Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Tadeusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tadeusz ma pochodzenie aramejskie i oznacza osobę śmiałą oraz odważną.

Charakterystyka osoby: Tadeusz jest osobą uśmiechniętą, rodzinną i bardzo towarzyską. Biją od niego optymizm i szczerość. Charakteryzuje go dobroduszność – nie potrafi odmówić komuś pomocy. Lubi planować, konsekwentnie dąży do celu i wierzy we własne siły. W życiu oraz w pracy nie zwalnia tempa i bywa niecierpliwy. Ma duże poczucie humoru – to typowy żartowniś, który potrafi rozbawić całe towarzystwo. Jest mężczyzną pomysłowym oraz zaradnym. Ma dobrą pamięć. To, co czuje, skrywa głęboko w sercu i nie lubi mówić o uczuciach wprost. Dobrze czuje się wśród natury, gdzie może odpocząć od codziennego pędu.

Znane osoby o tym imieniu:
Tadeusz Różewicz – polski poeta
Tadeusz Kościuszko – polski dowódca
Tadeusz Boy-Żeleński – polski satyryk i poeta
Tadeusz Sznuk – polski dziennikarz radiowy i prezenter
Tadeusz Drozda – polski satyryk

Imieniny: 26 marca, 12 czerwca, 28 października, 29 grudnia

Atrybuty: uśmiechnięty, rodzinny, towarzyski, szczery, optymistyczny, dobroduszny, pomocny, niecierpliwy, żartowniś, pomysłowy, zaradny

Tamara

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tamara to żeńska wersja aramejskiego imienia Tamar, co można przetłumaczyć jako „palma daktylowa”.

Charakterystyka osoby: Tamara jest kobietą ułożoną, bardzo zrównoważoną i barwną. Nie można się z nią nudzić. To osoba zawsze uśmiechnięta. Sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych, bo przyciąga do siebie ludzi i umie doskonale nimi zarządzać. Sama jest rzetelnym pracownikiem, na którym można polegać. Jednak jako niepoprawna marzycielka często daje się ponieść fantazji. Bywa rozkapryszona, beztroska i nie przejmuje się żadnymi problemami. Żyje z dnia na dzień. Łatwo zawiera znajomości, jest otwarta na mężczyzn, temperamentna i bardzo zmysłowa.

Znane osoby o tym imieniu:
Tamara Arciuch – polska aktorka
Tamara Gonzalez Perea (Macademian Girl) – polska influencerka, blogerka i prezenterka
Tamara Łempicka – polska malarka

Imieniny: 1 maja, 3 czerwca, 29 grudnia

Atrybuty: Ułożona zrównoważona, barwna, uśmiechnięta, rzetelna, marzycielka, rozkapryszona, beztroska, otwarta, temperamentna, zmysłowa

Tatiana

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tatiana wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Tacjuszów.

Charakterystyka osoby: Tatiana jest kobietą, której nie brakuje siły i determinacji do działania. Często ryzykuje i polega na swojej dobrej intuicji. To osoba asertywna, uparta oraz stanowcza. Ceni sobie dobrą zabawę i lubi otaczać się pozytywnie nastawionymi do świata ludźmi. Bywa wymagająca – zarówno w pracy, jak i w miłości. Szuka partnera, któremu będzie mogła bezgranicznie zaufać i stworzyć razem z nim kochającą rodzinę. Gdy jej się to już uda, nie ma oporów, by zrezygnować z dotychczasowego życia. Tatiana jest wtedy skora do poświęceń na rzecz bliskich. Mimo to ma w sobie cechy charakteru typowej buntowniczki i nie lubi, kiedy coś idzie nie po jej myśli.

Znane osoby o tym imieniu:
Tatiana Okupnik – polska wokalistka
Tatiana Kuzniecowa – rosyjska kosmonautka
Tatiana Girardi – kolumbijska modelka i gwiazda Instagrama
Tatjana Samojłowa – rosyjska aktorka

Imieniny: 12 stycznia, 25 stycznia

Atrybuty :Silna, zdeterminowana, ryzykantka, intuicyjna, asertywna, uparta, stanowcza, lubi dobrą zabawę, wymagająca, gotowa do poświęceń, buntowniczka

Teodor

Pochodzenie i znaczenie imienia: Teodor to imię pochodzące z języka greckiego – od słów: theos („bóg”) i dorón („dar”), co w połączeniu oznacza: „mężczyzna, który jest darowany przez Boga”.

Charakterystyka osoby: Teodor jest mężczyzną niezależnym, sprawiedliwym i obiektywnym. Bywa jednak przebiegły, zbyt żywiołowy i awanturniczy. Nie lubi utartych schematów – woli chadzać własnymi ścieżkami i mieć zdanie inne niż wszyscy. Podejmuje życiowe ryzyko, ale dobrze na tym wychodzi. Intuicja nigdy go nie zawodzi. Zazwyczaj bywa niedostępny, uparty, refleksyjny i skryty. Często ulega własnym popędom. Na co dzień potrzebuje akceptacji otoczenia i wsparcia ze strony bliskich, aby mógł poczuć się dobrze sam ze sobą. Teodor umie cieszyć się z małych rzeczy. Ma niebanalną osobowość. W kontaktach bywa oschły i trzeba lepiej go poznać, by przekonać się, że to naprawdę dobroduszny człowiek.

