Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Sabina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Sabina pochodzi od jego męskiego odpowiednika – Sabin. Z łaciny sabinus oznacza osobę pochodzącą z plamienia Sabinów, które zamieszkiwało środkową Italię.

Charakterystyka osoby: Sabina jest prawdziwą oazą spokoju – bardzo trudno wyprowadzić ją z równowagi. Pewność siebie i nos do interesów sprawiają, że dobrze radzi sobie w biznesie. W życiu Sabina kieruje się sprawdzonymi zasadami i zdrowym rozsądkiem, chętnie czerpiąc z doświadczenia poprzednich pokoleń. To raczej konserwatywna tradycjonalistka niż twarz rewolucji. Ceni ład, porządek i jasne reguły gry. Jest szczera i stała w uczuciach, lecz początkowo trudno zdobyć jej zaufanie, a adoratorom każe się o siebie długo starać. Należeć do jej bliskiego otoczenia to jednak wielkie szczęście, gdyż Sabina jest bardzo opiekuńcza – dba nie tylko o rodzinę i przyjaciół, ale i o dobro firmy czy społeczności lokalnej.

Znane osoby o tym imieniu:
Poppea Sabina – żona cesarza rzymskiego Nerona
Sabina Jeszka – piosenkarka
Sabina Valbusa – biegaczka narciarska

Imieniny: 18 kwietnia, 29 sierpnia, 27 października, 5 grudnia

Atrybuty: Spokojna, opanowana, pewna siebie, przedsiębiorcza, konserwatywna, tradycjonalistka, zdroworozsądkowa, ceni ład i porządek, szczera, wierna, opiekuńcza

Samanta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Samanta prawdopodobnie wywodzi się z języka aramejskiego i jest tłumaczone jako: „słuchająca”. Inne źródło podaje, że Samanta to żeńska forma hebrajskiego imienia Samuel, co oznacza „imię Boże”.

Charakterystyka osoby: Samanta jest żywiołową, pełną energii i pewną siebie dziewczyną. Ma mnóstwo ukrytych talentów. Zawsze radosna. Swoim pozytywnym nastawieniem do życia zaraża innych. Lubi się stroić, dobrze wyglądać i dba nie tylko o ciało, ale też o ducha. Samanta zdecydowanie nie należy do osób, które potrafią oszczędzać. Gdy coś jej się spodoba – musi to mieć bez względu na cenę. Od dziecka cechują ją duża zaradność życiowa i odwaga. Dla kobiety o tym imieniu niej nie ma rzeczy niemożliwych. Samanta kocha być chwalona, adorowana przez mężczyzn i traktowana jak księżniczka. Dobrze się czuje, gdy znajdzie się w centrum zainteresowania.

Znane osoby o tym imieniu:
Samantha Fox – brytyjska modelka i wokalistka
Samantha Smith – brytyjska tenisistka
Samanta Janas – polska aktorka i modelka
Samantha Barks – brytyjska aktorka i wokalistka
Samantha Colley – brytyjska aktorka

Imieniny: 9 marca, 4 grudnia

Atrybuty: Żywiołowa, pełna energii, pewna siebie, radosna, strojnisia, rozrzutna, zaradna, odważna, księżniczka

Samuel

Pochodzenie i znaczenie imienia: Samuel to biblijne imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od słowa šemū'el, czyli: „wyproszony od Boga” lub „imię Boga”.

Charakterystyka osoby: Samuel to imię dla mężczyzny opanowanego. Doskonale kontroluje swoje myśli, słowa i zachowania. Wytrwale dąży do celu i nie ugina się przed jakimikolwiek przeciwnościami losu. W życiu zawodowym Samuel stara się być sumienny i pracowity. Jest także dobrym kolegą, który nie waha się przed udzieleniem pomocy – nawet gdy nikt go o nią nie poprosi. Mężczyzna ten ma optymistyczne podejście do życia i wyjątkowo miękkie serce. W sferze uczuciowej jest nieco nieśmiały i wycofany. Potrzebuje chwili na oswojenie się z sytuacją, ale gdy już zda sobie sprawę z tego, że darzy daną osobę miłością, jest gotów o nią walczyć ze wszystkich sił.

Znane osoby o tym imieniu:
Samuel L. Jackson – amerykański aktor i producent
Samuel Beckett – irlandzki dramaturg i prozaik
Mark Twain (właśc. Samuel Langhorne Clemens) – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego
Samuel Eto’o – kameruński piłkarz
Bode Miller (właśc. Samuel Bode Miller) – amerykański narciarz alpejski

Imieniny: 16 lutego, 3 marca, 10 maja, 20 sierpnia, 10 października, 21 października

Atrybuty: opanowany, kontrolujący myśli, wytrwały, sumienny, pracowity, dobry kolega, pomocny, optymistyczny, nieśmiały, wycofany, walczący o miłość, zaangażowany

Sandra

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Sandra pierwotnie było zdrobnieniem od Aleksandry lub Kasandry. Jako samodzielne imię funkcjonuje w Polsce dopiero od lat 20. XX w.

