Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

10 zasad dbania o bezpieczeństwo dziecka w domu

Poznaj zasady, których przestrzeganie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo małego dziecka w domu i poza nim.

poniedziałek, 22.01.2018

Poznaj zasady, których przestrzeganie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo małego dziecka w domu i poza nim.

Aby zapewnić niemowlęciu zdrowy start w przyszłość należy zadbać nie tylko o jak najlepszą dietę, ale również o jego bezpieczeństwo – w czasie posiłków, zabawy, wypoczynku. Małe dzieci są bardzo ruchliwe i zwykle niedostatecznie koncentrują się na dokładnym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów. Dlatego dość często krztuszą się pokarmem albo zachłystują napojami. Poza tym układ pokarmowy i odpornościowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni dojrzały, więc nieodpowiednie lub nieświeże pokarmy łatwo mogą wywołać różne zaburzenia lub choroby.

Bezpieczeństwo dziecka podczas posiłków - pokarmy

Podczas karmienia dziecka pamiętaj o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jeśli u dziecka występuje skłonność do alergii lub rodzice (ewentualnie rodzeństwo) są alergikami, nowe produkty należy wprowadzać ostrożnie, pojedynczo, w niewielkiej ilości i uważnie obserwować dziecko, gdy je zje. Nie podawaj jedzenia bezpośrednio ze słoiczka. W ten sposób posiłek ma kontakt ze śliną dziecka, która jest dobrą pożywką dla bakterii i powoduje błyskawiczne psucie się pokarmu. By tego uniknąć trzeba przełożyć odpowiednią porcję dania do miseczki, a resztę od razu schować do lodówki.

Dopóki dziecko nie skończy 7. miesiąca życia nie powinno jeść zupek, które zawierają wyczuwalne kawałki warzyw czy mięsa. Pływające w papce grudki raczej nie będą powodem zadławienia, mogą natomiast drażnić nieprzyzwyczajony do stałych pokarmów przełyk dziecka i sprowokować odruch wymiotny. Nawet gdy dziecko umie się posługiwać łyżeczką, nie należy spuszczać go z oka. Małe dzieci często wkładają do jamy ustnej zbyt dużo jedzenia, a gdy usiłują je połknąć, krztuszą się.

Dziecko do 2. roku życia może mieć jeszcze problemy z dokładnym rozgryzaniem i żuciem jedzenia. Podawanie mu w całości twardej surowej marchewki czy jabłka może być niebezpieczne. Maluch mógłby odgryźć zbyt duży kawałek i się nim zadławić. Lepiej więc jest jedzenie utrzeć na papkę.

Bezpieczeństwo dziecka podczas posiłków – pozycja do karmienia

Pamiętaj, by nie karmić leżącego dziecka. Taka pozycja przy karmieniu stwarza ryzyko zachłyśnięcia się dziecka. Głowa niemowlęcia w czasie jedzenia zawsze powinna być ułożona powyżej tułowia. Do karmienia warto przygotować się wcześniej. Karmienie dziecka to często skomplikowany proces, wymagający koordynacji ruchowej. Starsze dziecko powinno jeść albo siedząc u dorosłego na kolanach, albo na wysokim krzesełku do karmienia.

Bezpieczeństwo dziecka podczas snu

Należy pamiętać o tym, że zdrowe dzieci powinno się kłaść do snu na plecach. To wygodna i najbardziej bezpieczna dla dziecka pozycja. Ważne jest, aby nie dawać dziecku do łóżeczka miękkich poduszek, przykładać puszystych kocyków do buzi, gdyż może to doprowadzić do śmierci łóżeczkowej. Niemowlę najlepiej kłaść na płaskim i twardym materacyku i przykrywać niezbyt grubą kołderką lub kocem. Dobrze zadbać także o osłonięcie szczebelków w łóżeczku, aby uchronić maleństwo przed uderzeniem.

Wiele mówi się także o tym, aby niemowlę spało we własnym łóżeczku. Jednak rodzice bardzo często już od pierwszych dni śpią z noworodkiem w jednym łóżku, co jest również bardzo wygodne dla mamy, która ma za sobą trudy porodu i nie musi zrywać się z łóżka kilka razy w nocy. Dlatego warto pamiętać, że jeśli niemowlę śpi z rodzicami, nie wolno kłaść się do łóżka z dzieckiem jeśli jest się po alkoholu lub pali się papierosy. Również niespokojny sen któregoś z rodziców może być przeciwskazaniem do spania w jednym łóżku.

Bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy

Dzieci w domu uwielbiają się przede wszystkim bawić. Zabawy stymulują rozwój dziecka, które poznaje przedmioty za pomocą zmysłu wzroku i dotyku, ale też każdym innym zmysłem. Zabawki w rękach maluchów często wędrują w okolice twarzy, buzi i oczu. Musisz więc bardzo uważać na to, jakie zabawki trafiają do rączek maluszka. Powinny być bezwzględnie dopasowane do wieku dziecka, by nie zawierały żadnych nieodpowiednich elementów. Pamiętaj, by odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo w domu, dzięki czemu Twój maluch będzie mógł się w nim swobodnie bawić.

