Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Barbara

Pochodzenie i znaczenie imienia: Barbara jest imieniem pochodzenia greckiego, które do polszczyzny przeniknęło z łaciny. Barbarosoznacza dosłownie „każdego, kto nie jest Grekiem”, czyli barbarzyńcę, cudzoziemca.

Charakterystyka osoby: Barbara jest zdecydowana, zaradna i pewna siebie. Potrafi planować, organizować i szybko podejmować decyzje. Nie brakuje jej też asertywności, w każdej sytuacji umie o siebie zadbać i na pewno nie da sobie wejść na głowę. Z tego powodu przez otoczenie bywa niekiedy postrzegana jako władcza, apodyktyczna czy wyniosła. Barbarę łatwo rozbawić, ale i wyprowadzić z równowagi. W stosunku do bliskich jest bardzo opiekuńcza, co niekiedy przejawia się tym, że próbuje nimi sterować. Barbara rozkwita, gdy jest chwalona i doceniana, jednak sława jej nie pociąga. W głębi serca jest osobą raczej skrytą, która potrzebuje dużo czasu, by komuś zaufać i się otworzyć.

Znane osoby o tym imieniu:
Barbara Bursztynowicz – aktorka
Barbara Hoff – projektantka mody
Barbara Krafftówna – aktorka
Barbara Nowacka – polityczka
Barbra Streisand – piosenkarka

Imieniny Barbary: 18 kwietnia, 9 lipca, 20 września, 19 listopada, 4 grudnia

Atrybuty: Zdecydowana, pewna siebie, zaradna, organizatorka, decyzyjna, asertywna, władcza, opiekuńcza, potrzebuje uznania

Bartosz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Bartosz to skrócona forma aramejskiego imienia Bartłomiej; inne hipotezy mówią, iż może ono pochodzić od polskiego słowa „bartnik” (czyli pszczelarz).

Charakterystyka osoby: Imię Bartosz pasuje do mężczyzny, który jest raczej poważny, trzeźwo myślący i twardo stąpający po ziemi. Z tego względu już od najmłodszych lat wyraźnie wybija się z grona rówieśników – otoczenie uważa go zazwyczaj za dojrzałego ponad wiek. Bartosz należy do osób obdarzonych wysoką inteligencją. Hołduje zasadom uczciwości i praworządności. Ma doskonałe maniery, a wobec płci pięknej zachowuje się wręcz rycersko. Tworzy związki oparte na zrozumieniu, przywiązaniu i zaufaniu. Bartosz to również mężczyzna bardzo sumienny i obowiązkowy, dzięki czemu jest postrzegany jako niezastąpiony pracownik. Ma na koncie pasmo sukcesów zawodowych.

Znane osoby o tym imieniu:
Bartosz Opania – polski aktor
Bartosz Arłukowicz – polski polityk i lekarz
Bartosz Ślusarski – polski piłkarz
Bartosz Wrona – polski piosenkarz, tekściarz i producent
Bartosz Żurawiecki – polski dziennikarz i pisarz

Imieniny Bartosza: 21 kwietnia, 24 sierpnia, 3 września, 5 grudnia, 12 grudnia

Atrybuty: poważny, trzeźwo myślący, dojrzały, inteligentny, uczciwy, praworządny, rycerski, rozumiejący, przywiązany, sumienny, obowiązkowy, niezastąpiony pracownik

Bartłomiej

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Bartłomiej wywodzi się od aramejskich słów: bar („syn”) oraz tholomai („oracz”), co oznacza „syn oracza”.

Charakterystyka osoby: Bartłomiej to mężczyzna ambitny oraz wytrwały. Zawsze konsekwentnie zmierza do celu i osiąga to, co sobie wcześniej założył. Jest cholerykiem i ekstrawertykiem, któremu zdarza się wybuchać złością. Potrafi szybko podejmować dobre decyzje. Jest zaborczy, uparty i nieco egoistyczny. Nie lubi porażek. To indywidualista, buntownik, urodzony przedsiębiorca i typ zwycięzcy, uwielbiający rywalizację, co pozwala mu osiągać liczne życiowe sukcesy. Charakteryzuje go niezależność. Nie ulega wpływom z zewnątrz, ma swoje zdanie i twardo się go trzyma. Jest elokwentny – to typ gawędziarza i duszy towarzystwa, ponad wszystko ceniący sobie rodzinne ciepło.

Znane osoby o tym imieniu:
Bartłomiej Grzelak – polski piłkarz
Bartłomiej Macieja – polski szachista
Bartłomiej Topa – polski aktor
Bartolomeu Dias – portugalski żeglarz i odkrywca
Bartolomeo Cristofori – włoski wynalazca instrumentów muzycznych

Imieniny: 23 stycznia, 17 lutego, 21 kwietnia, 30 kwietnia, 6 maja, 5 lipca, 16 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 5 października, 23 października, 11 listopada, 5 grudnia, 27 grudnia

Atrybuty: ambitny, wytrwały, choleryk, ekstrawertyk, zaborczy, uparty, egoistyczny, indywidualista, buntownik, niezależny

Beata

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Beata pochodzi z łaciny i oznacza dosłownie „błogosławiona, szczęśliwa”.

