Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Edmund

Pochodzenie i znaczenie imienia: Edmund to imię pochodzenia staroangielskiego. Można je przetłumaczyć jako: „ten, który zapewnia opiekę”.

Charakterystyka osoby: Edmund to mężczyzna uparty. Trudno go przekonać do innej racji niż jego własna. Jest typowym indywidualistą, który kroczy własnymi ścieżkami i nie podąża za modą czy obowiązującymi kanonami. Uważa, że to świat powinien dostosować się do niego, a nie on do otaczającej go rzeczywistości. Osoba o tym imieniu jest dojrzała emocjonalnie i inteligentna. Wbrew pozorom Edmund świetnie radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Ma wyrafinowany gust kulinarny i lubi porządek. Kiedy się zakocha – oddaje swoje serce wybrance, która staje się jego największym wsparciem i muzą.

Znane osoby o tym imieniu:
Edmund Jan Zientara – polski piłkarz
Edmund Niziurski – polski scenarzysta i pisarz
Edmund Niziurski – polski scenarzysta i pisarz
Edmund Strzelecki – polski geograf, geolog i podróżnik

Imieniny: 7 sierpnia, 30 października, 16 listopada, 20 listopada, 1 grudnia

Atrybuty: uparty, indywidualista, dojrzały emocjonalnie, inteligentny, ma wyrafinowany gust, lubi porządek

Edward

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Edward pochodzi od połączenia staroangielskich słów: ead („dobroby”) oraz weard („opiekun”), co można przetłumaczyć jako „ten, który broni majątku”.

Charakterystyka osoby: Edward to mężczyzna pewny siebie, przywódczy i charyzmatyczny. Zawsze stawia sobie jakiś cel i wytrwale do niego dąży. Jest osobą szczerą, prawdomówną i lojalną. Przy pierwszym poznaniu może wydawać się nieśmiały, ale po pewnym czasie otwiera się na nowe osoby. Wśród kobiet budzi podziw – jest szarmancki, kulturalny i opiekuńczy, a nawet potrafi miło zaskakiwać. Niejedna dama chciałaby Edwarda za męża. Z jego uczuciami nie należy jednak igrać. Kiedy się zawiedzie na wybrance serca – nigdy nie daje jej drugiej szansy, bo ma swoją dumę i jest człowiekiem honorowym. Odznacza się silną wolą i nie poddaje się niepowodzeniom.

Znane osoby o tym imieniu:
Edward Krasiński – polski rzeźbiarz
Edward Gierek – polski polityk
Edward Rydz-Śmigły – polski polityk i dowódca
Edward Stachura – polski poeta

Imieniny: 5 stycznia, 18 marca, 13 października

Atrybuty: pewny siebie, przywódczy, charyzmatyczny, szczery, prawdomówny, lojalny, nieśmiały, szarmancki, kulturalny, opiekuńczy, dumny, honorowy, ma silną wolę

Edyta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Edyta pochodzi ze staroangielskiego i oznacza „radość walki”.

Charakterystyka osoby: Edyta to kobieta o silnym charakterze. Wie, czego chce od życia, i realizuje swój plan krok po kroku – wytrwale dąży do spełniania swoich marzeń, nawet gdy musi pokonać wiele przeszkód i szukać różnych dróg. Zawsze uśmiechnięta, pełna werwy i pozytywnej energii, lubi otaczać się ludźmi o podobnych cechach. Edyta jak ognia unika malkontentów, niezdecydowanych i wiecznie bujających w obłokach. Bije od niej pewność siebie, spokój i równowaga, co bynajmniej nie oznacza zamiłowania do stabilizacji! Edyta nie znosi nudy, potrzebuje przygód i wyzwań, a gdy w pracy lub w związku zaczyna się dusić, bez wahania dokonuje zmian. Dąży przy tym do harmonii i kieruje się żelaznymi zasadami moralnymi.

Znane osoby o tym imieniu:
Edith Piaf – piosenkarka
Edyta Bartosiewicz – piosenkarka
Edyta Geppert – piosenkarka
Edyta Górniak – piosenkarka
Edyta Herbuś – tancerka, aktorka, prezenterka telewizyjna
Edyta Jungowska – aktorka
Edyta Olszówka – aktorka


Imieniny: 9 sierpnia, 16 września i 5 grudnia

Atrybuty: Dynamiczna, silna, zdecydowana, wytrwała, radosna, energiczna, pełna energii, towarzyska, pewna siebie, zrównoważona, poszukiwaczka przygód i wyzwań, moralna

Elena

Pochodzenie i znaczenie imienia: Elena to grecki odpowiednik od imienia Helena.

