Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Fabian

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Fabian wywodzi się z łacińskiego słowa faba, oznaczającego „bób” – i pierwotnie nazywano nim mężczyzn, którzy zajmowali się uprawą tej rośliny.

Charakterystyka osoby: Fabian to imię pasujące do mężczyzny, który jest rycerski i szlachetny. Ogromną wagę przykłada do życia zgodnego z ustalonymi zasadami moralnymi, o które potrafi walczyć do upadłego. Na co dzień jednak Fabian sprawia wrażenie spokojnego, bywa nawet postrzegany jako osoba flegmatyczna. Zdecydowanie ożywia się wśród osób bliskich – szczególnie takich, z którymi łączy go porozumienie dusz. Ma bardzo bogatą wyobraźnię, zazwyczaj lubi filozofować i dociekać natury różnych zjawisk. Wobec kobiet zachowuje się szarmancko i z szacunkiem. W relacjach ceni sobie przede wszystkim bliskość i zaufanie, a nie powierzchowną fascynację.

Znane osoby o tym imieniu:
Fabien Barthez – francuski piłkarz
Fabian (właśc. Fabiano Anthony Forte) – amerykański aktor i piosenkarz
Fabien Yoon (właśc. Fabien Yves Jérôme Corbineau) – francuski model i aktor

Imieniny: 20 stycznia

Atrybuty: rycerski, szlachetny, moralny, spokojny, flegmatyczny, filozofujący, dociekliwy, szarmancki, poważny

Felicjan

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Felicjan pochodzi z języka łacińskiego – od słowa felix, co oznacza „szczęśliwy, łaskawy”.

Charakterystyka osoby: Felicjan jest zawsze pogodny, radosny i zaraża innych swoim optymizmem. Można na nim polegać, bo jest obowiązkowy oraz słowny. Mężczyzna ten nie stroni od dużej dawki adrenaliny, a dodatkowo kocha rywalizację pod każdą postacią. Interesuje się również sportem i stara się prowadzić aktywny, zdrowy tryb życia. To wolny strzelec i typowy macho, który lubi się podobać płci pięknej. Gdy ktoś go zdenerwuje, żywiołowo potrafi okazywać negatywne emocje. Felicjan to mężczyzna, który „spieszy się powoli”. Zanim podejmie decyzję, zastanawia się wiele razy, czy dane rozwiązanie jest właściwe. Jest miłośnikiem spotkań ze znajomymi i amatorem dobrego jedzenia.

Znane osoby o tym imieniu:
Felicjan Andrzejczak – polski wokalista
Felicjan Sławoj Składkowski – polski polityk, premier
Felicjan Kępiński – polski astronom
Feliciano López Diaz-Guerra – hiszpański tenisista

Imieniny: 24 stycznia, 9 czerwca, 20 października, 29 października

Atrybuty: pogodny, radosny, optymistyczny, obowiązkowy, słowny, lubi czuć adrenalinę we krwi, kocha rywalizować, aktywny fizycznie, wolny strzelec, macho, żywiołowy, powolny, amator jedzenia

Feliks

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Feliks pochodzi z łaciny. Słowo felix oznacza „szczęśliwy” bądź „łaskawy”.

Charakterystyka osoby: Feliks cieszy się z życia. Jest niestały w osądach oraz w uczuciach. Ciężko z nim wytrzymać – zarówno w związku, jak i w pracy. To kreatywny indywidualista, który sprytnie umie manipulować ludźmi. Lubi dobrze zjeść, nie znosi bałaganu i jest pedantyczny. Zawsze ma szalone pomysły. Popada w konflikty, narażając swoje zdrowie, reputację, a nawet życie. Na szczęście bywa przezorny, co pomaga mu wyjść z niejednej opresji. Lubi wydawać pieniądze, ale robi to rozsądnie. Gdy założy własny biznes, umie dopilnować wszystkich spraw – pomimo iż jest lekkoduchem. W miłości dominuje i chce, by partnerka traktowała go jak króla, ale nie stroni od odwzajemniania uczuć.

Znane osoby o tym imieniu:
Felix Klein – niemiecki matematyk
Felix Baumgartner – austriacki spadochroniarz i BASE jumper
Feliks Jabłczyński – polski chemik
Feliks Nowowiejski – polski kompozytor

Imieniny: 11 stycznia, 14 stycznia, 30 stycznia, 21 lutego, 1 marca, 23 marca, 26 marca, 21 kwietnia, 18 maja, 30 maja, 31 maja, 11 czerwca, 12 lipca, 11 września, 6 listopada, 20 listopada

Atrybuty: niestały w uczuciach, kreatywny, indywidualista, manipulant, pedant, przezorny, lekkoduch, dominant

Filip

Pochodzenie i znaczenie imienia: Filip jest imieniem pochodzenia greckiego. Dosłownie oznacza: „przyjaciel koni”.

