Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Łucja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Łucja jest żeńskim wariantem imienia Lucjusz lub Łucjusz i oznacza dziewczynkę urodzoną o wschodzie słońca.

Charakterystyka osoby: Łucja to barwna ekstrawertyczka, która ceni sobie towarzystwo innych ludzi i dobrą zabawę. Zdecydowanie nie jest typem potulnej kobiety, która siedzi w kącie albo zaniedbuje swoje potrzeby. Chce żyć na 100%. Śmiało wypowiada swoje zdanie na każdy temat i potrafi zaciekle go bronić. Łucja lubi wyróżniać się z tłumu, również kolorowymi strojami, oryginalnymi fryzurami czy niebanalną biżuterią. Otacza się ludźmi o podobnie silnych charakterach, a jej partner, jeśli chce dotrzymać jej kroku, nie może dać się zdominować. Łucja żyje tu i teraz, a pieniądze raczej się jej nie trzymają. Zamiast oszczędzania na niepewną przyszłość woli korzystać z okazji do doświadczania ciekawych rzeczy.

Znane osoby o tym imieniu:
Lucy Liu – aktorka
Lucy Mair – brytyjska antropolog
Łucja Prus – piosenkarka
Lucy Maud Montgomery – pisarka

Imieniny: 19 lutego, 4, 25 marca, 25 czerwca, 6, 9 lipca, 16, 26 września, 16 listopada i 13 grudnia

Atrybuty: Barwna, energiczna, ciekawa świata, ekstrawertyczka, towarzyska, zabawowa, żywotna, wyróżniająca się

Łukasz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię pochodzi od greckiego odpowiednika Loukas, co tłumaczy się jako „urodzony o świcie”.

Charakterystyka osoby: Łukasz to osoba pracowita, zaradna, dokładna i energiczna. Ciężko mu usiedzieć w jednym miejscu. Cierpliwie dąży do celu i cieszy się ze swoich małych sukcesów. Jest zawsze sumienny oraz obowiązkowy. Można na nim polegać w każdej sytuacji. To prawdziwy altruista i marzyciel, jednak trzeźwo patrzy na otaczający go świat. Jest wrażliwy na piękno, otwarty na ludzi i bardzo komunikatywny. Potrzebuje mnóstwo zrozumienia i akceptacji ze strony najbliższych. Rodzina to dla niego świętość. Bywa uparty i naiwny, przez co łatwo wplątuje się w dwuznaczne sytuacje. Na szczęście potrafi dyplomatycznie rozwiązywać konflikty.

Znane osoby o tym imieniu:
Łukasz Golec – polski muzyk
Łukasz Nowicki – polski dziennikarz
Łukasz Piszczek – polski piłkarz
Łukasz Zagrobelny – polski piosenkarz
Łukasz Jakóbiak – polski dziennikarz

Imieniny: 23 stycznia, 17 lutego, 2 marca, 22 kwietnia, 12 sierpnia, 10 września, 18 października, 18 listopada, 20 grudnia

Atrybuty: pracowity, zaradny, dokładny, energiczny, sumienny, obowiązkowy, altruista, marzyciel, wrażliwy, uparty, naiwny

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.