Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Jacek

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Jacek wywodzi się z greckiego słowa hyakinthos – czyli „hiacynt”.

Charakterystyka osoby: Jacek jest mężczyzną wytrzymałym psychicznie i mającym żelazne zdrowie. Doskonale odnajduje się we wszelkich trudnych sytuacjach – lubi wyzwania i chętnie się w nich sprawdza. Ma też pewną skłonność do ryzykownych zachowań, ale dzięki jego świetnej intuicji zazwyczaj okazuje się, że podjął dobre decyzje. Jacek jest uparty i konsekwentnie zmierza do osiągnięcia założonego celu. Z równą wytrwałością stara się zdobyć względy osoby, która wpadnie mu w oko. W związku odznacza się wiernością i odpowiedzialnością. Tworzy rodzinę pełną ciepła i szacunku, w której stoi na straży ogniska domowego.

Znane osoby o tym imieniu:
Jacek Hugo-Bader – polski dziennikarz i reportażysta
Jacek Żakowski – polski dziennikarz i publicysta
Jacek Kuroń – polski polityk i opozycjonista
Stachursky (właśc. Jacek Władysław Łaszczok-Stachursky) – polski muzyk
Jacek Kaczmarski – polski pieśniarz, poeta i prozaik

Imieniny: 10 lutego, 16 marca, 3 lipca, 4 lipca, 17 lipca, 26 lipca, 17 sierpnia, 11 września

Atrybuty: wytrzymały psychicznie, lubiący wyzwania, skłonny do ryzyka, intuicyjny, uparty, konsekwentny, wytrwały, wierny, odpowiedzialny, ciepły, szanujący, rodzinny

Jadwiga

Pochodzenie i znaczenie imienia: Jadwiga pochodzi od germańskiego imienia Hadwig bądź też Hedwig, co oznacza „walkę”.

Charakterystyka osoby: Jadwiga to silna, zaradna, uparta i stanowcza kobieta o niełatwym charakterze. Często uważa, że tylko ona potrafi wykonać określone zadanie i nie pozwala sobie pomóc. Z drugiej strony – narzeka na ciężki los, który sama sobie zgotowała. Jadwiga nie spoczywa na laurach – gdyby tylko mogła, pracowałaby dzień i noc. Kiedy coś jej się uda w życiu, długo cieszy się z osiągniętego sukcesu. Na co dzień jest raczej introwertyczką i niechętnie okazuje emocje oraz uczucia. Według niej to przejaw słabości. Jednak jeśli już ktoś ją zrozumie oraz rozgryzie, zyskuje wierną przyjaciółkę lub kochającą partnerkę. Jadwiga bowiem nigdy nie pozwoli, aby jej bliskim stała się jakakolwiek krzywda.

Znane osoby o tym imieniu:
Jadwiga Andrzejewska – polska aktorka
Jadwiga Staniszkis – polska publicystka i socjolożka
Jadwiga Wiśniewska – polska posłanka
Jadwiga Gryn – polska aktorka
Jadwiga Jankowska-Cieślak – polska aktorka

Imieniny: 2 lutego, 14 kwietnia, 8 czerwca, 28 sierpnia, 15 października, 16 października

Atrybuty: Silna, zaradna, uparta, stanowcza, pracowita, introwertyczka

Jagna

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Jagna prawdopodobnie pochodzi od zdrobnienia innych żeńskich imion, takich jak: Agnieszka, Jadwiga bądź Agata.

Charakterystyka osoby: Jagna miewa zmienne humory – najpierw płacze i narzeka na swój los, a za chwilę potrafi cieszyć się z drobnych rzeczy. To charakterna dziewczyna, która z uporem dąży do celu. Jest bardzo ambitna i nie brakuje jej samozaparcia. Walczy o swoje marzenia i ciężko pracuje, aby osiągnąć życiowy sukces. Znajomi uwielbiają jej poczucie humoru. Jagna dobrze czuje się w towarzystwie zaufanych osób. Ma w sobie naturalność i delikatność, ale to twarda babka, stawiająca czoła przeciwnościom losu. Została stworzona do rodzinnego życia. Bez bliskich wszystko traci dla niej sens – Jagna spełnia się w 100% jako opiekuńcza mama i kochająca żona. Potrafi dla domowego ogniska poświęcić nawet swoją karierę.

