Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Hanna

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Hanna pochodzi od hebrajskiego pojęcia hannāh i oznacza „osobę pełną wdzięku oraz łaski”.

Charakterystyka osoby: Imię Hanna pasuje do osoby, która nie potrafi usiedzieć w miejscu, jest energiczna i pomysłowa. Swym entuzjazmem zaraża wszystkich w otoczeniu, przez co często wysuwa się na pozycję lidera grupy. Hanna cieszy się posłuchem i zrozumieniem, umie też jednak sama wysłuchać problemów innych osób. Zyskuje przez to wdzięczność i zaufanie wielu przyjaznych dusz. W relacjach damsko-męskich stawia głównie na uczucia i emocje, co jednak nie oznacza, że zapomina o zdrowym rozsądku. Należy do osób odpowiedzialnych i obowiązkowych – zawsze dopilnuje terminowej realizacji zadania, zapewniając przy tym pełen profesjonalizm działania

Znane osoby o tym imieniu:
Hanna Gronkiewicz-Waltz – polska polityk, prezydent Warszawy
Hanna Krall – polska pisarka i dziennikarka
Hanna Lis – polska dziennikarka i prezenterka
Hanna Bakuła – polska malarka
Hannah Arendt – niemiecka publicystka i filozofka

Imieniny: 10 stycznia, 27 lutego, 7, 9, 23 czerwca, 15, 26 lipca, 1 września

Atrybuty: Energiczna, pomysłowa, entuzjastyczna, liderka, charyzmatyczna, słuchająca, godna zaufania, przyjacielska, uczuciowa, emocjonalna, rozsądna, odpowiedzialna, obowiązkowa, profesjonalna

Hektor

Pochodzenie i znaczenie imienia: Hektor to imię pochodzące od greckiego słowa echo, które oznacza „posiadać”, „utrzymywać”.

Charakterystyka osoby: Hektor już od najmłodszych lat jest bardzo niezależny i samodzielny. Nie ufa intuicji. Ma bardzo pragmatyczne podejście do życia – liczą się dla niego życiowe doświadczenie oraz praktyka. Hektor sprawdzi się jako polityk czy przywódca. Ma silny charakter, twardo stąpa po ziemi i raczej nie zmienia zdania pod wpływem innych osób. Jest uparty, stały w uczuciach i pewny siebie. Płeć piękną intryguje nienagannymi manierami, kulturą i urokiem osobistym. Pociąga też kobiety swoją niedostępnością i aurą tajemniczości. Swoje myśli i uczucia zazwyczaj trzyma na wodzy i nie daje się ponieść emocjom.

Znane osoby o tym imieniu:
Hektor Barberá Vall – hiszpański motocyklista
Ettore Arco Isidoro Bugatti – włoski projektant i konstruktor samochodów
Hector Zazou – francuski kompozytor

Imieniny: 20 czerwca

Atrybuty: niezależny, samodzielny, pragmatyczny, twardo stąpa po ziemi, uparty, stały w uczuciach, pewny siebie, ma nienaganne maniery, kulturalny, niedostępny

Helena

Pochodzenie i znaczenie imienia: Helena to imię pochodzenia greckiego, oznaczające „blask księżyca”.

Charakterystyka osoby: Helenę cechuje równowaga i harmonia w każdym obszarze życia. Nie lubi skrajności i przesady. Jest pewna siebie i trzyma się raz obranej drogi do celu. Czasami może przez to sprawiać wrażenie nieprzystępnej. W głębi duszy Helena jest jednak kobietą delikatną, wrażliwą i uczuciową. Ma duże wyczucie piękna, często żyje w świecie wyobraźni – te cechy sprawiają, że świetnie sprawdza się w zawodach artystycznych. W życiu kieruje się nieomylną intuicją. Helena jest bardzo kobieca, a jej urok przyciąga ludzi. To imię będzie idealnie pasować do kobiety nieprzeciętnej, emanującej wewnętrznym pięknem i siłą.

Znane osoby o tym imieniu:
Helena Trojańska – bohaterka mitologii greckiej
Helena Mniszkówna – pisarka
Helena Modrzejewska – aktorka
Helena Vondráčková – piosenkarka

Imieniny: 2 marca, 11, 23 kwietnia, 22 maja, 31 lipca, 13, 18 sierpnia i 4 listopada

Atrybuty: Uczuciowa, wrażliwa, zmysłowa, kobieca; wyczucie piękna, wyobraźnia, intuicja

Henryk

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Henryk wywodzi się z języka starogermańskiego. To połączenie słów heim („dom”) oraz richi („bogaty”), co można przetłumaczyć jako „właściciel bogatego domu” bądź też „władca bogatego kraju”.

