szanujący, szczery, przyjacielski, spolegliwy, odpowiedzialny, rodzinny

Nataniel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Nataniel pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „dany od Boga”.

Charakterystyka osoby: Nataniel jest inteligentny i ma dobrą intuicję. Bystrość umysłu i spostrzegawczość to jego największe zalety. To człowiek pomysłowy, bardzo solidny oraz zaradny. Ma mnóstwo taktu i umie rozwiązywać konflikty. Jest też dobrym organizatorem. Nigdy nie brakuje mu energii, a jego żywiołowość niekiedy wpędza go w tarapaty. Ma niepokorny charakter i ciężko za nim nadążyć. Uważa, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Z uśmiechem kroczy przez życie, nie opuszcza go dobry humor. Zawsze zadbany, dobrze ubrany, błyskotliwy i romantyczny – dlatego kobiety nie potrafią mu się oprzeć.

Znane osoby o tym imieniu:
Nat King Cole (właśc. Nathaniel Adams Coles) – amerykański pianista jazzowy
Nathaniel Baldwin – amerykański wynalazca
Nataniel Parker – brytyjski aktor

Imieniny: 24 sierpnia, 24 lipca, 25 grudnia

Atrybuty: inteligentny, intuicyjny, bystry, spostrzegawczy, pomysłowy, solidny, zaradny, energiczny, żywiołowy, niepokorny, uśmiechnięty, zadbany, błyskotliwy, romantyczny

Natasza

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Natasza pochodzi z języka łacińskiego. Słowa dies natalis oznaczają kobietę, która „oczekuje ponownych narodzin w życiu pozagrobowym”. To także rosyjska odmiana imienia Natalia.

Charakterystyka osoby: Z charakteru Natasza jest urodzoną celebrytką. Uwielbia znajdować się w centrum uwagi, być chwalona oraz podziwiana. Wyróżnia się ubiorem, urodą, elokwencją i nienagannymi manierami. Jest bardzo pracowita. Natasza to bardzo sentymentalna oraz wrażliwa osoba. Ciężko jej usiedzieć w jednym miejscu. To kobieta wulkan – tryskająca energią, emocjami oraz doskonałymi pomysłami. Bywa ekstrawagancka, przebojowa i nieprzewidywalna. Zdarza się, że to, co ma zrobić dzisiaj, odkłada na później. Ma rozwinięty zmysł przewidywania, dzięki czemu potrafi wychodzić z opresji. Nie brakuje jej wewnętrznego ciepła, jakim otacza rodzinę oraz znajomych.

Znane osoby o tym imieniu:
Natasza Urbańska – polska piosenkarka, tancerka i aktorka
Natasha Richardson – angielska aktorka
Natasha Zacharenko (Natalie Wood) – amerykańska aktorka
Natasha Bedingfield – angielska piosenkarka
Imieniny: 27 lipca

Atrybuty: Pracowita, energiczna, ekstrawagancka, przebojowa, nieprzewidywalna, nieobowiązkowa, przewidująca, ciepła, sentymentalna, wrażliwa

Nel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Nel prawdopodobnie powstało od zdrobnienia żeńskich imion: Aniela, Eleonora, Helena czy Kornelia.

Charakterystyka osoby: Nel jest kobietą towarzyską i lubiącą przygody. Chętnie podróżuje i poznaje otaczający ją świat. To osoba skupiona na rodzinie. Z pewnością w przyszłości odnajdzie się w roli troskliwej matki i żony. Nie będzie jednak raczej dążyć do bycia perfekcyjną panią domu – jest raczej chaotyczna i roztrzepana. Charakteryzują ją uczciwość, zaradność oraz poczucie humoru. Nel nie stroni od dobrej zabawy, ale stara się unikać stresujących i niebezpiecznych sytuacji. Ciężko wyprowadzić ją z równowagi. Ma wrażliwą duszę – kocha to, co piękne. Nie goni jednak za nowoczesnością – jest nieco staroświecka, zdecydowanie woli tradycję i klasyczne rozwiązania.

Znane osoby o tym imieniu:
Nelli Rokita-Arnold – polska polityczka
Nelly Furtado – kanadyjska piosenkarka i producentka
Nellie Lutcher – amerykańska pianistka jazzowa
Nell McAndrew – brytyjska modelka
Nell Marie McKay – brytyjska piosenkarka

Imieniny: 31marca, 18 sierpnia, 10 listopada

Atrybuty: Towarzyska, troskliwa, chaotyczna, roztrzepana, uczciwa, zaradna, z poczuciem humoru, cierpliwa, wrażliwa, staroświecka

Nela

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Nela pierwotnie było zdrobnieniem Anieli, Heleny, Petroneli, Kornelii lub Eleonory. Obecnie funkcjonuje już jako samodzielne imię.