Znane osoby o tym imieniu:
Jagna Marczułajtis – polska snowboardzistka
Jagna Janicka – polska kostiumografka
Jagna Dankowska – polska reżyserka

Imieniny: 20 kwietnia

Atrybuty: Zmienna, humorzasta, charakterna, ambitna, uśmiechnięta, naturalna, delikatna, opiekuńcza, kochająca

Jagoda

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Jagoda powstało jako zdrobnienie od Jagi, czyli Jadwigi lub Agaty (daw. Jagaty).

Charakterystyka osoby: Jagoda to kobieta niezwykle zaradna, która umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Cechuje ją umiejętność innowacyjnego myślenia i duża inteligencja, które sprawiają, że jej przedsięwzięcia często odnoszą sukces. Jagoda jest wesoła, ciekawa świata i otwarta na nowe doświadczenia. Przepełnia ją energia, którą wyładowuje, uprawiając sport lub podróżując z plecakiem. Z łatwością zjednuje sobie sympatię otoczenia, również dlatego, że zna się na ludziach i z każdym umie znaleźć wspólny język. To osoba bezkonfliktowa, ciepła i tolerancyjna. Jagoda ceni sobie luksus, jej ambicją jest wieść komfortowe i dostatnie życie, tak by móc pozwolić sobie na korzystanie z niego w pełni.

Znane osoby o tym imieniu:
Jagoda Gołek – szachistka
Jagoda Pietruszkówna – aktorka

Imieniny: 2 lipca

Atrybuty: Zaradna, żywiołowa, inteligenta, nowatorska, wesoła, ciekawa świata, otwarta, energiczna, lubiana, bezkonfliktowa

Jakub

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Jakub wywodzi się od hebrajskiego Jaaqob, co dosłownie oznacza: „ten, którego chroni Jahwe”. 

Charakterystyka osoby: Imię Jakub nadaje się dla osoby, która bryluje w towarzystwie. Mężczyzna ten jest przyjacielski i uczynny, chętnie przebywa z ludźmi, lubi życie pełne rozrywek i rozmów intelektualnych. Otoczenie podziwia Jana za wysoką kulturę osobistą, ogromną wiedzę i elegancję. Ze względu na jego doskonałe maniery jest zwykle obiektem dużego zainteresowania ze strony kobiet. Potrafi też skupić się na sobie i własnych celach. Z determinacją walczy o swoje, przez co może czasem sprawiać wrażenie osoby upartej. Jego zdecydowanie w działaniu opiera się jednak na precyzyjnej analizie faktów – dzięki czemu cechuje go doskonały zmysł taktyczny.

Znane osoby o tym imieniu:
Jakub Gierszał – polski aktor młodego pokolenia 
Kuba Wojewódzki (właśc. Jakub Władysław Wojewódzki) – polski showman i dziennikarz
Jacques Chirac – francuski polityk, prezydent Francji
Jakub Żulczyk – polski pisarz i scenarzysta
Jakub Błaszczykowski – polski piłkarz kadry narodowej 

Imieniny: 8 stycznia, 5 lutego, 7 lutego, 9 lutego, 22 lutego, 3 marca, 14 marca, 3 kwietnia, 17 kwietnia, 27 kwietnia, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 1 maja, 6 maja, 11 maja, 6 czerwca, 8 czerwca, 5 lipca, 14 lipca, 25 lipca, 6 sierpnia, 23 sierpnia, 2 września, 9 września, 9 października, 21 października, 1 listopada, 19 listopada, 27 listopada, 28 listopada

Atrybuty: towarzyski, przyjacielski, uczynny, rozrywkowy, intelektualista, kulturalny, obyty, elegancki, mający powodzenie, ambitny, zdecydowany, analityczny, taktyczny, realizujący własne cele 

Jan

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Jan pochodzi od hebrajskich słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). W wolnym tłumaczeniu to osoba, która cieszy się bożą łaską. 