Charakterystyka osoby: Henryka charakteryzują pracowitość i upór w dążeniu do celu. Ma bardzo trudny charakter i czasami ciężko z nim wytrzymać. Problemy zawsze rozwiązuje sam – nie lubi zadręczać nimi innych. Bywa nerwowy i niezadowolony z życia. Osoba o tym imieniu potrzebuje do życia wsparcia najbliższych. Rodzina to dla niego ogromna wartość i najlepiej czuje się właśnie wśród tych, których kocha. Jest uczciwy, energiczny, prawdomówny, ale nie potrafi przyznać się do popełnionych błędów. Przywiązuje się do miejsc, osób i przedmiotów. W towarzystwie jest bardzo lubiany i ceniony.

Znane osoby o tym imieniu:
Henryk Sienkiewicz – polski pisarz
Henry Ford – amerykański przemysłowiec
Harrison Ford – amerykański aktor
Henryk Chmielewski – polski rysownik
Henryk Dąbrowski – polski generał i dowódca Legionów Polskich

Imieniny: 17 stycznia, 19 stycznia, 20 stycznia, 25 stycznia, 15 lutego, 19 lutego, 2 marca, 8 marca, 16 marca, 10 kwietnia, 10 czerwca, 18 czerwca, 12 lipca, 13 lipca, 15 lipca, 2 września, 2 listopada, 4 listopada, 5 grudnia

Atrybuty: pracowity, nerwowy, niezadowolony, uczciwy, energiczny, prawdomówny, lubiany, ceniony

Hiacynta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Hiacynta to żeński odpowiednik greckiego imienia Hiacynt. Nazwa pochodzi od mitycznego Hyakinthosa. Legenda głosi, że z jego krwi wyrastały kwiaty – hiacynty.

Charakterystyka osoby: Hiacynta to kobieta uduchowiona, która stara się żyć w zgodzie ze sobą i otaczającą ją naturą. Jest bardzo uczuciowa i przelewa na bliskich bezwarunkową, bezgraniczną miłość. Osoba o tym imieniu bywa wrażliwa, szybko się wzrusza i nie jest obojętna na cierpienie innych. Jej największą wadą jest uległość. Hiacynta często obawia się przedstawić własne zdanie czy też walczyć o swoje – przez to łatwo nią manipulować. Jest oczytana, lubi sztukę i interesuje się szeroko pojętą kulturą. Osoba nosząca to imię jest też zawsze serdeczna, życzliwa i dobrze wychowana.

Znane osoby o tym imieniu:
Jacinda Barrett – australijska aktorka filmowa i modelka
Jacinta Boyd – australijska lekkoatletka
Giacinta Toso – włoska śpiewaczka

Imieniny: 31 stycznia, 20 lutego, 11 września

Atrybuty: Uduchowiona, uczuciowa, wrażliwa, szybko się wzrusza, uległa, oczytana, serdeczna, życzliwa, dobrze wychowana

Hieronim

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Hieronim pochodzi z języka greckiego i oznacza „święte imię”.

Charakterystyka osoby: Hieronim zawsze dobrze doradza i umie znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje danego słowa i zachowuje tylko dla siebie powierzone mu tajemnice. Jest człowiekiem otwartym oraz gotowym na życiowe zmiany. Sprawdza się w roli męża i ojca. To mężczyzna empatyczny, pomocny i potrafiący poświęcić się dla najbliższych. W życiu kieruje się rozumem oraz zdrowym rozsądkiem. Czasami jednak wychodzi poza utarte schematy i ma bardziej innowacyjne myślenie niż inni. Nie brakuje mu także pokładów kreatywności. Hieronim jest ambitny. Dąży do postawionego sobie celu i nie zraża się porażkami. Wie, że bez nich nie można osiągnąć sukcesu.

Znane osoby o tym imieniu:
Hieronim Przybył – polski reżyser
Hieronim Bosch – niderlandzki malarz
Hieronim „Hirek” Wrona – polski dziennikarz muzyczny
Hieronim Barczak – polski piłkarz

Imieniny: 8 lutego, 3 marca, 20 lipca, 30 września, 6 listopada, 4 grudnia, 11 grudnia

Atrybuty: dobrze doradza, dotrzymuje słowa, dochowuje tajemnicy, empatyczny, pomocny, skory do poświęceń, innowacyjny, kreatywny, ambitny

Honorata

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Honorata pochodzi od łacińskiego słowa honoratus, co oznacza osobę obdarzaną szacunkiem.

