Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Cukrzyca ciążowa. Objawy i skutki cukrzycy w ciąży

Cukrzyca ciążowa jest poważną chorobą, której nie należy lekceważyć. Dlatego warto poznać objawy cukrzycy ciężarnych oraz skutki.

wtorek, 16.01.2018

Cukrzyca ciążowa: objawy, diagnoza, leczenie

Cukrzyca ciążowa to rodzaj cukrzycy, który ujawnia się tylko podczas ciąży i zazwyczaj ustępuje zaraz po. Diagnozuje się ją na podstawie testu doustnego obciążenia glukozą (OGTT), po uprzedniej kontroli glikemii na czczo. Przebieg tego badania sprowadza się do podania kobiecie szklanki wody z określoną ilością glukozy do wypicia. Następnie, po godzinie od przyjęcia tego roztworu, oznacza się poziom glukozy w jej krwi. Test sprawdza, w jakim stopniu organizm metabolizuje podany cukier. Ciężarna, u której wykryto  cukrzycę ciążową, powinna ustalić ze swoim lekarzem indywidualny sposób postępowania i monitorowania cukrzycy, zgodny z zaleceniami PTD (Polskie Towarzystwo Diabetologiczne) i PTG (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Cukrzyca ciążowa: objawy  

Już wiesz, czym jest  cukrzyca ciążowa. A jak rozpoznać pierwsze oznaki cukrzycy?  Objawy cukrzycy w ciąży są dość charakterystyczne. Symptomy, które powinny Cię zaniepokoić, to przede wszystkim:

 • wzmożone pragnienie
 • częstsze oddawanie moczu
 • senność

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, porozmawiaj z lekarzem. Zleci odpowiednie badania laboratoryjne, które potwierdzą lub wyeliminują Twoje obawy.

Normy glukozy w ciąży – kryteria diagnostyczne rozpoznania cukrzycy ciążowej

* Źródło: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018 opracowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: https://journals.viamedica.pl/diabetologia_praktyczna/article/view/57129...

Skutki cukrzycy w ciąży. Jakie są konsekwencje cukrzycy ciążowej dla dziecka?

Większość kobiet, która w czasie ciąży przechodzi  cukrzycę ciążową, rodzi zdrowe dzieci, które nie mają żadnych powikłań. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do narodzin dziecka z nadmierną masą ciała, w efekcie czego może zajść potrzeba przeprowadzenia porodu metodą cesarskiego cięcia. 

Cukrzyca ciążowa: czy istnieje grupa ryzyka?

Niektóre kobiety są bardziej narażone na  cukrzycę ciążową od innych. Do grupy ryzyka należą:

 • kobiety, u których została wykryta cukrzyca u rodziców
 • kobiety, które przechodziły już cukrzycę w czasie poprzedniej ciąży
 • kobiety powyżej 35. roku życia 
 • kobiety, które wcześniej urodziły dziecko o dużej masie ciała

Cukrzyca w ciąży a dieta: czy trzeba zmienić sposób żywienia?

Poza regularnymi badaniami poziomu cukru we krwi, kobieta u której zdiagnozowano cukrzycę w ciąży, powinna zwrócić uwagę na swój sposób żywienia. Najlepiej będzie, jeśli po zdiagnozowaniu choroby o poradę poprosisz lekarza (np.: diabetologa) lub dietetyka – ważne jest bowiem, by dietę dostosować ściśle do Twoich potrzeb. Na samym początku najważniejsze jest regularne spożywanie posiłków (3-4 posiłki + 1-2 przekąski). Muszą one być zrównoważone, by zapobiec skokom cukru we krwi. 

 •  wybieraj produkty o dużej zawartości węglowodanów złożonych (produkty zbożowe z pełnego ziarna, rośliny strączkowe, brązowy ryż), zmniejsz spożycie cukrów prostych (wyroby cukiernicze, biały cukier, dżemy, białe pieczywo, słodkie napoje, cukierki)
 • unikaj produktów węglowodanowych, które mają wysoki indeks glikemiczny. Wskaźnik ten określa procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktu zawierającego węglowodany. Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG)  zwiększa wydzielanie insuliny. Aby tego uniknąć, zastąp produkty o wysokim IG (np. biały chleb, ziemniaki, biały ryż, słodycze, gotowana marchewka, winogrona, płatki śniadaniowe, dojrzałe banany, gotowane buraki, ciasta i drożdżówki), zastępując je produktami o niskim indeksie glikemicznym (makaron pełnoziarnisty i brązowy ryż, kasze, np. gryczana)
 • jedz wystarczającą ilość warzyw, które dzięki dużej zawartości błonnika pomagają utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi
 • ogranicz ilość owoców do 2 porcji dziennie 
 • do każdego posiłku jedz produkt zawierający białko
 • unikaj produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce: kiełbasy, sery itp. Jedz zdrowe tłuszcze: oleje roślinne, awokado, orzechy.

Cukrzyca ciążowa: profilaktyka

Jakie są inne niezbędne środki ostrożności? Równie ważne, jak odpowiednia dieta, jest zachowanie odpowiedniego stylu życia. Nie zapominaj o spacerach na świeżym powietrzu (min. 30 minut dziennie, najlepiej po obfitym posiłku) i sporcie (o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich do takiej aktywności), chodź np. na basen. Oczywiście nie przeciążaj się! Pół godziny dziennie lekkiego sportu wystarczy i pomoże Ci uregulować poziom cukru we krwi.

Konsekwencje cukrzycy ciążowej dla dziecka

"A czy po ciąży będziemy z maluchem cukrzykami?" – to jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie przyszłe mamy zmagające się z  cukrzycą ciążową. Bądź spokojna - Twoje dziecko nie urodzi się z cukrzycą. Tak samo w Twoim przypadku – po urodzeniu dziecka nie zachorujesz na cukrzycę. W 98% przypadków cukrzyca ciążowa znika, gdy dziecko przychodzi na świat. Jednakże istnieje ryzyko zachorowania na cukrzycę II typu w następnych latach po porodzie. Można je zmniejszyć przestrzegając odpowiedniej, zrównoważonej diety oraz uprawiając regularnie sport. Jeśli jesteś w kolejnej ciąży, ryzyko ponownego pojawienia się cukrzycy jest wysokie. Dlatego też zaleca się wykonanie specjalnych badań już na samym początku ciąży.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.