Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Zachariasz

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Zachariasz pochodzi z języka hebrajskiego – od słowa zecharja, co oznacza „Jahwe pamięta”.

Charakterystyka osoby: Zachariasz ma ogromne pokłady energii i wszędzie jest go pełno. Osoba o tym imieniu łatwo daje się ponieść emocjom – zapomina wtedy o troskach i traci kontakt z rzeczywistością. Niestety Zachariasz nie umie patrzeć na świat obiektywnym okiem i nie liczy się ze zdaniem innych osób. Dobrze radzi sobie z przeciwnościami losu, a porażki, które go spotykają, nie podcinają mu skrzydeł. To mężczyzna o niebywałej inteligencji oraz światłym umyśle. Można nazwać go hedonistą, bo nie stroni od łatwego, przyjemnego życia. Dobrze czuje się w roli lidera i potrafi zarządzać ludźmi.

Znane osoby o tym imieniu:
Zack Snyder (właśc. Zachary Edward Snyder) – amerykański scenarzysta, reżyser i producent
Zach Braff – amerykański aktor
Zac Efron – amerykański aktor
Zakk Wylde (właśc. Jeffrey Phillip Wielandt) – amerykański muzyk
Zack Braff (właśc. Zachary Israel Braff) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent

Imieniny: 15 marca, 22 marca, 6 kwietnia, 26 maja, 6 września, 18 września, 23 września, 5 listopada

Atrybuty: energiczny, emocjonalny, subiektywny, inteligentny, hedonista, lider

Żaklina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Żaklina jest spolszczoną wersją francuskiego imienia Jacqueline.

Charakterystyka osoby: Żaklina jest delikatna, wrażliwa i pracowita. Nie ma osoby, na której nie zrobiłaby dobrego pierwszego wrażenia. Nie brakuje jej zdolności artystycznych, estetycznego zmysłu, klasy i szyku. To kobieta chętna do niesienia pomocy innym. Osoba o tym imieniu nie jest typem domatorki. Żaklina lubi czuć adrenalinę we krwi i nigdy nie odmawia znajomym, którzy namawiają ją do wspólnej zabawy. Kocha podróżować i poznawać nowe kultury, smaki i dotąd obce jej tradycje. Jest zaradna, słowna oraz odpowiedzialna, dlatego można na niej zawsze polegać.
Jacqueline Carey – amerykańska pisarka

Znane osoby o tym imieniu:
Jacqueline Kennedy Onassis – była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Jackie Collins – brytyjska pisarka

Imieniny: 8 lutego, 3 maja, 25 lipca

Atrybuty: Delikatna, wrażliwa, pracowita, robi dobre wrażenie, empatyczna, zaradna, odpowiedzialna, słowna, można na niej polegać

Żaneta

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Żaneta pochodzi z języka francuskiego. Jest to żeński spolszczony odpowiednik imienia Jan (franc. Jean).

Charakterystyka osoby: Żanetę przepełnia energia i pasja do życia. To dziewczyna o nieskończonych pokładach dobrego humoru, mająca pozytywne podejście do ludzi i całego świata. Ma artystyczną duszę i przenikliwe spojrzenie. Żaneta kocha podróżować – uwielbia, kiedy wokół niej dużo się dzieje. Męczy ją stagnacja, dlatego robi wszystko, by jakoś urozmaicić swój dzień. Jej entuzjazm wzbudza podziw przyjaciół i rodziny. Kochają Żanetę za jej przebojowość, otwartość i bezpośredniość. Osoba o tym imieniu jest niezależna, szybko dorasta i stara się bardzo wcześnie zacząć żyć na własny rachunek. W głębi serca wierzy w wielką miłość i potrzebuje kompana na dobre i na złe, który będzie dzielił z nią wszelkie smutki oraz radości.

Znane osoby o tym imieniu:
Żaneta Kussa – polska aktorka
Żaneta Stachowska – polska instagramerka
Janet Jackson – amerykańska wokalistka
Janis Joplin – amerykańska wokalistka
Jannette McCurdy – amerykańska aktorka

Imieniny: 4 lutego, 30 maja, 27 grudnia

Atrybuty: Energiczna, radosna, pozytywna, artystka, lubi zmiany, entuzjastyczna, przebojowa, otwarta, bezpośrednia, niezależna

Zbigniew

Pochodzenie i znaczenie imienia: Zbigniew to imię pochodzenia słowiańskiego, które oznacza: „mężczyzna, który wyzbył się gniewu”.

Charakterystyka osoby: Zbigniew to mężczyzna, który nie lubi samotności – najlepiej jednak czuje się nie w towarzystwie znajomych, lecz na łonie rodziny. Spełnia się w roli głowy domu, partnera i ojca. Odznacza się odpowiedzialnością i umiejętnością doskonałego planowania czasu. Zbigniew to wizjoner, który dzięki swemu analitycznemu umysłowi umie zaplanować wielkie przedsięwzięcia i konsekwentnie wdrożyć je w życie. Sprawdza się więc na samodzielnych stanowiskach, ale potrafi też pracować zespołowo – świetnie dogaduje się z ludźmi, umie z nimi współdziałać i osiągać kompromisy. Otoczenie ceni go również za to, że umie przyznać się do błędu i ponieść tego konsekwencje.