Charakterystyka osoby: Elena lubi dominować i rządzić innymi. Nie popada ze skrajności w skrajność. Jest zawsze stała w uczuciach oraz wyważona. Podejmując decyzje, kieruje się zdrowym rozsądkiem. Ma silny charakter, jest bardzo samodzielna i niezależna, dlatego często przejmuje rolę lidera w grupie. To zdeterminowana kobieta. Kiedy coś sobie zaplanuje, nie spocznie na laurach, dopóki nie osiągnie celu. Ma własne zdanie i nie ulega presji otoczenia. Elena mocno stąpa po ziemi, ale bywa kapryśna. Żyje według twardych zasad moralnych. W miłości szuka kompana, przy którym będzie się czuła bezpieczna i kochana.

Znane osoby o tym imieniu:
Elena Paparizou – szwedzka piosenkarka
Elena Lucrezia Cornaro Piscopia – włoska matematyczka i filozofka
Eleni (właśc. Helena Dzoka) – polska piosenkarka pochodzenia greckiego

Imieniny: 2 marca, 11 kwietnia, 23 kwietnia, 22 maja, 31 lipca, 13 sierpnia, 18 sierpnia, 4 listopada

Atrybuty: Dominująca, władcza, stała w uczuciach, wyważona, silna, samodzielna, niezależna, liderka, zdeterminowana, kapryśna, moralna

Eliasz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Eliasz wywodzi się od hebrajskiego słowa Eliyahu, które można przetłumaczyć jako: „moim Bogiem jest Jahwe”.

Charakterystyka osoby: Eliasz ma spokojne, łagodne usposobienie. Otoczenie ceni sobie jego opanowanie i rozsądek, dzięki którym potrafi załagodzić nerwowe sytuacje i wyciszyć rodzące się konflikty. To mężczyzna, który czuje misję, aby uczynić świat miejscem lepszym do życia. Z tego względu Eliasz mocno angażuje się w rozmaite akcje pokojowe, ekologiczne i społeczne. Świetnie pracuje mu się w pojedynkę, ale umie też współdziałać z innymi ludźmi. Przy różnicy zdań dąży do osiągnięcia kompromisu, ale umie też odpuścić, gdy czuje, że nie warto walczyć o własną rację. Eliasz bardzo poważnie podchodzi do sfery uczuciowej. Pragnie zbudować relację opartą na prawdziwym porozumieniu dusz.

Znane osoby o tym imieniu:
Elijah Wood – amerykański aktor
Elias Canetti – austriacki pisarz, poeta i tłumacz
Elijah Johnson – amerykański zawodowy koszykarz 


Imieniny: 16 lutego, 17 kwietnia, 5 lipca, 20 lipca, 20 sierpnia, 19 września

Atrybuty: spokojny, łagodny, opanowany, rozsądny, społecznik, zaangażowany, pokojowy, ekolog, kompromisowy, uczuciowy

Eliza

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Eliza jest skróconą wersją angielskiego imienia Elisabeth. Pochodzi z języka hebrajskiego. Słowo eliszebaoznacza „Bóg moją przysięgą”.

Charakterystyka osoby: Eliza to bardzo pogodna, uśmiechnięta osoba. Bywa nieco szalona, ma mnóstwo pomysłów i lubi się dobrze zabawić. To typowa marzycielka i romantyczka. Nie brakuje jej inteligencji. Jest oczytana i interesuje się otaczającym ją światem. Wrażliwa, uczuciowa, na pierwszym miejscu stawia rodzinę. Bywa skryta, nieco zamknięta – swobodnie czuje się tylko przy bliskich. Czasami zbytnio przejmuje się tym, co dzieje się wokół niej. Ma jednak dobrą intuicję i wewnętrzną siłę, by przetrwać przeciwności losu. Zawsze szczera i pomocna.

Znane osoby o tym imieniu:
Eliza Branicka – polska arystokratka
Eliza Orzeszkowa – polska pisarka
Eliza Rycembel – polska aktorka
Eliza Grochowiecka – polska piosenkarka
Eliza Michalik – polska dziennikarka

Imieniny: 14 czerwca, 17 sierpnia i 2 września

Atrybuty: Pogodna, uśmiechnięta, szalona, romantyczka, marzycielka, inteligentna, oczytana, wrażliwa, uczuciowa, silna, szczera, pomocna

Elwira

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Elwira prawdopodobnie pochodzi od mauretańskiego słowa el-mira, co oznacza „księżną” lub „dostojną panią”.

Charakterystyka osoby: Elwira jest wymagająca wobec siebie i osób z jej najbliższego otoczenia. Ma dobrą intuicję i nic się przed nią nie ukryje. Jej życie jest poukładane i dobrze zorganizowane. Elwira doskonale odnajduje się w roli gospodarnej pani domu, kochającej żony i sprawiedliwej matki. Rodzina i przyjaciele są dla niej ostoją, dają jej poczucie stabilności i ogromną radość z życia. Ta kobieta ma wewnętrzną siłę i bywa autorytetem dla wielu osób, które postrzegają ją jako szczerą, dzielną i zaradną przedstawicielkę płci pięknej. Jeśli masz problem i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić, poproś o pomoc Elwirę – ona zawsze ma dobre pomysły i służy dobrą radą.