Znane osoby o tym imieniu:
Teodor Rygier – polski rzeźbiarz
Theodore Roosevelt – amerykański prezydent

Imieniny: 22 stycznia, 7 lutego, 26 marca, 20 kwietnia, 20 maja, 4 lipca, 27 sierpnia, 19 września, 29 października, 11 listopada

Atrybuty: niezależny, sprawiedliwy, obiektywny, przebiegły, żywiołowy, awanturniczy, ryzykant, intuicyjny, niedostępny, uparty, refleksyjny, skryty, niebanalny, oschły, dobroduszny

Teresa

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Teresa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego mieszkankę wyspy Thera (obecnie: Santoryn).

Charakterystyka osoby: Teresa to osoba, która chce pomagać innym ludziom i otaczać ich opieką. Dostrzega potrzeby osób ze swego otoczenia i robi wszystko, aby zaspokoić ich oczekiwania. Ma też zdolności mediacyjne – potrafi spokojnie i rozsądnie argumentować oraz przemówić do wyobraźni innych. Dzięki temu jest postrzegana jako kobieta z natury dobra i szlachetna. Teresa ma raczej spokojne usposobienie, jednak potrafi w niej zawrzeć krew, gdy dostrzega przejawy społecznej niesprawiedliwości. Jej krystaliczny charakter budzi podziw i zainteresowanie – także wśród potencjalnych partnerów. To ona jednak decyduje, kto zostanie wybrankiem jej serca.

Znane osoby o tym imieniu:
Teresa Torańska – polska dziennikarka i pisarka
Teresa Rosati – polska projektantka odzieży
Therese Johaug – norweska biegaczka narciarska
Theresa May – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii
Teresa Lipowska – polska aktorka

Imieniny: 3 marca, 7 marca, 11 marca, 12 kwietnia, 7 czerwca, 27 czerwca, 6 lipca, 9 sierpnia, 26 września, 1 października, 3 października, 15 października

Atrybuty: Pomocna, opiekuńcza, mediatorka, spokojna, rozsądna, z natury dobra, szlachetna, sprawiedliwa, społeczniczka, podziwiana

Tobiasz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tobiasz pochodzi z języka hebrajskiego. Wywodzi się od słowa tobijjahu, co oznacza „Jahwe jest moim bogactwem” lub „Jahwe jest dobry”.

Charakterystyka osoby: Tobiasz jest bardzo spostrzegawczy i nic mu nie umknie. To kulturalny, bystry i inteligentny mężczyzna o silnym charakterze. Czasami jednak zżera go stres. Jest poważny, przez co sprawia wrażenie wycofanego z życia towarzyskiego, nieśmiałego i niedostępnego. Trzeba jednak dobrze go poznać, aby odkryć wszystkie zalety Tobiasza. Zawsze szczerze mówi to, co myśli, i potrafi krytycznie spojrzeć nie tylko na osoby z zewnątrz, lecz także na samego siebie. To typ, któremu nie zależy na rywalizacji. Woli wieść spokojne, ustatkowane życie. Gdy znajdzie swoją drugą połówkę – jest czuły, delikatny i opiekuńczy.

Znane osoby o tym imieniu:
Tobiasz Piątkowski – polski scenarzysta komiksowy
Toby Alderweireld – belgijski piłkarz

Imieniny: 12 czerwca, 2 listopada

Atrybuty: spostrzegawczy, kulturalny, bystry, inteligentny, ma silny charakter, wycofany, nieśmiały, niedostępny, szczery, krytyczny, czuły, delikatny, opiekuńczy

Tola

Pochodzenie i znaczenie imienia: Tola to imię, które powstało od zdrobnień innych imion, takich jak: Anatola, Otylia, Tolisława.

Charakterystyka osoby: Tola jest osobą szczerą, miłą, uśmiechniętą i pozytywnie nastawioną do życia. Dba o swoją reputację, bez problemu nawiązuje nowe znajomości oraz zyskuje grono zaufanych przyjaciół. Zawsze na pierwszym miejscu stawia rodzinę. Gdy zajdzie taka potrzeba, potrafi dla niej zrezygnować z kariery. Tola ma analityczny umysł, a wszelkie przeszkody, które stają jej na drodze do celu, traktuje jako trening silnej woli i własnych umiejętności. Ta kobieta nie poddaje się łatwo, umie walczyć do końca! Czasami jest zbyt łatwowierna, co przysparza jej kłopotów. Jednak w stresującej sytuacji stara się zachować opanowanie i rozsądnie podchodzić do problemów.