Znane osoby o tym imieniu:
Zbigniew Religa – polski kardiochirurg i polityk
Zbigniew Boniek – polski piłkarz, trener i biznesmen
Zbigniew Brzeziński – polsko-amerykański politolog i dyplomata
Zbigniew Zamachowski – polski aktor i muzyk
Zbigniew Hołdys – polski muzyk i publicysta
Imieniny: 17 lutego, 17 marca, 1 kwietnia, 7 czerwca, 10 października, 10 grudnia

Atrybuty: rodzinny, głowa domu, dobry ojciec, odpowiedzialny, zaplanowany, wizjoner, analityczny, współdziałający, kompromisowy, odważny

Zenon

Pochodzenie i znaczenie imienia: Zenon to skrócona forma greckiego imienia Zenodoros, które oznacza „dar Zeusa”.

Charakterystyka osoby: Imię Zenon pasuje do człowieka spokojnego i stonowanego. Mężczyzna ten może sprawiać wrażenie nieco flegmatycznego, ponieważ do każdego zadania podchodzi z rozwagą i ostrożnością. Przekłada się to jednak na efekty jego działań, które niemal zawsze są co najmniej bliskie doskonałości. Zenon jest raczej nieśmiały, ale jego opanowanie i uprzejmość sprawiają, że ma spore powodzenie wśród kobiet. Doskonale sprawdza się w życiu rodzinnym – jest uczciwym i odpowiedzialnym partnerem, który nie tylko zarobi na utrzymanie domu, lecz także osobiście go wysprząta, ugotuje trzydaniowy obiad i naprawi każdą awarię. Ukochanej zapewnia szacunek i poczucie bezpieczeństwa.

Znane osoby o tym imieniu:
Zenon Martyniuk – polski muzyk i piosenkarz
Zenon Jaskuła – polski kolarz szosowy
Zenon Laskowik – polski satyryk, aktor i artysta kabaretowy
Zenon Jason Konopka – polsko-kanadyjski hokeista

Imieniny: 14 lutego, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 2 września, 8 września, 20 grudnia, 22 grudnia

Atrybuty: spokojny, stonowany, flegmatyczny, rozważny, ostrożny, nieśmiały, opanowany, uprzejmy, mający powodzenie, rodzinny, uczciwy, odpowiedzialny, zaradny, szanujący

Ziemowit

Pochodzenie i znaczenie imienia: Ziemowit to przekształcona forma staropolskiego imienia Siemowit, które tłumaczy się jako: „głowa rodu”.

Charakterystyka osoby: Imię Ziemowit pasuje do osoby bardzo zdecydowanej i przekonanej o słuszności swoich poglądów. Mężczyzna ten jest tradycjonalistą, przywiązanym do takich wartości jak honor, rodzina i etos pracy. Bardzo stara się nie zawieść oczekiwań osób, na których mu zależy – jest wówczas skłonny nawet do dużych poświęceń. Ziemowit wierzy w to, że miłość nadaje sens i porządek jego życiu. Uwielbia też dzieci – przy nich ukazuje się jego zupełnie inne oblicze, pełne spontaniczności, kreatywności i beztroski. W życiu zawodowym cechują go skrupulatność i odpowiedzialność. Jest uparty w dążeniu do celu i lubi odnosić sukcesy.

Znane osoby o tym imieniu:
Ziemowit Szczerek – polski dziennikarz, pisarz i tłumacz
Ziemowit Ryś – polski lekkoatleta
Ziemowit Pędziwiatr – polski aktor i prezenter
Ziemowit Wasielewski – polski aktor

Imieniny: 18 października

Atrybuty: zdecydowany, tradycjonalista, honorowy, rodzinny, pracowity, skłonny do poświęceń, kochający, uwielbiający dzieci, spontaniczny, kreatywny, skrupulatny, odpowiedzialny, uparty

Zofia

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Zofia pochodzi od greckiego słowa σοφία (sophia), co oznacza „mądrość”.

Charakterystyka osoby: Zgodnie ze znaczeniem tego imienia, Zofia to zazwyczaj osoba o nieprzeciętnej mądrości życiowej. Odznacza się ogromną zaradnością i umiejętnością zarządzania zadaniami. Jest odważna, dociekliwa i uważnie obserwuje rzeczywistość. Z uwagi na celne spostrzeżenia, odpowiedzialność i samodzielność działania często sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. Zofia to świetne imię dla osoby, która ceni sobie stanie na straży ogniska domowego, ale i z energią oraz pasją rzuca się w wir życia zawodowego. W oczach mężczyzn buduje wizerunek kobiety silnej, intrygującej i pociągającej – co sprawia, że ma na nich magnetyzujący wpływ.