Znane osoby o tym imieniu:
Elwira Żmudzka – polska geografka
Elwira Kamińska – polska choreografka
Elwira Seroczyńska – polska łyżwiarka

Imieniny: 18 stycznia, 10 lutego, 6 marca, 28 maja, 16 lipca, 27 lipca, 13 sierpnia, 25 sierpnia, 21 listopada

Atrybuty: Wymagająca, intuicyjna, poukładana, zorganizowana, gospodarna, kochająca, sprawiedliwa, silna, pomocna

Elżbieta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Elżbieta pochodzi z języka hebrajskiego – od słów elzeba bądź też eliszeba, co można przetłumaczyć jako „Bóg jest moją przysięgą”.

Charakterystyka osoby: Elżbiecie nie brakuje klasy i szyku. To bardzo elegancka kobieta, która zwraca na siebie uwagę nienagannym wyglądem. Jest sprytna, zdecydowana, niezależna i odważna, dlatego potrafi poradzić sobie w życiu. W naturze Elżbiety leży trzymanie ludzi na dystans. Choć umie ich słuchać i im doradzać, czasami jest niedostępna, a nawet oziębła. Kobieta nosząca to imię odznacza się też wielką erudycją i nie boi się wyrażać własnego zdania. Elżbieta kocha kulturę – uwielbia chodzić do kina, teatru, opery. Charakteryzuje ją ogromna szczerość. Wywiązuje się ze wszystkich obietnic i obowiązków, jednak nigdy nie pokazuje swojego prawdziwego oblicza.

Znane osoby o tym imieniu:
Elżbieta Jaworowicz – polska dziennikarka
Elżbieta Dzikowska – polska dziennikarka i podróżniczka
Elżbieta Czyżewska – polska aktorka
Elżbieta Zającówna – polska aktorka
Élisabeth Revol – francuska himalaistka

Imieniny: 4 stycznia, 19 lutego, 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4 lipca, 8 lipca, 11 lipca, 13 lipca, 26 lipca, 14 września, 21 października, 4 listopada, 5 listopada, 14 listopada, 17 listopada, 19 listopada, 25 listopada, 13 grudnia

Atrybuty: Szykowna, elegancka, sprytna, zdecydowana, niezależna, odważna, niedostępna, oziębła, szczera

Emanuel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Emanuel wywodzi się od hebrajskiego słowa Immanuel, co oznacza „Bóg z nami”. To także symboliczne imię wyczekiwanego Mesjasza.

Charakterystyka osoby: Emanuel jest mężczyzną o rozwiniętej samoświadomości. Charakteryzuje go duża mądrość. Jest człowiekiem kulturalnym, oczytanym oraz błyskotliwym. W życiu zawodowym chętnie rywalizuje, bo wierzy, że tym sposobem kształtuje swój charakter i silną wolę. Pozostaje wierny własnym ideałom. Ceni w innych dobroduszność i traktuje ludzi w taki sposób, jak sam chciałby być przez nich traktowany. Zawsze jest wyważony, spokojny i opanowany. Umie też poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Nie ma lepszego partnera i przyjaciela niż Emanuel – wspiera on swoich bliskich, pomaga im i daje dobre słowo. Bije od niego szczerość.

Znane osoby o tym imieniu:
Emanuel Gawliński – polski muzyk i basista
Immanuel Kant – niemiecki filozof
Emmanuel Lévinas – francuski filozof
Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron – francuski polityk

Imieniny: 26 marca, 9 lipca, 31 sierpnia

Atrybuty: mądry, kulturalny, oczytamy, błyskotliwy, wierny, wyważony, spokojny, opanowany, wspierający, pomocny, szczery

Emil

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Emil pochodzi od rzymskiego rodu Emiliuszów. Z kolei w języku łacińskim aemulus oznacza: „ten, który rywalizuje”.

Charakterystyka osoby: Emil jest osobą przedsiębiorczą i pomysłową. Lubi się buntować i ma zadziorny charakter. Nie znosi, gdy ktoś go ogranicza. Dużo się uśmiecha, nie owija w bawełnę i prosto z mostu mówi to, co myśli czy czuje. Nie brakuje mu uroku oraz wdzięku osobistego, którym łamie serca kobiet. To mężczyzna lubiany oraz ceniony. Z każdym znajdzie wspólny język. Czasami brakuje mu pewności siebie, dlatego aby osiągać sukcesy i realizować się w życiu prywatnym oraz zawodowym, potrzebuje bratniej duszy – osoby, na którą może zawsze liczyć.

Znane osoby o tym imieniu:
Emil Wedel – polski przedsiębiorca
Emil Karewicz – polski aktor
Emil Młynarski – polski skrzypek
Emil Škoda – czeski inżynier
Émile Zola – francuski pisarz

Imieniny: 1 lutego, 22 maja, 26 maja, 28 maja, 18 czerwca, 16 sierpnia, 11 października, 16 października

Atrybuty: przedsiębiorczy, pomysłowy, buntownik, zadziorny, uśmiechnięty, uroczy, lubiany, ceniony

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.