Charakterystyka osoby: Jan lubi się uczyć nowych rzeczy i analizować rzeczywistość wokół siebie. Uwielbia kontemplować w samotności. Choć przy pierwszym poznaniu może wydawać się nieprzystępną i oziębłą osobą, bliskim przyjaciołom i znajomym potrafi okazać swoje dobre serce. Tryska dobrym humorem, dobrze zna swoją wartość i jest wierny zasadom, według których żyje. Ma artystyczną duszę, jest błyskotliwy, świetnie zorganizowany i uczciwy. Przykłada dużą wagę do tradycji i ceni sobie rodzinne ciepło. Choć czasami bywa uparty, to właśnie ta cecha pozwala mu konsekwentnie osiągać założone wcześniej cele. 

Znane osoby o tym imieniu:
Jan Matejko – polski artysta i malarz
Jan Brzechwa – polski poeta 
Jan Englert – polski aktor 
Jan Miodek – polski językoznawca 
Jan Paweł II – polski papież

Imieniny: 24 czerwca, 13 września, 23 grudnia, 27 grudnia

Atrybuty: myśliciel, dobroduszny, wesoły, wierny zasadom, błyskotliwy, zorganizowany, uparty

Janina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Janina pochodzi od męskiego imienia Jan bądź wywodzi się od hebrajskich słów Jehu (Jahwe) oraz hannah (łaska).

Charakterystyka osoby: Janina to kobieta nieugięta i twardo stąpająca po ziemi. Ma silny charakter, jest odpowiedzialna i stanowcza. Choć szybko się obraża, to nie potrafi się długo gniewać. Nie brakuje jej też empatii – kiedy widzi osoby potrzebujące, chętnie im pomaga. Z kolei gdy ktoś pomoże jej, potrafi się odwdzięczyć z nawiązką. To kobieta doskonale zorganizowana, która lubi mieć poukładane życie. Ma mnóstwo sił witalnych i zachowuje je aż do późnej starości. Janina kocha sport oraz naturę. Spędzając czas z rodziną, ładuje akumulatory. Bywa uparta i rzadko zmienia zdanie. To tradycjonalistka – ważne są dla niej podstawowe wartości, takie jak: wiara, miłość, honor, braterstwo.

Znane osoby o tym imieniu:
Janina Ochojska – polska działaczka humanitarna
Jane Fonda – amerykańska aktorka
Janis Joplin – amerykańska wokalistka
Janina Paradowska – polska dziennikarka, publicystka
Janina Bąk (znana jako Janina Daily) – blogerka, influencerka

Imieniny: 10 stycznia, 17 stycznia, 23 stycznia, 25 stycznia, 27 stycznia, 31 stycznia, 4 lutego, 5 lutego, 8 lutego, 5 marca, 8 marca, 17 marca, 27 marca, 28 marca, 30 marca, 7 kwietnia, 13 kwietnia, 6 maja, 10 maja, 12 maja, 15 maja, 16 maja, 18 maja, 21 maja, 22 maja, 23 maja, 24 maja, 26 maja, 27 maja, 30 maja, 12 czerwca, 16 czerwca, 22 czerwca, 24 czerwca, 20 sierpnia, 21 sierpnia, 29 sierpnia, 3 września, 11 września, 13 września, 17 września, 20 września, 21 września, 26 września, 28 września, 1 października, 2 października, 3 października, 9 października, 19 października, 20 października, 23 października, 11 listopada, 12 listopada, 13 listopada, 24 listopada, 26 listopada, 4 grudnia, 14 grudnia, 21 grudnia, 23 grudnia, 27 grudnia

Atrybuty: Obrażalska, nieugięta, silna, odpowiedzialna, stanowcza, zorganizowana, poukładana, witalna, energiczna, uparta, tradycjonalistka

Janusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Janusz to utworzona w języku staropolskim zdrobniała forma hebrajskiego imienia Jan.

