Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Imiennik

Wybierz imię dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny dziecka. Wykorzystajcie go jak najlepiej i zacznijcie planować Waszą wspólną przyszłość. Jeśli znacie już płeć maluszka, zacznijcie np. od znalezienia imienia dla dziecka. Skorzystajcie z imiennika, w którym znajdują się zarówno imiona dla chłopców, jak i imiona dla dziewczynek. Sprawdźcie znaczenie popularnych i rzadkich imion oraz ich pochodzenie. Poznajcie też charakterystykę osób, najważniejsze atrybuty, datę imienin, a nawet znane osobistości o danym imieniu. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą znajdziecie najładniejsze imiona dla dziewczynek oraz chłopców. 

Adela

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Adela pochodzi z języka starogermańskiego. Słowo adal oznacza „szlachetny”. Adela jest również skróconą formą imienia Adelajda.

Charakterystyka osoby: Adela jest przebojową i zdeterminowaną kobietą. Ma klasę i nie brakuje jej pewności siebie. Lubi dobrze się bawić w gronie najbliższych przyjaciół. Aby osiągnąć zamierzony cel, potrafi wykazać się walecznością oraz odwagą i sprytem. To entuzjastycznie nastawiona do świata osoba, która kocha życie i przygody. Każdy, kto ją pozna, odczuwa pozytywne wibracje i zaraża się dobrym humorem. Adela kocha wyzwania. Wykonując swoje obowiązki w pracy i w domu, nigdy nie narzeka. Z chęcią zdobywa nowe umiejętności i kolejne kompetencje. Jest troskliwą partnerką i kochającą matką.

Znane osoby o tym imieniu:
Adele Laurie Blue Adkins (Adele) – brytyjska piosenkarka
Adela Dankowska – polska pilotka
Adela Mardosewicz – polska błogosławiona katolicka

Imieniny Adeli: 4 września, 24 listopada, 24 grudnia

Atrybuty: Przebojowa, zdeterminowana, z klasą, pewna siebie, waleczna, radosna, troskliwa, kochająca

Adrianna

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Adrianna (Adriana) pochodzi z łaciny. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Adrian, które oznacza „mieszkaniec Adrii”.

Charakterystyka osoby: Adrianna to ambitna kobieta sukcesu. Wrodzona siła, upór i umiejętność zachowania zimnej krwi w każdej sytuacji zapewniają jej powodzenie zarówno w pracy, jak i i we własnym biznesie. Cechuje ją też naturalny autorytet i urok osobisty, dzięki którym z łatwością zdobywa posłuch. Bywa w tym jednak dominująca, co niektórych może onieśmielać. Adrianna inwestuje wiele energii w rozwój kariery zawodowej nie tylko dlatego, że praca jest jej pasją. Ceni sobie też bezpieczeństwo finansowe i wysoki standard życia. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami i dbać o urodę. Pociąga ją świat celebrytów, a niekiedy sama wykazuje uzdolnienia artystyczne.

Znane osoby o tym imieniu:
Adriana Barraza – aktorka
Adrianna Biedrzyńska – aktorka, piosenkarka
Ada Rusowicz – piosenkarka

Imieniny: 9 stycznia, 4 marca, 5 marca, 8 lipca, 9 lipca, 26 sierpnia, 8 września, 9 września

Atrybuty: Kobieta sukcesu, ambitna, silna, zaradna, uparta, opanowana, autorytet, urok osobisty, dominująca, ceni luksus

Agata

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Agata pochodzi ze starożytnej greki, od słowa agathé, które oznacza „dobry”.

Charakterystyka osoby: Agata jest silna i wymagająca. Dobrze wie, czego chce, a jako osoba praktyczna i zorganizowana, pewnie zmierza do osiągnięcia celu. Nie przyjmuje sprzeciwu, to ona ma zawsze ostatnie słowo. I niech nikogo nie zwiedzie słodka buzia małej Agatki – ten ognisty charakterek ujawnia się zwykle już w dzieciństwie! Agata jest ciągle w ruchu – treningi sportowe, dalekie podróże czy wyprawy rowerowe to jej żywioł. Długo nie usiedzi w jednym miejscu, a próby poskromienia tego wulkanu energii spełzną na niczym. To również kobieta niezależna i samowystarczalna – na pewno nie będzie prosić o pomoc przy wbiciu gwoździa. Jest naturalną liderką, co sprawia, że może szybko awansować.