Bezpieczeństwo dziecka w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które uwielbiają wszyscy domownicy. Trzeba jednak pamiętać, że nie brakuje w niej wielu potencjalnych zagrożeń, takich jak wrzątek, rozgrzany piekarnik czy rozlana woda. Schowajmy więc przedmioty, które uważamy za niebezpieczne, a przede wszystkim środki czyszczące, noże i otwieracze. Zabezpiecz szafki i zaopatrz się w specjalne kurki do gazu. Gorące naczynia z uchwytem stawiaj tak, by dziecko nie mogło ich chwycić.

Najlepiej, aby dziecko nie miało dostępu do kuchni jeśli nie ma tam osoby dorosłej. Czasem wystarczy kilkanaście sekund nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji, zagrażającej zdrowiu i życiu naszego dziecka.

Bezpieczeństwo dziecka w salonie     

Aby zabawa w salonie była bezpieczna pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć rogi mebli. Usuń rośliny, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia maluszka. Jeśli masz kominek, pamiętaj o ustawieniu ochronnego ekranu. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie w salonie odpowiedniego miejsca do zabawy, w którym dzieci będą mogły bezpiecznie przebywać.

Warto także zadbać o zabezpieczenie kontaktów specjalnymi nakładkami. Ciekawy przedmiot w ścianie z dwoma dziurkami jest dla wielu dzieci pokusą nie do przezwyciężenia. Wędrują tam różnego typu przedmioty.

Bezpieczeństwo dziecka w łazience

Łazienka to przede wszystkim miejsce na kąpiel. Pamiętaj, aby pozostać z dzieckiem podczas całej kąpieli. Aby zapobiegać poślizgnięciom połóż na dnie wanny maty antypoślizgowe. Przechowuj też  leki i kosmetyki poza zasięgiem dziecka. Zainstaluj blokadę pokrywy sedesu. W żadnym wypadku nie należy zostawiać w zasięgu rąk dziecka podłączonych do prądu suszarek, lokówek, golarek.

Bezpieczeństwo dziecka podczas spaceru

Podczas spacerów czy zabawy na świeżym powietrzu pamiętaj o zachowaniu szczególnej uwagi na placach zabaw i w piaskownicach. Zanim skorzystasz ze sprzętów na placu sprawdź ich stan techniczny i upewnij się, że zabawa na nich będzie bezpieczna dla malucha. Piaskownica jest miejscem, w którym często znajduje się brudny piasek i połamane zabawki. Duże zagrożenie stanowią również zwierzęce odchody, które są siedliskiem różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych. Upewnij się, że maluszek będzie bezpieczny, zanim skorzysta z piaskownicy.

Równie ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w miejscach ruchu drogowego, nie tylko ulic w mieście ale także osiedlowych uliczek, które bardzo często zastawione są autami i ciężko zobaczyć nadjeżdżający samochód. Spacerując z dwójką dzieci, należy bezwzględnie zadbać o to, aby obydwoje były blisko opiekuna, nie oddalały się i nie wybiegały do przodu.

Bezpieczeństwo dziecka w domu ze schodami

Mieszkając w domu dwupoziomowym warto pamiętać jakie niebezpieczeństwa stwarzają schody Dzieci bardzo lubią wspinać się po schodach - nawet jeśli jeszcze nie umieją chodzić. Taka wspinaczka może jednak zakończyć się niebezpiecznym upadkiem, więc zwracaj szczególną uwagę na maluszka, który znajduje się w okolicach schodów. Warto w domu pomyśleć o specjalnym zabezpieczeniu uniemożliwiającym wchodzenie na nie – np. specjalne barierki, które powinny być zamontowane na parterze i na piętrze. Bezpieczeństwo dziecka w domu to podstawowa kwestia, o którą powinno się zadbać.

Bezpieczeństwo dziecka w ogrodzie

Ogród to dla każdego dziecka ciekawy plac zabaw. Nie pozwól maluszkowi bawić się bez opieki, nawet jeśli uważasz, że w ogródku nie ma niczego niebezpiecznego. Dzieci mają naprawdę niesamowite pomysły i bardzo lubią wspinać się, skakać, a nawet próbować zjeść kolorowe rośliny, które akurat znajdą się pod ręką. Najlepiej jest wydzielić dziecku kawałek ogrodu, gdzie maluch będzie mógł się swobodnie bawić. Zabezpiecz też odpowiednio furtkę, by dziecko nie oddaliło się podczas Twojej nieobecności - nawet jeśli jest tylko chwilowa.

W lecie, podczas zabawy czy spożywania owoców czy innych posiłków w ogrodzie warto pamiętać, iż owady lubią słodkie i wpadają do kubeczków z piciem, siadają na owocach. Nieświadome niczego dziecko może ugryźć owoc lub napić się napoju z owadem. Może to nieprzyjemnie skończyć się szczególnie dla uczulonych dzieci.

Podsumowując – dbajmy o bezpieczeństwo swoich pociech w każdym miejscu. Uczulajmy dziadków, którzy opiekują się dzieckiem, aby także byli uważni i czuwali nad dziećmi przewidując wiele scenariuszy. Nie bez przyczyny najwięcej wypadków zdarza się w domu i pod opieką osób dorosłych.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.