Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Maciej

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Maciej pochodzi od hebrajskiego słowa mattijiah i oznacza: „ten, który jest darem od Boga”.

Charakterystyka osoby: Maciej to mężczyzna energiczny, który szybko się nie poddaje. Nie umie siedzieć bezczynnie i chętnie oferuje innym swoją pomoc. To towarzyski człowiek, bardzo wrażliwy, błyskotliwy, pełny uroku osobistego. Postępuje według określonych zasad moralnych i jest religijny. Uwielbia zmiany i sprawdza się w roli organizatora czy przywódcy. Z jednej strony ma wszystko przemyślane oraz uporządkowane, a z drugiej – daje się ponieść spontaniczności i lubi żyć chwilą. Ma zmysł estetyczny i dobry gust. Bogata wyobraźnia oraz fantazja pozwalają mu się rozwijać artystycznie. Gdy się zakocha, oddaje bezgranicznie całego siebie.

Znane osoby o tym imieniu:
Maciej Zakościelny – polski aktor
Maciej Dowbor – polski prezenter
Maciej Stuhr – polski aktor
Maciej Maleńczuk – polski muzyk
Maciej Kot – polski skoczek narciarski

Imieniny: 30 stycznia, 24 lutego, 25 lutego, 14 maja, 3 czerwca, 18 września, 11 listopada, 17 grudnia

Atrybuty: energiczny, pomocny, towarzyski, wrażliwy, błyskotliwy, uroczy, religijny, przywódca, esteta, oddany

Magda

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Magda pochodzi z języka hebrajskiego. Powstało jako zdrobnienie od Magdaleny, ma jednak status samodzielnego imienia.

Charakterystyka osoby: Magda to kobieta obdarzona dużą inteligencją, wdziękiem i szczególnym błyskiem w oku. Otwarta na świat, optymistyczna i pozytywnie nastawiona do wyzwań, nigdy nie martwi się na zapas. Wierzy w swoje możliwości, śmiało dąży do celu, chętnie uczy się nowych rzeczy. Nie lubi za to, gdy ktoś próbuje wtłaczać ją w sztywne ramy – narzuca stałe godziny pracy albo zasady, z którymi Magda się nie zgadza. Kobieta nosząca to imię jest z reguły bardzo towarzyska, kreatywna, spontaniczna i wyróżnia się czarującym poczuciem humoru. Ma też nieco romantyczną wizję świata, niemniej jest zbyt inteligentna, żeby szukać księcia z bajki – partnera akceptuje takim, jakim jest.

Znane osoby o tym imieniu:
Magda Szabó – pisarka
Magda Umer – piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej

Imieniny: 10 kwietnia, 25 maja, 29 maja, 22 lipca

Atrybuty: Inteligentna, otwarta, optymistyczna, pewna siebie, wytrwała, śmiała, kreatywna, dowcipna, czarująca, romantyczna

Magdalena

Pochodzenie i znaczenie imienia: Magdalena jest imieniem pochodzenia biblijnego – nosiła je Maria z Magdali, zwana Marią Magdaleną. Jego najpopularniejsze zdrobnienia – Magda i Lena – funkcjonują również jako samodzielne imiona.

Charakterystyka osoby: Magdalena idzie przez życie, słuchając głosu serca. Jest otwarta na nowe doświadczenia, często pociągają ją podróże, interesuje się sztuką i literaturą. To kobieta o dużej wrażliwości, potrafiąca dostrzegać rzeczy niewidoczne dla innych. Magdalena nigdy nie zamyka się w bańce komfortowego życia. Uważnie obserwuje świat i jest gotowa do niesienia pomocy potrzebującym. To impulsywna poszukiwaczka przygód, ustabilizowane życie ją nudzi. Magdalenę cechuje wielki urok osobisty i zmysłowość. W bliskich relacjach daje z siebie 100% i tego samego oczekuje od partnera. Gdy tego nie dostaje, potrafi bez żalu odejść.