Znane osoby o tym imieniu:
Sophia Loren – włoska aktorka
Zofia Nałkowska – polska pisarka
Zofia Zborowska – polska aktorka młodego pokolenia
Sofia Coppola – amerykańska aktorka, reżyserka, projektantka
Zofia Klepacka – polska windsurferka

Imieniny: 30 kwietnia, 15 maja, 2, 18, 23, 30 września i 18 grudnia

Atrybuty:Mądra, zaradna, zarządzająca, odważna, dociekliwa, uważna, odpowiedzialna, samodzielna, rodzinna, profesjonalna, energiczna, silna, intrygująca, pociągająca, magnetyzująca

Zoja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Zoja to imię pochodzenia greckiego, oznaczające „życie”.

Charakterystyka osoby: Zoja to kobieta bardzo inteligentna, żywiołowa i wrażliwa. Nigdy nie wiadomo, czego można się po niej spodziewać. To indywidualistka i pionierka w wielu dziedzinach. Zoja uwielbia być w centrum uwagi, żyje chwilą, a w dążeniu do celu wykorzystuje wszystkie dostępne środki. Nie lubi planować przyszłości – cieszy się tym, co ma tu i teraz, potrafi też być rozrzutna. Zoja skrywa w sobie coś z wojowniczki i aktywistki. Zawsze ma mnóstwo pomysłów, planów do zrealizowania i wytrwale pracuje, żeby osiągnąć sukces. Jej władczy charakter przejawia się w kontaktach z innymi. Zoja kocha naturę oraz zwierzęta. Nigdy nie zaniedbuje swoich obowiązków, wykonuje zlecone zadania w terminie i ma wszystko zapięte na ostatni guzik.

Znane osoby o tym imieniu:
Zoe Saldana – aktorka amerykańska
Zoë Wanamaker – aktorka amerykańska
Zoé Félix – aktorka francuska
Zoë Kravitz – amerykańska modelka, piosenkarka i aktorka

Imieniny: 16 lutego, 2 maja, 5 lipca

Atrybuty: Inteligentna, żywiołowa, wrażliwa, indywidualistka, pionierka, żyje chwilą, rozrzutna, wojowniczka, aktywistka

Zuzanna

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Zuzanna wywodzi się od hebrajskiego szoszan, oznaczającego „lilia”, co z kolei najpewniej pochodzi od egipskiego seszen – „kwiat lotosu”.

Charakterystyka osoby: Zuzanna to zazwyczaj wcielenie kobiecości. Osoba o tym imieniu odznacza się wdziękiem i delikatnością, a jednocześnie jest w pełni świadoma swojej wysokiej wartości. Jest to często dusza artystyczna, wrażliwa na świat sztuki i lubiąca obcować z przyrodą. Zuzanna żyje zgodnie z własnymi wartościami moralnymi. Nie zbacza ze ścieżki prawości, a jednocześnie stara się realizować swoje cele i pragnienia. Jest romantyczna i uczuciowa, dużą wagę przykłada do rozwoju duchowego. Imię Zuzanna pasuje do osoby, która będzie mogła na co dzień wykorzystywać swoją kreatywność i wrażliwość estetyczną.

Znane osoby o tym imieniu:
Susan Sarandon – amerykańska aktorka
Susan Sontag – amerykańska pisarka
Zuzanna Bijoch – polska modelka
Zuzana Čaputová – prezydent Słowacji
Suzanne Vega – amerykańska piosenkarka

Imieniny:18 stycznia, 11, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września, 17 października

Atrybuty: Kobieca, delikatna, wdzięczna, artystyczna, moralna, prawa, romantyczna, uczuciowa, uduchowiona, kreatywna, wrażliwa estetycznie

Zygmunt

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Zygmunt pochodzi z języka germańskiego – od słów: sigu („zwycięstwo”) oraz munt („opieka”), czyli: „mężczyzna, którego opieka zapewnia zwycięstwo”.

Charakterystyka osoby: Zygmunt jest mężczyzną silnym, śmiałym i walecznym. Ciężko jednak przekonać go do tego, aby wyszedł poza utarte schematy i spróbował swoich sił na jakimś nieznanym polu. Nie jest szalony i ekstrawagancki – to raczej stateczny człowiek o ugruntowanych poglądach, dla którego duże znaczenie ma honor. Zygmunt bywa skryty i przed obcymi niechętnie ujawnia to, co czuje. Jest bardzo lojalny. Swoją prawdziwą twarz pokazuje tylko najbliższym. Na szczęście nie zważa na to, co myślą o nim inni. To rodzinna osoba, która ceni sobie dobro członków rodziny. Nie brakuje mu inteligencji. Ma również żyłkę do interesów i powodzenie w biznesie.

Znane osoby o tym imieniu:
Zygmunt Chajzer – polski prezenter i radiowiec
Zygmunt Berling – polski generał wojskowy
Zygmunt Konieczny – polski kompozytor
Zygmunt Kukla – polski dyrygent
Muniek (właśc. Zygmunt Staszczyk) – polski muzyk

Imieniny: 2 maja, 12 czerwca, 17 września

Atrybuty: silny, śmiały, waleczny, stateczny, mający ugruntowane poglądy, honorowy, lojalny, skryty, rodzinny, dba o dobro innych, ma powodzenie w biznesie i żyłkę do interesów

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.