Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Badania w ciąży

Badania w ciąży są kluczowe dla zdrowia Twojego dziecka. Dowiedz się m.in. na temat obowiązkowych badań USG w ciąży, a także, dlaczego badania ciążowe są istotne. 

środa, 17.01.2018

Ciąża - pierwsze badania


Jak tylko test ciążowy wykaże, że spodziewasz się dziecka, umów się na wizytę u ginekologa, by wykonać pierwsze badania. Sprawdzany jest wtedy Twój ogólny stan zdrowia – masa ciała, ciśnienie, czynność serca oraz przebyte choroby i wywiad rodzinny. Badanie ginekologiczne pozwoli określić przybliżoną datę zapłodnienia i porodu. W trakcie pierwszego badania lekarz założy Ci kartę ciąży i ustali plan kolejnych wizyt (tzw. kalendarz badań w ciąży), dostaniesz również skierowanie na serię badań.

Pierwsze badania w ciąży jakie powinien zlecić lekarz:

 • morfologia krwi
 • określenie poziomu glukozy we krwi na czczo
 • badanie grupy krwi i określenie czynnika Rh
 • ogólne badanie moczu 
 • badanie na nosicielstwo kiły (WR)
 • badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy
 • przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii
 • cytologię (jeśli nie była wykonana w ciągu ostatniego roku)

Badania ciążowe

Po pierwszej wizycie do ginekologa należy chodzić przynajmniej raz w miesiącu na comiesięczne badania kontrolne, a w trzecim trymestrze – co dwa tygodnie. Twój lekarz wykona za każdym razem rutynowe badania – masy ciała, ciśnienia, czynności serca mamy i maluszka. Podczas wizyty pod koniec trzeciego miesiąca lekarz może zaproponować Ci badania prenatalne, by wykluczyć wady genetyczne płodu. Dzięki nim można wykryć ponad 200 chorób. Wśród badań prenatalnych jednym z najczęściej stosowanym jest amniopunkcja.

Amniopunkcja – co to jest?

Badanie to polega na pobraniu płynu owodniowego za pomocą specjalnej długiej igły punkcyjnej wbijanej przez powłoki brzucha do macicy przyszłej mamy. Badanie amniopunkcji proponuje się rodzicom, gdy test potrójny krwi lub pomiar przezierności karkowej* wskazują na wzrost ryzyka wady genetycznej płodu oraz kobietom powyżej 35 roku życia. Amniopunkcja to jedyny sposób, by wykluczyć Zespół Downa (Trisomię 21) lub inne wady. Po takim badaniu zaleca się 1-2 dni odpoczynku. Ryzyko poronienia szacuje się na około 1%. Wyniki badania chromosomów otrzymuje się zazwyczaj po 2 tygodniach.
*Test potrójny krwi sprowadza się do oznaczenia w krwi przyszłej mamy poziomu 3 wskaźników: fetoproteiny (AFP), beta-hCG i wolnego estriolu. Zmiany stężenia tych substancji mogą wskazywać na wady płodu. Natomiast pomiar przezierności karkowej to ocena zbiorniczka płynu na karku płodu, dokonywana podczas badania USG. 

Obowiązkowe badania USG w ciąży

W czasie trwania ciąży należy zrobić minimum 3 badania USG. Jeśli są wskazania lekarskie, konieczna jest ich większa ilość.

Pierwsze badanie USG w ciąży

Kolejność badań USG jakie należy wykonać w ciąży:

 • Pierwsze badanie USG należy wykonać między 11. a 13. tygodniem ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. Pozwala ono zobaczyć szczegóły anatomii dziecka i jego narządów. Wtedy też lekarz ustala datę zapłodnienia i termin porodu oraz robi ważne pomiary: długości ciemieniowo-siedzeniowej (od czubka główki do pupy) oraz grubości fałdu potylicznego (tzw. przezierność karkowa). Jeśli wynik tego ostatniego badania wynosi więcej niż 3 mm, lekarz może zaproponować amniopunkcję.
 • Drugie badanie USG (między 20. a 22. tygodniem ciąży) pozwala sprawdzić rozwój dziecka i ustalić położenie łożyska.
 • Trzecie badanie USG (między 30. a 32. tygodniem ciąży) jest dodatkowe, za wskazaniem lekarza.

Rodzaje USG w ciąży

 • Prezentacja 2D (klasyczna) 
 • Doppler (USG kolorowe) 
 • 3D (USG trójwymiarowe)
 • 4D (USG trójwymiarowe, ruchome)

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.