Charakterystyka osoby: Sandra to nieco tajemnicza i skryta marzycielka. Odznacza się niezwykle bogatą wyobraźnią i umiejętnością niesztampowego myślenia. Zachowuje pewien dystans w stosunku do otoczenia, dlatego czasem bywa odbierana jako wyniosła. To wrażliwa artystka i przenikliwa obserwatorka, doskonale rozumiejąca niuanse relacji międzyludzkich. Fascynuje ją wszystko, co piękne, nieoczywiste i owiane tajemnicą – zwłaszcza jeśli chodzi o podróże. Sandra jest bardzo kobieca i zmysłowa, zdarza jej się też grać delikatną lub bezradną, by ludzie otaczali ją bezinteresowną opieką. Tak naprawdę jest jednak niezależna, pewna siebie i asertywna, zawsze ma też na podorędziu jakąś ciętą ripostę.

Znane osoby o tym imieniu:
Sandra – piosenkarka
Sandra Bullock – aktorka
Sandra Nasić – wokalistka
Sandra Oh – aktorka

Imieniny: 18 maja

Atrybuty: Tajemnicza, marzycielka, z wyobraźnią, nietuzinkowa, wrażliwa, dobra obserwatorka, kobieca, uczuciowa, zmysłowa, niezależna, silna, pewna siebie, asertywna

Sara

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Sara pochodzi z języka hebrajskiego. Słowo sarah dosłownie tłumaczone jest jako „księżniczka”.

Charakterystyka osoby:Sara zwykle nie należy do osób otwartych i ekspresywnych. Bywa nieśmiała i miewa problemy z zawieraniem nowych znajomości – przy pierwszym poznaniu może wydawać się nieco niedostępna i wyniosła. To kobieta niezależna, wrażliwa, dobra, silna i skrupulatna, z łagodnym usposobieniem. Emanuje od niej mnóstwo wdzięku i uroku, co przyciąga spojrzenia innych. Nie boi się życiowych trudności i dobrze sobie z nimi radzi. Sara jest też estetką i lubi mieć wokół siebie to, co piękne. Szybko się uczy oraz uparcie dąży do celu. Ma liczne talenty i jest uzdolniona artystycznie. Podejmując decyzje, kieruje się głosem serca. Nie toleruje półśrodków – w pracy, miłości i codziennym życiu daje z siebie wszystko.

Znane osoby o tym imieniu:
Sara Müldner – polska aktorka
Sara Underwood – amerykańska modelka i aktorka
Sarah Connor – niemiecka piosenkarka
Sarah Ferguson – brytyjska księżniczka Yorku
Sarah Jessica Parker – amerykańska aktorka

Imieniny: 19 stycznia, 20 kwietnia, 13 lipca, 20 sierpnia, 9 października, 27 grudnia

Atrybuty: Zamknięta w sobie, nieśmiała, niezależna, wrażliwa, silna, skrupulatna, urocza, uzdolniona artystycznie

Sebastian

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Sebastian pochodzi od greckiego słowa sebastos, co oznacza „czcigodny”, „mądry”, „wysoko postawiony”

Charakterystyka osoby: Sebastian to osoba życzliwa, prostolinijna, łagodna i ugodowa. Mężczyzna o tym imieniu jest prawdziwym dżentelmenem, który zna się na kobietach i wie, jak z nimi postępować. Ma konserwatywne poglądy i silną psychikę. To idealista, który wierzy, że można zmienić świat. Lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca. Praca jest dla niego bardzo ważna – zdarza się, że przez nią zapomina o rodzinie. Od bliskich oczekuje dużo zrozumienia. Nie znosi kłamstwa i sam jest szczery do bólu. Chętnie udziela porad, pomaga potrzebującym i bywa zdolny do poświęceń. To dobry polityk, przywódca i działacz społeczny.

Znane osoby o tym imieniu:
Sebastian Cybulski – polski aktor
Sebastian Boenisch – polski piłkarz
Sebastian Karpiel-Bułecka – polski muzyk
Sebastian Karpiniuk – polski polityk
Sebastian Vettel – niemiecki kierowca formuły 1

Imieniny: 20 stycznia, 8 lutego, 10 września, 16 grudnia, 31 grudnia

Atrybuty: życzliwy, prostolinijny, ugodowy, dżentelmen, konserwatywny, silny, szczery, pomocny

Sergiusz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Sergiusz pochodzi od łacińskiego słowa sergius, będącego nazwą patrycjuszowskiego rodu Sergia.

Charakterystyka osoby: Sergiusz to indywidualista. Jest spokojny, ma łagodne usposobienie i postępuje w życiu z dużą rozwagą. To osoba lubiana w towarzystwie. Cechują go obowiązkowość i terminowość. Nigdy się nie spóźnia, jest posłuszny, ale kiedy widzi, że ktoś nie ma racji, potrafi się zbuntować. Ma silną psychikę i jest w stanie dużo znieść. Nie spieszy mu się do założenia rodziny oraz typowych małżeńskich i rodzicielskich zobowiązań. Woli życie wolnego ptaka. Zanim się ustatkuje, często zmienia pracę, partnerki, miejsce zamieszkania. Pozwala mu to zdobyć spore doświadczenie życiowe, którym chętnie dzieli się potem z innymi.

