Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Laura

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Laura pochodzi od łacińskiej nazwy drzewa laurowego, które stanowi symbol chwały.

Charakterystyka osoby: Laura to osoba, w której towarzystwie każdy czuje się doskonale. Ma przyjacielską naturę, zaraża swoim optymizmem i pogodą ducha. Kobieta o tym imieniu jest bezpośrednia, otwarta i tolerancyjna, co zjednuje jej wielu przyjaciół. To urodzona optymistka, jednak – wbrew swemu imieniu – nie osiada na laurach. Cechują ją bowiem wysoka ambicja i nieustanne dążenie do dalszego samorozwoju. Laura jest energiczna i zwariowana, często wykazuje zdolności artystyczne. Nie sposób się przy niej nudzić, co doceniają także dzieci, które wyjątkowo do niej lgną. W miłości jest zmysłowa i pełna namiętności – jak kocha, to na zabój.

Znane osoby o tym imieniu:
Laura Dahlmeier – niemiecka biathlonistka
Laura Bush – pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Laura Dern – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka
Laura Łącz – polska aktorka
LP (właśc. Laura Pergolizzi) – amerykańska piosenkarka

Imieniny: 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia, 19 października

Atrybuty: Towarzyska, przyjacielska, optymistyczna, pogodna, bezpośrednia, otwarta, tolerancyjna, ambitna, energiczna, zwariowana, artystyczna, zmysłowa, namiętna

Lea

Pochodzenie i znaczenie imienia: Lea to imię biblijne – pochodzi od hebrajskiego słowa „le'ah”, co oznacza: „krowa”, lub od łacińskiego „lwica”.

Charakterystyka osoby: Lea jest kobietą wrażliwą i emocjonalną. To niepoprawna romantyczka, która lubi marzyć i oddawać się tworzeniu szeroko zakrojonych planów na przyszłość. W kontaktach międzyludzkich stawia na szczerość i otwartość. Zawsze stara się być fair i zachowywać uczciwie. Lea to idealistka, która wierzy w dobro ludzi i piękno świata. Jej optymizm i radość życia pozytywnie wpływają na otoczenie. Jest kobietą bardzo uczuciową. Ma w sobie dużo uroku i potrafi być uwodzicielska, czym elektryzuje mężczyzn. Miłość traktuje jednak bardzo poważnie i jest w stanie wiele poświęcić, aby walczyć o prawdziwe uczucie.

Znane osoby o tym imieniu:
Léa Seydoux – francuska aktorka i modelka
Lea Thompson – amerykańska aktorka
Lea Michele – amerykańska aktorka i piosenkarka
Léa Sprunger – szwajcarska lekkoatletka
Lea Koenig – izraelska aktorka i pieśniarka

Imieniny: 22 marca

Atrybuty: Wrażliwa, emocjonalna, romantyczka, marzycielka, szczera, otwarta, uczciwa, idealistka, optymistyczna, radosna, uczuciowa, urocza, uwodzicielska, poważna w miłości, skłonna do poświęceń

Lena

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię żeńskie, które prawdopodobnie powstało od zdrobnienia imienia Magdalena lub Helena.

Charakterystyka osoby: Lena jest zdolna, ale nie lubi się przepracowywać. Zwłaszcza zadania, które ją nudzą, zwykle odkłada na później. To kobieta odważna, szalona oraz ciekawa świata, która nie chce tracić cennego czasu na sprawy nieistotne. Lena ma bujną wyobraźnię i podobnie jak każda wrażliwa humanistka, gdy doświadcza w życiu niepowodzeń, może stać się kapryśna i długo chodzić naburmuszona. Charakteryzuje ją też jednak spontaniczność i otwartość na ludzi, dlatego szybko nawiązuje kontakty towarzyskie. Umie zarządzać ludźmi, stara się być sprawiedliwa i profesjonalna. W miłości jest bezkompromisowa, bardzo temperamentna i zmysłowa. Jeśli jednak ktoś wyrządzi jej krzywdę, nie ma co liczyć na wybaczenie i zapomnienie.

Znane osoby o tym imieniu:
Lena Szurmiej – polska aktorka i scenarzystka
Lena Moebus – niemiecka wioślarka
Lena Andersson – szwedzka pisarka

Imieniny: 23 kwietnia, 18 sierpnia, 10 listopada

Atrybuty: Zdolna, leniwa, kapryśna, niezadowolona, naburmuszona, zmienna, odważna, szalona, ciekawa świata, spontaniczna, otwarta, towarzyska, sprawiedliwa, profesjonalna, bezkompromisowa, temperamentna, zmysłowa

Leon

Pochodzenie i znaczenie imienia: Leon jest imieniem o korzeniach grecko-łacińskich. Początkowo stanowiło zdrobnienie od imion złożonych, w których człon leon oznaczał „lud” albo „lew”.