Znane osoby o tym imieniu:
Magdalena Abakanowicz – rzeźbiarka, malarka
Magdalena Cielecka – aktorka
Magdalena Gessler – restauratorka
Magdalena Łazarkiewicz – reżyserka
Magdalena Mołek – dziennikarka
Magdalena Różczka – aktorka

Imieniny: 10 kwietnia, 13, 25, 27, 29 maja, 22 lipca, 27 lipca i 13 października

Atrybuty: Impulsywna, wrażliwa, przenikliwa, kierująca się intuicją, otwarta na doświadczenia, zmysłowa, namiętna

Maja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Maja wywodzi się najpewniej z kultury greckiej lub rzymskiej. W mitologii nosiła je bogini przyrody i wiosny – od tego wzięła się nazwa jednego z miesięcy.

Charakterystyka osoby: Maja to zwykle osoba lubiana, radosna i towarzyska. Jest samodzielna i doskonale radzi sobie z postawionymi przed nią zadaniami, a jednocześnie nie szczędzi pomocy innym. Wyzwania traktuje bardzo poważnie, dzięki czemu pnie się po szczeblach sukcesu. Dla osoby o imieniu Maja założenie rodziny jest zazwyczaj dużą wartością, ale nie rezygnuje ona wówczas z realizowania się także na innych polach. Bywa obdarzona artystyczną duszą, często ma w sobie ogromne pokłady kreatywności. Odznacza się też wysoką inteligencją i bystrością. Bujna wyobraźnia oraz przepełniająca Maję energia powodują, że jest ona zwykle postrzegana jako osoba radosna i żywiołowa.;

Znane osoby o tym imieniu:
Maja Włoszczowska – zawodniczka kolarstwa górskiego
Maja Komorowska – aktorka
Maja Ostaszewska – aktorka
Maja Popielarska – prezenterka i dziennikarka
Majka Jeżowska – piosenkarka
Maja Kleczewska – reżyserka teatralna

Imieniny: 9 kwietnia, 1 maja, 12 września

Atrybuty: Lubiana, radosna, towarzyska, samodzielna, pomocna, ambitna, rodzinna, profesjonalna, artystyczna, kreatywna, inteligentna, bystra, energiczna, żywiołowa

Maksym

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Maksym pochodzi z języka łacińskiego – od słowa maximus, co oznacza „największy”.

Charakterystyka osoby: Maksym to indywidualista, który wie, czego chce od życia, i nie boi się walczyć o własne marzenia. Czasami popada ze skrajności w skrajność i bywa zbyt rozrzutny. Lubi skupiać uwagę innych na sobie. Nie boi się być w centrum uwagi. Maksym żyje chwilą i nie dba o to, co może wydarzyć się jutro. Jest lekkoduchem, ale ta cecha charakteru w ogóle mu nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów. Swoją wyjątkową aparycją umie uwodzić kobiety. To mężczyzna, który lubi wieść spokojne życie. Stroni od problemów, a od zgiełku miasta woli wiejski żywot blisko natury.

Znane osoby o tym imieniu:
Maksym Marinin – rosyjski łyżwiarz figurowy
Massimo Oddo – włoski piłkarz
Massimo Botti – włoski siatkarz
Maksim Jakucenia – rosyjski hokeista
Maksym Drabik – polski żużlowiec

Imieniny: 15 stycznia, 23 stycznia, 25 stycznia, 3 lutego, 18 lutego, 13 kwietnia, 15 kwietnia, 30 kwietnia, 5 maja, 11 maja, 15 maja, 8 czerwca, 23 czerwca, 2 sierpnia, 13 sierpnia, 17 sierpnia, 20 sierpnia, 23 sierpnia, 30 października, 19 listopada, 27 listopada, 27 grudnia

Atrybuty: indywidualista, skrajny, rozrzutny, lubi być w centrum uwagi, żyje chwilą, lekkoduch, uwodziciel, lubi spokojne życie

Maksymilian

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Maksymilian pochodzi od łacińskiego maximus, co oznacza „największy”.

