Najczęściej zadawane pytania

Niedługo wracam do pracy. Karmię piersią i nie wiem, czy mam przestawić dziecko na butelkę, czy mogą nadal karmić piersią?

Mama, która chce kontynuować karmienie piersią, mimo powrotu do pracy powinna zaplanować jadłospis malucha na tę część dnia, kiedy będzie poza domem. 7-8 miesięczny maluch podczas nieobecności mamy może jeść kaszkę, zupkę, a także deserek owocowy. Po powrocie mamy, wieczorem, w nocy i rano przed pracą tylko pierś. Jeśli maluch jest młodszy, warto zostawić babci lub opiekunce butelkę z odciągniętym mlekiem mamy, lub podać mleko modyfikowane. Warto pamiętać, że kodeks pracy gwarantuje mamie karmiącej piersią przerwę na karmienie, którą można wykorzystać dowolnie w ciągu dnia pracy: w środku dnia, czy też na końcu. W rezultacie karmiąca mama pracuje krócej i wcześniej może wrócić do stęsknionego maminego mleka maluszka. Jeśli mama zdecyduje przestawić malucha na butelkę, powinna zacząć próby na 2-3 tygodnie przed powrotem do pracy. Proces przestawiana malucha na butelkę może zająć trochę czasu. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia do dwóch. Gumowy smoczek to nie to samo, co ciepła pierś mamy i należy dziecku dać czas na oswojenie się z nowym sposobem karmienia. Warto systematycznie próbować, przed każdym karmieniem podając maluchowi zamiast piersi butelkę. Na początku maluch może bawić się smoczkiem, przesuwając go językiem. Może go wypychać. Niemowlę bawiąc się smoczkiem, będzie się z nim oswajać, aż w końcu nauczy się nowego sposobu ssania i zaakceptuje nowe mleko – nie z piersi mamy, a z butelki. Każda z 2 opcji, kontynuacja karmienia piersią czy też przejście na karmienie mlekiem modyfikowanym, ma swoje plusy. Warto wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia dla mamy i malucha.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Moja córeczka ma 5 miesięcy. Od urodzenia karmie piersią. Za kilka dni wracam do pracy na 7 godzin i nie wiem, jak powinien wyglądać jadłospis mojej córeczki. Nadal chcę karmić piersią.

W czasie Pani nieobecności Maluszek powinien otrzymywać 3 posiłki. Proponuję przed wyjściem do pracy nakarmić córeczkę piersią do syta. Następnie po upływie 2,5 - 3 godzin można podać kaszkę. Dobrym rozwiązaniem byłaby kaszka Nestlé Sinlac. Jest to kaszka bezmleczna, bezglutenowa. Po dodaniu do niej wody stanowi pełnowartościowy posiłek, dostarczy w ten sposób córeczce wszystkich składników odżywczych i zastąpi jeden posiłek mleczny. Po kolejnych 3 godzinach proponuje podać przecier jarzynowy. Jako trzeci posiłek można podać przecier owocowy. Po powrocie z pracy należy karmić Maluszka piersią na żądanie, również w nocy.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Karmię piersią i niestety moja córeczka ma skazę białkową. Jak powinna wyglądać moja dieta?