Charakterystyka osoby: Leon jest dynamiczny, towarzyski i beztroski. Jak przystało na osobę noszącą imię oznaczające lwa, ma w sobie coś z króla. Dąży do wysokiej pozycji społecznej, lubi otaczać się wianuszkiem wielbicieli i być oklaskiwany. Jest spragniony towarzystwa, komplementów i dobrej zabawy. Na dłuższą metę źle znosi samotność, a życie bez miłości nie ma dla niego sensu. Ceni sobie umiejętność otwartego rozmawiania o uczuciach. Leon jest też bardzo wrażliwy na piękno, sztukę i poezję. Otacza się estetycznymi przedmiotami. Interesuje się modą, designem i architekturą wnętrz. W pracy to artysta z wizją, który jednak nie ma cierpliwości do szczegółów.

Znane osoby o tym imieniu:
Lionel Messi (właśc. Lionel Andrés Messi Cuccittini) – argentyński piłkarz
Leon Niemczyk – polski aktor
Lionel Richie – amerykański piosenkarz
Leon Schiller – polski reżyser teatralny
Lew Tołstoj – rosyjski pisarz
Leon Wyczółkowski – polski malarz, grafik

Imieniny: 26 stycznia, 6 lutego, 20 lutego, 1 marca, 14 marca, 11 kwietnia, 19 kwietnia, 22 kwietnia, 25 maja, 12 czerwca, 28 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca, 12 lipca, 17 lipca, 20 lipca, 10 września, 10 października, 10 listopada

Atrybuty: energiczny, beztroski, towarzyski, oczekuje poklasku, zabawowy, uczuciowy, wrażliwy, kochliwy, artysta

Leonard

Pochodzenie i znaczenie imienia: Leonard to imię pochodzenia germańskiego, oznaczające mężczyznę, który jest silny niczym lew.

Charakterystyka osoby: Leonard jest mężczyzną silnym psychicznie i fizycznie. To ciepły, elokwentny człowiek, który umie budować głębokie relacje z innymi. Nie lubi się przepracowywać. Wiedzie życie lekkie, proste i przyjemne. Interesuje się nowinkami technicznymi. Jest szczery do bólu i mówi to, co mu ślina przyniesie na język. To typowy ekstrawertyk, imprezowicz oraz lekkoduch. Jest wrażliwy na sztukę oraz muzykę. Lubi zdobywać nowe doświadczenia. Ma wewnętrzny urok osobisty i podoba się kobietom. Dobrze zarządza pieniędzmi i własnym biznesem.

Znane osoby o tym imieniu:
Leonard Cohen – kanadyjski poeta, pisarz i muzyk
Leonardo da Vinci – włoski wynalazca i malarz
Leonard Buczkowski – polski reżyser
Leonardo DiCaprio – amerykański aktor
Lenny Kravitz (właśc. Leonard Albert Kravitz) – amerykański muzyk

Imieniny: 27 lutego, 6 listopada, 26 listopada, 27 listopada

Atrybuty: silny, ciepły, elokwentny, szczery, ekstrawertyk, imprezowicz, lekkoduch, wrażliwy

Leonidas

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Leonidas ma korzenie greckie i tłumaczone jest jako „syn lwa” lub „mający siłę niczym lew”.

Charakterystyka osoby: Imię Leonidas pasuje do mężczyzny, którego przepełnia energia. Leonidas ma zawsze masę pomysłów, przez co sprawia czasem wrażenie osoby chaotycznej. Przy odrobinie skupienia umie jednak poukładać zarówno swoje zadania, jak i pracę innych. Sprawdza się na stanowiskach kierowniczych – jest wymagający, ale potrafi odpowiednio zarządzać ludźmi i motywować ich do podejmowania wyzwań. Leonidas to człowiek dumny i mający silne poczucie własnej wartości. Uwielbia życie towarzyskie oraz dobrą zabawę. Mężczyzna o tym imieniu jest optymistycznie nastawiony do życia i docenia nawet najmniejsze radości dnia codziennego. To również oddany partner i ojciec.

Znane osoby o tym imieniu:
Leonid Kuczma – ukraiński polityk
Leônidas (właśc. Leônidas da Silva) – brazylijski piłkarz
Leonid Hurwicz – polsko-amerykański ekonomista
Leonidas Kavakos – grecki skrzypek i dyrygent

Imieniny: 16 kwietnia, 22 kwietnia

Atrybuty: energiczny, pomysłowy, chaotyczny, kierownik, wymagający, motywujący, dumny, z poczuciem własnej wartości, towarzyski, zabawowy, optymistyczny, rodzinny

Leopold

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Leopold ma germańskie korzenie i oznacza mężczyznę, który odważnie prowadzi swój lud.

Charakterystyka osoby: Nie ma człowieka bardziej stałego w uczuciach niż Leopold. To osoba, której można powierzyć największy sekret i bezgranicznie zaufać. Jest zawsze pozytywnie nastawiony do świata, błyskotliwy oraz wygadany. Kobiety za nim szaleją i głowią się nad tym, jak go zdobyć. Mężczyzna o tym imieniu kocha sztukę. Zdarza się, że sam daje się porwać wenie i tworzy. Niechętnie przyznaje się do popełnionych błędów. Jest uparty i ambicjonalny, dzięki czemu osiąga w życiu liczne sukcesy. W ocenie rzeczywistości zachowuje zawsze obiektywizm i równowagę. Do problemów podchodzi strategicznie. Zanim wykona jakiś krok – dobrze go przemyśli, mając na uwadze wszelkie konsekwencje.