Charakterystyka osoby: Beata to prawdziwy wulkan energii! Pomysły w jej głowie rodzą się szybciej, niż jest w stanie wcielać je w życie. Niezwykle charyzmatyczna, lubi znajdować się w świetle reflektorów oraz dowodzić. Ewentualne przeszkody zmiata ze swojej drogi do celu z siłą huraganu. W jej życiu nie ma miejsca na niezdecydowanie albo nudę. Beata jest też duszą towarzystwa – wystarczy, że się pojawi, a najnudniejsza impreza przemienia się w legendę, o której piszą portale plotkarskie. Nie znaczy to bynajmniej, że Beata jest lekkoduchem. Świetnie odnajduje się w roli odpowiedzialnej bizneswoman, a rodzina, stabilizacja i tradycyjne wartości są dla niej ogromnie ważne.

Znane osoby o tym imieniu:
Beata Kozidrak – piosenkarka
Beata Pawlikowska – podróżniczka, dziennikarka
Beata Szydło – premier RP
Beata Ścibakówna – aktorka
Beata Tadla – dziennikarka
Beata Tyszkiewicz – aktorka

Imieniny: 8 marca, 29 czerwca

Atrybuty: Energiczna, kreatywna, charyzmatyczna, zdolności przywódcze, zdecydowana, towarzyska, przedsiębiorcza, wierna tradycji

Benedykt

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Benedykt pochodzi z języka łacińskiego. Słowo benedictus oznacza „błogosławiony”.

Charakterystyka osoby: Benedykt jest zawsze sumienny, rozsądny i bardzo skrupulatny. Ma trudny charakter i nie jest łatwo z nim żyć. Na co dzień kieruje się twardymi zasadami moralnymi. Bywa skryty i nieufny wobec innych. To typ samotnika. Woli sam kontemplować w spokoju, niż zawierać nowe znajomości. Benedykt jest wybredny i trudno mu dogodzić. Ma wrodzony zmysł do interesów i dobrze zarządza pieniędzmi. Interesuje się mistyką, jest uduchowiony i można mu zaufać. Trudno go wyprowadzić z równowagi.

Znane osoby o tym imieniu:
Benedykt Dybowski – polski przyrodnik, podróżnik, odkrywca
Benedykt Polak – polski podróżnik, franciszkanin
Benedict Cumberbatch – brytyjski aktor i producent
Wieniedikt Jerofiejew – rosyjski pisarz i dramaturg
Baruch Spinoza (Benedictus Despinoza) – niderlandzki filozof

Imieniny: 12 stycznia, 16 kwietnia, 11 lipca, 13 listopada

Atrybuty: sumienny, rozsądny, skrupulatny, moralny, skryty, nieufny, samotnik, wybredny, uduchowiony, godny zaufania, zrównoważony

Beniamin

Pochodzenie i znaczenie imienia: Beniamin to imię pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako: „syn południa” lub „syn prawicy” (w języku hebrajskim południe utożsamiane jest z prawą stroną).

Charakterystyka osoby: Beniamin to człowiek, który działa w sposób opanowany. Chłodno kalkuluje swoje reakcje i zachowania, a gdy nie jest pewien ich słuszności, przeprowadza drobiazgową analizę sytuacji. Nie lubi popełniać błędów i czuje się bardzo odpowiedzialny za spoczywające na nim zadania – nawet jeśli wykonuje je podlegający mu zespół ludzi. Wiele osób postrzega Beniamina jako człowieka nieprzeniknionego. Często nie okazuje on swoich myśli i emocji, przez co tworzy wokół siebie aurę tajemniczości. Jeśli jednak bliżej kogoś pozna, odsłania przed nim swoje ukryte „ja”, a gdy dodatkowo do głosu dojdzie miłość – potrafi oddać się temu uczuciu całym sobą.

Znane osoby o tym imieniu:
Benjamin Franklin – amerykański polityk i uczony, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych
Beniamin Tytus Muszyński – polski pisarz i autor gier książkowych
Ben Affleck (właśc. Benjamin Géza Affleck-Boldt) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent
Binjamin Netanjahu – izraelski polityk

Imieniny: 31 marca, 19 grudnia

Atrybuty: opanowany, kalkulujący, analityczny, odpowiedzialny, nieprzenikniony, tajemniczy, oddany

Berenika

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Berenika pochodzi z greki – wywodzi się do słów phere, czyli „przynosić”, i nike – „zwycięstwo”.