Charakterystyka osoby: Honorata to osoba, która cieszy się życiem – jest radosna, pełna energii i pewna siebie. Kobieta o tym imieniu lubi intensywne życie towarzyskie i chętnie skupia na sobie uwagę otoczenia. Cieszy się podziwem i szacunkiem, dzięki czemu dobrze sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. Honorata ma też zwykle zmysł artystyczny oraz nieprzeciętne zdolności oratorskie. Bystra i inteligentna, a do tego pełna naturalnego wdzięku i gracji – robi piorunujące wrażenie na mężczyznach. Rozrywkowa natura Honoraty nie przeszkadza jej jednak dobrze się czuć w zaciszu domowym. Z radością i zaangażowaniem realizuje się w roli matki i partnerki.

Znane osoby o tym imieniu:
Honorata Skarbek – polska piosenkarka i blogerka
Honorata Witańska – polska aktorka i modelka
Honorata Marcińczak – polska gimnastyczka
Rini Bell (właśc. Honorine Bell) – amerykańska aktorka

Imieniny: 11 stycznia, 16 stycznia, 8 lutego, 16 maja, 27 sierpnia, 13 października, 16 października, 28 października, 22 grudnia, 29 grudnia

Atrybuty: Radosna, energiczna, pewna siebie, towarzyska, dusza towarzystwa, podziwiana, szanowana, przywódcza, artystyczna, oratorka, bystra, inteligentna, pełna wdzięku i gracji, rozrywkowa, rodzinna

Hubert

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Hubert wywodzi się z dwóch słów pochodzenia germańskiego: hugu („umysł”, „rozum”) i beraht („sławny”) – oznacza więc człowieka słynącego ze swego rozumu.

Charakterystyka osoby: Hubert jest człowiekiem inteligentnym i twardo stąpającym po ziemi. Może czasem wydawać się leniwy czy milkliwy, jednak wynika to z faktu, iż uważnie i w skupieniu analizuje otaczającą go rzeczywistość. Jest zrównoważony i spokojny, dzięki czemu budzi zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Bliscy przyjaciele Huberta mogą zawsze na nim polegać. Partnerki obdarza on szacunkiem, czułością i przywiązaniem. Imię to pasuje do mężczyzny, który w życiu zawodowym ceni sobie systematyczność oraz możliwość wykorzystania analitycznego myślenia. Hubert jest pracowity, a dzięki przywiązaniu do zasad moralnych dobrze sprawdza się w roli mądrego przywódcy.

Znane osoby o tym imieniu:
Hubert Urbański – polski prezenter i dziennikarz
Umberto Eco – włoski pisarz i filozof
Hubert Kostka – polski piłkarz reprezentacji Polski
Hubert Zduniak – polski aktor
Hubert Hurkacz – polski tenisista

Imieniny: 3 listopada

Atrybuty: inteligentny, milkliwy, analityczny, skupiony, uważny, godny zaufania, przyjacielski, czuły, przywiązany, systematyczny, analityczny, pracowity, moralny, przywódczy, mądry

Hugo

Pochodzenie i znaczenie imienia: Hugo to imię pochodzenia germańskiego – oznacza człowieka rozumnego i bystrego.

Charakterystyka osoby: Hugo jest odważny, szlachetny i męski. Brzydzi się przemocą – konflikty woli rozwiązywać poprzez mierzenie się na siłę argumentów. To inteligentny i rozsądny mężczyzna, wygłaszający zazwyczaj dość wyważone opinie. Hugo hołduje ideom sprawiedliwości i uczciwości. W towarzystwie może czasem się wydawać skryty i zdystansowany. Jednak wewnątrz skrywa się wrażliwa, nieśmiała dusza, która łaknie akceptacji i miłości. Hugo nawiązuje głębokie związki, w które niesłychanie silnie się angażuje. Jest pomocny i pracowity, za co doceniają go zarówno domownicy, jak i współpracownicy. To mężczyzna odpowiedzialny i będący prawdziwą opoką.

Znane osoby o tym imieniu:
Hugo Kołłątaj – polski polityk i publicysta, twórca Konstytucji 3 maja
Hugh Grant – brytyjski aktor i producent
Hugh Laurie – angielski aktor, scenarzysta, pisarz i muzyk
Hugo Ferdinand Boss – niemiecki krawiec, założyciel luksusowej marki odzieżowej
Hugo Lloris – francuski piłkarz

Imieniny: 1 kwietnia, 9 kwietnia, 29 kwietnia, 10 sierpnia, 17 listopada

Atrybuty: odważny, szlachetny, męski, inteligentny, rozsądny, wyważony, sprawiedliwy, uczciwy, skryty, zdystansowany, wrażliwy, nieśmiały, zaangażowany, pomocny, pracowity, odpowiedzialny

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.