Charakterystyka osoby: Maksymilian to człowiek sukcesu. Przezwyciężanie wyzwań nie stanowi dla niego zazwyczaj żadnego problemu, jest przyzwyczajony do wygrywania niemal każdej życiowej potyczki. Kiedy jednak trzeba, potrafi też stanąć do walki o swoje – w czym pomagają mu olbrzymia odwaga, upór i determinacja. Imię to pasuje do mężczyzny dającego się porwać intensywnym emocjom. Jego związki są pełne wielkich uczuć i silnych wrażeń. Maksymilian uwielbia żyć pełnią życia, czerpać z niego wszystko, co najlepsze. Od najmłodszych lat bije z niego uczucie szczęścia i radości, które udziela się ludziom z jego otoczenia.

Znane osoby o tym imieniu:
Max Cavalera (właśc. Massimiliano Antonio Cavalera) – brazylijski muzyk (Sepultura, Soulfly)
Maksymilian „Max” Stefan Cegielski – polski dziennikarz, pisarz i prezenter
Maksymilian I Habsburg – król Niemiec i cesarz rzymski
Maksymilian Maria Kolbe (właśc. Rajmund Kolbe) – polski duchowny, męczennik II wojny światowej
Maximilien de Robespierre – francuski jakobin, przywódca rewolucji francuskiej

Imieniny: 12 marca, 14 sierpnia, 26 sierpnia, 12 października, 29 października, 27 listopada

Atrybuty: człowiek sukcesu, zwycięzca, waleczny, odważny, uparty, zdeterminowany, emocjonalny, intensywny w uczuciach, żyjący pełnią życia, szczęśliwy, radosny

Malina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Malina prawdopodobnie pochodzi od imion Amalia lub Magdalena.

Charakterystyka osoby: Malina jest pomysłową dziewczyną, bardzo kruchą i wrażliwą. Kocha sport i aktywny tryb życia. Na co dzień zawsze uśmiechnięta, pozytywna i pełna entuzjazmu. Stara się nie ulegać wpływom innych osób. Sukcesywnie spełnia swoje marzenia i ciągle wymyśla kolejne. Osoba o tym imieniu jest zawsze zadbana, pięknie wygląda i dba nie tylko o swoje ciało, ale też o ducha. To prawdziwa romantyczka, która szuka mężczyzny na całe życie. Charakteryzuje ją ogromna zmysłowość. Dla Maliny bardzo ważna jest rodzina. Kiedy już ją założy, dba o ognisko domowe.

Znane osoby o tym imieniu:
Malina Michalska – polska tancerka
Malin Åkerman – kanadyjska aktorka
Malin Moström – szwedzka futbolistka

Imieniny: 24 sierpnia

Atrybuty: Pomysłowa, krucha, wrażliwa, aktywna, uśmiechnięta, pozytywna, pełna entuzjazmu, marzycielka, zadbana, piękna, romantyczka, zmysłowa, rodzinna

Malwina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Malwina ma pochodzenie celtyckie lub germańskie – po raz pierwszy zostało użyte w Pieśniach Osjana Jamesa Macphersona. Jego znaczenie tłumaczy się jako „strzegąca prawa, prawowierna”.

Charakterystyka osoby: Malwina to chodząca radość życia! Ta spontaniczna, żywiołowa i niefrasobliwa osoba nieustannie tryska energią i szalonymi pomysłami. Kocha przygody i zabawę, a ognisty temperament nie pozwala jej długo usiedzieć na miejscu. Bierze z życia, ile się da – nie ma dla niej nic gorszego niż monotonia. Nastoletnia Malwina dąży do szybkiego usamodzielnienia się, jednak bywa w tym tak beztroska i niecierpliwa, że łatwo pakuje się w tarapaty. Naturalne piękno zapewnia Malwinie powodzenie, z którego skwapliwie korzysta do przelotnych flirtów. To wrażliwa artystka i barwna postać. Fascynuje ją duchowość i ruchy new age, co nie przeszkadza jej być obrończynią żelaznej logiki i mistrzynią ciętej riposty.