Znane osoby o tym imieniu:
Sergiusz Żymełka – polski aktor
Sergiusz Ryczel – polski komentator sportowy
Sergio Romero – argentyński piłkarz
Sergio Leone – włoski reżyser
Sergiej Syrotkin – rosyjski kierowca rajdowy

Imieniny: 24 lutego, 27 lipca, 9 września, 7 października

Atrybuty: indywidualista, spokojny, łagodny, rozważny, obowiązkowy, terminowy, punktualny, posłuszny, doświadczony

Seweryn

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Seweryn pochodzi od łacińskiego słowa severus, które oznacza: „surowy, srogi, poważny”.

Charakterystyka osoby: Seweryn to mężczyzna, którego doceni każdy pracodawca. Skupiony i sumienny, ma ogromne poczucie odpowiedzialności za wykonywane zadanie. Nie spocznie, dopóki nie osiągnie możliwie najlepszych efektów swojej pracy. Umie jednak znaleźć właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Po godzinach potrafi wrzucić na luz i się zrelaksować. Chętnie spędza wtedy czas z osobami mu bliskimi – rodziną lub przyjaciółmi. Jest oazą spokoju – trudno wytrącić go z równowagi, nie wdaje się w kłótnie ani konflikty. Ukochanej osobie ofiarowuje całe swoje serce. Priorytetem jest dla niego dbanie o bezpieczeństwo i dobrobyt swej rodziny.

Znane osoby o tym imieniu:
Seweryn Krajewski – polski kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista
Seweryn Blumsztajn – polski dziennikarz i opozycjonista
Søren Kierkegaard – duński filozof i poeta
Severin Freund – niemiecki skoczek narciarski
Seweryn Rzewuski – polski hetman koronny, pisarz i działacz polityczny

Imieniny: 8 stycznia, 8 czerwca, 2 września, 24 września, 23 października, 1 listopada, 19 listopada, 30 grudnia

Atrybuty: skupiony, sumienny, odpowiedzialny, rodzinny, przyjacielski, spokojny, niekonfliktowy, kochający

Sonia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Sonia to powstałe na gruncie języka rosyjskiego zdrobnienie imienia Zofia – które oznacza „mądrość”.

Charakterystyka osoby: Sonia to imię pasujące do kobiety energicznej i obdarzonej dużym temperamentem. Jest samodzielną indywidualistką, która ma zawsze własne zdanie i nie waha się go wypowiedzieć. Jej życiem kieruje nieograniczona ambicja, która skłania ją do podejmowania coraz to nowych wyzwań i pokonywania własnych słabości. Sonia to kobieta mądra, przebojowa i przedsiębiorcza. Z łatwością zjednuje sobie sympatię ludzi – jest wobec nich otwarta, ciepła i przyjacielska. Nie znosi nudy ani stagnacji – także w życiu uczuciowym. Tworzy związki, w których potrzebuje ciągłej stymulacji intelektualnej i intensywnych wrażeń. Odpłaca za to silnym uczuciem, pełnym zmysłowości i namiętności.

Znane osoby o tym imieniu:
Sonia Bohosiewicz – polska aktorka
Sonja Haraldsen – królowa Norwegii
Sônia Braga – brazylijska aktorka
Sonia Gandhi – indyjska działaczka polityczna
Sonia Rykiel – francuska projektantka mody, aktorka i pisarka

Imieniny: 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września, 18 grudnia

Atrybuty: Energiczna, o dużym temperamencie, samodzielna, indywidualistka, ambitna, mądra, przebojowa, przedsiębiorcza, otwarta, ciepła, przyjacielska, uczuciowa, intelektualna, zmysłowa, namiętna

Stanisław

Pochodzenie i znaczenie imienia: Stanisław to staropolskie imię o słowiańskich korzeniach, które znaczy „stań się sławny”.

Charakterystyka osoby: Stanisław jest niezależny i samodzielny, zawsze wie lepiej i nie daje sobą sterować. Ma zdecydowaną opinię na każdy temat, nawet jeśli nie jest w nim ekspertem. Stanisław lubi mieć autorytet i czuć się ważny. Pociąga go sława – lubi przemawiać i nieraz zdarza mu się przy tym koloryzować rzeczywistość, zwłaszcza po to, by stworzyć własną legendę. Ma też tendencję do podporządkowywania sobie ludzi. Choć jest zapobiegliwy, zaradny i często odnosi sukcesy zawodowe, sprawy duchowe zdecydowanie przedkłada nad materialne. Stanisław cieszy się powodzeniem u kobiet, jednak w związkach bywa niełatwy. Nawet w domu to on musi rządzić!

Znane osoby o tym imieniu:
Stanisław August Poniatowski – król Polski
Stanisław Barańczak – polski poeta
Stanisław Bareja – polski reżyser
Stanisław Lem – polski pisarz science fiction
Stanisław Wyspiański – polski dramaturg, poeta, malarz

Imieniny: 5 maja, 8 maja, 18 września, 13 listopada

Atrybuty: niezależny, samodzielny, musi mieć rację, despotyczny, w centrum uwagi

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.