Znane osoby o tym imieniu:
Agata Buzek – aktorka, modelka
Agatha Christie – pisarka
Agata Kornhauser-Duda – pierwsza dama RP
Agata Kulesza – aktorka
Agata Młynarska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna
Agata Wróbel – sztangistka

Imieniny: 9 stycznia, 5 lutego

Atrybuty: Silna, wymagająca, niezależna, samowystarczalna, zorganizowana, zaradna, liderka, ruchliwa, energiczna, niespokojna

Agnieszka

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Agnieszka pochodzi z języka greckiego. Słowo hagné oznacza „kobietę czystą”.

Charakterystyka osoby: Agnieszka to żywiołowa osoba, która jest lubiana w towarzystwie. Szybko nawiązuje znajomości, łatwo się przyzwyczaja do nowych miejsc. Jest opiekuńcza, żyje według swoich zasad i czerpie z życia całymi garściami. Umie zarządzać ludźmi, nie brakuje jej sprytu oraz zaradności. To kobieta silna, której nie złamią nawet największe tragedie czy niepowodzenia, choć mocno je przeżywa. Agnieszka racjonalnie podchodzi do zadań, musi wszystko dobrze przemyśleć, zanim podejmie decyzję. Nuży ją rutyna, przez co łatwo się zniechęca. Z tego powodu musi często szukać bodźców, które pobudzą ją na nowo do działania.

Znane osoby o tym imieniu:
Agnieszka Chylińska – polska piosenkarka
Agnieszka Dygant – polska aktorka
Agnieszka Kaczorowska – polska aktorka i tancerka
Agnieszka Woźniak-Starak – polska dziennikarka i prezenterka
Agnieszka Holland – polska reżyserka

Imieniny Agnieszki: 21 stycznia, 6 marca, 20 kwietnia, 17 czerwca, 27 sierpnia

Atrybuty: Żywiołowa, lubiana, opiekuńcza, sprytna, zaradna, silna, racjonalna, rozsądna

Aida

Pochodzenie i znaczenie imienia: Aida to imię wywodzące się najpewniej z języka arabskiego, w którym oznacza tyle co: „nagroda, korzyść”.

Charakterystyka osoby: Aida ma niebywały talent krasomówczy i umiejętność przekonywania innych do własnego zdania. To kobieta o silnym charakterze, która jednocześnie odznacza się delikatnością i wrażliwością. Ma miłe, czarujące usposobienie, dzięki czemu łatwo zjednuje sobie ludzi i otacza się dużym gronem znajomych. W życiu poszukuje harmonii i spokoju. Dla Aidy spore znaczenie ma spełnienie zawodowe. Potrafi z zaangażowaniem rzucić się w wir pracy i czerpać z tego dużą satysfakcję. W towarzystwie osób nieznajomych wydaje się raczej introwertyczna, jednak sytuacja ta ulega zmianie po bliższym poznaniu. Jest romantyczna i silnie emocjonalna, dlatego dużą wagę przykłada do sfery uczuciowej.

Znane osoby o tym imieniu:
Aida Bella – polska łyżwiarka szybka i rzecznik prasowy
Aida Amer – polsko-palestyńska pisarka
Aida Turturro – amerykańska aktorka

Imieniny: 2 stycznia, 28 lipca

Atrybuty: Elokwentna, przekonująca, o silnym charakterze, delikatna, wrażliwa, miła, czarująca, harmonijna, zaangażowana do pracy, introwertyczna, romantyczna, emocjonalna, uczuciowa

Aldona

Pochodzenie i znaczenie imienia: Aldona to imię spopularyzowane na Litwie, ale pochodzące od staropruskiego imienia Aldegut lub białoruskiego Ałdonia.

Charakterystyka osoby: Kobieta o imieniu Aldona wykazuje się dużą wrażliwością, ale potrafi utrzymać emocje na wodzy. Stara się walczyć ze swoimi słabościami i nie ustaje w pracy nad własnym charakterem. To osoba bardzo oryginalna, mająca nietuzinkowe podejście do życia. W otoczeniu budzi zainteresowanie i szacunek. Aldona jest kobietą czułą i ciepłą, bardzo lojalną wobec osoby, z którą pozostaje w związku. Można ją traktować jako prawdziwą podporę, która nigdy nie zawiedzie pokładanych w niej nadziei i oczekiwań. W pracy lubi działać samodzielnie. Ma klarowną wizję realizowanych przez siebie projektów i umiejętnie ją wdraża – dzięki czemu cieszy się wieloma sukcesami.