Znane osoby o tym imieniu:
Malwina Buss – aktorka
Mela (Malwina) Koteluk – piosenkarka

Imieniny: 4 lipca

Atrybuty: Radosna, spontaniczna, żywiołowa, niefrasobliwa, energiczna, pomysłowa, zabawowa, beztroska, niecierpliwa, kokieteryjna, artystka, inteligentna

Marcel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Marcel ma korzenie łacińskie i pochodzi od jednej z gałęzi rodu Klaudiuszów – Marcellus, co oznacza „mały wojownik”. Jego alternatywna forma to Marceli.

Charakterystyka osoby: Marcel nie znosi bezczynności. To energiczny ekstrawertyk, który wychodzi z inicjatywą i zawsze ma w głowie miliony pomysłów. Potrafi prowadzić wiele projektów jednocześnie, a dzięki dobremu planowaniu jest w tym skuteczny. Jak wskazuje geneza imienia, ten urodzony wojownik nigdy się nie poddaje i zmierza jak burza prosto do celu. Rywalizacja go motywuje – podobnie jak przeszkody, które musi pokonać. Charyzmą i otwartością zjednuje sobie przyjaciół, choć niektórych mogą drażnić jego potrzeba bycia w centrum uwagi i dominująca osobowość. To urodzony lider – osoby o tym imieniu z łatwością awansują na stanowiska kierownicze.

Znane osoby o tym imieniu:
Marcel Duchamp – francuski malarz, rzeźbiarz
Marcel Proust – francuski pisarz
Marcel Łoziński – polski reżyser, dokumentalista
Marcello Mastroianni – włoski aktor

Imieniny: 16 stycznia, 19 stycznia, 19 lutego, 19 marca, 9 kwietnia, 6 czerwca, 17 lipca, 1 sierpnia, 14 sierpnia, 4 września, 30 października, 1 listopada, 26 listopada, 29 grudnia, 30 grudnia

Atrybuty: przebojowy, ekstrawertyk, z inicjatywą, pomysłowy, waleczny, charyzmatyczny, dominujący, naturalny lider

Marcelina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Marcelina jest żeńskim wariantem imienia Marcelin, pochodzącego od nazwy rzymskiego rodu Marcellus.

Charakterystyka osoby: Marcelina to zdeterminowana i waleczna kobieta sukcesu. Kierując się ambicją, konsekwentnie dąży do celu. Odznacza się doskonałym zmysłem obserwatorskim, potrafi łączyć fakty, a do tego zna się na ludziach. Te cechy sprawiają, że świetnie radzi sobie w biznesie. Swoją charyzmą i wdziękiem łatwo zjednuje sobie ludzi. Jest lubiana i pomocna, dobrze czuje się w roli mediatora, jednak potrafi też pokazać charakter. To imię pasuje do kobiety władczej, która naturalnie dominuje nad otoczeniem. Marcelina do szczęścia potrzebuje stabilności materialnej, ceni sobie wysoki poziom życia. W uczuciach rzadko bywa wylewna, twardo stąpa po ziemi i potrzebuje dużo czasu, by się otworzyć.

Znane osoby o tym imieniu:
Marcelina Czartoryska – pianistka
Marcelina Grabowska – pisarka
Marcelina Kulikowska – dramatopisarka i poetka
Marcelina Zawadzka – modelka

Imieniny: 5, 9, 31 stycznia, 20, 26 kwietnia, 2 czerwca, 14, 17 lipca

Atrybuty: Ambitna, zdeterminowana, bystra, z charyzmą, lubiana, pomocna, władcza, dominująca, ceniąca luksus, twardo stąpająca po ziemi

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.