Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
mama-karmiaca-dziecko-piersia

Czy będę miała wystarczającą ilość pokarmu?

(0 opinie)

Sprawdź, jak dużo wiesz o wytwarzaniu mleka, dowiedz się co zrobić, by zwiększyć laktację i mieć odpowiednią ilość pokarmu.

środa, 02.11.2016

W normalnych warunkach zdrowotnych i przy zachowaniu prawidłowej higieny, gruczoł piersiowy kobiety po porodzie zyskuje nową zdolność – wytwarzanie pokarmu. Powstałe w ten sposób mleko ma dostosowany do potrzeb dziecka skład zapewniający prawidłowy rozwój maluszka. Sprawdź, jak dużo wiesz o wytwarzaniu mleka, dowiedz się co zrobić, by zwiększyć laktację i mieć odpowiednią ilość pokarmu.

Jak zmienia się pokarm matki

Skład pokarmu zmienia się wraz z upływem czasu, dostosowując się do potrzeb dziecka. Przysadka mózgowa uwalnia dwa hormony: prolaktynę i oksytocynę, odpowiedzialne odpowiednio za wytwarzanie i wypływ pokarmu. Cały proces zaczyna się już w połowie ciąży, po to by „mechanizm laktacyjny” był w pełni sprawny, gdy dziecko przyjdzie na świat, nawet jeśli urodzi się przed terminem.

 • W momencie porodu (a czasem nawet i wcześniej) u kobiet następuje wypływ siary, tj. gęstego i bardzo słodkiego płynu, dostosowanego do potrzeb noworodka. 
 • Następnie, do 5. doby po porodzie, pojawia się mleko przejściowe, lub też po prostu pierwszy gwałtowny wzrost produkcji pokarmu, tzw. „nawał mleczny”. Twoje piersi są ciężkie, gorące i przepełnione. 
 • Po upływie pierwszych 15 dni karmienia piersią, wytwarzane przez Twój organizm mleko staje się „dojrzałe”. 

Wraz z upływem czasu i ssania piersi przez maluszka, pokarm zmienia swój skład i przez cały ten okres odpowiednio dostosowuje się do ciągle zmieniających się potrzeb rosnącego dziecka. Podczas dwóch pierwszych miesięcy, dziecko karmione jest średnio od 8 do 12 razy w ciągu doby, także w nocy. W tym okresie, przerwy między kolejnymi karmieniami nie są zwykle dłuższe niż 3 godziny.

Co robić, by mieć odpowiednią ilość pokarmu?

Aby poprawić laktację, podczas jednego karmienia karm dziecko jedną piersią aż całkowicie ją opróżni, a dopiero potem podaj drugą pierś. Następnym razem przystaw dziecko do tej piersi, z której dziecko w ogóle nie ssało lub ssało krócej przy ostatnim karmieniu. W ten sposób stymulujesz obie piersi do równomiernej produkcji mleka. 

Ile mleka powinien wypijać noworodek?

Jeśli wydaje Ci się, że malec się nie najada, najpierw sprawdź na wizycie kontrolnej u pediatry przyrosty masy ciała. Jeśli maluszek rośnie zgodnie z planem, to znaczy, że się najada i otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu, a Ty masz odpowiednią ilość mleka w piersiach.

Jak długo powinno trwać karmienie?

Zastanawiasz się, czy karmienie nie trwa zbyt krótko lub zbyt długo? Zaufaj swojemu dziecku i pozwól wybrać częstotliwość oraz długość posiłków! Po prostu karm malucha na żądanie.

Bierz pod uwagę, że ilość produkowanego przez Ciebie mleka zależy również od Twojego trybu życia. Aby wspomóc laktację, przestrzegaj kilku zasad.

 • Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
 • Znajdź czas na odpoczynek.
 • Nie rozpoczynaj żadnej diety odchudzającej w trakcie karmienia piersią.
 • Pilnuj, by Twoja dieta była zbilansowana i urozmaicona.
 • Jedz regularnie i nie omijaj posiłków.
 • Ogranicz spożycie kawy i herbaty, pij więcej herbatek ziołowych, które wspomagają laktację i wody.
 • Włącz do jadłospisu potrawy/przyprawy/zioła, które sprzyjają produkcji pokarmu, tj. marchewka, koper, rzeżucha, soczewica, słonecznik, jęczmień, proso, anyż gwiaździsty, kminek, bazylia, kolendra, kozieradka, drożdże piwne.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
 • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
 • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
 • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.