Charakterystyka osoby: Mężczyzna o imieniu Janusz lubi przewodzić i dyktować własne zasady. Jest uparty i charyzmatyczny, ma zwykle ściśle określoną wizję działania i stara się od niej nie odstępować. Otoczenie ceni sobie jego zdanie, ponieważ uchodzi za inteligentną i bystrą osobę, obdarzoną doskonałą intuicją. Janusz ma duży temperament i jest bardzo energiczny. Nie znosi nudy i melancholii. Każdą chwilę najchętniej dzieli ze swoją partnerką – poczucie spełnienia w związku jest dla niego bardzo ważne. Bywa wymagający, ale ma też w sobie wiele ciepłych uczuć. Janusz odznacza się troskliwością i odpowiedzialnością. Za punkt honoru obiera sobie zapewnienie dobrobytu swojej rodzinie.

Znane osoby o tym imieniu:
Janusz Leon Wiśniewski – polski pisarz i naukowiec
Janusz Chabior – polski aktor
Janusz Gajos – polski aktor i profesor sztuk teatralnych
Janusz Piechociński – polski polityk
Janusz Palikot – polski przedsiębiorca i polityk
Imieniny: 21 listopada

Atrybuty: przewodnik, uparty, charyzmatyczny, inteligentny, bystry, mający intuicję, temperamentny, energiczny, partnerski, wymagający, ciepły, troskliwy, odpowiedzialny

Jarosław

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Jarosław pochodzi z języka starosłowiańskiego. To połączenie słów jary („ostry”) i sław („sława”).

Charakterystyka osoby: Jarosław jest porywczy i ma gwałtowne usposobienie. To także osoba bardzo przedsiębiorcza, ambitna, surowa i stanowcza. Nie uznaje półśrodków. Jak już coś zaplanuje czy postanowi, niechętnie zmienia zdanie. Charakteryzuje go ogromna pewność siebie, która niejednokrotnie przeradza się w zwykłą arogancję i wyższość nad innymi. Jarosław jest konfliktowy, przez co nie ma wielu przyjaciół. Zawsze stara się być perfekcyjny w tym, co robi. Nie ufa kobietom, bo uważa, że płeć piękna potrafi tylko niepotrzebnie zwodzić. Mężczyzna o tym imieniu długo żywi urazę za wyrządzone mu krzywdy, dlatego lepiej z nim nie zadzierać.

Znane osoby o tym imieniu:
Jarosław Kaczyński – polski polityk
Jarosław Jakimowicz – polski aktor
Jarosław Rafał Gugała – polski dziennikarz
Jarosław Kuźniar – polski dziennikarz
Sidney Polak (właśc. Jarosław Marek Polak) – polski muzyk

Imieniny: 21 stycznia, 25 kwietnia, 7 czerwca, 24 czerwca, 1 sierpnia, 27 listopada

Atrybuty: porywczy, gwałtowny, przedsiębiorczy, ambitny, surowy, stanowczy, pewny siebie, konfliktowy, perfekcyjny, nieufny

Jaśmina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Jaśmina jest imieniem pochodzenia perskiego, utworzonym od słowa jāsämin (jaśmin).

Charakterystyka osoby: Jaśmina to indywidualistka, która potrzebuje przestrzeni i nie lubi, gdy ktoś dyktuje jej, jak ma żyć. Odznacza się dużą inteligencją oraz umiejętnością krytycznego i niestandardowego myślenia. Jest też osobą o dużej wrażliwości, kreatywną, a często również uzdolnioną artystycznie. Już od dziecka wyróżnia się na tle rówieśników, przez co często czuje się niezrozumiana. Wystarczy jednak odpowiednie wsparcie rodziców, by takie doświadczenie ją wzmocniło, a wtedy dorosła Jaśmina staje się osobą niezależną, która kieruje się przede wszystkim swoimi potrzebami, pokonuje przeciwności losu i śmiało realizuje swoje oryginalne pomysły, nie zważając na opinię innych.

Znane osoby o tym imieniu:
Yasmine Bleeth – aktorka
Jasmine Thompson – piosenkarka
Jaśmina Polak – aktorka

Imieniny: 24 listopada

Atrybuty: Indywidualistka, niezależna, inteligentna, wrażliwa, kreatywna, uzdolniona artystycznie, oryginalna, wytrwała

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.