Charakterystyka osoby: Nela to pełna energii kobieta czerpiąca z życia pełnymi garściami. Zawsze w drodze, w poszukiwaniu przygód i nowych bodźców. Nie potrafi długo usiedzieć w jednym miejscu. Kocha nowości, nie boi się próbować, jest otwarta na zmiany i różne doświadczenia – dzięki temu czuje, że żyje. Jest towarzyska i zawsze poszukuje okazji do zabawy. Potrafi zarażać optymizmem, dlatego ludzie za nią przepadają. Oprócz tego cechuje ją gracja, duża kultura osobista, a nieraz wręcz maniery godne arystokracji. Jednak kiedy coś jej się nie podoba, nie stroni od buntu. Dzięki swojej charyzmie potrafi nawet wywołać rewolucję – ludzie idą za nią w ciemno.

Znane osoby o tym imieniu:
Nelly Furtado – piosenkarka
Nelli Rokita – polityczka

Imieniny: 18 sierpnia

Atrybuty: Energiczna, pełna życia, szybka, niespokojna, poszukująca nowości, zabawowa, optymistka, buntowniczka, z charyzmą

Nikodem

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Nikodem ma korzenie greckie. Jego znaczenie to: „ten, który zwycięża dla ludu”.

Charakterystyka osoby: Nikodem jest osobą ambitną, konsekwentną i wytrwale dążącą do celu, który sobie wyznaczy. Ważne jest też dla niego nieustanne samodoskonalenie. Nie lubi stać w miejscu. Energiczny i nastawiony na działanie, uwielbia, gdy dużo się wokół niego dzieje. Często też sam aranżuje takie sytuacje. Nikodem żyje w zgodzie ze sobą – nikt nie narzuci mu zasad, z którymi się nie zgadza! Wysokie wymagania, które stawia innym, sprawiają, że nie zawsze cieszy się sympatią otoczenia, jednak ma też w sobie coś, co przyciąga ludzi, a zwłaszcza kobiety. Nikodem jest wobec nich romantyczny, czuły i delikatny, a bliskim osobom zawsze poświęca maksimum uwagi.

Znane osoby o tym imieniu:
Teemu Selänne – fiński hokeista
Nikodem Rozbicki – polski aktor

Imieniny: 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia, 15 września

Atrybuty: ambitny, wytrwały, konsekwentny, energiczny, lubi być w centrum wydarzeń, romantyczny, czuły, delikatny, ma powodzenie

Nikola

Pochodzenie i znaczenie imienia: Nikola pochodzi od męskiego imienia Mikołaj, które powstało jako połączenie greckich słów nikei laos, oznaczających „zwycięstwo” i „lud”.

Charakterystyka osoby:Nikolę cechują duża ambicja i zaradność. To urodzona bizneswoman! Gdy wie, czego chce, dąży do celu wytrwale i nie słucha ani krytyki, ani cudzych porad. Swoim uporem i przedsiębiorczością potrafi wiele osiągnąć, a jeśli trzeba, nie zawaha się też użyć umiejętności aktorskich. Dzięki wrodzonemu urokowi i naturalnej kokieterii zawsze w końcu dostanie to, na czym jej zależy. Nikola często interesuje się modą i jest uważana za ikonę stylu. Cieszy się też dużym powodzeniem u mężczyzn, jednak w związkach to ona dyktuje warunki. To imię odpowiednie dla osoby silnej, niezależnej, która śmiało idzie przez życie, nie przejmując się tym, co pomyślą o niej inni.

Znane osoby o tym imieniu:
Nicole Anderson – aktorka i modelka
Nicole Kidman – aktorka
Nicole Scherzinger – wokalistka The Pussycat Dolls
Nicole Sochacki-Wójcicka (znana jako Mama Ginekolog) – ginekolożka, influencerka, przedsiębiorczyni

Imieniny: 1 listopada, 6 grudnia

Atrybuty: Ambitna, zaradna, przedsiębiorcza, niezależna, śmiała, kokieteryjna, modna, mająca powodzenie

Nina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Nina prawdopodobnie wywodzi się od mitycznego założyciela Niniwy i całego imperium asyryjskiego – Ninosa. W języku hebrajskim Nina to „osoba, która cieszy się łaską Bożą”.

Charakterystyka osoby: Nina jest delikatna, zmysłowa, wrażliwa i subtelna. To kobieta mająca wrodzoną mądrość. Zawsze uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia, jest pełna wdzięku, ma swoje zdanie i nie ulega presji otoczenia. Charakteryzuje ją lojalność, dla bliskich jest zawsze oddana oraz kochająca. Potrafi jednak być zachowawcza w działaniu, a przy zawieraniu nowych znajomości – nieco ostrożna. Sprawia przez to wrażenie nieśmiałej i skrytej. Jej melancholijność i tajemniczość potrafią działać na innych niczym magnes. To perfekcjonistka, która zawsze dba o najdrobniejsze szczegóły.

Znane osoby o tym imieniu:
Nina Terentiew – polska producentka, prezenterka i dziennikarka
Nina Andrycz – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Nina Hagen – niemiecka piosenkarka
Nina Ricci – włoska kreatorka mody
Nina Simone – amerykańska piosenkarka i pianistka

Imieniny: 14 stycznia, 14 lutego, 1 marca, 3 maja, 12 czerwca, 24 czerwca, 27 października, 4 listopada, 15 grudnia

Atrybuty: Delikatna, zmysłowa, subtelna, mądra, pozytywnie nastawiona do świata, perfekcjonistka, oddana, kochająca, melancholijna

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.