Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Bezcenny czas wspólnej zabawy

Relacja rodzic-dziecko to wyjątkowo silna więź, która wpływa na dziecięcy rozwój. Zapoznaj się z naszymi poradami dla świeżo upieczonego rodzica.

poniedziałek, 22.01.2018

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko było zdrowe, zdolne, a w przyszłości osiągało same sukcesy. Odpowiednia dieta i bezpieczeństwo niemowlęcia są podstawą zdrowego rozwoju. Jednak, by Twoje dziecko mogło w pełni rozwinąć swoje umiejętności i talenty, wyrosło na szczęśliwego człowieka, potrzebuje Twojego wsparcia. Nie trzeba przy tym stosować wymyślnych metod wychowawczych ani kupować drogich zabawek edukacyjnych. Najważniejsze, by rodzic był blisko dziecka, okazywał mu swoją miłość i bezwarunkową akceptację.

Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu.

To dzięki wspólnej zabawie dostarczysz niemowlęciu różnorodnych bodźców, które pobudzą jego wyobraźnię, rozwiną umiejętności i poszerzą wiedzę o otaczającym je świecie.

Respektuj rytm życia dziecka.

Chociaż kontakt z dzieckiem, wspólne zabawy, są ważne, Twój maluch ciągle potrzebuje dużo odpoczynku. Trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę snu. Kiedy dziecko samo się obudzi, nadejdzie czas zabawy.

Często przytulaj niemowlę.

Zmysł dotyku rozwija się najintensywniej w pierwszych miesiącach życia. Małe dziecko bardziej potrzebuje Twojej bliskości. Bliskość, ciepło mamy dają mu poczucie bezpieczeństwa.

Zapewnij niemowlęciu warunki swobodnego poruszania się.

Dziecko nie powinno spędzać wielu godzin w wózku, leżaczku lub kojcu. Najlepiej jest położyć je na grubo złożonym kocyku lub macie edukacyjnej i umieścić zabawki poza zasięgiem rączek (raz z jednej, raz z drugiej strony). To zachęci dziecko do przekręcania się na boczki.

Pozwalaj na eksperymenty i nie gniewaj się, kiedy dziecko zacznie rzucać przedmiotami.

To nie jest złośliwość. Niemowlę poznaje w ten sposób związek między swoim działaniem a skutkiem, jaki ono wywołuje. Przy okazji dziecko wiele się dowiaduje o właściwościach różnych przedmiotów, np. że niektóre upadając, robią dużo hałasu.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.