Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
dziecko-stojące-na-krześle

10 zasad dbania o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka

(0 opinie)

Poznaj zasady, których przestrzeganie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo małego dziecka!

czwartek, 02.02.2017

Aby zapewnić niemowlęciu zdrowy start w przyszłość, należy zadbać nie tylko o jak najlepszą dietę, ale również o jego bezpieczeństwo – w czasie posiłków, zabawy, wypoczynku. Małe dzieci są bardzo ruchliwe i zwykle niedostatecznie koncentrują się na dokładnym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów. Dlatego dość często krztuszą się pokarmem albo zachłystują napojami. Poza tym układ pokarmowy i odpornościowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzały, nieodpowiednie lub nieświeże pokarmy łatwo mogą więc wywołać różne zaburzenia lub choroby.

 1. Uwaga! Ryzyko alergii
Jeśli u dziecka występuje skłonność do alergii lub rodzice, ewentualnie rodzeństwo, są alergikami, nowe produkty należy wprowadzać ostrożnie, pojedynczo, w niewielkiej ilości i uważnie obserwować dziecko, gdy je zje. Niepokój powinny wzbudzić następujące objawy: szorstka, sucha skóra, wysypka, zaczerwienienie w zgięciach łokci i pod kolanami, ból brzucha, śluzowate luźne stolce, zaparcia. Jeśli wystąpi choćby jeden niepokojący sygnał, trzeba odstawić podejrzany pokarm i skonsultować się z pediatrą.

2. Nie podawaj jedzenia bezpośrednio ze słoiczka
W ten sposób posiłek ma kontakt ze śliną dziecka, która jest dobrą pożywką dla bakterii i powoduje błyskawiczne psucie się pokarmu. By tego uniknąć, trzeba przełożyć odpowiednią porcję dania do miseczki, a resztę od razu schować do lodówki. Jeśli dziecko nie zje wszystkiego, nie można wkładać resztek pokarmu z powrotem do słoiczka, ani też podawać ponownie.

3. Nie karm leżącego dziecka
Taka pozycja przy karmieniu stwarza ryzyko zachłyśnięcia się dziecka. Głowa niemowlęcia w czasie jedzenia zawsze powinna być ułożona powyżej tułowia. Nigdy nie powinno się podawać niemowlęciu butelki do łóżeczka i pozwalać, by z nią zasnęło. To grozi nie tylko zachłyśnięciem, ale też wieloma innymi konsekwencjami: infekcją ucha, próchnicą zębów i… uzależnieniem od usypiania wyłącznie z butelką. Starsze dziecko powinno jeść albo siedząc u dorosłego na kolanach, albo na wysokim krzesełku do karmienia.

4. Do karmienia warto przygotować się wcześniej
Karmienie dziecka to często skomplikowany proces, wymagający koordynacji ruchowej. Jeśli matka przygotuje wcześniej wszystkie niezbędne pomoce, będzie mogła skoncentrować się na samym procesie karmienia. Wygoda to podstawa. W spokojnej atmosferze małe dziecko łatwiej skupi się na połykaniu podawanego mu jedzenia.

5. Pierwsze zupki tylko miksowane
Dopóki dziecko nie skończy 7. m. ż., nie powinno jeść zupek, które zawierają wyczuwalne kawałki warzyw czy mięsa. Pływające w papce grudki raczej nie będą powodem zadławienia, mogą natomiast drażnić nieprzyzwyczajony do stałych pokarmów przełyk dziecka i sprowokować odruch wymiotny.

6. Podczas jedzenia dziecko nie może być samo
Nawet gdy dziecko umie się posługiwać łyżeczką, nie należy spuszczać go z oka. Małe dzieci często wkładają do jamy ustnej zbyt dużo jedzenia, a gdy usiłują je połknąć, krztuszą się. Gdy osoba dorosła jest obok, może temu zapobiec. Jeśli maluch wziął zbyt duży kęs pokarmu i nie radzi sobie z jego przełknięciem, trzeba otworzyć mu usta i usunąć palcem nadmiar jedzenia.

7. Nie można dawać zbyt dużych i zbyt małych kawałków
Dziecko do 2. r.ż. może mieć jeszcze problemy z dokładnym rozgryzaniem i żuciem jedzenia. Podawanie mu w całości twardej surowej marchewki czy jabłka może być niebezpieczne. Maluch mógłby odgryźć zbyt duży kawałek i się nim zadławić. Lepiej więc jest je utrzeć. Z tego samego powodu warto zrezygnować z podawania drobnych suszonych owoców, bakalii czy cukierków.

8. Właściwa pozycja do snu
Należy pamiętać o tym, że zdrowe dzieci powinno się kłaść do snu na plecach. To wygodna i najbardziej bezpieczna dla dziecka pozycja.

9. Nie bawimy się w czasie posiłku
Zabawianie dziecka podczas karmienia nie uczy go dobrych nawyków żywieniowych, a ponadto może być niebezpieczne. Gdy rozbawione dziecko z buzią pełną jedzenia będzie chciało nabrać powietrza, łatwo może dojść do zadławienia się pokarmem.

10. Zasady udzielania pierwszej pomocy, gdy dziecko się zakrztusi
Towarzyszą temu niebezpieczne kłopoty z oddychaniem. W takiej sytuacji trzeba zacząć działać natychmiast.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.