Znane osoby o tym imieniu:
Aldona Kamela-Sowińska – polska ekonomistka i działaczka polityczna
Aldona Orman – polska aktorka
Aldona Kmieć – polsko-australijska fotografka i eseistka
Aldona Jankowska – polska aktorka i artystka kabaretowa
Aldona Wejchert – polska bizneswoman

Imieniny: 1 marca, 10 września, 11 października

Atrybuty: Wrażliwa, oryginalna, nietuzinkowa, budząca szacunek, czuła, ciepła, lojalna, podpora, samodzielna

Aleksandra

Pochodzenie i znaczenie imienia: Aleksandra to imię pochodzące od greckiego słowa aleksandros, które oznacza obrońcę innych ludzi.

Charakterystyka osoby: Imię Aleksandra dobrze pasuje do kobiety, która zna swoją wartość i jest zdecydowana w działaniu. Ma wyrobione własne zdanie na każdy temat, nie obawia się go wygłosić i ewentualnie bronić. Jest też bardzo bezpośrednia – nawet wobec nowo poznanych osób. Aleksandra ma nieco władczą naturę, ale ludzie z jej otoczenia – w tym współpracownicy – bardzo dobrze się przy niej czują. Sprawia ona bowiem wrażenie osoby mającej klarowną wizję tego, w jaki sposób osiągnąć założony cel. Jest doskonale zorganizowana – dlatego bez trudu godzi życie zawodowe z rodzinnym. W obliczu miłości Aleksandra wyraźnie mięknie i objawia swą delikatną naturę.

Znane osoby o tym imieniu:
Alessandra Ambrosio – brazylijska modelka
Aleksandra Budzyńska (Pani Swojego Czasu) – polska przedsiębiorczyni i influencerka
Aleksandra Domańska – polska aktorka
Aleksandra Jakubowska – polska polityk
Aleksandra Szwed – polska aktorka i prezenterka
Aleksandra Ziółkowska-Boehm – polska pisarka

Imieniny: 20 marca, 21 kwietnia, 18 maja, 2 października

Atrybuty: Zna swoją wartość, zdecydowana, mająca własne zdanie, bezpośrednia, władcza, wizjonerska, zorganizowana, rodzinna, kochająca, delikatna

Alicja

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię pochodzi od niemieckiego odpowiednika Adelheid, co oznacza „niewiastę o szlachetnym obliczu i usposobieniu”.

Charakterystyka osoby: Alicja jest kobietą zaradną, silną i stanowczą. Nie lubi prosić o pomoc, ceni sobie samodzielność. Ma charakter typowej artystki – czasami przekornej, upartej. Na co dzień nie brakuje jej energii, kreatywności i pomysłowości. Podejmuje rozsądne decyzje, które są dobrze przemyślane, i potrafi przewidzieć konsekwencje swoich czynów. Alicja to optymistka z poczuciem humoru, której nie brakuje inteligencji i błyskotliwości. Choć jest towarzyska, czasami potrzebuje pobyć w samotności. Rodzinę stawia na pierwszym miejscu i jest czułą oraz kochającą partnerką.

Znane osoby o tym imieniu:
Alicja Bachleda-Curuś – polska aktorka
Alicja Węgorzewska – polska śpiewaczka
Alicja Majewska – polska wokalistka
Alicja Resich-Modlińska – polska dziennikarka
Alicia Beth Moore (Pink) – amerykańska piosenkarka

Imieniny Alicji: 9 stycznia, 15 lutego, 18 kwietnia, 21 czerwca, 11 listopada, 16 grudnia

Atrybuty: Zaradna, silna, stanowcza, empatyczna, delikatna, samodzielna, przekorna, uparta, energiczna, kreatywna, pomysłowa, optymistka, inteligentna, błyskotliwa, towarzyska, czuła, kochająca

Alina

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Alina pochodzi z języka starogermańskiego. W Polsce upowszechniło się dzięki siostrze głównej bohaterki „Balladyny” – dramatu Juliusza Słowackiego.