Charakterystyka osoby: Filip to mężczyzna, któremu trudno spokojnie usiedzieć w jednym miejscu. Nawiązując do etymologii imienia, można powiedzieć, że jest jak koń w galopie – ciągle w ruchu, uwielbia podróże i ma tysiąc pomysłów na minutę. Łatwo nawiązuje nowe znajomości i uwielbia otaczać się inspirującymi ludźmi z całego świata. To bon vivant w dobrym tego słowa znaczeniu – jest duszą towarzystwa i potrafi rozkręcić każdą imprezę. Elokwentny i oczytany, interesuje się wieloma dziedzinami: sztuką, literaturą, kinem, muzyką, kulinariami, modą czy designem. Ma świetny gust, intuicję i bogatą wyobraźnię – i jak każdemu artyście czasami zdarza mu się zamykać w jego własnym świecie. 

Znane osoby o tym imieniu:
Filip Bajon – polski reżyser 
Phil Collins – angielski muzyk 
Philip K. Dick – amerykański pisarz science fiction 
Philip Roth – amerykański pisarz 
Philip Zimbardo – amerykański psycholog

Imieniny: 23 stycznia, 2 lutego, 11 kwietnia, 6 maja, 11 maja, 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 października, 24 października, 4 grudnia

Atrybuty: dynamiczny, niespokojny, ciągle w ruchu, dusza towarzystwa, zabawowy, elokwentny, oczytany, o szerokich horyzontach, mający intuicję, wyobraźnię

Florentyna

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Florentyna pochodzi z języka łacińskiego – od słowa florus, co oznacza „kwitnący”.

Charakterystyka osoby: Florentyna raczej nie należy do osób przebojowych i pewnych siebie. W życiu potrzebuje przewodnika i mentora, który będzie stale podpowiadał jej, jak ma żyć i jakie decyzje podejmować. Kiedy nie ma takiej osoby w pobliżu, Florentyna szybko popada w tarapaty. Kobieta o tym imieniu jest żywiołowa i często szybciej reaguje niż myśli. Kiedy popełni jakiś błąd, zamyka się w sobie. Nie lubi składać obietnic, bo dobrze zna swój charakter i wie, że może jej się nie udać dotrzymać danego słowa. Wbrew powszechnej opinii to osoba bardzo barwna oraz nietuzinkowa, która zapada w pamięć.

Znane osoby o tym imieniu:
Florence Foster Jenkins – amerykańska sopranistka
Florentina Mallá – czeska kompozytorka i pianistka
Florence Pugh – angielska aktorka
Florence Welch – angielska wokalistka

Imieniny: 23 lutego, 20 czerwca, 16 października

Atrybuty: Brak jej pewności siebie, potrzebuje mentora, często popada w tarapaty, żywiołowa, zamknięta w sobie, barwna, nietuzinkowa, zapada w pamięć

Florian

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Florian pochodzi z łaciny – od słowa florus, które oznacza „kwitnący”.

Charakterystyka osoby: Florian to miły, uczynny i pomocny mężczyzna. Jest bardzo szczery, zaradny, elokwentny. Nie brakuje mu pewności siebie i wrodzonej inteligencji. Charakteryzują go pogoda ducha, energiczność oraz ciekawość świata. Potrafi jednak martwić się niepotrzebnymi rzeczami. Jest osobą asertywną i umie się sprzeciwić, jeżeli coś mu się nie podoba i nie chce tego robić. Szuka partnerki podobnej charakterologicznie do siebie. Gdy już się zakocha, jego romantyczna dusza bierze górę. Dla drugiej osoby jest w stanie zrobić wszystko – to niemalże chodzący ideał. Do tego zawsze dobrze wygląda i dba o siebie. Lubi różne dziedziny sportu oraz aktywny tryb życia.

Znane osoby o tym imieniu:
Florian Fischer – niemiecki wokalista
Florian Macek – austriacki influencer
Florian Liegl – austriacki skoczek narciarski
Florian Mayer – niemiecki tenisista

Imieniny: 4 maja, 7 maja, 5 listopada, 17 grudnia

Atrybuty: miły, uczynny, pomocny, szczery, zaradny, elokwentny, inteligentny, pogodny, energiczny, ciekawy świata, asertywny, romantyczny, aktywny, wysportowany

Franciszek

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Franciszek ma korzenie włoskie. Pochodzi od przezwiska francesco (dosł. „Francuz, Francuzik”), które nadano Janowi, późniejszemu św. Franciszkowi z Asyżu. 