Jeżeli Pani córeczka ma skazę białkową, powinna Pani wyeliminować ze swojej diety mleko i jego przetwory, czyli jogurty, maślanki, kefiry, biały i żółty ser, masło. Powinna Pani uważać na inne silne alergeny takie jak: białko jaja kurzego, mięso czerwone, ryby, czekolada, orzechy, miód, pomidory, cytrusy, truskawki, warzywa wzdymające: kalafior, kapusta, cebula, czosnek. Pani jadłospis powinien obfitować w mięso drobiowe, królicze, żółtko jaja kurzego, produkty zbożowe (ryż, kasze, makaron, pieczywo ciemne), ziemniaki, warzywa, owoce. Te produkty są źródłem białka i żelaza. Może Pani pić herbatę zieloną, lekką czarną, soki, miętę i inne herbatki dla kobiet karmiących i oczywiście wodę mineralną (tu polecałabym te o wyższej zawartości wapnia). Proponuje unikać potraw smażonych, tłustych, słonych i ciężkostrawnych. Proponuje również skontaktować się z lekarzem i dopytać, czy będzie potrzebna suplementacja wapnia, aby nie doszło do niedoboru tego składnika w Pani organizmie. Sporo wapnia znajduje się w sardynkach, migdałach, natce pietruszki, szpinaku, brokułach.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Co oznacza, że sok Bobo Frut jest przecierowy?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że soki przecierowe (nieklarowne) to soki owocowe z dodatkiem miąższu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Czy muszę dodawać tłuszcz do waszych produktów?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że w daniach i zupkach zawarta jest odpowiednia ilość tłuszczu w postaci masła lub oleju roślinnego ściśle dostosowana do wieku i potrzeb dziecka. Jeżeli podaje Pani Maluszkowi gotowe dania w słoiczku, nie ma potrzeby dodawania dodatkowego tłuszczu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Czy kaszkę Nestlé Sinlac można przygotować na mleku modyfikowanym? Jeśli nie, to dlaczego?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że kaszka Sinlac powinna być przygotowana wyłącznie na wodzie, ponieważ po jej dodaniu stanowi pełnowartościowy posiłek i zastępuje w ten sposób jeden posiłek mleczny. Nie należy kaszki Nestlé Sinlac łączyć z innymi produktami wysokobiałkowymi np. mlekiem. Przygotowanie kaszki Nestlé Sinlac na mleku lub preparacie mlekozastępczym powoduje podwojenie wartości odżywczej (Sinlac i mleko są pełnowartościowymi posiłkami). Podwójna ilość białka i mikroelementów może w znacznym stopniu obciążyć nerki Maluszka przy długotrwałym podawaniu. Kaszka Sinlac świetnie sprawdza się jako samodzielny posiłek lub jako baza do wielu różnych dań dla niemowląt, a nawet osób dorosłych, np.: placków, zupek, klopsików, deserów, ciasteczek etc.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Czy mogę kleik ryżowy/kukurydziany przygotować na wodzie?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że kleik ryżowy czy kukurydziany przygotowany na wodzie nie stanowi pełnowartościowego posiłku dla Pani Maluszka. Kleik powinien zostać przygotowany na mleku z piersi lub mleku modyfikowanym. Jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, kleiki i kaszki bezmleczne należy przygotowywać na mleku z piersi lub preparacie mlekozastępczym.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Czy mąka ryżowa w kaszce Nestlé Sinlac pochodzi z ryżu oczyszczonego?

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę poinformować, że mąka ryżowa w kaszce Sinlac pochodzi z ryżu oczyszczonego, ponieważ jest przeznaczona już dla Maluchów od 5 m-ca. Ryż oczyszczony jest dla malucha bardziej lekkostrawny.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Jaka jest różnica między zwykłą manną a kaszką Nestlé Mleczna manna?

W odpowiedzi pragnę poinformować, że kaszka Nestlé mleczna manna w odróżnieniu od zwykłej kaszy manny jest produktem specjalnego przeznaczenia żywieniowego i musi spełniać znacznie bardziej restrykcyjne normy prawne, jakie nakładane są na produkty dla niemowląt. Co więcej, kaszka Nestlé mleczna manna posiada delikatniejszą konsystencję i nie wymaga gotowania.

Czy ta odpowiedź była pomocna?
Czy dania Gerber zawierające mięso zawierają dodatek wywaru mięsnego?

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że w produktach Gerber przetarte mięso nie jest gotowane łącznie z warzywami, a rosół czy wywar mięsny nie jest dodawany dodatkowo do produktów w celu podniesienia smaku. Smak mięsny w wyrobach pochodzi wyłącznie z mięsa zawartego w produkcie.

Czy ta odpowiedź była pomocna?