Charakterystyka osoby: Alina to kobieta uśmiechnięta i wesoła, mimo że bardzo przejmuje się codziennymi problemami i martwi o to, co będzie jutro. Nie okazuje jednak na zewnątrz, że coś ją trapi. Ma łagodne usposobienie i nie popada w konflikty z ludźmi, choć bywa zmienna i czasami ciężko nadążyć za jej nieposkromioną naturą. Wrodzona ciekawość świata potrafi czasami przysporzyć Alinie kłopotów. To silna osoba, która potrafi doskonale zorganizować swój wolny czas i nigdy go nie marnuje. Charakteryzuje ją też duża gospodarność. Mimo pewnej prostolinijności Alina umie się zachować w każdym towarzystwie.

Znane osoby o tym imieniu:
Alina Gut – polska działaczka polityczna
Alina Janowska – polska aktorka
Alina Centkiewicz – polska pisarka
Alina Kamińska – polska aktorka

Imieniny Aliny: 16 czerwca, 16 grudnia

Atrybuty: Uśmiechnięta, wesoła, łagodna, zmienna, nieposkromiona, ciekawa świata, silna, zorganizowana, gospodarna, prostolinijna

Amanda

Pochodzenie i znaczenie imienia: Imię Amanda pochodzi z łaciny i oznacza „godna miłości” (od amo, amare – kochać). Powstało jako odpowiednik męskiego imienia Amand.

Charakterystyka osoby: Amanda to błyskotliwa obserwatorka, której niestraszne żadne wyzwanie intelektualne. Z pewnością ma zadatki na naukowca – od najmłodszych lat stawia trudne pytania, a jej dociekliwość i apetyt na wiedzę z czasem tylko rosną. Amandę motywuje perspektywa sukcesu. Nie boi się przy tym ciężkiej pracy, by na niego zasłużyć. Odznacza się determinacją w dążeniu do celu, choć zdarza jej się też tracić cierpliwość. Amanda zna wszystkie nowinki ze świata mody i przywiązuje dużą wagę do nienagannego wyglądu. Z tego powodu niektórzy, ulegając stereotypom, nie doceniają jej potencjału intelektualnego. Paradoksalnie często działa to na jej korzyść – niejeden rywal biznesowy usłyszy od niej „szach-mat”.

Znane osoby o tym imieniu:
Amanda Beard – pływaczka
Amanda Bearse – aktorka
Amanda Seyfried – aktorka

Imieniny: 6 lutego, 18 czerwca, 26 października

Atrybuty: Błyskotliwa, inteligentna, spostrzegawcza, dociekliwa, pracowita, zdeterminowana, zadbana

Pytania i odpowiedzi

pytania

Jakie jest najładniejsze imię dla dziewczynki i chłopca?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to takie, które spodobają się obojgu rodzicom. Podobnie jest w przypadku chłopców. Imię powinno przede wszystkim pasować do nazwiska dziecka. Według prawa absolutnie imię dla dziewczynki lub chłopca nie powinno ośmieszać maluszka. Nie może też być zdrobnieniem pełnego imienia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2019 roku?

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, które były nadawane w 2019 roku, znajdują się następujące propozycje: Zuzanna, Julia, Maja, Zofia, Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia oraz Oliwia.

Jakie było najpopularniejsze imię dla chłopca w 2019 roku?

Najpopularniejsze imię dla chłopca, na które w 2019 roku decydowali się świeżo upieczeni rodzice, to: Antoni, Jan, Jakub, Aleksander, Szymon, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech oraz Adam. 

Jakie są najbardziej nietypowe imiona męskie?

Javier i Fabien to najbardziej nietypowe imiona męskie, które w 2019 roku rodzice nadawali swoim maluszkom. 

Jak są rzadkie imiona dla dziewczynek?

Rzadkie imiona dla dziewczynek to m.in. Zoi, Emi oraz Eilen. To właśnie te nietypowe imiona w 2019 roku zostały dziewczynkom nadane tylko 2 razy. 

Jak brzmią staropolskie imiona dla dziewczynek i chłopców?

Najładniejsze imiona dla dziewczynki, które są już nadawane od wieków, to m.in.: Maria, Bogumiła, Czesława, Ludmiła czy Janina. Z kolei do najładniejszych imion dla chłopców zalicza się takie propozycje jak: Bogusław, Dobromir, Gniewomir, Mieszko, Radosław czy Wojciech. 

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.