Znane osoby o tym imieniu:
Leopold Staff – polski poeta i tłumacz
Leopold Tyrmand – polski pisarz
Leopold Unger – polski dziennikarz
Leopold Okulicki – polski generał brygady Wojska Polskiego

Imieniny: 2 kwietnia, 15 listopada, 30 lipca

Atrybuty: stały w uczuciach, pozytywny, błyskotliwy, wygadany, artysta, uparty, ambicjonalny, obiektywny, zrównoważony

Leszek

Pochodzenie i znaczenie imienia: Leszek to staropolskie imię, które oznacza: „mężczyzna, który działa chytrze, pochopnie”.

Charakterystyka osoby: Leszek jest uparty i lubi postawić na swoim. To mężczyzna szczery, temperamentny, obdarzony dobrą intuicją, samodzielny i zaradny życiowo. Ma nosa do interesów. Kiedy zajdzie taka potrzeba, potrafi być przebiegły i działa z dużym sprytem. Jest bardzo rodzinny, a w miłości zawsze oddany oraz kochający. Motorem do działania są dla niego rywalizacja i walka o wysoką pozycję w firmie czy danej grupie społecznej. Leszek ma cechy przywódcze i umie kierować ludźmi, dlatego sprawdza się na stanowiskach kierowniczych.

Znane osoby o tym imieniu:
Leszek Balcerowicz – polski polityk i ekonomista
Leszek Kołakowski – polski filozof
Leszek Kuzaj – polski kierowca rajdowy
Leszek Miller – polski polityk i politolog
Leszek Możdżer – polski kompozytor i pianista

Imieniny: 3 czerwca

Atrybuty: uparty, temperamentny, szczery, ma dobrą intuicję, samodzielny, zaradny, przebiegły, rodzinny, oddany, kochający, ma cechy przywódcy, umie kierować ludźmi

Lew

Wywodzi się z greckiego słowa leon, które znaczy lew, polskim odpowiednikiem tego imienia jest: Lew. To mężczyzna silny zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest też spokojny i trochę leniwy. Leonowie mają często zdolności pisarskie i oratorskie.
Wersje obcojęzyczne imienia: ang. Lionel, Leo, Leon, niem. Leo, franc. Léon, wł. Leone, hiszp. Leon, ros. Lew
Daty imienin: 20 II, 14 III, 11 IV, 19 IV, 22 IV, 12 VI, 28 VI, 3 VII, 17 VII, 20 VII, 10 XI, 16 XI
Znak zodiaku:Waga
Znane osoby noszące to imię: Lew Tołstoj (ur. 9.09.1828 r. - zm. 20.11.1910 r.) - powieściopisarz rosyjski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu. Jest autorem takich dzieł jak: „Wojna i pokój”, „Anna Karenina” Święty Leon I Wielki (ur. ok. 390 r. - zm. 10.11.461 r.) - święty katolicki i prawosławny, Ojciec i Doktor Kościoła, papież. Pozostawił po sobie wiele listów i kazań. Był wybitnym mówcom. Dzięki swoim zdolnościom oratorskim zdołał powstrzymać Hunów, a także Wandali przed najazdem na Rzym. Jest patronem muzyków i śpiewaków. Wspomina się go 10 listopada.

Liam

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Liam ma pochodzenie celtyckie i znaczy „silny, opiekuńczy”.

Charakterystyka osoby: Liam jest człowiekiem bardzo twórczym i obdarzonym bogatą wyobraźnią. Zazwyczaj już od najwcześniejszych lat można u niego zaobserwować duże zdolności artystyczne, które z wiekiem chętnie rozwija. Ma swoje pasje i ambicję, dzięki czemu wytrwale realizuje kolejne projekty. Liam to indywidualista, który podąża własnymi ścieżkami. Jest postacią barwną, bywa oryginalny czy wręcz ekscentryczny, jednak nie wywyższa się ani nie szuka taniego poklasku. Dzięki temu zyskuje popularność w towarzystwie, które traktuje go jako człowieka przyjacielskiego i interesującego. Liam czuje się spełniony dopiero wtedy, gdy u swego boku ma kochającą i oddaną towarzyszkę życia.

Znane osoby o tym imieniu:
Liam Gallagher – angielski wokalista i tekściarz (Oasis)
Liam Neeson – irlandzki aktor
Liam James Payne – brytyjski piosenkarz i tekściarz (One Direction)
Liam Hemsworth – australijski aktor
Liam Howlett – brytyjski kompozytor, DJ i muzyk (The Prodigy)

Imieniny: 21 kwietnia

Atrybuty: twórczy, z bogatą wyobraźnią, artystyczny, pasjonat, ambitny, wytrwały, indywidualista, barwny, oryginalny, ekscentryczny, popularny, przyjacielski, interesujący, kochający, oddany

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.