Charakterystyka osoby: Franciszek to mężczyzna twardo stąpający po ziemi, solidny i odpowiedzialny. Swoją szczerością i bezkonfliktowością łatwo zjednuje sobie ludzi. Jest człowiekiem o wielkim sercu, otwartym na potrzebujących, którym chętnie podaje pomocną dłoń. Franciszek dobrze się czuje w zawodach związanych z niesieniem pomocy, takich jak lekarz, nauczyciel czy dziennikarz. Lubi zwierzęta i dzieci, ma też sentyment do przyrody – kiedy tylko może, chętnie wypoczywa na łonie natury. Wielu mężczyzn o tym imieniu skrycie marzy o zamieszkaniu na wsi. Franciszka cechują optymizm i pogoda ducha, ale bywa również wrażliwy i łatwo urazić go niefortunną uwagą.

Znane osoby o tym imieniu:
Francisco Goya – hiszpański malarz 
Franz Kafka – czeski pisarz 
Ferenc Liszt – węgierski kompozytor 
Frank Sinatra – amerykański piosenkarz i aktor 
Franciszek Smuda – polski piłkarz i trener

Imieniny: 15 stycznia, 24 stycznia, 2 lutego, 17 lutego, 8 marca, 2 kwietnia, 9 kwietnia, 6 maja, 11 maja, 24 maja, 3 czerwca, 4 czerwca, 17 czerwca, 20 czerwca, 14 lipca, 25 lipca, 4 sierpnia, 21 sierpnia, 2 września, 9 września, 10 września, 12 września, 16 września, 17 września, 20 września, 25 września, 29 września, 30 września, 4 października, 10 października, 29 października, 24 listopada, 27 listopada, 29 listopada, 3 grudnia

Atrybuty: solidny, odpowiedzialny, ciepły, bezkonfliktowy, szczery, pomocny, pogodny, wrażliwy, wielbiciel przyrody

Franciszka

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Franciszka ma korzenie germańskie – wywodzi się od słowa frank, które oznacza człowieka należącego do plemienia Franków.

Charakterystyka osoby: Franciszka jest osobą delikatną i wrażliwą, jednak gdy na czymś naprawdę jej zależy, staje się niemal niezniszczalna i walczy do upadłego. Kobieta o tym imieniu ceni sobie kontakt z naturą. Chętnie angażuje się w działania proekologiczne i społeczne. To osoba często zamyślona, o refleksyjnej naturze – bywa więc, że robi wrażenie bujającej w obłokach. Franciszka nie jest jednak zamknięta w sobie. Potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, wsparcia i poczucia bliskości. Odpłaca za to ciepłem i zaufaniem. Ma duszę niepoprawnej romantyczki – nie interesują jej raczej przelotne znajomości, szuka bowiem prawdziwego, wielkiego uczucia.

Znane osoby o tym imieniu:
Francesca Schiavone – włoska tenisistka
Franka Potente – niemiecka aktorka
Francesca Eastwood – amerykańska aktorka i modelka
Francesca Piccinini – włoska siatkarka
Françoise Sagan (właśc. Françoise Quoirez) – francuska pisarka

Imieniny: 9 marca, 25 kwietnia, 4 listopada, 27 listopada, 12 grudnia, 22 grudnia

Atrybuty: Delikatna, wrażliwa, niezniszczalna, waleczna, lubiąca kontakt z naturą, ekologog, społeczniczka, zamyślona, refleksyjna, kontaktowa, ciepła, pełna zaufania, romantyczna, uczuciowa

Fryderyk

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Fryderyk ma pochodzenie germańskie, wywodzi się od słów: fridu („obrona”) oraz richi („bogaty”, „potężny”), co można przetłumaczyć jako: „ten, który jest w stanie obronić innych”.

Charakterystyka osoby: Fryderyk to typ przekornego mężczyzny, który lubi postawić na swoim. Jest bardzo uparty. W jego życiu nie brakuje chwiejnych decyzji. Nawet wtedy, gdy nie ma racji, nie potrafi przyznać się do błędu. Często ryzykuje, przez co potrafi dużo stracić. Emocjonalnie przeżywa wszystkie porażki, jednak nie wyciąga żadnych wniosków na przyszłość. Jest kochliwy i skacze z kwiatka na kwiatek. Kobietom podoba się jego temperament i obycie w towarzystwie. Fryderyk lubi się wyróżniać spośród tłumu oraz bujać w obłokach. Jest nieco pyszny, zadufany w sobie, jednak ma kilku wiernych przyjaciół, na których zawsze może liczyć.

Znane osoby o tym imieniu:
Fryderyk Chopin – polski kompozytor i pianista
Fryderyk Schiller – niemiecki filozof
Fryderyk Schiller – niemiecki filozof
Federico Fellini – włoski reżyser
Fryderyk Engels – niemiecki filozof
Imieniny: 5 marca, 27 maja, 18 lipca, 4 sierpnia, 30 listopada

Atrybuty: przekorny, uparty, chwiejny, ryzykant, emocjonalny, kochliwy, temperamentny, pyszny, zadufany

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.