Charakterystyka osoby: Berenika jest osobą o niezwykłej sile wewnętrznej. Wykazuje się odwagą i walecznością, nie waha się, by stanąć w obronie słabszych. Kobieta o tym imieniu emanuje magnetyzmem. Jest przy tym nieco tajemnicza, co dodatkowo budzi zainteresowanie jej osobą. Otoczenie ceni Berenikę za lojalność, uczciwość i prawdomówność. To kobieta ze wszech miar godna zaufania i bardzo słowna. Jednocześnie ma niezwykle przyjacielski stosunek do otaczających ją ludzi – łatwo tworzy ciepłą i pełną bliskości atmosferę. Berenika świetnie sprawdza się na stanowiskach kierowniczych, potrafi bowiem nie tylko zarządzać ludźmi, lecz także odpowiednio ich wspierać i motywować.

Znane osoby o tym imieniu:
Berenika Tomsia (Okuniewska) – polska siatkarka
Bérénice Marlohe – francuska aktorka
Bérénice Bejo – francusko-argentyńska aktorka
Berenika Czarnota – polska projektantka modowa
Bernice Liu – kanadyjska aktorka, modelka i piosenkarka

Imieniny: 14 kwietnia, 20 kwietnia

Atrybuty: Silna, odważna, waleczna, obrończyni, magnetyczna, tajemnicza, lojalna, uczciwa, prawdomówna, zaufana, słowna, przyjacielska, ciepła, kierowniczka, motywująca

Bernadeta

Żeńska forma niemieckiego imienia Bernard, które oznacza "silny niedźwiedź". Bernadety są wrażliwe i ciepłe, a także prawdomówne i bezpośrednie. Kobiety noszące to imię często przejawiają zdolności artystyczne. Są wierzące i empatyczne.
Wersje obcojęzyczne imienia: ang. i franc. Bernadette, hiszp. Bernadeta
Daty imienin: 11 II, 16 IV
Znak zodiaku: Ryby, Waga
Znane osoby noszące to imię: Święta Bernadetta, czyli Bernadette Soubirous (ur. 7.01.1844 r. - zm. 16.04.1879 r.) - święta katolicka. To jej w 1858 r. objawiła się Matka Boża w grocie Massabielle koło Lourdes, które, przez to wydarzenie, stało się jednym z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie.

Bernard

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Bernard jest pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się od słów bern („niedźwiedź”) oraz hart („silny”).

Charakterystyka osoby: Bernard nie zabiega o pozytywne kontakty z ludźmi. Woli rządzić i narzucać swoje zdanie. Jest mściwy i długo żywi urazę. Nie potrafi opanować złości, dlatego często wybucha gniewem. Nie ma skrupułów, a do tego dąży do celu po trupach. Jest zawsze zdystansowany, oschły i niedostępny. Nigdy nie idzie na kompromis. Żyje według własnych zasad i próbuje je wpoić innym. Ceni tradycję i interesuje się historią. Tylko nieliczni potrafią znieść jego uszczypliwości oraz despotyczny charakter. To osoba, która dużo wymaga nie tylko od innych, lecz także od siebie.

Znane osoby o tym imieniu:
Bernard Ładysz – polski śpiewak operowy
Canaletto (właśc. Bernardo Bellotto) – włoski malarz
Bernard Wapowski – polski kartograf

Imieniny: 12 stycznia, 16 stycznia, 19 stycznia, 7 lutego, 9 lutego, 16 lutego, 18 lutego, 12 marca, 14 kwietnia, 16 kwietnia, 20 maja, 1 czerwca, 15 czerwca, 29 czerwca, 2 lipca, 10 sierpnia, 11 sierpnia, 20 sierpnia, 21 sierpnia, 14 września, 14 października, 21 października, 4 grudnia

Atrybuty: mściwy, wybuchowy, bez skrupułów, zdystansowany, oschły, niedostępny, tradycjonalista, despota, wymagający

Bianka

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Bianka prawdopodobnie pochodzi od francuskiego słowa blanche, co oznacza „biała”, „jasnowłosa”, bądź też jest to odpowiednik niemieckiego imienia Blanka.

Charakterystyka osoby: Bianka jest towarzyska i przebojowa. Ma duże grono przyjaciół. Zawsze pozytywnie nastawiona do życia. To typowa optymistka, u której uśmiech nie schodzi z twarzy. Nawet gdy ma kłopoty, podchodzi do problemu z dystansem i nie załamuje się niepowodzeniami. Z uporem dąży do celu. Nie jest osobą oszczędną, lubi otaczać się drogimi rzeczami i żyć wygodnie w luksusie. Bianka to kobieta o dobrym sercu, która chętnie pomaga innym i dzieli się z nimi swoim doświadczeniem. Nie ma jednak natury przywódczej. Woli żyć w cieniu, niż wybijać się na pierwszy plan. To uczciwa, szczera przyjaciółka i troskliwa partnerka.

Znane osoby o tym imieniu:
Bianka Balti – włoska modelka
Bianka Heinicke (Bibi) – niemiecka youtuberka
Bianka Lawson – amerykańska aktorka
Bianka Andreescu – kanadyjska tenisistka

Imieniny: 2 grudnia, 21 kwietnia, 10 sierpnia

Atrybuty: Towarzyska, przebojowa, pozytywna, optymistka, zdystansowana, uparta, rozrzutna, pomocna, uczciwa, szczera, troskliwa

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.