Znane osoby o tym imieniu:
Tola Klara Szlagowska – polska wokalistka
Tola Mankiewiczówna (Teodora Raabe) – polska śpiewaczka operetkowa

Imieniny: 2 maja, 9 lipca, 15 czerwca, 23 grudnia

Atrybuty: Szczera, miła, uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona do życia, ma analityczny umysł, waleczna, łatwowierna, opanowana, rozsądna

Tomasz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tomasz pochodzi z języka aramejskiego. Słowo toma tłumaczone jest jako „bliźniak”.

Charakterystyka osoby: Tomasz jest prawy i szlachetny. Lubi majsterkować i ma głowę pełną pomysłów. Pracowitością, cierpliwością, uporem i konsekwencją osiąga postawione sobie cele. Ma dobre serce i zawsze pomaga innym. Najważniejsza jest dla niego rodzina. To mężczyzna wrażliwy, uczuciowy, słowny, o naturze myśliciela. Można na nim polegać, bo charakteryzuje go duża odpowiedzialność. Bywa, że nie umie otworzyć się przed innymi i wszystkie emocje przeżywa w głębi serca. Potrafi być nieco ironiczny czy uszczypliwy. Gdy ktoś wyprowadzi go z równowagi, wybucha złością, pokazując swoje choleryczne oblicze.

Znane osoby o tym imieniu:
Tomasz Kammel – polski prezenter
Tomasz Lis – polski dziennikarz
Tomasz Gollob – polski żużlowiec
Tomasz Adamek – polski bokser
Tom Hanks – amerykański aktor

Imieniny: 28 stycznia, 7 marca, 22 czerwca, 3 lipca, 22 września, 22 września, 18 listopada, 21 grudnia, 29 grudnia

Atrybuty: prawy, szlachetny, majsterkowicz, pracowity, cierpliwy, konsekwentny, wrażliwy, uczuciowy, słowny, myśliciel, odpowiedzialny, zamknięty w sobie, ironiczny, uszczypliwy, choleryk

Tymon

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tymon pochodzi z języka greckiego i oznacza „ten, który czci”.

Charakterystyka osoby: Tymon to prawdziwy artysta, a co najmniej człowiek wyróżniający się z tłumu. Jest chodzącą kreatywnością – jeśli nie sypie jak z rękawa poezją, rapem lub hasłami z ciekawą grą słów, to z pewnością maluje murale, gra na perkusji albo występuje w performansach, stand-upach czy improwizacjach. Tymon ma wszechstronne zainteresowania i mnóstwo energii. Od dziecka trudno mu spokojnie usiedzieć w miejscu. Bywa impulsywny, niecierpliwy, a gdy sprawy nie idą po jego myśli – nawet wybuchowy. Miewa słomiany zapał, jednak dzięki ambicji i pracowitości potrafi wiele osiągnąć. To mężczyzna żywiołowy i nieprzewidywalny, a co za tym idzie – rzadko kiedy stały w uczuciach.

Znane osoby o tym imieniu:
Tymon Terlecki – polski krytyk literacki i teatralny
Tymon Tymański (właśc. Ryszard Waldemar Tymański) – polski muzyk, poeta

Imieniny: 19 kwietnia, 28 września

Atrybuty: kreatywny, żywiołowy, energiczny, artysta, oczytany, impulsywny, niecierpliwy, nieprzewidywalny

Tymoteusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Tymoteusz pochodzi od dwóch greckich słów: thymos i theos – co oznacza mężczyznę, który czci Boga.

Charakterystyka osoby: Tymoteusz to dobre imię dla mężczyzny, który na co dzień tryska dobrym humorem i potrafi rozluźnić nawet najbardziej ponurą atmosferę. Dzięki temu wszyscy go lubią, a jego obecność jest pożądana w każdym towarzystwie. Tymoteusz bywa ironiczny, ale nie przekracza granic dobrego smaku. Jego inteligencja, pewność siebie i energiczność powodują, że w życiu zawodowym jest często obsadzany na odpowiedzialnych stanowiskach. Jednak bardzo dużą wagę ma też dla niego rodzina. Tymoteusza trudno wyprowadzić z równowagi, ceni sobie życie w spokojnej i harmonijnej atmosferze. Jest stały w uczuciach – z ukochaną osobą wiąże się na dobre i na złe.

Znane osoby o tym imieniu:
Tim Roth (właśc. Timothy Simon Smith) – brytyjski aktor
Tim Burton – amerykański reżyser, scenarzysta i producent
Tymek (właśc. Tymoteusz Bucki) – polski raper i tekściarz
Tymoteusz Karpowicz – polski poeta i prozaik
Timothy Leary – amerykański filozof, pisarz i psycholog

Imieniny: 24 stycznia, 26 stycznia, 28 lutego, 6 kwietnia, 3 maja, 21 maja, 10 czerwca, 19 sierpnia, 22 sierpnia, 19 grudnia

Atrybuty: wesoły, radosny, towarzyski, ironiczny, kulturalny, inteligentny, pewny siebie, energiczny, odpowiedzialny, rodzinny, spokojny, harmonijny, stały w uczuciach

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.